ИТ фирми и пракси во Скопје

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Како што не учеше еден професор на факултет дека пари се прават на одржување на софтвер така да и тие сервиси ќе правиме багови што вештачка интелегенција неможе да ги среди за да има работа за нас hehe
И сега поголеми пари се прават од интеграции/автоматизации и сл. отколку од куцање на апликации :D
Се согласувам со анализата. Треба да се држат отворени и други опции. Размислував така да им одговорам меѓутоа немаше ништо да сменам. На линкдин ме исконтактираа за .нет јуниор да напраиме интервју. Не добив ниту едно прашање за .нет. И на крајот дечкото ми вика имаме ние академија за фул стак би ти препорачал да ја упишеш. После тоа си викам, зашто уствари ако имаат они академија за фул стак .нет што не си земат јуниор од таму. Нели го научиле. И се каам што не го прашав тоа. Фактички интервјуто беше за да се демотивирам само.
Нема демотивирање, интервјуата се дел од целиот процес и гледај да учиш од грешките и на секое наредно да си подобар.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.249
Поени од реакции
3.173
Фала! Иначе добар дел од фирмите кога ќе им кажам дека би сакал кон бек енд да се ориентирам следува одговор " абе да гледам дека си пишувал тука нешо код по гитхуб и јутуб ама ние поише бараме фул стак профил на човек" . А за кој јазик највеќе бараат бек енд треба да проверам. Али ваљда ќе испадне јава :) и со тоа пак да се прешалтам на друг јазик
Друже .net е најбарано кај нас, и ќоро и сакато се вработи со него, нема што да шалташ јазик. Само заборави на вебформи и слични гомнарии, учи API како се прават или MVC (со ова ќе мора малку хтмл и цсс). И ако ти речат на интервју треба фул стек, ќе речеш добро ќе научам ако треба, нема да викаш јас фронт-енд не работам уште не прашан. Со среќа.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
145
Поени од реакции
175
Друже .net е најбарано кај нас, и ќоро и сакато се вработи со него, нема што да шалташ јазик. Само заборави на вебформи и слични гомнарии, учи API како се прават или MVC (со ова ќе мора малку хтмл и цсс). И ако ти речат на интервју треба фул стек, ќе речеш добро ќе научам ако треба, нема да викаш јас фронт-енд не работам уште не прашан. Со среќа.
Само сакав да бидам искрен околу тоа што ми е лично интересно да работам. Бидејќи ако уживам во работата несомнено ќе имам успех и фирмата што ќе ме вработи ќе биде задоволна од мене. МВЦ имам чепкано но сепак правење на АПИ ми претставува поголемо задоволство. https://youtu.be/hhmmb_MxdpI овде можеш да видиш какво АПИ имам јас напраено. Сигурно ќе ви биде пресмешно на вас како искусни но ова ми е интересно а незнам каде да најдам ресурси да го совладам комплетно. Ако имате линкови пуштете. А ако е можно да се најде работа само праење на АПИ кажете од која фирма да барам рекрутери на линкд ин.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.249
Поени од реакции
3.173
Само сакав да бидам искрен околу тоа што ми е лично интересно да работам. Бидејќи ако уживам во работата несомнено ќе имам успех и фирмата што ќе ме вработи ќе биде задоволна од мене. МВЦ имам чепкано но сепак правење на АПИ ми претставува поголемо задоволство. https://youtu.be/hhmmb_MxdpI овде можеш да видиш какво АПИ имам јас напраено. Сигурно ќе ви биде пресмешно на вас како искусни но ова ми е интересно а незнам каде да најдам ресурси да го совладам комплетно. Ако имате линкови пуштете. А ако е можно да се најде работа само праење на АПИ кажете од која фирма да барам рекрутери на линкд ин.
Епа ако знаеш АПИ да направиш, праќај CV кај стигнеш, ама не им кажувај дека не сакаш фронт воопшто, звучи лошо и ќе им биде причина да те „шунат“, само ќути си или кажи бек-енд повеќе ми лежи. Научи убаво како да заштитиш рути, авторизација, аутентификација, врски помеѓу класите и барај пракса/работа. Ќе те одбиваат можеби, ама биди упорен.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
145
Поени од реакции
175
Епа ако знаеш АПИ да направиш, праќај CV кај стигнеш, ама не им кажувај дека не сакаш фронт воопшто, звучи лошо и ќе им биде причина да те „шунат“, само ќути си или кажи бек-енд повеќе ми лежи. Научи убаво како да заштитиш рути, авторизација, аутентификација, врски помеѓу класите и барај пракса/работа. Ќе те одбиваат можеби, ама биди упорен.
Јутуб да барам ресурси за учење или? Не е проблем и да платам само да научам и да се усовршам. И фала што одвојуваш време за совети за мене.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.249
Поени од реакции
3.173
Јутуб да барам ресурси за учење или? Не е проблем и да платам само да научам и да се усовршам. И фала што одвојуваш време за совети за мене.
Е тоа не знам, јас работам со PHP, најубаво да ти каже некој друг. Мислам имаа cookbook со некои проекти на страната на мајкрософт. На Јутјуб сигурно има некои добри, ама јас не би можел да те насочам. Нема проблем до вчера јас си ја трескав главата, знам дека е тешко и секое интервју обесхрабрува. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Јутуб да барам ресурси за учење или? Не е проблем и да платам само да научам и да се усовршам. И фала што одвојуваш време за совети за мене.
Les Jackson има добри туторијали ја јутјуб, знам го имав гледано видеото за микросервиси во .net core.


Инаку почни со .NET 6, еве ти едно видео:

На јутјуб друг канал со ок туторијали IAmTimCorey (ако му го најдеш курсот на торенти ти е доволен за C#, за плаќање е премногу).

Од книги разгледај ги на Mark J. Price.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.575
Поени од реакции
26.098
Незнам дали јас имам таков впечаток само, ама мислам дека премногу луѓе бараат пракса во моментов. Многу повеќе одколку што можат да процесираат фирмите.

Можда и затоа процесите на одбирање се поригорозни. Секој сака да си ги прибере најдобрите :)

Само кога ќе видам деца со предрасуди како @KyleXY гледам човек што се откажал уште пред да почне. Си сетирал дежурен кривец и тераме понатаму Учителката не ми посвети внимание, класниот ме мрзи, професорот е расипан, фирмите не чинат. Мора да сте свесни дека фирмите не мораат да се прилагодат кон вашите потреби, туку вие кон потребите на фирмата. Ова понајвеќе важи за почетниците. Кога ќе пораснете, можеби приказната ќе е поинаква, еве прашајте ги тука поискусните и ќе ви кажат. Ама исто и прашајте ги колку ежиња родиле додека дошле таму кај што се.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.083
Или тоа или нека конкурираат со егзотични технологии. Во Македонија практично не можеш да најдеш Go или Ruby девелопери, а постојат оторени позиции и за тоа и не можат луѓе да најдат. Ако идеш со став јас само js и React чепкам или мене само back-end .NET ме интересира тогаш ќе си почекаш малце повеќе, пошто конкуренцијата е голема. За првиве две технологии и на глобално ниво постои недостаток, така што голема е веројатноста дека и од странски компании можат да бидат контактирани.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
145
Поени од реакции
175
Les Jackson има добри туторијали ја јутјуб, знам го имав гледано видеото за микросервиси во .net core.


Инаку почни со .NET 6, еве ти едно видео:

На јутјуб друг канал со ок туторијали IAmTimCorey (ако му го најдеш курсот на торенти ти е доволен за C#, за плаќање е премногу).

Од книги разгледај ги на Mark J. Price.
На Les Jackson не сум налетал до сега. Обавезно ќе ги поминам туторијалите и учам од него. Фала дечки. Одлично е што постои групава за да се побара помош од поискусен.
Автоматски споено мислење:

Или тоа или нека конкурираат со егзотични технологии. Во Македонија практично не можеш да најдеш Go или Ruby девелопери, а постојат оторени позиции и за тоа и не можат луѓе да најдат. Ако идеш со став јас само js и React чепкам или мене само back-end .NET ме интересира тогаш ќе си почекаш малце повеќе, пошто конкуренцијата е голема. За првиве две технологии и на глобално ниво постои недостаток, така што голема е веројатноста дека и од странски компании можат да бидат контактирани.
Може од почетниците јас делувам дека идам со таков став али мислам дека не сум баш таков. Јас гледам што ми се свиѓа. Пред c# да почнам да учам интезивно со visual basic се преокупирав. Најомилен ми е и сега. Нема case sensitivity, нема точка запирка итн други ствари. Али апсолутно никој не го бара. А тоа дали треба се да работиш или една ствар за специјализираш, што знам... може не сум во право али фазното работење со специјалист во секоја фаза ми изгледа за поквалитетно, побрзо и поорганизирано. А тие со способност на сите фази нема да се толку фул со задачи а би учеле и плус. Башка секој би имал поголем придонес а и би се знаело полесно кај настанала грешка. Ова го зборам за секој тип на производ / услуга. Само претпоставувам дека би можело да се примени во ИТ. Може и комплетно да не сум во право.
 
Последно уредено:

fat

Член од
3 ноември 2014
Мислења
53
Поени од реакции
113
samoto toa sto spomnuvas nemanje case sensitivity i nemanje tocka zapirka kako nesto sto ti determinira dali nekoj jazik e "dobar" e pokazatel deka si nub.

A za toa deka nema praktikanti sto znaat full stack proekt da sredat (front so framework, backend so nekoja neprodukciska skrpena arhitektura i db so dve-tri tabeli) nema veze, zosto ima mnogu spremni decki ali ne odat u sranje firmi, tuku pocnuvaat vednas vo pogolemive.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
145
Поени од реакции
175
samoto toa sto spomnuvas nemanje case sensitivity i nemanje tocka zapirka kako nesto sto ti determinira dali nekoj jazik e "dobar" e pokazatel deka si nub.

A za toa deka nema praktikanti sto znaat full stack proekt da sredat (front so framework, backend so nekoja neprodukciska skrpena arhitektura i db so dve-tri tabeli) nema veze, zosto ima mnogu spremni decki ali ne odat u sranje firmi, tuku pocnuvaat vednas vo pogolemive.
Не реков нигде добар. Реков ми се допаѓа. Пајтон не ми се допаѓа синтаксата а е премоќен и со тоа и предобар. Не ти треба показател сека сум нуб. Сам кажувам дека сум без никакво искуство и почетник. Секоја чест за тие дечки. Chill out
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.575
Поени од реакции
26.098
samoto toa sto spomnuvas nemanje case sensitivity i nemanje tocka zapirka kako nesto sto ti determinira dali nekoj jazik e "dobar" e pokazatel deka si nub.

A za toa deka nema praktikanti sto znaat full stack proekt da sredat (front so framework, backend so nekoja neprodukciska skrpena arhitektura i db so dve-tri tabeli) nema veze, zosto ima mnogu spremni decki ali ne odat u sranje firmi, tuku pocnuvaat vednas vo pogolemive.
Аууу демек помалите фирми срање поголемите врв. Колку погрешен мајндсет. Колку ич не зависи атмосферата од големината на фирмата. И башка што во Македонија за големи фирми се сметаат со 200 вработени.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.335
Поени од реакции
3.295
Аууу демек помалите фирми срање поголемите врв. Колку погрешен мајндсет. Колку ич не зависи атмосферата од големината на фирмата. И башка што во Македонија за големи фирми се сметаат со 200 вработени.
Pogolemite firmi imaat pogolemi, podobri proekti vo koi sto doprinele mnogu povekje arhitekti niz godinite, mnogu procesi se izglancani, refaktorirani, se pishuvaat testovi, mnogu reshenija se "dorazmisleni" itn... Vakov proekt bi bil idealen za dobro uhodan praktikant posto uste od pocetok ke znae kako izgleda dobar kod i kako izgledaat izglancani reshenija.

Vo sporedba so da kazeme nekoja mala firma kade sto najcesto ima eden rockstar sto go pisuva najgolemiot del od kodot vklucuvajki i tooling, kodot e poln so hakovi, miskoncepcii za jazikot sto se koristi, loshi praktiki. Ne se diskutiraat reshenija, se nema vreme za refaktoriranje i testovi posto malite firmi obicno rabotat za eden gazda od stranstvo koj sto go interesira samo delivery i ne mu e gajle dali ke otvoris PR ili ke mergnes na master.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.575
Поени од реакции
26.098
Pogolemite firmi imaat pogolemi, podobri proekti vo koi sto doprinele mnogu povekje arhitekti niz godinite, mnogu procesi se izglancani, refaktorirani, se pishuvaat testovi, mnogu reshenija se "dorazmisleni" itn... Vakov proekt bi bil idealen za dobro uhodan praktikant posto uste od pocetok ke znae kako izgleda dobar kod i kako izgledaat izglancani reshenija.

Vo sporedba so da kazeme nekoja mala firma kade sto najcesto ima eden rockstar sto go pisuva najgolemiot del od kodot vklucuvajki i tooling, kodot e poln so hakovi, miskoncepcii za jazikot sto se koristi, loshi praktiki. Ne se diskutiraat reshenija, se nema vreme za refaktoriranje i testovi posto malite firmi obicno rabotat za eden gazda od stranstvo koj sto go interesira samo delivery i ne mu e gajle dali ke otvoris PR ili ke mergnes na master.
Или па аутсорс компании кои претежно имаат еден куп проекти од кои некои баш заличуваат на мали фирми. Во секој случај убаво е да се има искуство и во двете :) Треба да се види како треба и како не треба.

Според мене, најдобро искуство би било во компанија со инхаус девелопмент. Каде што има неизбежно еволуирање на проектот (кој пати од стартап мес) и кај што бизнисот ти е на ракохват. Ова зборам субјективно од моја гледна точка, а не како е најдобро за практикант. Од секогаш предизвик ми биле таквите проекти. Некако ми е досадно да е све во ред со проектот, поготово од моја гледна точка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom