Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.368
Поени од реакции
21.892
Nekoj da e zlonameren ke rece deka koga Rusite na teren ne moze da pobedat laziraat referendumi. Mozebi e i exit-strategija ete teritoriite koi gi "oslobodivme" ke gi priklucime kon Rusija pa ke moze da se zboruva za mir.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.534
Поени од реакции
23.050
Toa na kraj sepak ke se resi na teren.

Rusija ima pravo da proglasi vojna ako saka.
Автоматски споено мислење:


Kano, za toa ne treba referendum. Rusija ke kaze ete toa e sega Rusija, nie vladejme so taa teritorija i toa e toa.
Автоматски споено мислење:


Jebiga, vojna e.
taka moze samo sad igorce, ko kosovo na primer.

rusija saka referendum i da se znae deka narodot toa odlucil. jebi ga ne se site varvari.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Nekoj da e zlonameren ke rece deka koga Rusite na teren ne moze da pobedat laziraat referendumi. Mozebi e i exit-strategija ete teritoriite koi gi "oslobodivme" ke gi priklucime kon Rusija pa ke moze da se zboruva za mir.
Им се може, како сакаат така ке играт кур.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Кој факти?
Русија тепа и воено и економски и политички.
И тоа ли ти се факти..Ај нека ти бидат.
Ај кажи ми како ќе спроведат референдум во ДНР кога контролираат само пола територија од ДНР.Другата половина е Украинска..Или Запорошка која не е целосно под нивна окупација .м?
Ама со факти,не ме интересира тоа што си напален русофил,факти.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.534
Поени од реакции
23.050
Nekoj da e zlonameren ke rece deka koga Rusite na teren ne moze da pobedat laziraat referendumi. Mozebi e i exit-strategija ete teritoriite koi gi "oslobodivme" ke gi priklucime kon Rusija pa ke moze da se zboruva za mir.
cekaj be igorce samo sto pocna vojnata. ne li gledas cel svet ceka da vidi kako ke pomine zimata... ova e nastan broj 1 ovoj milenium, winter is really coming.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
cekaj be igorce samo sto pocna vojnata. ne li gledas cel svet ceka da vidi kako ke pomine zimata... ova e nastan broj 1 ovoj milenium, winter is really coming.
Русите увек се крстат на зима,ако не ги спаси зима ништо не ги спасува..И од нацистите ги спаси зимата,тоа и сега им е последн шанса..а да..и иранските дронови.Ебати таква супер сила да се молиш зима да те спаси и дронови од мислимански Иран.. :facepalm:
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
И тоа ли ти се факти..Ај нека ти бидат.
Ај кажи ми како ќе спроведат референдум во ДНР кога контролираат само пола територија од ДНР.Другата половина е Украинска..Или Запорошка која не е целосно под нивна окупација .м?
Ама со факти,не ме интересира тоа што си напален русофил,факти.
Ете така едноставно, од утре ќе кажат тоа е руска земја и би руска земја, секој што ќе се обиде да ја нападне таа земја ќе биде запален стопен или претворен во нуклеарни честички.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.534
Поени од реакции
23.050
И тоа ли ти се факти..Ај нека ти бидат.
Ај кажи ми како ќе спроведат референдум во ДНР кога контролираат само пола територија од ДНР.Другата половина е Украинска..Или Запорошка која не е целосно под нивна окупација .м?
Ама со факти,не ме интересира тоа што си напален русофил,факти.
a zosto mora referendum za cela dnr? eve za ovaa pola sega, za drugata zaedno so odesa slednava godina. zosto mislis deka ukrainskite teritorijalni podelbi se voopsto relevantni za rusija?

daj be koncentriraj se na pleski vrtenje za politika nemas pamet, zal mi e poveke da te vregam lol
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Ете така едноставно, од утре ќе кажат тоа е руска земја и би руска земја, секој што ќе се обиде да ја нападне таа земја ќе биде запален стопен или претворен во нуклеарни честички.
Ама нели треба прво да го освојат цел ДНР и Запорошка,Херсон и сл. па после да идат со референдум...Некако многу им се брза,како на снаа трудна у 9 месец да се мажи..
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.368
Поени од реакции
21.892
taka moze samo sad igorce, ko kosovo na primer.

rusija saka referendum i da se znae deka narodot toa odlucil. jebi ga ne se site varvari.
Nemoj kano, narodot odlucil. Na kraj e nebitno, nema Ukraincite da se vratat poradi referendumot. Normalno, ako uspeat da stignat do tamu.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Русите увек се крстат на зима,ако не ги спаси зима ништо не ги спасува..И од нацистите ги спаси зимата,тоа и сега им е последн шанса..а да..и иранските дронови.Ебати таква супер сила да се молиш зима да те спаси и дронови од мислимански Иран.. :facepalm:
Што е битно? Целта ги оправдува средствата, дали зима дали ирански дронови дали Путин ќе јава на медвед не е битно, тие си ги остваруваат своите цели.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
a zosto mora referendum za cela dnr? eve za ovaa pola sega, za drugata zaedno so odesa slednava godina. zosto mislis deka ukrainskite teritorijalni podelbi se voopsto relevantni za rusija?

daj be koncentriraj se na pleski vrtenje za politika nemas pamet, zal mi e poveke da te vregam lol
А сега ми е појасно,фала..Ај кај овците таму,доста ти беше одмор.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Им се брза и на ДНР и ЛНР со референдум, гледаат дека Украинската војска им е пред порти и се обидуваат што побрзо да се приклучат кон Русија бидејќи на тој начин ако Украина ги нападне - ќе се рачуна како напад врз Русија, што би значело причина за објава на војна од страна на Русија...
Мада Украина и сега ја напаѓа Русија кај Белгород, така што не знам... :toe:
Русија веќе повеќепати и е нападната на своја територија... Областите Ростов, Белгород, Брјанск, Курск... Напад врз цивилни цели, воени цели, рафинерии...
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.368
Поени од реакции
21.892
Им се може, како сакаат така ке играт кур.
Od igracka - placka. Tuku sigurno nekoj mastermind odlucil deka ke se pravat referendumi i so toa ke gi osiguraat teritoriite. Valjda istiot mastermind koi odluci so 40km dolg konvoi da proseta do pred Kiew i da se vrati koga snema benzin.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom