Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.507
Поени од реакции
40.459
1. Како е ова серење?
2. Кога почна војната не ми се веруваше дека има луѓе што отворено ја поддржуваат Русија и нејзината инвазија само затоа што ги мразат САД и НАТО. 2 wrongs don't make a right. Еквивалент ќе беше ако на пример САД го нападне Мексико, и еве јас на пример сега земам да ги правдам САД заради ова или она. Нема да го направам тоа, не сум ни за САД ни за Русија.
3. Сирија, Ерменија и други прокси конфликти не се на исто рамниште како кога светска велесила е таа што активно војува против друга држава.
како се сирија, либија, јемен и ерменија поразлични? Таму не гине народ? Многу си лицемер брат, ама баш лицемер, тие за вас не се луѓе претпоставувам. А ќе ја очепите пичката за украина. Многу пати сме збореле, да не бевте вие лицемери, да ја поддржувате и наоружувате украина, војна можеби и немаше да има, и сиот тој народ немаше да погине. Али, на лицемерието му нема крај.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.486
Поени од реакции
31.398
1. Како е ова серење?
2. Кога почна војната не ми се веруваше дека има луѓе што отворено ја поддржуваат Русија и нејзината инвазија само затоа што ги мразат САД и НАТО. 2 wrongs don't make a right. Еквивалент ќе беше ако на пример САД го нападне Мексико, и еве јас на пример сега земам да ги правдам САД заради ова или она. Нема да го направам тоа, не сум ни за САД ни за Русија.
3. Сирија, Ерменија и други прокси конфликти не се на исто рамниште како кога светска велесила е таа што активно војува против друга држава.
Пффф... Колку неуко!

3. За Сирија и Ерменија не ве заболе таклабасот пошто САД се на другата страна во тие судири, не дека во Украина ве заболе за Украинците - навивате заради САД прво и единствено (патем и Украина е прокси конфликт)
2. ХАХАХА.... 2 wrongs don't make a right... и хаха да, ич не навијаш за САД апла се гледа дека си објективниот овде.
1. Баш културен однос кон соговорниците, браво.
Автоматски споено мислење:

како се сирија, либија, јемен и ерменија поразлични? Таму не гине народ? Многу си лицемер брат, ама баш лицемер, тие за вас не се луѓе претпоставувам.
„Ама, ама тие се прокси конфликти и не се на исто рамниште!“
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
1. Како е ова серење?
2. Кога почна војната не ми се веруваше дека има луѓе што отворено ја поддржуваат Русија и нејзината инвазија само затоа што ги мразат САД и НАТО. 2 wrongs don't make a right. Еквивалент ќе беше ако на пример САД го нападне Мексико, и еве јас на пример сега земам да ги правдам САД заради ова или она. Нема да го направам тоа, не сум ни за САД ни за Русија.
3. Сирија, Ерменија и други прокси конфликти не се на исто рамниште како кога светска велесила е таа што активно војува против друга држава.
Другар еден добронамерен совет. Со чкенот јамајка не се замарај и не го еби ни под разно.Дечкото е профашистички настроен и русофил до коска,така да не си губи и нерви и време. Да фрли една нуклеарка сега фашистичка Русија врз Македонија,он ќе искочи со триста аргументи во нивна одбрана. Остај настрана таква дебилана,џабе се замараш.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.191
Поени од реакции
12.774
Другар еден добронамерен совет. Со чкенот јамајка не се замарај и не го еби ни под разно.Дечкото е профашистички настроен и русофил до коска,така да не си губи и нерви и време. Да фрли една нуклеарка сега фашистичка Русија врз Македонија,он ќе искочи со триста аргументи во нивна одбрана. Остај настрана таква дебилана,џабе се замараш.
Поправка, Северна Македонија, двојазична држава (официјални јазици македонски* и албански)

*македонски, словенски јазик (дијалект на бугарскиот - преговорите помеѓу Северна Македонија за јазикот и идентитетот со Бугарија со учество на ЕУ се во тек)

Забрана на јазик, негирање на нација, историја и идентитет се во склоп на демократските ЕУ вредности.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.152
Поени од реакции
11.267

Чуствувам обврска да го постирам линков овде. Имам впечаток дека Олд Скул и останатите имаат впечаток дека просечен американец е Кајли Џенер, па тоа им прави мозочни удари за да ги подржуваат по секоја цена.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883

После дронови,сега и Ирански коли у Русија..Да се живи и здрави Ирачаните,да не се они Русија нема да види напредна техника.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691

Чуствувам обврска да го постирам линков овде. Имам впечаток дека Олд Скул и останатите имаат впечаток дека просечен американец е Кајли Џенер, па тоа им прави мозочни удари за да ги подржуваат по секоја цена.
Многу е јако кога нивни амбасадори ни се појавуваат на телевизија и ни кажуваат како да си ја средиме државава.А поданициве наши само мавтаат со главите во знак на одбрување.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.417
Поени од реакции
36.353
Другар еден добронамерен совет. Со чкенот јамајка не се замарај и не го еби ни под разно.Дечкото е профашистички настроен и русофил до коска,така да не си губи и нерви и време. Да фрли една нуклеарка сега фашистичка Русија врз Македонија,он ќе искочи со триста аргументи во нивна одбрана. Остај настрана таква дебилана,џабе се замараш.
А зашто не би и фрлила нуклеарка на таканаречената држава Северна Македонија?
Државата отворено непријателски се однесува кон Русија, министерот за надворешни постојано ја нарекува закана за Северната, протерува дипломати и и даде тешко вооружување на Украина (тенкови и Авиони).

Што очекуваш за возврат? Цвеќиња?
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558

После дронови,сега и Ирански коли у Русија..Да се живи и здрави Ирачаните,да не се они Русија нема да види напредна техника.
Што ко божем Русите немаат своја техника...
Не значи дека ако овие донеле коли, дека Русите се спасени со техника. Да беше тоа така немаше да стрелаат дневно еден куп крстаречки ракети. Иран само влегува во рускиот пазар и исполнува празнина, не е ништо ваау. И кинески, индиски брендови ќе влезат во Русија па сега ај фама ќе дигаме...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.486
Поени од реакции
31.398

Чуствувам обврска да го постирам линков овде. Имам впечаток дека Олд Скул и останатите имаат впечаток дека просечен американец е Кајли Џенер, па тоа им прави мозочни удари за да ги подржуваат по секоја цена.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.057
Поени од реакции
8.631
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Тогаш зошто про-руски настроени ликови како Јамајка го користат тоа?

Официјална Русија предизвика Украина да биде помилитаризирана отколку пред војната, така што со оваа цел отидоа во минус. Од ден во ден таа цел изгледа сè понедостижна.
Како тоа Москва на Брисел изгледаат повистинити од тие на Брисел?
Јас не сум директно инволвиран во војната за мене да ми се брза, но како човек што индиректно мора да трпи инфлации и потенцијални недостатоци на струја, гас и гориво - да, поубаво би било да заврши војната побрзо. Но за таа цел мора некој да биде поразен, а моментално 2те страни се далеку од пораз.


Епа да беше Русија ослободител како што сакаа да се претставуваат, лесно ќе влезеа и во тој град.


Факт е дека САД има премногу пари на располагање и дека Русија нема никаква шанса против нив при ваква економска војна.


Таа е терминологијата, јебига. И САД и Русија низ историјата поддржувале различни сојузници при војна, но никогаш војната не била САД вс. Русија, туку "овие" поддржани од САД/НАТО против "оние" поддржани од Русија.


И во војните против Дагестан и Чеченија во 90тите да не беше вака?
Што го потиш бе, единствено што треба да знаеш е дека твоите губат, а ко што гледам по солзите, јасно ти е.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.114
Поени од реакции
10.870

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.535
Поени од реакции
23.054

Kajgana Shop

На врв Bottom