CN – Народна Република Кина

Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.408
Како може Кина да биде во гомна кога економијата им иде напред? Не ми е јасно тоа бафра, едино тенеќијава ако го слушаш.
Не им иде напред, благодарение на ковид мерките. Нормално не се утепани како ЕУ, но и ружи не им цветаат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.632
Поени од реакции
40.666
Не им иде напред, благодарение на ковид мерките. Нормално не се утепани како ЕУ, но и ружи не им цветаат.
ништо не е тоа, ставиле у карантин некој град од 10 милиони, голема работа. Иначе мерките може им се такви какви што се али оправдувам. Боље да издржиш дома десет дена и да живееш слободно без ковид него да се секираш да не последниот со кој што си правел муабет случајно имал ковид. Вирусот единствен начин да го снема е све да застане некое време и да се ресетира све.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.408
ништо не е тоа, ставиле у карантин некој град од 10 милиони, голема работа. Иначе мерките може им се такви какви што се али оправдувам. Боље да издржиш дома десет дена и да живееш слободно без ковид него да се секираш да не последниот со кој што си правел муабет случајно имал ковид. Вирусот единствен начин да го снема е све да застане некое време и да се ресетира све.
У право си, пичкин дим се карантините, тоа што фабрики и пристаништата не им функционираа, нема гајле, се тоа државата магично ќе го среди. (y)

На толку вакцинирани, прележани, маски секаде, ти сеуште си за карантини :aplauz:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.632
Поени од реакции
40.666
У право си, пичкин дим се карантините, тоа што фабрики и пристаништата не им функционираа, нема гајле, се тоа државата магично ќе го среди. (y)

На толку вакцинирани, прележани, маски секаде, ти сеуште си за карантини :aplauz:
ја сум за конечно решение бафра, да беше цел свет кинези сега ќе немавме ковид, дури и они кога имаат наплив на случаи од време на време е ради некои што им го увезуваат. Затоа пошто поголем дел од светот е тралалајки што не можат 10 дена дома да издржат вирусот вирее и блокира економии, блокира нормален живот.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.408
ја сум за конечно решение бафра, да беше цел свет кинези сега ќе немавме ковид, дури и они кога имаат наплив на случаи од време на време е ради некои што им го увезуваат. Затоа пошто поголем дел од светот е тралалајки што не можат 10 дена дома да издржат вирусот вирее и блокира економии, блокира нормален живот.
Знам бе бате Рон, ти си Македонскиот Трудо, кој јавно си кажа дека се восхитува на Кинеската диктатура и се ќе направат истата да ја спроведат низ цел свет. После тоа мед и млеко ќе тече за народот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.632
Поени од реакции
40.666
Знам бе бате Рон, ти си Македонскиот Трудо, кој јавно си кажа дека се восхитува на Кинеската диктатура и се ќе направат истата да ја спроведат низ цел свет. После тоа мед и млеко ќе тече за народот.
бафре, тешки времиња бараат тешки одлуки. Мора да се стегне заби и да се издржи. Пошто тогаш ќе се реши работата, до тогаш све мреење ќе биде. Сва среќа што сериозно ослабе вирусов па како така се вративме у нормала колку толку дури и со овоа шалабајзерско сфаќање на стварите.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.408
бафре, тешки времиња бараат тешки одлуки. Мора да се стегне заби и да се издржи. Пошто тогаш ќе се реши работата, до тогаш све мреење ќе биде. Сва среќа што сериозно ослабе вирусов па како така се вративме у нормала колку толку дури и со овоа шалабајзерско сфаќање на стварите.
1. Која е причината за тешките времиња?
2. Тие што ги носат одлуките, оти ги гледаш како Исус, а на други теми ги пљукаш? Што правиме ако одлуките се причина за уште поголем проблем :toe:
3. Или ослабнал, или прави стратегија како да ја победи заштитата од вакцината, а и од "стекнатиот имунитет" после прележувањето :cautious:

Остај ги Кинезите, ко роботи се тие, друг менталитет се.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.632
Поени од реакции
40.666
1. Која е причината за тешките времиња?
2. Тие што ги носат одлуките, оти ги гледаш како Исус, а на други теми ги пљукаш? Што правиме ако одлуките се причина за уште поголем проблем :toe:
3. Или ослабнал, или прави стратегија како да ја победи заштитата од вакцината, а и од "стекнатиот имунитет" после прележувањето :cautious:

Остај ги Кинезите, ко роботи се тие, друг менталитет се.
нема стекнат имунитет бафра, со омикронов тоа не важи. На вакцините и стекнатиот имунитет можеш да им се намочаш. Голем дел од заразените се реинфекции кои пак имаат симптоми. Сеа добро е што се решава без проблеми во најголем дел од случаиве.

Како и да е, мене не ме занимаат тие што носат одлуки. Мене ми е да се изнајде начин вирусов да го снема. И кинескиот метод за тоа е веома успешен и само нив ги гледам како целосно слободни од вирусов.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.408
нема стекнат имунитет бафра, со омикронов тоа не важи. На вакцините и стекнатиот имунитет можеш да им се намочаш. Голем дел од заразените се реинфекции кои пак имаат симптоми.
Како тогаш:
Сва среќа што сериозно ослабе вирусов
Како и да е, мене не ме занимаат тие што носат одлуки.
Не го занимале тие што носат одлуки од кои ни зависи иднината и животот, ама слепо да ги следиме. Монти Пајтон не ти се рамни :D


Мене ми е да се изнајде начин вирусов да го снема. И кинескиот метод за тоа е веома успешен и само нив ги гледам како целосно слободни од вирусов.
Епа ако е успешен и целосно се слободни, оти бе милиони ги држат во карантин...
ставиле у карантин некој град од 10 милиони, голема работа
Малку си контрадикторен (троа појќе додуша), ама ништо страшно, на тој начин си го штедиш мозокот.(y)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.632
Поени од реакции
40.666
Како тогаш:
Не го занимале тие што носат одлуки од кои ни зависи иднината и животот, ама слепо да ги следиме. Монти Пајтон не ти се рамни :D

Епа ако е успешен и целосно се слободни, оти бе милиони ги држат во карантин...

Малку си контрадикторен (троа појќе додуша), ама ништо страшно, на тој начин си го штедиш мозокот.(y)
Бафра, не ги држат нон стоп во карантин, него само одреден период додека спласнат инфекциите. Фактички нема корона надвор после карантин. Треба да ти црта човек како да не ги разбираш работиве.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.408
Бафра, не ги држат нон стоп во карантин, него само одреден период додека спласнат инфекциите. Фактички нема корона надвор после карантин. Треба да ти црта човек како да не ги разбираш работиве.
И така неколку пати месечно, а ти велиш слободни (y)
 
Член од
5 ноември 2020
Мислења
109
Поени од реакции
298
И така неколку пати месечно, а ти велиш слободни (y)
3x10 дена месечно изгледа е рецептот за успех, ама ете фактички после карантин, нема корона надвор од дома, така да не знам шо се замарате. :D
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
370
Поени од реакции
488
Kineskiot SMIC napravil 7nm cip. OVa moze i nemase da krene prasina zatoa sto tajvnaskiot TSMC i korejskot Samsung veke go imaat osvoeno proizvodniot proces od 5nm a do krajot na godinata i od 3nm (TSMC).

Ona sto gi zagrizuva na zapad e sto ovoj 7nm cip e proizveden bez zapadna tehnologija. Svoevremeno administracijata na Tramp zabrani ASML da im prodade na kinezite masina za dlaboka litografija so koja ke bea vo moznost da proizveduvaat cipovi ponapredni od 14nm, najnaspredniot proizvodstven proces na koj se veruvase deka se osudeni kinezite vo momentot koga im vovedoa sankcii.

 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Не знам дали се банки или штедилници, но читав дека се работи за станбени кредити, за станови во изградба. Имало проблем со пазарот на недвижности во Кина и становите не се градат, а луѓето треба да ги плаќаат кредитите.
Може и со бостан да се плаќа.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom