Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Абе русите тврдат дека уништеле 44 досега, а Украина има добиено само 16.
Им прават decoy, имаше слики како украинците направиле дрвени и ги поставуваат.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Како и да е, химарс испадна едно големо ништо. Гејмченџер колку што џевелините, свитчблејдовите го сменија текот...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Два сати и 30 минути касни говорот на Путин, а РТ го избриша твитот кај што кажа дека ќе одржи говор. Изгледа јака воткава што ја пиел.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.218
Поени од реакции
12.843
Два сати и 30 минути касни говорот на Путин, а РТ го избриша твитот кај што кажа дека ќе одржи говор. Изгледа јака воткава што ја пиел.
Што ти е гајле што ќе каже лидерот на една регионална сила.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Жити сè па скоро сите санкции ги ставивте, зарем има уште неколку? :kuracc:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.582
Поени од реакции
23.144
Како Иран под санкции прави вакви ефективни оружја а Русија ги нема. Интересно прашање за руската одбранбена индустрија.

Инаку нешто што може да се види од оваа војна е дека Химарс/Торнадо или друг MLRS опремен со наведувани проектили со подолг дострел е многу многу покорисна работа од балистички проектили со краток дострел како Искандер. Првите многу помалку чинат, ефективни се и мобилни и многу побрзо може да се лансираат во споредба со другите кои се скапи и трае процедурата за лансирање.
ne e ova nekoja filozofija da se napravi. rusite se koncentriraa na drugi raboti. ova da treba da go proizvedat za godina/dve moze bez problem drzava ko srbija da go sklopi ne pak rusija. ne gledam nesto mnogu tesko, pogotovo ako veke imas know how da sklopis prost dron.

toest eve ti imaat veke nesto pokomplicirano napraveno...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom