CN – Народна Република Кина

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.592
Поени од реакции
20.923
Пелоси слета во Тајван, Кина трупа машинерија инаку војната им започна виртуелно, се што е од тајвански веб страни е цел на хакерски напади и цела интернет инфраструктура на Тајван им е падната.
Кога некој трупа волку машинерија сигурно не му е за да ја покажува, идентичнио сценарио како со Украина каде Русите натрупаа опрема па потоа влегоа.
Балистички ракети со дострел од 12-15.000 км
Русија отворено со поддршка за Кина:

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.146
Поени од реакции
15.123
Пелоси слета во Тајван, Кина трупа машинерија инаку војната им започна виртуелно, се што е од тајвански веб страни е цел на хакерски напади и цела интернет инфраструктура на Тајван им е падната.
Кога некој трупа волку машинерија сигурно не му е за да ја покажува, идентичнио сценарио како со Украина каде Русите натрупаа опрема па потоа влегоа.
Балистички ракети со дострел од 12-15.000 км
Русија отворено со поддршка за Кина:

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
Према линкот, авионот лета према север и сеуште не е слетан. Правеше огромен полукруг околу Филипини и сега е насочен дирекно кон Тајван, но е сеуште далеку...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Ви текнува на дилемите од почетокот на војната, околу тоа Кина како ќе се постави?
Ви текнува на мапата со освоени руски територии, што била у Кина на те-ве објавена? Како Кинезите планирале да ја поделат Русија...
Ви текнува на вакви постови во март?
Pada putin , kina pocna da ja povlecuva podrskata prema rusija polako polako. Uste kolko ke izdrzi rusija gledam 3 4 dena nema ni napad ni nisto, kako pauza da imat?

Епа ако Пелоси отиде на Тајван, нема дури ни Шекспир да има дилема, како Кина понатаму ќе се постави кон војната во Украина.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.146
Поени од реакции
15.123
Во овие моменти авионот е веќе дирекно насочен кон Тајван.....

...господ да ни е на помош.....а вештерката да гние во пеколот
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.301
Пелоси слета во Тајван, Кина трупа машинерија инаку војната им започна виртуелно, се што е од тајвански веб страни е цел на хакерски напади и цела интернет инфраструктура на Тајван им е падната.
Кога некој трупа волку машинерија сигурно не му е за да ја покажува, идентичнио сценарио како со Украина каде Русите натрупаа опрема па потоа влегоа.
Балистички ракети со дострел од 12-15.000 км
Русија отворено со поддршка за Кина:

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
Имало еден авион слетано, ама не можев да најдам информации дали е таму или не, нема многу информации, а на кинезите незнам зошто и се тенкови сега за сега, ако прават амфибиски напад можеле да ги товарат било каде низ Кина, на нив клучна и е морнарицата и воздухопловството за да успеат да направат услови за истоварување тенкови, сега мислам дека им е само рекламирање и ќе ги чуват со месеци по пристаништето и еден ден кога ќе ги снема ќе знаеме дека се кон Тајван.
Автоматски споено мислење:

Во овие моменти авионот е веќе дирекно насочен кон Тајван.....

...господ да ни е на помош.....а вештерката да гние во пеколот
Дали е тој незнаеме.
Еден е слетан пред некое време, еден што претходно го користела за до Малезија лута околу, еден од Јапонија има отидено за Малезија, ние обичните смртници не знаеме кој авион е, ама кинезите сигурно знаат па ќе видеме како ќе биде.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.283
Ај бе и вие сте се уплашиле.
Кинезите ако се спремни да бидат некоја сила ќе го врата Тајван назад.
Ќе јадат санкции и светот ќе се подели на сфери на влијание. Ќе има прокси судири цело време а воената индустрија ќе цвета. Секако им стана досадно на Америте со Афганистан и Ирак :ROFLMAO:
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.153
Поени од реакции
5.636
cekaj sakas da kazes deka edna eks africka kolonija proglasena za teroristicka drzava i pod sankcii dolgo vreme, vodena od armiski kapetan, siromasno dete uspealo da ja stigne vo nekoj segmenti kurvata vavailonska sto cicala od sekade so vekovi za 20tina godini? pritoa napravile nevideni podvizi za navodnuvanje na cela libija, pocetok na africka unija, edina drzava sto del od parite za prodazba na naftata gi delela na sekoj zitel itn...

jas imav kolega na faks od taa libija... bukvlano ne cekase da mu ja dadat diplomata, posle posledniot ispit si zamina doma a diplomata po posta mu ja pratija. od evropskite kolegi pola otidoa pola ostanaa.

libija bese zid na evropa. recisi sekoj afro sto sakase u evropa stom ke dojdese u libija naogase rabota i ostanuvase. denes ima miljoni ne samo libijci nego i red drugi izbeglici vo evropa bas radi toa sto go nema gadafi i taa libija.

gadafi gi podigna temilite tamu... skokot napred ke dojdese narednite 20-30 god. isto e so rusija, ako ne i se pletka zapadot sigurno ke odi rapidno napred, ete vidi sto se sluci za edna generacija elcin do putin erata, kakva bese i kakva e sega rusija. istata prikazna e, unisti gi dur seuste ne te nadminale....

greska si za indija, sa i golem del od svetot. normalno gledaat svoj interesi ama gledaat i kako zapadot im gi krade bogatstvata, umovite i kako dejstvuva protiv bilo koj koj zajaknuva so tek na vreme. osetile i sa a poslebno indija pod englezite kakva e zapadnjackata pravda i okupacija. si teraat oni tivko ama nemoj da mislis deka se neutralni samo zasto ne veat ruski znaminja... ne se tolku siromasni da nemozat da se vklucat u sankciite ako sakaat, rabotava e deka nekat, ne samo finansiski se u kjar nego i potajno site sakaat da se vrati multipolaren svet i malku od malku i tie da dobijat izbor i vratat bar del od suverinitetot.

usa nema da propadne za brzo vreme se slagam, ama eu e na dobar pat. veke ima raskol vnatre a doprva idat teski vreminja. bez eftini gas poleka ke pocnat da zatvaraat fabrikite... evroto ke paga doprva za da ima eu konkurentni ceni. korea, japonija, taiwan proizveduvaat skoro se na slicno ramniste eve moze ne na ger ama definitivno na francija, spanija, italija.... kina pokriva se drugo.... doprva idat indonezija sto ima sekakvi resursi plus rabotna raka od 150e vo najgolem del od drzavata i mlado naselnie kolku sakas... indija isto so toa sto sega ko kina imaat veke jaka dijaspora sekade sto ke vleci napred, afrika kade kina si pravi outsourcing i poleka im prenesuva tehnologija i vestini....

moze nema jas i ti da go doziveeme celosniot krah na zapadot, ama bidi siguren deka nasite deca ke go vidat i nema da e bas ubava slikata pogotovo vo tie multi kulti drzavi kakva sto e mojata a i tvojata probuvaat da ja napravat.
se sto kaza e tocno i gore dole se soglasuvam (za evropa i rusija ne bas celosno), samo toa sto go kazuvaat red drugi tuka na forumot e nerealno. koga gi citas ke pomislis deka amerite ke padnat za 10-20 godini i toa za mene e totalno nerealisticna prognoza. tolku dlaboko se navlezeni sekade, politicki i ekonomski, sto uste dolgo ke ostanat bitni. deka ne se toa sto bea e tocno, ama uste dolgo ke ostanat najvlijatelni. ne e samo crno ili belo, kao odma ke stanat nebitni, nego popoleka ke im opaga vlijanieto.

inace mnogu sum svesen deka posebno afrikanskite drzavi bile strasno gazeni i manipulirani, no kolku dobro libija i da se snasla pokraj taja pozadina sepak fakt e deka libija ne bese na level na bogatite zapadni drzavi.

evropa deka dolgorocno loso i se pisuva, da, i na mene taka mi izgleda posebno so begalcite koi dojdoa i se uste doagaat, ama i toa ke bide baven proces. finansiski mnogu podobro stojat od sto izgleda + imaat strasno golem broj na ljuge so visok kapacitet koi gi drzat koncite. veruvaj i rusija celosno da im go zatvori ventilot deka sepak za godina dve ke se prilagodat. bavno reagiraat, no dobro razmisluvaat. pogolem problem ke im e koga za nekolku decenii strancite ke im stanat mnozinstvo i so toa drug mentalitet ke vladee, toa i veke se primetuva.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.592
Поени од реакции
20.923
Према линкот, авионот лета према север и сеуште не е слетан. Правеше огромен полукруг околу Филипини и сега е насочен дирекно кон Тајван, но е сеуште далеку...
flightradar е цело време под хакерски напади
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.826
Поени од реакции
4.070
Кинезиве со Су - 35 се више над Тајванскиот теснец , а Америве 8 ловци вадат од јапонски бази додека у Тајван више и покажуваат срценца на највисоката кула на вештерката која треба да стигне кај и да е.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.628
Поени од реакции
40.663
Кинезиве со Су - 35 се више над Тајванскиот теснец , а Америве 8 ловци вадат од јапонски бази додека у Тајван више и покажуваат срценца на највисоката кула на вештерката која треба да стигне кај и да е.
кај гледаш во живо ова?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.592
Поени од реакции
20.923
За 1 час и 23 минути ќе дознаеме.

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.824
Поени од реакции
21.949
Мислам дека нема да ја рокнат. Ама голема е веројатноста за демилитаризирање на Тајван откако ќе си отиде, особено ако јаде бурек таму на прес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom