Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Јас пак како проруски ориентиран сум дури изненаден од тоа како Русија се справува во последните десетина години со цел тој притисок пропаганда санкции саботажи итн од страна на западот...
Разберете еднаш дека во Русија се додека народ не започне да јаде корења никој и ништо неможе да ја уништи без да се порази и самиот себе.
Моментално сме многу многу далеку од таква ситуација.
Русија ги остварува своите интереси, Европа во идниот период ќе мора да соработува со Русија на економски и воен план ако сака да опстане.
Рускиот народ се во зона на комфорт, имаат за живеачка ефтини енергенси природни богатства, гас нафта руда дрва вода територија, тоа е она што е важно за сега и за во иднина...
a mc donalds i ikea?
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
уште еден телеграм пост со нула инфо во него
масно изгледа омилен канал ти е
нејсе
како функционира телеграм
отвораш канал, ставаш слика и пишуваш што сакаш
значи може да пишеш во скривница во лиман пронајден
генерал Џорџ Патон, Џими Хофа и Папата Јован Павле,
во раце имале мапа со локацијата на гробот на Александар Македонски
Не русија не се бори со НАТО, бидеќи нема во Украина нато тенкови возени од нато војници и нато авиони возени од нато пилоти, чак и техника многу многу натовска нема туку е претежно советска техника собрана од екс членки на варшавски пакт кои сега се натовци или купена од секаде по светот каде има советска техника
Рече типот кој ги базира своите тврдења од Викепедија. А што Русија не се бори против нато?
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Рече типот кој ги базира своите тврдења од Викепедија.
јас за моите тврдења можам и од други извори ете на другарти горе директно од устата на руската дума му пратив
ти со што можеш да ги поткрепиш овие дебилни телеграм постови со кои ја труеш темава 5 месеци?

А што Русија не се бори против нато?
Не русија не се бори против нато, тоа е бедна рационализација со која се сере по темава со месеци затоа што ви е претешко да прифатите дека вашата Галактичка Сила го изеде сосе мадиња е ебена полудржава како Украина, како што кажа Диле погоре ова ќе се учи по војни академии во наредниве 200 години како што се учи денес нивниот епик феил во финска
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
На прашање зошто се откажал од нуклеарно оружје, тој им одговорил, дека сите треба да се обноват во 1997 година, а Украина нема пари да го направи тоа.

Со оглед дека видовме во каква катастрофална ситуација била руската армија и оружје, од кај сте толку сигурни дека и нуклеарното оружје не е во иста состојба?

Русите воени лица се серат од страв ако Путин го притисне црвенто копче, затоа што не се сигурни колку ќе полетаат, а колку ракети ќе експлодираат на лице место во Русија.

Впрочем ги видовме Кинжалите како паѓаат на руско тло.
teneke ако ги бива русите за нешто е тоа за ракети правење. Ниеден кинжал нема паднато, тоа некој ти прави лажњаци. Иначе тоа делумно е едната причина, а другата е притисокот од Америка која не сака да има уште една земја со нуклеарно оружје. А на русите тоа им дошло како кец на десетка со без никаков притисок да им го земат сето оружје.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
2 милони силувани Германки, наспрам 10 милиони силувани советски граѓанки, од страна на Германците.
Убаво му кажа. Ај сеа и за холомодорот му иди контра. :icon_lol:

Темава е фасцинантна, спорат холокаусти и геноциди. :pos:
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
2 милони силувани Германки, наспрам 10 милиони силувани советски граѓанки, од страна на Германците.
класичен ватабаутизам
ме вовлекуваш во дискусија германците беа полоши од русите и покрај што поентата беше да му доловам на дечкото какви работи прават неговите сакани а не да поставам теза дека русите се полоши од германците
уште поинтересно што од сите точки наведени ти ја одбра само таа и ми врати со ама германците 10 милиони силуваа ;)
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Инаку можете да замислите што им се дешава на русофобите, тие се убедени дека украинската армија со помош на НАТО оружје ќе ја победи воено Русија, тие се убедени дека во Русија ќе се создадат услови за шарени револуции... :icon_lol:
А реалноста е дека никад до сега народите во РФ не биле никогаш посплотени и единствени.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
јас за моите тврдења можам и од други извори ете на другарти горе директно од устата на руската дума му пратив
ти со што можеш да ги поткрепиш овие дебилни телеграм постови со кои ја труеш темава 5 месеци?


Не русија не се бори против нато, тоа е бедна рационализација со која се сере по темава со месеци затоа што ви е претешко да прифатите дека вашата Галактичка Сила го изеде сосе мадиња е ебена полудржава како Украина, како што кажа Диле погоре ова ќе се учи по војни академии во наредниве 200 години како што се учи денес нивниот епик феил во финска
Еве и јас можам други извори да ти најдам дека НАТО фактички војува против Русија само со украински војници. Техниката, разузнавањето е НАТО. Дури и скришно генерали од НАТО раководат со координатите на местата каде што Украинците ќе пукаат.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Инаку можете да замислите што им се дешава на русофобите, тие се убедени дека украинската армија со помош на НАТО оружје ќе ја победи воено Русија, тие се убедени дека во Русија ќе се создадат услови за шарени револуции... :icon_lol:
А реалноста е дека никад до сега народите во РФ не биле никогаш посплотени и единствени.
реалноста е дека од навивање изгубивте допир со реалноста
Автоматски споено мислење:

Еве и јас можам други извори да ти најдам дека НАТО фактички војува против Русија само со украински војници. Техниката, разузнавањето е НАТО. Дури и скришно генерали од НАТО раководат со координатите на местата каде што Украинците ќе пукаат.
кои се тие извори, Масно од телеграм? :icon_lol:
скришно во смисла никој не знае или скришно пошто шепотат
исто како Црнецот Генерал што во Мариупол од железара го командаше азов батаљонот :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.281
класичен ватабаутизам
ме вовлекуваш во дискусија германците беа полоши од русите и покрај што поентата беше да му доловам на дечкото какви работи прават неговите сакани а не да поставам теза дека русите се полоши од германците
уште поинтересно што од сите точки наведени ти ја одбра само таа и ми врати со ама германците 10 милиони силуваа ;)
Не ги ни читав другите точки. Само тоа го видов.
Хлодоморот не е мит. Мит е неговата намена и функција која на запад се туркаше, уште веднаш по настанот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.281
имаш таква навика навистина
уопште не ти го читав постот и не знам која е поентата на тие наведувања, ниту знам кои се

Само ми падна у очи бројката на 2 милиони силувани, која секогаш се потенцира на запад, без да се спомене колку советски граѓанки се силувани, месеци пред тие 2 милиони Германки да бидат. А силување, како и секој злостор е само тоа и ништо друго.

Ипак најбоље ми е коа со некои Американци или други западни фаци ќе падне муабет, на интернет, за тие два милиони силувања, како е тоа страшна бројка невидена до тогаш у историја. Многумина ми признаваат дека уопште поима немале дека Германците толку жени силувале во СССР. Секако тоа на историски форуми за WW2 ретко се дешава, пошто таму се знаат сите информации.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
уопште не ти го читав постот и не знам која е поентата на тие наведувања, ниту знам кои се

Само ми падна у очи бројката на 2 милиони силувани, која секогаш се потенцира на запад, без да се спомене колку советски граѓанки се силувани, месеци пред тие 2 милиони Германки да бидат. А силување, како и секој злостор е само тоа и ништо друго.
Никој на запад не го негира никој злостор на германците, сите гнасотии што ги направија се кажани и прекажани милијарди пати, снимани се и се снимаат филмови, а во игрите сите пораснавме тепаќи германци. И самите германци се извинуваат кај ќе стигнат и ден денес на прсти одат заради се што направија во ВСВ. Никој германец нормален нема да ти рече дека не го направија холокаустот, или дека не силуваа русинки, пољакињи, југословенки и се кај што поминаа. Ама затоа пола русија не го признава холодоморот и еден куп злостори што ги направија а кои ме мрзи сега да ги пишувам овде. Истото е и во Македонија, јас никогаш не сум видел некој да ги брани германците во всв ама овде само на темава 10 души ми имаат објаснувано и спинувано се што правеше русија во 20ти век.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom