Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.224
Поени од реакции
35.842
Сега е важно како ќе реагира населението на ова :) Што и да замислија со специјалната операција, отиде низ вода.
Имаат голем базен од кој што може да влечат. Потенцијално може да стигнат преку пола милион мобилизирани војници без ттоа посебно да се осети. Е сега како и колку тие војници ќе бидат спремни тоа е друг муабет. Проблемите ќе настанат ако почнат да стигаат илјадници вреќи од новите регрути назад во Русија, а нема напредок на терен. И тоа овие проблеми мислам дека нема да бидат толку со реакција на населението, туку јас повеќе сум загрижен за нуклеарна ескалација.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Жабите се варат полека, ова како што важи за сите нас така важи и за Русите. Различна ќе биде реакцијата сега во однос истово да се десеше на почеток на војната. Но да, со ова шансите за протести (и постигнување на целите на САД, обоена револуција) скокаат повисоко.

Не очекувам голема ескалација до пролет, ова е припремање groundwork и воедно психолошки притисок. Им треба и војска на границите, посебно кај Белгород. Има мали напади таму и со војска, Украинците сакаат да врзат дел од руската војска и таму.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
Zal mi e za tie sto zaludno ke gi ostavat zivotite.
Како тоа одеднаш ти е жал, Игорче?
Ако не беа тие постоjани финансирања со оружjе од страна на твоите западњаци, немаше воопшто да се стигне до ова.
Како што реков пред неколку месеци на германецот што соработуваме заедно: Ukraine will fall.

Сигурен сум дека сите ние во Европа наjмногу ќе настрадаме од овие конфликти. Во Англиjа веќе станува жешко со новите сметки за струjа.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.191
Поени од реакции
18.003
Уште трае специјалната операција или сега Путин објави војна што може наеднаш да прави мобилизација?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.224
Поени од реакции
35.842
Уште трае специјалната операција или сега Путин објави војна што може наеднаш да прави мобилизација?
Моја претпоставка е прво инкорпорација на регионите во Русија па распоредување на мобилизирана војска таму зашо формално тоа ќе си го сметаат за територија на Руската Федерација.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.381
Поени од реакции
22.688
Уште трае специјалната операција или сега Путин објави војна што може наеднаш да прави мобилизација?
spomnuvase specijalna operacija so toa sto posle referendumot 4te republiki se del od rusija i sekakov napad tamu ke ima zestok odgovor. sledi inkorporacija na reonot vo rusija i denacifikacija na ostatokot na ukr.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.201
Поени од реакции
21.357
Како тоа одеднаш ти е жал, Игорче?
Ако не беа тие постоjани финансирања со оружjе од страна на твоите западњаци, немаше воопшто да се стигне до ова.
Како што реков пред неколку месеци на германецот што соработуваме заедно: Ukraine will fall.

Сигурен сум дека сите ние во Европа наjмногу ќе настрадаме од овие конфликти. Во Англиjа веќе станува жешко со новите сметки за струjа.
Frisbee slaba memorija imas. Aj vidi na temata ja na start rekov deka ne treba da ima bratska vojna pomegju Rusija i Ukraina so zrtvi na dvete strani. E sega Rusija e taa sto napagja a Ukraina ima pravo da se brani. Ednostavno e.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.785
Поени од реакции
17.539
Имаат голем базен од кој што може да влечат. Потенцијално може да стигнат преку пола милион мобилизирани војници без ттоа посебно да се осети. Е сега како и колку тие војници ќе бидат спремни тоа е друг муабет. Проблемите ќе настанат ако почнат да стигаат илјадници вреќи од новите регрути назад во Русија, а нема напредок на терен. И тоа овие проблеми мислам дека нема да бидат толку со реакција на населението, туку јас повеќе сум загрижен за нуклеарна ескалација.
Па мислам суштински нема да смени, проблемите ќе бидат исти. Највеќе што можат со ова е да одржат некаков stailmate за да добијат договор.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
Frisbee slaba memorija imas. Aj vidi na temata ja na start rekov deka ne treba da ima bratska vojna pomegju Rusija i Ukraina so zrtvi na dvete strani. E sega Rusija e taa sto napagja a Ukraina ima pravo da se brani. Ednostavno e.
Мемориjата ми е добра, Игорче.
Зошто треба пак да се враќаме назад...? Конфликтите се уште од 2014 година, а не оваа година!
Едно реторичко прашање: Коj го распалува огнот во овоj конфликт цело време?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.381
Поени од реакции
22.688
Па мислам суштински нема да смени, проблемите ќе бидат исти. Највеќе што можат со ова е да одржат некаков stailmate за да добијат договор.
daleku sme od dogovor decki... ne veruvam deka ke ima dogovor bez odesa. toj del e prilicno proruski nastroen a i istoriski ima tezina za rusite. ke ima bar uste edna sezona vojnava.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.201
Поени од реакции
21.357
Мемориjата ми е добра, Игорче.
Зошто треба пак да се враќаме назад...? Конфликтите се уште од 2014 година, а не оваа година!
Едно реторичко прашање: Коj го распалува огнот во овоj конфликт цело време?
Rusija ima pravo da go prekine napadot. Sve drugo e mackanje oci. Ili ne smeat Ukraincite da se branat i treba dobrovolno da ja predadat zemjata? Nie bevme vo pravo koga 2001va kupivme oruzje od nadvor ili sto trebase da pravime?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.381
Поени од реакции
22.688
Rusija ima pravo da go prekine napadot. Sve drugo e mackanje oci. Ili ne smeat Ukraincite da se branat i treba dobrovolno da ja predadat zemjata? Nie bevme vo pravo koga 2001va kupivme oruzje od nadvor ili sto trebase da pravime?
ukraina ima isto pravo da se povlece od gradovi gradeni i formirani od ruskata kralica kade ziveat rusi sto sakaat da se del od rusija. zelenski gi predade. nema zosto da se del od vakva ukraina i da ziveat so nacisti sto gi palese zivi pred nekoja godina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom