Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Од каде ви се тие информации дека ќе влезат во руска територија (Русија)?
3C3A4E68-91B6-4837-9BA6-0A0275833657.jpeg
Автоматски споено мислење:

Можеш да видиш на мапата дека се на 40 км од граница. Доволно е два тенка да испукаат во некое село за да игра мајтап цел свет. Или полошо да им освојат село во нивна територија што е сосема возможно.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.402
Поени од реакции
36.334
Прегледај го приврзокот 344163
Автоматски споено мислење:

Можеш да видиш на мапата дека се на 40 км од граница. Доволно е два тенка да испукаат во некое село за да игра мајтап цел свет. Или полошо да им освојат село во нивна територија што е сосема возможно.
Нема да идат нагоре ама доле све над Северски Донецк кај Изиум ќе очистат. Толку ќе биде од битката за Донбас после ова ако им е успешна операцијата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Од каде ви се тие информации дека ќе влезат во руска територија (Русија)?
Им треба голема ПР победа на Украинците по секоја цена. Влегување во Руска територија, макар и 10тина километри по било која цена во денешен свет на твитер ќе биде доживеано како тежок удар врз Русите. Ти за операција во која Русите фино лепо се повлекоа епови се испеаја на Твитер, не пак да влезат во руска територија.

Тешко дека ќе ги пуштат и Купијанск да го земат според мене, ама ајде да видиме што ќе се случува наредните денови.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Им треба голема ПР победа на Украинците по секоја цена. Влегување во Руска територија, макар и 10тина километри по било која цена во денешен свет на твитер ќе биде доживеано како тежок удар врз Русите. Ти за операција во која Русите фино лепо се повлекоа епови се испеаја на Твитер, не пак да влезат во руска територија.

Тешко дека ќе ги пуштат и Купијанск да го земат според мене, ама ајде да видиме што ќе се случува наредните денови.
Тоа и јас сакам да кажам, на самата граница има село, тука е и преминот. Плус фактот дека се на се спремни украинциве.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Тоа и јас сакам да кажам, на самата граница има село, тука е и преминот. Плус фактот дека се на се спремни украинциве.
Треба да покажат дека сеуште вреди да им се праќа оружје на Украинците. Од една страна и на Русија и одговара тоа, пошто на крајот на краиштата ја исцрпува Европа. Ќе се крене сега атмосферата на запад, веќе се почнати да ја слават големата победа :) Отвори твитер и ќе ти е јасно колкаво значење има секој мал успех на Украинците. На крајот на приказната ќе биде како што си беше порано, само што Русите ќе имаат два милиони жртви на потегот и Шојгу ќе доживее уште 7-8 инфаркти, а Путин врз ракот ќе му изникне чир на дванаестопалачно црево, како последица од заподнонилската треска.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Треба да покажат дека сеуште вреди да им се праќа оружје на Украинците. Од една страна и на Русија и одговара тоа, пошто на крајот на краиштата ја исцрпува Европа. Ќе се крене сега атмосферата на запад, веќе се почнати да ја слават големата победа :) Отвори твитер и ќе ти е јасно колкаво значење има секој мал успех на Украинците.
Не ја потценувај моќта на западот, Израел е опколен со непријатели - 200 милиони. Не смеат да писнат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не ја потценувај моќта на западот, Израел е опколен со непријатели - 200 милиони. Не смеат да писнат.
Треба да се види реалноста. Ако Русија успее да ја раздрма Европа економски со интервенцијата во Украина. Европа ќе почнува да потклекнува. Реално гледано моќта ќе и се губи се повеќе и повеќе. САД на кратки стази ќе излезат победници од ситуацијава, но како што кажав претходно, главните сојузници на САД се во Европа. Ако почне да опаѓа Европа, САД нема да може да се задржи на тронот.

Затоа Русија дури и избегнува преговори со Европа, и затоа не ја брза војнава. Крај на војнава значи преговори и отварање на гасоводите. Војната е во голема мера исплатлива за Русите.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Наброј ги бе. Биди мудоња. Дека мене дисторзирано ми е сега. Кога го освоија Херсон, Мариупљ, Изјум никој не свршуваше како што се свршува сега во моментов за освоени некои 200км2 од страна на Учките на Бајден :pos:

Него ја уште чекам @Menethil да напише збор два за малите селца што ги освојувале бандите на Бајден во правец Херсон. Ало се слушаме? Ме остави бе пријателе. Недела дена не сум спан, те чекам лепи да објасниш. Ајде златен не се срами .
Па се знае, бугарите, педерот и уште 2-3ца не ми текнува. Додека на спротивниот навивачки тим ти си водачот. Еве сите проруски извори што од вас овде си ги пратев редовно пишуваат дека некој опасно ја заебал Балаклија и се жртвувани војниците на ЛНР. Искочија доста видеа од заробени руски војници од тој дел, но тука се збори дека било некаква мастер тактика и нема врска.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.385
Поени од реакции
12.093
Па се знае, бугарите, педерот и уште 2-3ца не ми текнува. Додека на спротивниот навивачки тим ти си водачот. Еве сите проруски извори што од вас овде си ги пратев редовно пишуваат дека некој опасно ја заебал Балаклија и се жртвувани војниците на ЛНР. Искочија доста видеа од заробени руски војници од тој дел, но тука се збори дека било некаква мастер тактика и нема врска.
Можеш и Рус да ме наречеш. Слободно не се срами.
И пак сега не ми јасно , еве лично кога сум свршувал на некое селце кога освоиле Русиве? Прво тоа треба да го утврдиш од мојот профил.
За да можеме да го константираме ова што го тврдиш ти. Дека наводно тогаш сум славел на русиве кога освојувале небитна вукојебинаа а сега сум го омаложувал кога учкиве на бајден го прават истото.
До тогаш сеј си рат и не паламуди многу многу :toe:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.210
САД влијаеа, и позадински и директно работеа на:
- блокирање на Северен Поток 2 (ја контролираат Германија)
- стопирање на Северен Поток 1 (Канада, и Германија)
- гасоводот преку ЛНР како-се-викаше (Украина)
- тој преку Полска, Пољаците уште лани го блокираа и пазете го ова - преку истиот гасовод во насока од Германија увезуваа за многу поскапо (пак руски гас) кој тогаш сеуште стигаше преку Северен Поток 1
- од Јужен Поток (Турски де), само уште Унгарија зема гас (и не сум сигурен за Австрија, од ЕУ државите гледано)
- итн


Ако мислите дека Русија ова намерно го прави за да ја „уништи ЕУ“, размислете повторно. На Русија им треба ЕУ исто како што Русија им треба на ЕУ (без разлика што кажуваат корумпираните ЕУ политичари). Како Русија ќе продава енергенси на ЕУ со контрактирана економија (засега) и уништена индустрија и економија (утре)? Чии вазали се државите во ЕУ наведени погоре? Кој ги контролира, Русија или...?

САД се позади сето ова, целта е не само слабеење на Русија (и по можност промена на власт преку обоена револуција / државен удар). Целта е и слабеење и на ЕУ и уништување на нивната економија, барем на период. Прочитајте што вели Волфовиц доктрината... Ниедна држава не смее да стане доволно силна и моќна за макар и теоретски да ја го предизвика приматот на САД.


Мислите во Русија не го разбираат ова што се случува?
Кој е ендгејмот на тие што ја имаат власта во САД, или барем кој им е следниот чекор... Не знам. Којзнае. Ама се случуваат тектонски промени во светов и живееме во многу интересно време (баш како во таа кинеската клетва).
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Вака или онака, стапица или не, Украинциве покажуваат дека сакаат и заслужуваат држава како ретко кој.
И истата ќе си ја добијат на многу здрави темели.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да не ги привлечат до Белгород само :LOL:

Не знам кои им се проблемите ама очигледно имаат малку трупи што не се оди бавно туку воопшто нигде не се оди. После заземањето на Лисичанск скоро нигде не се мрднати со исклучок на неколку помали места. Какви сака утврдувања нека имаат направено Украинците, не може да биде два месеци да освојуваат три села во ситуација на воздушна и артилериска супериорност.

Стварно не гледам како би заземале места како Славјанск или Краматорск или па градови како Харков или Миколаив. Оваа година тоа сигурно нема тоа да се случи. Моментално им фалат трупи за одбрана а камоли за напад.
Aј што не напредуваат воопшто Русите, туку и губат веќе претходно завземени територии... Денеска Украинците го ослободиле градот Балаклија и неговата околина ослободувајќи околу 700 км2 простор во/од Харковската област !
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.385
Поени од реакции
12.093
Слабо нешто на Менетил не му се збори за Херсон :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom