Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 март 2022
Мислења
11
Поени од реакции
19
Dobar dan svima..Prvi put sam ovde vidim da dosta imate informacija..Ja sam iz Beograda i predao sam za Bugarski pasoš u ambasadi u Beogradu...Ja i moj brat zajedno smo predali naši brojevi su 20613/2019 i 20614/2019 na vinalnom smo duže vreme da li ima neko informaciju kad će preći na potpis kod presednika?pozdrav veliki
Zdravo i ja sam neko vreme ovde predao sam zajedno sa sestrom dokumentaciju 3.7.2017. imali smo intervju u beogradu 16. maja 2019 i od januara 2019 smo na finalnom a mozda cak i duze posto nisam toliko cesto proveravao.Inace zanimljivo je da mi imamo brojeve 20615/2019 i 20616/2019
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
167
Поени од реакции
134
Dali koga gi dostavivte dokumentite gi dostavivte i originalite i preveduvanite?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
592
Поени од реакции
1.248
Zdravo na site. Bratuced mi pravese intervju 31 Maj 2019 i e na dopolnitelna, imal star dokument ama go izgubil ama ima kopija na notar zaverena vo Makedonija pa ja dostavil kopijata na notar zaverena. Ima li sansi da pomine kopija na notar?
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site. Bratuced mi pravese intervju 31 Maj 2019 i e na dopolnitelna, imal star dokument ama go izgubil ama ima kopija na notar zaverena vo Makedonija pa ja dostavil kopijata na notar zaverena. Ima li sansi da pomine kopija na notar?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Zdravo i ja sam neko vreme ovde predao sam zajedno sa sestrom dokumentaciju 3.7.2017. imali smo intervju u beogradu 16. maja 2019 i od januara 2019 smo na finalnom a mozda cak i duze posto nisam toliko cesto proveravao.Inace zanimljivo je da mi imamo brojeve 20615/2019 i 20616/2019
Ali dobivte brojce posle 4 meseci taka da isto ko da ste bile na intervju juli 2019 .. stignati se do keso 20.000 bi trebalo da ima neso promeni avgust
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site. Bratuced mi pravese intervju 31 Maj 2019 i e na dopolnitelna, imal star dokument ama go izgubil ama ima kopija na notar zaverena vo Makedonija pa ja dostavil kopijata na notar zaverena. Ima li sansi da pomine kopija na notar?
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site. Bratuced mi pravese intervju 31 Maj 2019 i e na dopolnitelna, imal star dokument ama go izgubil ama ima kopija na notar zaverena vo Makedonija pa ja dostavil kopijata na notar zaverena. Ima li sansi da pomine kopija na notar?
Ne znam dali kopija pominuva. Neka proba ke si vidi
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
356
Поени од реакции
497
Zdravo na site. Bratuced mi pravese intervju 31 Maj 2019 i e na dopolnitelna, imal star dokument ama go izgubil ama ima kopija na notar zaverena vo Makedonija pa ja dostavil kopijata na notar zaverena. Ima li sansi da pomine kopija na notar?
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site. Bratuced mi pravese intervju 31 Maj 2019 i e na dopolnitelna, imal star dokument ama go izgubil ama ima kopija na notar zaverena vo Makedonija pa ja dostavil kopijata na notar zaverena. Ima li sansi da pomine kopija na notar?
Samo kopija zaverena na notar vo Bugarija se priznava vo MP
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
42
Поени од реакции
110
Evo info od mene
02.07.2019 interviju
19.01.2011 finalna
23.06.2022 dopuna
19.07.2022 odneo dopunu (promenio narodnost za majku i mene u izvodu i uzeo M9 obrazac za majku gde pise da je narodnost Bugarska ).
01.08.2022
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Jos nije kraj ali nadam se da ce da bude sve kako treba
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
167
Поени од реакции
134
Evo info od mene
02.07.2019 interviju
19.01.2011 finalna
23.06.2022 dopuna
19.07.2022 odneo dopunu (promenio narodnost za majku i mene u izvodu i uzeo M9 obrazac za majku gde pise da je narodnost Bugarska ).
01.08.2022
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Jos nije kraj ali nadam se da ce da bude sve kako treba
Te prifakaat so smeneta narodnost??? Ova e ogromna vest togas
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Ima da nekoja promena mislam 18601/2019 bese na finalna a sea e na polozitelno od deneska . Proverete si. Cim stavaat na potpis neka roknat so nekoja data na ukazi da ima ama sekako mora da ima poso juli-avgust-septemvri e novo tromesecie za komisiskata rabota za ukazi!
Автоматски споено мислење:

Samo kopija zaverena na notar vo Bugarija se priznava vo MP
Da toa tocno poso e kopija ne e original i plus zavaerna e na notar od mk ..ne mi se veruva deka ke pomine poso sekoj moze da naprai taka kopija i da ja zaveri..ne znam dali ke e validna ama ne gubi niso ako proba i plus ako toj ima original e izguben moze da se obrati do sluzbite na bugarija da mu se izvade dokumenti deka ima bg predok..osven ako ne e fejk sekako
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2022
Мислења
3
Поени од реакции
6
Член од
15 март 2022
Мислења
3
Поени од реакции
6
Po mom shvatanju bitno je da neko od predaka ima papir da je Bugarske nacionalonosti .A sam za sebe da menjas i da trazis nema smisla
I ja mislim da to sa promenom narodnosti veze nema, jer po toj logici možeš da se izjasniš kao nemac a ne verujem da bi ti nemci na osnovu toga dali drzavljanstvo :)
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
69
Поени од реакции
48
Zdravo. Pred 2 nedeli bev na intervju vo konzulat vo bt i pokraj izvodot na tatko mi i dedo mi podnesov resenie od uprava za vodenje na maticni knigi za odobrena promena na mesec na raganje na dedo mi vo izvodot na tatko mi, megutoa ne mozev da podnesam izmenet izvod na intervjuto poradi zakasnuvanje na nasite sluzbi i go izvadiv duri sefa. Prasanjeto mi e dali e podobro sega da go dosravam promenetiot izvod na tatko mi kon ostanatite dokumenti ili e popametno da cekam dali ke mi pobarat od bg promenet izvod. Isto me interesira dali nekoj ima informacija koja e postapkata, dali treba molba... Blagodaram za sekoja pomos
 

Kajgana Shop

На врв Bottom