Ливадарки

Член од
17 јануари 2020
Мислења
59
Поени од реакции
124
Agde da si bideme realni, ti si skolski primer za licemerie. Kaj tebe bukvalno vazi onaa narodnata :
Ne me gledaj sto pravam tuku slusaj sto ti zboram.
Ali ajde nema veze, ne e temata za tebe i tvoite slucki od zivotot.
P. S da ne ti gotvese od ona jadenjeto sto ne me udostoi so odgovor. Ajkulata de smrdenata. Zivo me interesira dali imas probano i zosto ne :cautious:.
:pos::pos::pos:
Mislam deka bash za tebe vazhi taa pogovorka, ni zhenet, ni deca, ama bitno propagirash livadarkite da se mazhele i deca da imale deka inaku zhivotot nemal smisla.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Во странство жените не патат од комплекс дека мора да се омажат, во странство жените бркаат бизнис или едноставно, сакаат да се пронајдат себеси пред да створат фамилија. Има и други случаеви, пример, сфаќа дека привлекува токсични мажи, значи дека е некаков нејзин пропуст и мора да работи на себе, да научи да биде сама пред да влезе во уште една врска. Можеби и ова е уште еден случај со девојките таму, не знам.
Епа истото е и кај нас.. Муабетот дека жените го одбирале тој пат зашто мажите биле никакви не ти држи вода. Таму на запад имате сигурно дупло повеќе мажи што готват и тродупло ливадарки :icon_lol:
Модерното време и влијание си го праат своето, а западниот владемк отворил ваква тема таму пред 20-30 години.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
:pos::pos::pos:
Mislam deka bash za tebe vazhi taa pogovorka, ni zhenet, ni deca, ama bitno propagirash livadarkite da se mazhele i deca da imale deka inaku zhivotot nemal smisla.
Vo red Igec, takov sum , ete ja zasravme rabotata i tuka se trudam i drugite da ne ja napravat istata greska ko mene.
Posebno sestrati. Za nea mi e najpovekje iskreno.
Znam ja razocarav, ja koristev kako sklad za sperma, bukvalno. Ali toa ne e pricina da se razocarva i da se kupi kuce. Eden den sigurno ke naleta na prav maz, na nekoj ko Zoki koj ke ja usreki i nema da mu sluzi samo za provod i praznenenje na telesni tecnosti kako sto mi sluzese mene tolku vreme.
Te molam prenesi i go ova, znaci hrabro i glavata gore, nema potreba od razocaruvanja i depresii.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Во странство жените не патат од комплекс дека мора да се омажат, во странство жените бркаат бизнис или едноставно, сакаат да се пронајдат себеси пред да створат фамилија. Има и други случаеви, пример, сфаќа дека привлекува токсични мажи, значи дека е некаков нејзин пропуст и мора да работи на себе, да научи да биде сама пред да влезе во уште една врска. Можеби и ова е уште еден случај со девојките таму, не знам.
:)

Во Шведска просечна швеѓанка раѓа 3 - 4 деца и има два до три брака во текот на животот. Само да напраиме reality check и да се увериме дека сме на иста страна сите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.660
еве побарав на нет, за ваше задоволство. Пипува дека доволно е само да ја исконтактираш црквата каде што си бил крстен. Зборам за надвор од Македонија, каде што светот прифаќа фамилии и семејства и без деца :)
Ова е стварно интересно. Ја напуштаат црквата, ама ја известуваат дека ја напуштаат? Зошто?

Еве јас сум атеист, а крстен сум. Никогаш не сум помислил да направам такво нешто, затоа што со самиот факт дека не верувам, тој чин нема никакво значење за мене. Зошто ги контактираат црквите, од што се фини ли?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ова е стварно интересно. Ја напуштаат црквата, ама ја известуваат дека ја напуштаат? Зошто?

Еве јас сум атеист, а крстен сум. Никогаш не сум помислил да направам такво нешто, затоа што со самиот факт дека не верувам, тој чин нема никакво значење за мене. Зошто ги контактираат црквите, од што се фини ли?
да не мислат дека има нешто како субскрипција, па да треба да платиш на крај :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Како нема веза? Сакаш да ми кажеш дека просечен македонски маж нема проблем да готви после работа додека жена му дреме и пие пиво? Или дека истиот нема да биде наречен папучар, или пак жена му да биде осудена?
Муабетот ми е дека верувам на многу жени не им е до робување по дома, затоа бираат да се сами.
Исто така многу интересно е што најверојатно истите тие мажи не гледаат проблем во тоа жена им после 12 саати работа нив да им готви и да ги пере додека тие стегаат ракии на тераса :')))
Biased сте од претходните генерации.
Новите не готват ниту жените, ниту мажите :D

Сега сите сме модерни :D
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.491
Ама пак тоа некако поминува,мажите од увек биле по несериозни,увек жените се однесувале по пристојно
Кога станува збор за готвење и чистење жените се пристојни и сериозни. :D

А со куче, без дете и маж ливадарки несериозни.
Со дете и без маж распуштеници несериозни. :D

Ништо лично, само си фаќам белешки.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Ова е стварно интересно. Ја напуштаат црквата, ама ја известуваат дека ја напуштаат? Зошто?

Еве јас сум атеист, а крстен сум. Никогаш не сум помислил да направам такво нешто, затоа што со самиот факт дека не верувам, тој чин нема никакво значење за мене. Зошто ги контактираат црквите, од што се фини ли?
Немам намера да ве убедувам во било што, самите проверете си на нет. За Италија гарантирам дека постои и дека го имаат правено мои пријатели :)

а замислете да ви кажам дека тука обавезно издвојуваат од вашата годишна добивка мал процент кој оди или за црквата или за државата? И не, немаш право да го тргнеш тоа, можеш евентуално да одбереш каде да ги донираш тие пари. Ама ако не одбереше, црквата си ги зема :)))) и не се вика данок
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Еве петнаесе до дванаесет е испаднав на тераса да пушам фиљан, она долу дреме под дрва за да го моча кучето, а и тоа абер нема депресивно е нит лае ни опаш врти, па во раце го носи од дома до под дрво и назат.
Абе да не има кучето проблем со простатата?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.660
Немам намера да ве убедувам во било што, самите проверете си на нет. За Италија гарантирам дека постои и дека го имаат правено мои пријатели :)

а замислете да ви кажам дека тука обавезно издвојуваат од вашата годишна добивка мал процент кој оди или за црквата или за државата? И не, немаш право да го тргнеш тоа, можеш евентуално да одбереш каде да ги донираш тие пари. Ама ако не одбереше, црквата си ги зема :)))) и не се вика данок
Не реков дека не постои, ме интересира мотивот зошто би го направил некој тоа.

И да, знам дека постои. Од среден век влече корени. Го има низ цела западна Европа во разни форми.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.294
Поени од реакции
45.839
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Немам намера да ве убедувам во било што, самите проверете си на нет. За Италија гарантирам дека постои и дека го имаат правено мои пријатели :)

а замислете да ви кажам дека тука обавезно издвојуваат од вашата годишна добивка мал процент кој оди или за црквата или за државата? И не, немаш право да го тргнеш тоа, можеш евентуално да одбереш каде да ги донираш тие пари. Ама ако не одбереше, црквата си ги зема :)))) и не се вика данок
The Rev. Daniele Mombelli, vice chancellor of the Diocese of Brescia and professor of religious sciences at the Catholic University of the Sacred Heart in Milan, said it’s not possible to “erase the baptism, because it’s a fact that historically happened, and was therefore registered.”
“What the procedure does is formalize the person’s abandonment of the church,” said Mombelli.


Значи смислиле некој термин за да ве возат, зашто крајот не знаат да ви го фатат. Како не ја глеаш апсурдноста во тоа дека бараш потврда од ентитет што не веруваш дека постои. Кажи ми уште дека плаќаат за услугава :pos:

При вакви појави не може човек да не е загрижен за тоа што ни носи идината.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Немам намера да ве убедувам во било што, самите проверете си на нет. За Италија гарантирам дека постои и дека го имаат правено мои пријатели :)

а замислете да ви кажам дека тука обавезно издвојуваат од вашата годишна добивка мал процент кој оди или за црквата или за државата? И не, немаш право да го тргнеш тоа, можеш евентуално да одбереш каде да ги донираш тие пари. Ама ако не одбереше, црквата си ги зема :)))) и не се вика данок
Тоа да, да ја известиш црквата на која припаѓаш дека повеќе не си нивен верник за да повеке не ти одбиваат на плата за нив. Но открстување како чин, како некоја постапка или дејствие на црквата не постои. Крстен си и тоа е тоа, барем кај нас православните. Незнам дали католиците или другите секти имаат нешто друго, но тоа е нивна работа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Тоа да, да ја известиш црквата на која припаѓаш дека повеќе не си нивен верник за да повеке не ти одбиваат на плата за нив. Но открстување како чин, како некоја постапка или дејствие на црквата не постои. Крстен си и тоа е тоа, барем кај нас православните. Незнам дали католиците или другите секти имаат нешто друго, но тоа е нивна работа.
освен ако не се мормони, исто е и во другите цркви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom