Рамна Земја?

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Истото го зборувам, дека треба да се учи, да се навлезе во науката, зошто некој тврди тоа што тврди, по кој закон, по кои правила, дали функционираат итн итн ... не да се крева врева НАСА била сатанистичка крие вистини, Роскосмос се православни сатанисти ќе градат лажна станица која ќе орбитира околу Земјата...
Мислам, што чудо од луѓе сте вие денес? Не ве интересира како работат антени, како работи GPS итн итн?

Не чувствувате 2.4GHz или 103MHz фреквенција (ниту може да ја видите), а ете нетот ви работи легнати во кревет со лаптопот закачен на WiFI, слушате радио 103-ка... сигурно е некоја сатанистичка пропаганда! Како може да не чувстувам а да работи нештото и да постои? :coffee:
Не може да постои и е лага штом не чувстуваш како низ тебе минува сигнал со таа фреквенција... :)

P.S. Немој и ти да мислиш дека ветровите настануваат со вртењето на Земјата... „колегата“ твој малку настрани со тоа прееска... тогаш сфатив дека тука само за мајтап е работата :)
Не ја растегнуј приказнава за нешта кои ни оддалеку не се слични со феномените, настаните и процесите кои се сетилно-разумно спознатливи „од прва рука„.

Човечките сетила препознаваат нешта кои имаат одреден енергетски фреквентен опсег, така сите вредности кои се „над„ и „под„ способностите од сетилата, може да постојат, не е проблем. Проблемот настанува кога еди којси ќе сака да не‘ убеди дека постоењето на нешта надвор од сетилата се побитни од способносите од сетилата и на тој став гради неверојатни приказни, запакувани под фирмата „научни докази„.

Така, ако моето вродено око ми вели дека Сонцето изгрева, се движи кон зенитот и заоѓа, но тоа не е точно, затоа што еди којси, кој никад у живот не ја видел ротацијата на Земјата околу Сонцето, ќе почне да ме убедува дека моето око ме лаже, ама нечии си таму теоретски модели на Сончевиот систем, полни со фалинки, биде вистина појака од вистината која ја гледа моето вродено око...
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.268
Така, ако моето вродено око ми вели дека Сонцето изгрева, се движи кон зенитот и заоѓа, но тоа не е точно, затоа што еди којси, кој никад у живот не ја видел ротацијата на Земјата околу Сонцето, ќе почне да ме убедува дека моето око ме лаже, ама нечии си таму теоретски модели на Сончевиот систем, полни со фалинки, биде вистина појака од вистината која ја гледа моето вродено око...
Твоето око едно ти вели, ама и мозокот што ти кажува може да е битно:
The eye is a perfect, natural organ. The seen image is a reaction phenomenon. Using an artificial optical apparatus the same effect, for example, can only be obtained by a roundabout way, by means of a negative. The eye, on the other hand, immediately presents us with the diapositive, namely the true image. Our sight constitutes an unconscious, automatic transformation process, whereby the negative image - like a photographic negative - i.e. the effect, is transformed into a positive one, like a diapositive colour slide. Our thinking, however, is really a purely individual, conscious process and therefore learnable. If our thinking is to attain the same perfection as our seeing, then we must change our way of thinking and learn to see reality, not as an action, but as a reaction. Perfect thought lies in the apprehension of the correct reaction, for before the eye can show us the positive, it must first transform the negative and in a certain manner must break up what it records. What we see, therefore, is the turning inside out of what we receive. What our mind grasps in this way must be re-formed and re-thought if we wish to attain that for which we strive.
Ама добро, ти и твоите учители нели тврдите дека напредок, еволуција не постои, измислена работа е тоа, па иако природата (која нели Бог ја создал) друго ни укажува, пу пу тоа не важи, измама е:
Nature is not served by rigid laws, but by rhythmical, reciprocal processes. Nature uses none of the preconditions of the chemist or the physicist for the purposes of evolution. Nature excludes all fire on principle for purposes of growth; therefore all contemporary machines are unnatural and constructed according to false premises. Nature avails herself of the biodynamic form of motion through which the biological prerequisite for the emergence of life is provided.

Its purpose is to ur-procreate higher' conditions of matter out of the originally inferior raw materials, which afford the evolutionally older, or the numerically greater rising generation, the possibility of a constant capacity to evolve, for without any growing and increasing reserves of energy there would be no evolution or development. This results first and foremost in the collapse of the so-called Law of the Conservation of Energy, and in further consequence the Law of Gravity, and all other dogmatics lose any rational or practical basis
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Твоето око едно ти вели, ама и мозокот што ти кажува може да е битно:


Ама добро, ти и твоите учители нели тврдите дека напредок, еволуција не постои, измислена работа е тоа, па иако природата (која нели Бог ја создал) друго ни укажува, пу пу тоа не важи, измама е:
"Eyes are useless, when the mind is blind"
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Твоето око едно ти вели, ама и мозокот што ти кажува може да е битно:


Ама добро, ти и твоите учители нели тврдите дека напредок, еволуција не постои, измислена работа е тоа, па иако природата (која нели Бог ја создал) друго ни укажува, пу пу тоа не важи, измама е:
Ааааа....значи окото ми вели „едно„ а мозокот ми вели „друго„. Те разбрав...:icon_lol:

Е добро, ако окото гледа дека Сонцето изгрева, се движи кон зенитот и заоѓа, што вели мозокот за тоа гледање/движење?

И дали твоето око гледа некое друго Сонце кое не се движи и на кој начин твоето око гледа дека Земјава се врти околу Сонцето?...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Се рачуна на телевизија? :pos:
Да, топтан со сите оние силни компјутерски анимации, кои „као„ треба да ме/не‘ убедат во вистинитоста од прикажаното...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.268
Да, топтан со сите оние силни компјутерски анимации, кои „као„ треба да ме/не‘ убедат во вистинитоста од прикажаното...
Епа можеби да ги применуваа добро познатите методи од твоите учители, поубеден ќе беше, оти нели стравот го чува лозјето.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Pre - programmed life
Автоматски споено мислење:

Мистерија... Се уште не ми е јасно тешко е да проценам што имам фотографирано со мојот Никон П 900 на сликава? Другите сликички познати се и сигурно не личат на т.н. "планети" според описот и изгледот на компјутерски и графички дизајнирани фотошоп сликички креирани од НАСА.
Screenshot_2022-08-03-13-19-52-23_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg
Автоматски споено мислење:

Од 2019 до сега се уште мистерија за мене... IMG20220803133208.jpg IMG20220803133311.jpg
 

Attachments

Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Епа можеби да ги применуваа добро познатите методи од твоите учители, поубеден ќе беше, оти нели стравот го чува лозјето.
Не мешај „баби и жаби„...

Методите на осознавање вистини во материјалниот Свет, во мојата вероисповест се:
- види,
- слушни,
- допри.

Понепосреден начин на спознавање на околниот Свет напросто не постои. Кој смета дека невидените нешта, кажани од „еди којси„ се вистинити иако се непроверливи за најголемиот дел од луѓето, таквиот субјект не е ништо друго, туку модерен верник.

Во духовноста пак, основно начело за прифаќање на „нематеријалните„ вистини е верувањето во објавените ни вистини.

Значи, моите учители го користат само зборот, како начин на пренесување и на проповедање, а тој збор, односно тоа учење, можам да го прифатам или да го одбијам, со вера или без вера во кажаното.

Нема комјутерски анимации, сложени математички равенки и операции, мерни апаратури и то...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.268
Не мешај „баби и жаби„...

Методите на осознавање вистини во материјалниот Свет, во мојата вероисповест се:
- види,
- слушни,
- допри.

Понепосреден начин на спознавање на околниот Свет напросто не постои. Кој смета дека невидените нешта, кажани од „еди којси„ се вистинити иако се непроверливи за најголемиот дел од луѓето, таквиот субјект не е ништо друго, туку модерен верник.

Во духовноста пак, основно начело за прифаќање на „нематеријалните„ вистини е верувањето во објавените ни вистини.

Значи, моите учители го користат само зборот, како начин на пренесување и на проповедање, а тој збор, односно тоа учење, можам да го прифатам или да го одбијам, со вера или без вера во кажаното.

Нема комјутерски анимации, сложени математички равенки и операции, мерни апаратури и то...
Блажени сте вие кои живеете во таков свет, а тешко на другите.

Се шеташ низ Струга, каде од езерото истекува Црн Дрим. Додека си таму, на местото каде истекува езерото, го користиш твоето сетило за вид, односно методот види и гледаш дека водата со голема брзина проаѓа под мостот каде е почетокот на речното корито. Во ист момент користејќи го методот слушни, слушаш голема бука од брзината со која истекува водата.
Ти доаѓа желба да го испробаш методот допри. Скокнуваш од мостето, ама во правец накај езерото и само што ќе допреш водата, осеќаш дека водата е многу брза и веднаш те носи под мостето и си во течението на Дримот. Според методот види, слушни, допри, заклучуваш дека брзината на водата која истекува е многу голема, јака е силата на водата, само силни пливачи, со многу физички напор можат да се одржат во место, да не ги однесе водата.

Арно ама, додека си на мостот, користејќи го методот види, ќе видиш риби, кои со спори и мали движења, лебдат во место, додека ти и со твоите последни сили, не само што не си на истото место, туку веќе си 100метри подоле.

Методите види, допри, слушни би требало да значи дека на врвовите од планините, треба да е многу потопло него ли во котлините, ем се поблиску до сонцето, ем нели топлиот воздух нагоре иде. Сигурно си бил високо на некоја планина и си осетил дека не е така топло.

Е да имаше други учители и да прифатеше дека постојат други дополнителни методи, ќе имаше главоболки да си објасниш како е тоа можно. Но ти си блажен, си живееш во спокојство, а јас во никој случај таквиот избор на живеење не го оспорувам ниту судам. Тоа што другите ти се смешни, ти изгледаат глупи и наивни, тука ти би требало да олабавиш, бидејќи сеуште на свеќи ќе ги читаше писанијата од твоите учители.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Блажени сте вие кои живеете во таков свет, а тешко на другите.
Тешко си го на другите кои живеат во: апстракции, бесконечни релативизации, случајности, бесмислици, бесцелности...со мислата дека после смртта црвојте ќе ги изедат и то би било то...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Арно ама, додека си на мостот, користејќи го методот види, ќе видиш риби, кои со спори и мали движења, лебдат во место, додека ти и со твоите последни сили, не само што не си на истото место, туку веќе си 100метри подоле.
Вистина...Светот во кој живееме е сеуште мистерија и недоволно истражен. Тоа е и мојата поента овде. Едно знаеме за сигурно дека човечкиот род не е створен да живее и опстанува во вода. А освен создателот , водата веројатно ја крие најголемата мистерија за животот и создавањето на светот околу нас. Затоа што вода не можеш да створиш од нешто туку водата створила се наоколу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom