Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
ti tamu bese pa vide deka e taka? daj bre dosta so propagandi... na kraj krajeva nasive referendumi se svetski priznati iako u siptarskite naselbi se glasase 40 pati u minut... preku takvoto od dvolicnosti, tolku e. pomirete se so toa.
Kano ima videa i toa oficijalni, i ja ne znam zosto im dozvolile na mediumite da gi snimaat kako odat od stan vo stan ama ete. Sigurno vo AUS na slicen nacin glasate.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Ти тврдиш дека не е.
Јас не викам дека е.

Која е ефективната разлика помеѓу двете? (наместени или не)

Што ако се наместени?
А што ако не се?
Nebitni se vo slucajov.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
референдумите се итекако битни, за понатамошниот тек на војната


небитно е дали се демократски или не, ако е битно кажи зашто
Nebitni se. Rusija i sega moze sve da pravi sto saka ne im treba lazen referendumi za legitimacija odnosno nema da smeni nesto. Bitno ke bide na teren.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.286
Nebitni se. Rusija i sega moze sve da pravi sto saka ne im treba lazen referendumi za legitimacija odnosno nema da smeni nesto. Bitno ke bide na teren.
Точно. Не им треба, затоа што нема никој над глава да им стои. Кој е тој што ќе им каже - ја не го признавам референдумот, а таа изјава да има некаква практична релевантност?

Им треба ради некои внатрешни прашања, правни и политички, од кои зависи понатамошниот тек на војната.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Ете, многумина што зборуваа на форумов дека мобилизираните ќе одат да ги стражарат териториите испаднаа во право.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Nebitni se. Rusija i sega moze sve da pravi sto saka ne im treba lazen referendumi za legitimacija odnosno nema da smeni nesto. Bitno ke bide na teren.
Е неможе се да прави што сака. Неможе на пример нуклеарно оружје да користи. Кога ќе ги анексира овие екс-Украински територии ќе може слободно да го рокне со нуклеарка тој што ќе ги нападне овие територии(т.е да прави контраофанзива) и да кажат, они ја нападнаа Русија, ние се браневме.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.876
Дебрчанец абе на овие твоиве копита на власт им е страв да кажат Македонија,туку ја викаат државава мојата земја.Во која држава живееш?Која националност си?Против кого се бореле Страшо и Мирче?Зошто се земаа боречки пензии и станови,сигурно и ти живееш во таков стан.Против кого се бореле партизаните.Сватите веќе еднаш.Вашата СДС не е веќе пројугословенска партија,него антимакедонска,туку пробугарско-албанска.Југославија ја нема 30 години,соочете се со тој факт.
Го заболе него за државата, особено ако си лапа државен кеш. Ако е повеќе кон страната од Битола, или само по потекло од Дебарца а мигриран натаму гарантирам дека има пљачкано по Рек, и за него СДСМ е најдоброто нешто што му се случило во животот.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Референдумите се многу важни,затоа што Русија од правен аспект сеуште се држи до Повелбата на ООН во која јасно е ставено деак во случај на обид за геноцид врз сопственото население од страна на неговата држава тоа население има право да се отцепи од таа држава.
Изјаснувањето на тоа население секако деа се организира преку референдум на населението.Таквото изјаснување секогаш е драматично затоа што тоа се слчучува после обид за геноцид а не после комфорен мир.
Второ како што спомна некој погоре тоа има апсолутно врска и со рускиот правен систем.Едноставно треба да се има фундамент(документ) од кој на правен начин ќе се започне сето тоа,за понатаму сето тоа да тече во правни рамки.
Трето и најважно е прогласувањена окупирани територии во дел на Доњецк и запорошка област кој ќе бидат правен основ за ослободување на цела Украина од странските окупаторски свињи кои денеска го контролираат Киев.
Тие што се радуваа на тоа како Русија не успева да го ослободи цел Доњецк *се надевам дека сега ќе сватат зошто беше тоа така)сега самите би го дале доњецк уште вчера, ама така е кога играш шах со господин Владимир Владимирович Велики
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Kano ima videa i toa oficijalni, i ja ne znam zosto im dozvolile na mediumite da gi snimaat kako odat od stan vo stan ama ete. Sigurno vo AUS na slicen nacin glasate.
igorce, ostaj toa ti si gledal na tv... nitu e oficijalno nitu e taka. toa moze da e i snimeno u nekoj drug del na ukraina i lesno e da se napravi fake. jas te prasav fino, bese li tamu ili ne? narodot si glasase, fakt e deka OGROMNO MNOZINSTVO saka so rusija. kraj na prikaznata.

za toa dali bil ili ne bil po tvoj standardi referendumot tuka ne mozam da ti se mesam. si imas pravo na mislenje ko sto i tie tamu. na kraj krajeva za nivni zivoti si glasaat ne za tebe da ti udovolat. za mene e nesfatlivo da se glasa po posta ili cel americki glasacki sistem ama za niv ne e. za mene e isto nesfatlivo glasanje online ko na baltikot i iako toa e idninata sepak smetam deka ne sme spremni i mozni se manipulacii. pa si glasaat... nivna rabota. ona sto e ocigledno e deka imase referendum, narodot izglasa za so rusija i ti sega nesto tuka mrchish... zar demokratska germanija ima fasist napraveno od tebe? kako toa ova ne vazi? vas sekako ova ne ve zasega. lugeto tamu si glasaa, poslusajte go nivniot glas, nema sto da se mesaat fasistite od kiev. tie doprva ke bidat denacificirani.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Неверојатно фасцинантно... Русија контролира нешто над 50% од територијата на Донетск, но некако успеале да излезат фантастични 97.51% гласачи и дури 99.23% да гласаат за припојување кон Русија.... Дополнително, Русите се доста далеку од градот Запорожје, но затоа 85% од жителите на областа Запорожје излегле да гласаат на референдум, иако само во главниот град живеат 40% од жителите на областа...

Баш како што рече @Staufer - Северна Кореја не им е рамна...
Im se mozhe :aplauz:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.876
Неверојатно фасцинантно... Русија контролира нешто над 50% од територијата на Донетск, но некако успеале да излезат фантастични 97.51% гласачи и дури 99.23% да гласаат за припојување кон Русија.... Дополнително, Русите се доста далеку од градот Запорожје, но затоа 85% од жителите на областа Запорожје излегле да гласаат на референдум, иако само во главниот град живеат 40% од жителите на областа...

Баш како што рече @Staufer - Северна Кореја не им е рамна...
Веројатно мислиш Северна Македонија, оти ние како Амерички протекторат на секои избори во албанските реони имаме вакви гласања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom