Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
16 април 2014
Мислења
7.138
Поени од реакции
11.217
Е како целта не е ставена во територијален контекст. Па целата поента на „втората фаза“ беше ослободување на целиот Донбас. Појасно од тоа не знам како би било. Нема напредување од Русите затоа што не можат да напредуваат со моменталните капацитети и имаат сериозни загуби. Оваа мобилизација е два месеци задоцнета и сега тие луѓе ќе се користат за чување територија наместо за офанзива.

Сеа ти уствари не ги следиш нивните официјални ставови туку го толкуваш тоа што се случува на терен. Ама едно е толкување друго е они што најавија. Мене ова ми изгледа како операција со нејасни цели што сака да се постигне, и од тука произлегуваат многу проблеми.
Сакаш да кажеш дека рускиот политички врв касни два месеци а НЕ СУМ ЈА од кајгана проценил точно?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.728
Поени од реакции
8.768
А Русиве кај ќе бегаат? Јас не завземам страна во војнава како вас, коментирам без пристрасност..Со изјавата на Шоигу дека изгубиле само 6к војници од активните 300к се виде колку го изгубиле компасот, да беше така немаше присилно да мобилизираат фатено,сакато,пијано,младо и старо без никаква опрема и скапани пушки.Туку дур сме кај бегањето, каде заминаа Русите кои требаше да бидат мобилизирани па си фатија брз лет? Турција,Полска,Грузија,Србија?Треба и вие "Русите" а и другиве да коментирате пореално за ситуацијава, бидејки на темава 90% оставате смешни и нереални коментари и едниве и другиве
Небитнен е тој процент, еве слушам у Дубаи отишле многу руси, затоа недвижнината таму отишла у плафон. Секогаш има кукуљ у житото.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Економијата е минирна работа кога е во прашање ваков геополитички судир. Имаат можност да ја исфрлат Русија од игра за век и векови,дали некој ханс ќе седи на 19 наместо 21 степен зимава е минорна работа.
Страшно потценување се прави на западњаците од почеток на конфликтов на темава,а до сега све ви кажува дека у ситуацијава се 2 чекори понапред.
Тек ќе видиме дали е минорна работа. Нека помине зимава па ќе збориме.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Сакаш да кажеш дека рускиот политички врв касни два месеци а НЕ СУМ ЈА од кајгана проценил точно?
Не сум проценувал ништо јас. Од тоа моментално што се случува на терен, очигледно е дека каснат два месеци.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.351
Поени од реакции
31.238
Вака, Русија прави референдум за територија која не е целосно ослободена, па така свесни се дека имаа уште работа. Мислам дека повеќе оваа реторика е упатена кон западните земји, да не пробуваат официјално да се вмешаат во конфликтот, одколку за Украинците. Според мене ако нешто може да се промени е да се отворат нови фронтови кон преостанатите 4 новоруски области. Али најверојатно, според мене, нема да видиме некаква променета динамика на војување.
Не очекувам ни јас промени. Не до пролет, па дури ниту кога ќе заврши мобилизацијата на резервистите.
Ама другиов муабет колку и да е наменет за западни уши, пак е заебана работа која веќе не е толку незамислива.



Русија сакаше да игра with the big boyz виде не може сега цвика да мава со нуклеарки , Укриве има да изгинат сите до 1 ако треба не се даваат. Русиве не им се ратува што е нормално 2022 е...

Нека мава Путин тоа е.
Пријател, инфантилен ти е и муабетов а и светогледот. Што да ти кажам... Допирот со реалноста ти е прекинат. Ова го гледам кај многумина од вас иселениците, можеби е за очекување да размислувате како официјалната наратива во новите држави но тоа не зборува добро за вашата способност за трезвено расудување.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Сакаш да кажеш дека рускиот политички врв касни два месеци а НЕ СУМ ЈА од кајгана проценил точно?
Не сум проценувал ништо јас. Од тоа моментално што се случува на терен, очигледно е дека каснат два месеци.
Ги одложија околу 2 месеци референдумите. Можда не им се видела критична ситуацијата. Можда очекувале посериозен отпор од Украинците, па си рекле ок не удираат овие, можеме уште некој месец вака да тераме.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.511
Поени од реакции
22.992
Економијата е минирна работа кога е во прашање ваков геополитички судир. Имаат можност да ја исфрлат Русија од игра за век и векови,дали некој ханс ќе седи на 19 наместо 21 степен зимава е минорна работа.
Страшно потценување се прави на западњаците од почеток на конфликтов на темава,а до сега све ви кажува дека у ситуацијава се 2 чекори понапред.
vikas hans ke moze do 19 da zagree?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.728
Поени од реакции
8.768
jasno toa ama toa go nema istiot vizuelen efekt. :icon_mrgr: panika on miami beach baby
Паника ќе им ствараат посејдоните, таман како оди војнава за две години додека ескалира по некои проценки ќе има доволно на стендбај.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.964
Поени од реакции
17.788
Да се коригирам, мислам дека САД точно знае што прави во овој судир и е најголем добитник. Европските земји изгледаат како несмасно вовлечени во ова срање со поголеми последици од температурата во домовите. Или ко што рече премиерот на Белгија, да издржиме 5 до 10 тешки зими па после ќе биде полесно.
Тоа е све еден ентитет :toe:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Не очекувам ни јас промени. Не до пролет, па дури ниту кога ќе заврши мобилизацијата на резервистите.
Ама другиов муабет колку и да е наменет за западни уши, пак е заебана работа која веќе не е толку незамислива.
Не е муабетов наменет за у уши, туку за у глава. Јасно и гласно се црта црвената линија и се дава на знаење дека овие територии се од 1 Октомври 2022 Руски и нивната одбрана вклучува све што има вклучено во одбраната на Руска територија, вклучително и нуклеарно оружје. Само подсетување што значи одбрана на Руска територија, не закана.
Автоматски споено мислење:

Тоа е све еден ентитет :toe:
Не е ист ентитет, САД се надева на рекет од Европјаните.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.351
Поени од реакции
31.238
Не е муабетов наменет за у уши, туку за у глава. Јасно и гласно се црта црвената линија и се дава на знаење дека овие територии се од 1 Октомври 2022 Руски и нивната одбрана вклучува све што има вклучено во одбраната на Руска територија, вклучително и нуклеарно оружје. Само подсетување што значи одбрана на Руска територија, не закана.
^^ Јас мислам дека тоа повеќе за граѓаните на западните држави. Тие што ги носат воените одлуки веќе добро ги знаат руските закони, воени доктрини, и официјалната руска наратива.


Цела воена доктрина на Русија е базирана на тактичко нуклеарно оружје. Сите овие ракетни системи, како Искандер М, хиперсонични ракети, крстосувачки ракети и т.н.
Ако ги земеме дури и сите симулации за освојување на Европа во студената војна се правени со масовна употреба на ова оружје.
Ситуацијата е следна, ако НАТО нападне руска територија нема многу да размишља Путин и командата, уствари и воената доктрина им е таква. Преседанот тука е што некоја будала пробува да ја нападне Русија.
Тој преседан ќе направи употреба на нуклеарно оружје да не биде така незамислива, како до сега. Во следна (не)прилика некој друг ќе го направи тоа. Еднаш кога еден ќе го направи незамисливото, тоа веќе не е незамисливо.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.138
Поени од реакции
11.217
А Русиве кај ќе бегаат? Јас не завземам страна во војнава како вас, коментирам без пристрасност..Со изјавата на Шоигу дека изгубиле само 6к војници од активните 300к се виде колку го изгубиле компасот, да беше така немаше присилно да мобилизираат фатено,сакато,пијано,младо и старо без никаква опрема и скапани пушки.Туку дур сме кај бегањето, каде заминаа Русите кои требаше да бидат мобилизирани па си фатија брз лет? Турција,Полска,Грузија,Србија?Треба и вие "Русите" а и другиве да коментирате пореално за ситуацијава, бидејки на темава 90% оставате смешни и нереални коментари и едниве и другиве
Реално мислење, без пристраност. Алал да ти е.
Пишуваш сакато,пијано, младо и старо без опрема. Стварно, ич не е пристрасно ова. Пишуваш дека бегале Русите, ама не и украинците. Тие не се пијани и сакати, така?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Тоа е све еден ентитет :toe:
Политички да со неколку нијанси, економски е многу различна работата. Овие преку океанот нема да трпат последици поради зависност од руски гас и нафта. Доларот ојача додека еврото и фунтата паднаа. Веќе е извесно дека Германија и Британија ќе имаат рецесија годинава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom