Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Sto se sluci so forumov poslednava nedela dena dodeka me nemase? Samo hejt, zavidluk, toksicnost, sitenje na necii zagubi, a dobivkite nikoj ne gi komentira...copy paste od MSE forumot...zosto li? oh wait, sto prasuvam, istite od tamu dojdoa tuka. :tapp:

Davam winneri so po 50-70-100% povrat za 2 nedeli, a dobivam bravo sto sum prodal BABA so 10% kjar pred da otide uste nagore ( i posle da padne ):toe:

Retko koj imase muda da pise kade i koga vlegol, izlegol i zosto.

Epa dobro drugari, ako e taka i taka sakate da go terate forumot, tolku od mene, ne postiram veke.(y)

Dostapen sum za diskusija samo vo DM, i toa samo za odbrani clenovi.:cool:

ps. zatvoriv shorotot na GME so 11% kjar, da ne bide ne sum kazal.

So sreca na site, Blizzard out.:kluc:
Само стресови уп...
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
129
Поени од реакции
178
Sto se sluci so forumov poslednava nedela dena dodeka me nemase? Samo hejt, zavidluk, toksicnost, sitenje na necii zagubi, a dobivkite nikoj ne gi komentira...copy paste od MSE forumot...zosto li? oh wait, sto prasuvam, istite od tamu dojdoa tuka. :tapp:

Davam winneri so po 50-70-100% povrat za 2 nedeli, a dobivam bravo sto sum prodal BABA so 10% kjar pred da otide uste nagore ( i posle da padne ):toe:

Retko koj imase muda da pise kade i koga vlegol, izlegol i zosto.

Epa dobro drugari, ako e taka i taka sakate da go terate forumot, tolku od mene, ne postiram veke.(y)

Dostapen sum za diskusija samo vo DM, i toa samo za odbrani clenovi.:cool:

ps. zatvoriv shorotot na GME so 11% kjar, da ne bide ne sum kazal.

So sreca na site, Blizzard out.:kluc:
Sedi be sedi sea, ne si idi...
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.310
Поени од реакции
2.373
Аман бе @Blizzard многу чуствителен ти. Не се сеќаваш колку се сереше на сите за време на падовите на MSE во 2020 година?

Па кафе-куварки? Па ќе одел индексот на 2000 поени...

Искрено не се сеќавам дека видов некој преголем хејт, тука во периодов. Јас напишав дека со добивки и загуби од -4%, -10% се одлични со оглед какви се падовите на берзите. Јас сум со околу 20% загуба на позициите кај што сум влезен. Генерално во Meta и Pinterest. Вчера докупив пак Meta, денес изгледа пак и PINS.

Цела среќа што поголемиот дел до сега го чував во кеш. Вчера докупив дупла вредност од тоа што го имав купено до тогаш. Еве имам и денес 6 налози. Се надевам дека ќе има уште мал пад, да се реализираат. Со тоа ќе сум 60% во акции и утре ќе чекам од ФЕД што ќе кажат. Ако кренат на 0.75, уште една тура по 20% од портфолио. Пак ако паднат уште една тура од 20%.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Ja ke si pisuvam uste. I ke si se falam ako imam za sto da se falam.

Vlezeno denew vo RDBX

RDBX Jul15'22 14$c za 1$

Extremno shortana
220% SI na FF
Cost to borrow do 1000%

IMG_20220614_202944.jpg
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
402
Купено денес $C Citibank на $46, во моментов се продава на 0.5 p/b. Фокусот ми е на индустриски акции што даваат добри дивиденди.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Јас типстер нема да бидам денес туку ќе дадам осврт кон моменталниот сентимент. Значи ова вчера шо видовме беше принудна оптимизација на прајсингот за утрешните потенцијални 75 поени од ФЕД како и PPI репортот денес. Многу битен датум кој шо мислам сеуште не е влезен во расположението е 28 јули коа излага Advance estimate или првичен GDP репорт за Q2 2022 кој ќе формално потврди, сме или не сме у рецесија (for the record Q1 заврши нели со -1.5%). Доколку сме во техничка рецесија со едвај почнати QT, и со силин'' инфлација мислам дека bear market-ов нема да потрае . Фед не го боли цев за берза патем не му е ни во опис на задачи да ја штити но не и за рецесија. Во случај на рецисија ќе сменат плоча и релаксиран наратив со предлози за хибрид QE-s (кои ќе имаат тогаш ново име) и со U-turn уше од нареден квартал а цехот како и вообичаено ќе си го платат луѓето.
Нејсе, сепак мислам дека е рано за рецесија и дека сме некаде на 2/3 пат до амбис. Симболички некаде кај зеленово кругче пошо колку и да се фрапантни бројките храброст и опортунизам уше се присутни, значи не сме у очај како подолу. Капитулација или фамозниот ботом ќе се случат коа некој од големкиве ќе понесе жртва исто како шо Bear Stearns и Lehman Brothers повлекоа во 2008 или како шо Worldcom и Амазон со пад од 90% повлекле у дот.ком у 2000та. Ако сакате и еве денес како го гледаме BTC и ЕТХ кон нуларици за цел пазар да биде во оправдан очај. Без сакрифајс не гледаме инфлекшн поинт и живуркањево ќе си продолжи од ден за ден на неопределен депре период.

Bouble stage.png
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
402
Се согласувам со Side Hustler. И јас мислам дека ситуацијава ќе потрае пошто сега за сега, не се гледа (барем јас не гледам) сектор што е премногу кредитно изложен и затоа нема во скоро време да се случи банкрот на поголема компанија што нагло би го повлекла пазарот. Затоа не сум целосно надвор од игра и сум фокусиран на прилив преку дивиденди.

Опасноста сега е поради превисоки цени на нафтата да почне да се создава demand destruction, особено кај превозниците. Ако големите транспортери заклучат дека им е премногу скапа нафтата за да функционираат, тоа ќе придонесе до уште поголемо продлабочување на supply chain проблемот и дополнително зголемување на цените. За среќа Кина се уште е затворена поради Ковид. Но, во моментот кога ќе се отвори, ќе повлече уште повеќе енергенси.

Моја претпоставка е дека првото олеснување (помало или поголемо) ќе го видиме дури во Ноември после изборите во САД.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
471
Поени од реакции
886
Купено денес $C Citibank на $46, во моментов се продава на 0.5 p/b. Фокусот ми е на индустриски акции што даваат добри дивиденди.
На кој начин оценуваш п/б кај банка?
Автоматски споено мислење:

Се согласувам со Side Hustler. И јас мислам дека ситуацијава ќе потрае пошто сега за сега, не се гледа (барем јас не гледам) сектор што е премногу кредитно изложен и затоа нема во скоро време да се случи банкрот на поголема компанија што нагло би го повлекла пазарот. Затоа не сум целосно надвор од игра и сум фокусиран на прилив преку дивиденди.
Ма сигурно има нешто под површината, ама мене и тебе нема да ни го кажат. Ако веќе нагаѓам веројатно тек, крипто, ај ти секторите и можда биотек. Реал естејет, ритејл кредитни картички како јужуал саспект.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.044
На кој начин оценуваш п/б кај банка?
Автоматски споено мислење:


Ма сигурно има нешто под површината, ама мене и тебе нема да ни го кажат. Ако веќе нагаѓам веројатно тек, крипто, ај ти секторите и можда биотек. Реал естејет, ритејл кредитни картички како јужуал саспект.
Најверојатно ќе има рецесија е што ќе биде официјално тригерот. И кој ќе настрада највеќе не се знае...уствари тригерот е високи цени на стоки посебно нафта. Ќе видиме што прво ќе попушти.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
471
Поени од реакции
886
Најверојатно ќе има рецесија е што ќе биде официјално тригерот. И кој ќе настрада највеќе не се знае...уствари тригерот е високи цени на стоки посебно нафта. Ќе видиме што прво ќе попушти.
Ако сакаат да смалат инфлација ќе настрада прво она што е врзано на државно трошење и субвенции.
Најголема акумулација на долг имаше кај државиве. Одлуката е помеѓу инфлација од 20% или неодржлив долг.
Ако се одлучат да ја зачуваат инфлацијата ќе настрада поштен народ, отиде штедењето и инвестирањето по ѓаволите.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.044
Ако сакаат да смалат инфлација ќе настрада прво она што е врзано на државно трошење и субвенции.
Најголема акумулација на долг имаше кај државиве. Одлуката е помеѓу инфлација од 20% или неодржлив долг.
Ако се одлучат да ја зачуваат инфлацијата ќе настрада поштен народ, отиде штедењето и инвестирањето по ѓаволите.
Можно е да има должничка криза после рецесијата. Ќе стимулираат или ќе се задолжуваат. Со високи камати ќе биде тригер за проблем во сервисирањето на долгот. Или како што викаш ќе остават инфлацијата да го јаде долгот но тоа ќе биде тригер за тешка рецесија и стагфлација...како и да е криза мора да има дали класична рецесија па должничка или инфлациона рецесија. Обичните граѓани ќе ја платат цената во секој случај. Животниот стандард мора да се намали.
Ќе видиме најверојатно јас мислам дека ќе одат на контрола на инфлацијата. Ќе видиме колку ќе успеат. Дури мислам да се кладам на пад на цена на нафта...
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.079
Поени од реакции
1.936
Фигуративно за сите по нарав велју инвеститори во пеинт исцртано мој приказ коа да се купува коа да се продава пошо фантазија е дека некој може да го погоди ботомот на циклусот дур крвари пазарот. Дури и да го трефнете ќе се навлечете мислејќи дека сте клевер мајнд и ќе го јадете коцкарски на реприза. Купувај во жолта зона. Немаш нишо скриено, на пресс ти ги најавуваат затегањата и опуштањата. Премногу е едноставно само шо ние луѓето ги комплицираме работите.

Market Cycle.png
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.044
Фигуративно за сите по нарав велју инвеститори во пеинт исцртано мој приказ коа да се купува коа да се продава пошо фантазија е дека некој може да го погоди ботомот на циклусот дур крвари пазарот. Дури и да го трефнете ќе се навлечете мислејќи дека сте клевер мајнд и ќе го јадете коцкарски на реприза. Купувај во жолта зона. Немаш нишо скриено, на пресс ти ги најавуваат затегањата и опуштањата. Премногу е едноставно само шо ние луѓето ги комплицираме работите.

Прегледај го приврзокот 335475
Ако не сакаш ептен брзо големи пари не е тешко...Да...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom