Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
28 јуни 2018
Мислења
765
Поени од реакции
937
Не им е толку ефтино во маркетите. Храната им е некои си 30% повисока од Македонија. А платите им се исти како овде. Е сега горивата им се пола цена, сметките им се многу ефтини итн. итн.
1 руб е скоро 1 ден.





Еве ги кај нас: https://cenometar.mk/табела/
a meso riba sto e poevtino znacajno?
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.873
Поени од реакции
6.050
a meso riba sto e poevtino znacajno?
Што знам човек. Кртината е 8 ден поскапа кај нас. А осличот е доста поевтин. Сега не знам за која риба се работи.
Ама горе доле поскапи им се цените на основните намирници од кај нас.
Исто и услугите во рестораните и други приватни услуги им се поскапи. Државните им се поевтини.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.746
Поени од реакции
8.006
Што знам човек. Кртината е 8 ден поскапа кај нас. А осличот е доста поевтин. Сега не знам за која риба се работи.
Ама горе доле поскапи им се цените на основните намирници од кај нас.
Исто и услугите во рестораните и други приватни услуги им се поскапи. Државните им се поевтини.
На русофил му објаснуваш дека не е така? Не се мачи, најефтино е во Русија и живеат најубав живот од цел свет и тачка.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.873
Поени од реакции
6.050
ne se bas isti platite. negde 55K im e prosek a momentalno e 1 den 1 rublja.
И уште им се повисоки сега просечните плати.

56f5ca81-c404-4468-a970-084e838acd56.jpg





Ама ова им е надувана бројка како што е надувана кај нас за просечна плата. Минималната им е 15 300, а пред војната им беше 13 000 и како кај нас повеќето се под таа просечна плата од 55к што ја пишуваат, и владее силна нееднаквост.
Во поголемите градови имаат quality of life може еднаков на некои средноевропски земји од рангот на Полска, Чешка, ама останатото од Русија е на рамниште на Балканот.
Ете, некој просек ако се извади, може некоја компарација со Хрватска да се направи. Што не е лошо, далеку подобро од овде, ама пак и далеку од било каков добар западен стандард.
Добро е кај нив што квалитетот на животот им расте и им е во нагорна линија, ама сето тоа оди со голема нееднаква распределба на парите, па имаш ултра богати и ултра сиромашни, и малку се оние средна класа. Европа е далеку по балансирана.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.879
Поени од реакции
23.764
И уште им се повисоки сега просечните плати.

Прегледај го приврзокот 335453





Ама ова им е надувана бројка како што е надувана кај нас за просечна плата. Минималната им е 15 300, а пред војната им беше 13 000 и како кај нас повеќето се под таа просечна плата од 55к што ја пишуваат, и владее силна нееднаквост.
Во поголемите градови имаат quality of life може еднаков на некои средноевропски земји од рангот на Полска, Чешка, ама останатото од Русија е на рамниште на Балканот.
Ете, некој просек ако се извади, може некоја компарација со Хрватска да се направи. Што не е лошо, далеку подобро од овде, ама пак и далеку од било каков добар западен стандард.
Добро е кај нив што квалитетот на животот им расте и им е во нагорна линија, ама сето тоа оди со голема нееднаква распределба на парите, па имаш ултра богати и ултра сиромашни, и малку се оние средна класа. Европа е далеку по балансирана.

jasno deka ne moze da se sporedi so top drzavite od zapadot seuste ama so pola evropa sto im udri sankcii i si se samoubi i te kako mozat.

u situacija koga sekade se krevaat ceni i stanuva tesko za del od svetot da se snabdi so osnovni resursi i energensi oni bar imaat i se poveke si proizveduvaat svoe. ako go gledase videoto bas toa i pokazuva bukvalno na se sto uvezuvaa veke imaat ruski alternativi sto i samiot englez vika ne se losi... sto znam, jas se iznenadiv kolku ruski prehranbeni proizvodi imaa u supermarketite i bea sosema solidni, zboram u sporedba/nivo na avstraliski kvalitet. sankciite od 2014ta im ja sredija prehranbenata industrija.

ps. imaj na um deka vo moskva i peter ziveat nekoj 25% od naselenieto a tamu platite se 100k +.... toa 15k e za mnogu mal del od naselenieto.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
The Navy and Marine Corps opted to temporarily pause aviation exercises after three total crashes from the last month — including two that were fatal.

Вторава најјака армија у свет губи у вежби без непријател :pos: .

Ок, у Топ Ган увек тепа.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.873
Поени од реакции
6.050
jasno deka ne moze da se sporedi so top drzavite od zapadot seuste ama so pola evropa sto im udri sankcii i si se samoubi i te kako mozat.

u situacija koga sekade se krevaat ceni i stanuva tesko za del od svetot da se snabdi so osnovni resursi i energensi oni bar imaat i se poveke si proizveduvaat svoe. ako go gledase videoto bas toa i pokazuva bukvalno na se sto uvezuvaa veke imaat ruski alternativi sto i samiot englez vika ne se losi... sto znam, jas se iznenadiv kolku ruski prehranbeni proizvodi imaa u supermarketite i bea sosema solidni, zboram u sporedba/nivo na avstraliski kvalitet. sankciite od 2014ta im ja sredija prehranbenata industrija.

ps. imaj na um deka vo moskva i peter ziveat nekoj 25% od naselenieto a tamu platite se 100k +.... toa 15k e za mnogu mal del od naselenieto.
Секако ќе одат нагоре со стандардот. Многу беа доле во 90-те за да се вратат каде што се. Со формирање на нова унија и мултиполарност само ќе им расте животот таму. И онака сега привлекуваат доста луѓе од бившите СССР републики кои им работат за евтини пари, додека во СССР мораа да ги хранат и инвестираат во тие региони, сега не мораат.

Мене првично ми беше констатацијата дека не, храната не им е поевтина од кај нас. Ама затоа им е горивото, сметките и другите државни услуги, што е многу битно... Кај нас сметка за струја е само 200 еур на зима, а годинава може и повисока да биде...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.953
Поени од реакции
26.628
Не им е толку ефтино во маркетите. Храната им е некои си 30% повисока од Македонија. А платите им се исти како овде. Е сега горивата им се пола цена, сметките им се многу ефтини итн. итн.
1 руб е скоро 1 ден.





Еве ги кај нас: https://cenometar.mk/табела/
Платите им беа како тука пред војната, кога 1 денар беше 1.4 Рубљи. Денеска кога рубљата е изедначена со денарот, платите нив им се автоматски 40% поголеми од тие што ги знаеме пред војната, претежно претворени во Евра. Тоа значи дека куповната моќ им е зголемена. Пошто Рубљата имаше турболенции, мислам дека уште не се ни стабилизирани цените ко што треба. И да им се цените 30% повисоки, куповната моќ им е поголема од нашата, дури и да не ги земеме во обзир евтините енергенси.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.592
Поени од реакции
5.873
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.586
Поени од реакции
7.182
Igorce!!!

Kade si be drugar???
Imam za prodavanje eden Tocak treba sqmo malce da go podmackash!
Ama pokraj tolku rezervi maslo shto imash ne bi bili problem za tebe.
:pos: :pos: :pos:

 

Attachments

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.180
Поени од реакции
32.279
Види, никој сериозен не очекува и не мисли дека една империја како западната ќе биде преку ноќ детронизирана.
Западната империја е градена со децении-векови истата забега како и секоја империја, денес дојдоа нови млади и потентни сили кои аспирираат кон врвот, а таа нема снага да се спротивстави освен при тоа да биде и самата изгорена-претворена во радиоактивна пустина.
Се работи за процеси (нпр. дедоларизацијата) кои мора да се растегнуваат што повеќе за да не дојде до поголем куршлус.
Никој не мисли на “обичните“ луѓе од секогаш биле средство така било со милениуми така е и денес и се додека слугата на место да сонува слобода сонува како да стане господар така ќе биде.

Што се однесува до плановите и симулациите, не ги потценувај, само навидум делуваат наивно, тоа се стари ороспии и сето тоа е составен дел од нивната игра..., гледам како и многу други... се издвојува ЕУ и се става во улога на жртва, не е така таа е составен дел (самото срце) на западната империја и рацете и се до лактовите во крв, таа е главата а оние преку барата се орудието, во сите војни и други работи активно учествуваше, почнувајќи од растурањето на ехЈу и движењето на неврзаните па до Ирак Либија Сирија итн итн па до Украина.
Oвој светоглед е малку застарен. Не од аспект дека е неточен, туку во перцепцијата што е империјата за која зборуваме. Работата е дека таа структура на моќ денес не е држава, туку бездржавна глобална елита која не е врзана за една држава/континент. Вчера локацијата била Европа, денес е во САД, утре којзнае каде ќе биде... Во моментот кога доларот ќе го изгуби статусот на петровалута, САД ќе бидат напуштени како матична локација. Европа веќе јасно гледаме дека е пуштена низ вода, со сите насочувани процеси на разнебитување на националниот карактер на европските државите и последно со режирање на уште еден голем воен судир на европско тло.

Спомнатите „стари ороспии“ не седат мирно и мадро. Роварат, постојано и без престан. Само не се повеќе поединци врзани за држави, туку поединци неограничени со врзување за држави.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.356
Поени од реакции
16.547
Igorce!!!

Kade si be drugar???
Imam za prodavanje eden Tocak treba sqmo malce da go podmackash!
Ama pokraj tolku rezervi maslo shto imash ne bi bili problem za tebe.
:pos: :pos: :pos:

Има други видови на превоз, еве на пример имаш одлична мерка 9 евра месечен билет за јавен регионален превоз.
До душа добра мерка беше и укинување на данокот за горива, ама не успеа па сеа горивата место да се поевтини, цената отиде нагоре па вонвагените и олдтајмерите нека одмараат.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.586
Поени од реакции
7.182
Има други видови на превоз, еве на пример имаш одлична мерка 9 евра месечен билет за јавен регионален превоз.
До душа добра мерка беше и укинување на данокот за горива, ама не успеа па сеа горивата место да се поевтини, цената отиде нагоре па вонвагените и олдтајмерите нека одмараат.
Da be inssh!
Ama imash o rekordna Indlacija. 7,9% mislam rekoja za Ovaj mesec.
Snoshti na vesti pocnaa da kazhuvaat deka 25% povejce se troshat Diskont proizvodi od pred vonjsta.

Nema povejce bio mevce i sekakvi drugi lukzuzi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom