Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.086
Поени од реакции
4.269
За ова си во право. Цените на нафтата во најголем дел се политички игри од страна на нафташите и Саудиска Арабија.
Пош‘о доларот остана без златната подлога (1971/2г.) и се „врза„ за нафтата, јасно е кој и со која цел манипулира со нејзината цена. Саудијците само од скоро почната да покажуваат „заби„, оти се речиси целосно контролирани од нафташите од САД уште од крајот од ВСВ, по средбата на Јалта и поделбата на Светов на сфери на влијанија, каде арапските нафташки земји потпаднаа под американско влијание.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
А не тоа не беа русите тоа беа советите а башка сталин беше грузиец, така да технички грузија ја ослободи европа од нацизмот :icon_lol:
А Никита Хрушчов што го даде Крим на Украина?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.174
Поени од реакции
81.252
Појма немам, не сум видел ваква информација.
Како и да е, ако го смениле, како што пишува во твојот линк, тогаш ваљда денес не би требало да му се доделуваат задачи во Донбас.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.915
@Shakespear @Staufer и уште некој кој е од клапата либерал-куртони, да не барам да ве означувам, покренете петиција да им се стават санкции на фудбалската репрезентација на Велс. Греота што им направија на Украинците... требаше да си дадат 2 автогола и да победи Украина. Резил, ѓубриња!
И мене ме изненадија Велшаните, ма да јас очекував да се откажат од квалификациите пред воопшто да започне натпреварот, така почесно се предава натпреварот отколку со автоголови.

Ништо, ќе мораат Украинците за денес да се задоволат со смртта на уште еден руски генерал кој командувал војска директно од бојно поле, а не од канцеларија.

Утре е друг ден, за утре други резили и срамови ги чекаат Украинците.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Во ирак не се бореа против офчари туку против една доста сериозна армија за свое време баки, и во двете војни, во првата да не правиме муабет. Провери прво ирак кој се и колку долго го наоружуваше и со какви системи таа држава располагаше. Плус тоа што нив војската им имаше доста воено искуство ама не беше проблем за јенките да ги вратат пне за еден месец за разлика од некои светски сили :icon_lol:
Исто и у Афганистан, со офчари.....уствари не, со сериозна армија, па избегаа како белосветски пачаври.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Чекај сега од каде Украина била полураспадната најкорумпирана држава во Европа, нели тоа беше Русија? Многу ми е смешно како русофобите си ја вртат приказната, на сите можни анализи, вести итн Русија секогаш е најкорумпираната, најсиромашната, се најлоша земја, Украина нели беше демократска со слободои со што ти не. Па колку само прилози и анализи има за колку е лоша Русија, баш тука имавме пред 3 дена постови за ужасната состојба на руските улиците.
Јас нигде не тврдам ниту сум тврдел дека Украина е некое си wow државиште. Русофилијата македонска тврдеше дека украина е лајно од земја што ќе се прегази за 24 сати па кога им дадоа по заби на русите тие почнаа да ја помпаат како тоа била страшна држава, па незнам какви воени капацитети за да се релативизира немиениот кур кој го изедоа русите во украина и уште го јадат. А тоа дека русија е лоша и е загрев гледаме по војнава секојдневно, тоа што е украина ужас не ја прави автоматски русија многу убава за живеење :icon_lol: А тоа каков стандард и состојба имаат русите, лесно се гледа и проверува, види кај оди цел свет да печали и види кон што им се стреми младината на русите ...

Извини вака што ќе ти речам но преглупа ти споредбата на Талибанците со Украина, демографски тотално различни, економски да не збоуваме, број на војници со резерви со залихи итн, за разлика од првите вторите имаат секаква индустрија наследена од СССР од тенкови до бродови до авиони до метали до граџевина итн, залихи на оружје и инфраструктура наследени од СССР поддржана, институционално знаење кое е советско, украинско и западно, снабдена и тренирана од САД и НАТО 8 години - нели единствената суперсила и најможниот воен сојуз во историјата на човештвото? Повторно и како горе и тука пак се менува ситуацијата, час Украина им ги крши кичмите на Русите час па успех е тоа што користат пушки од ПСВ.
Споредбата не е глупава туку забелешката на која одговарав е глупава пријателе, да оправдуваш втора светска сила што користи тенкови од втора светска војна со тоа што таму некоја 500та сила користела техникалс е ретардирано. А ова приказниве за тенкови бродови техника од ссср се филмови за мали деца, исто како нашата наследена техника од ЈНА :icon_lol: и оние жални 25ки што скапаа по хангари. Снабдена и тренирана не е исто, западот на украина и даде манпадс пушки и советски оклоп а не абрамси и ф35ки така да немојте безпотребно да преувеличувате. Секој писмен знае дека 8 години се премалку ти да се прешалташ од една воена доктрина на сосема друга, додатно друга техника и опрема. Знаеш колку време ти треба од еден поручник да направиш генерал?


Т-62 ќе видиме за што и дали ќе ги користат воопшто за воени дејствија, САД на пример немаат водено ваков противник со децении, ирачката војска е светски позната за својата некомпетентност смешно е некој сериозно да ја зема за пример или за споредба.
Автоматски споено мислење:
А за што би ги користеле друго?
Ирачката војска стана светски позната по својата некомпетентност кога ги залупа една држава која е светски позната по својата компетентност. Иначе прашај ги Иранците дали беа компетентни ирачаните :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.174
Поени од реакции
81.252
Во ирак не се бореа против офчари туку против една доста сериозна армија за свое време баки, и во двете војни, во првата да не правиме муабет. Провери прво ирак кој се и колку долго го наоружуваше и со какви системи таа држава располагаше. Плус тоа што нив војската им имаше доста воено искуство ама не беше проблем за јенките да ги вратат пне за еден месец за разлика од некои светски сили :icon_lol:
Теренот е друг и повеќе одговара на доктрините. Многу големо влијание има теренот.
Условите се други. Не само на терен.
На пример, САД не војуваше изолирана и под санкции, туку помогната од многу трети страни, политички и секако.

И многу други разлики.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Теренот е друг и повеќе одговара на доктрините. Многу големо влијание има теренот.
Условите се други. Не само на терен.
На пример, САД не војуваше изолирана и под санкции, туку помогната од многу трети страни, политички и секако.

И многу други разлики.
Русија моментално војува во терен што најмногу им одговара на доктрината. Терен што перфектно го познаваат и држава која ја знаата уште подобро. Да не зборувам дека е терен на кој поминаа доста бореќи се во 20ти век и дека армијата им се градеше и развиваше баш врз тие искуства.
На крај русија ги надмина без проблем санкциите дури и профитира а западот пропаѓа ти на форумов од вчера да не си? :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.174
Поени од реакции
81.252
Русија моментално војува во терен што најмногу им одговара на доктрината. Терен што перфектно го познаваат и држава која ја знаата уште подобро. Да не зборувам дека е терен на кој поминаа доста бореќи се во 20ти век и дека армијата им се градеше и развиваше баш врз тие искуства.
На крај русија ги надмина без проблем санкциите дури и профитира а западот пропаѓа ти на форумов од вчера да не си? :icon_lol:
не
Тие рамните писти у Ирак повеќе одговараат на било чија доктрина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.174
Поени од реакции
81.252

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.086
Поени од реакции
4.269
Совет баки, руси не постоеа до 91ва кога ги измисли познатиот руски научник Горбачов
Ај вака...

Русите постоеја барем од 10-от век до 1917-тата, кога Ленин ги преименува во „совети„.
Русите не постоеја од 1987-мата до 1991-вата, ради Горбачов.
Русите повторно почнаа да постојат од 1991-вата, ради Елцин.

Мислим...логично, не?...
 
W

wicked_1

Гостин
И мене ме изненадија Велшаните, ма да јас очекував да се откажат од квалификациите пред воопшто да започне натпреварот, така почесно се предава натпреварот отколку со автоголови.

Ништо, ќе мораат Украинците за денес да се задоволат со смртта на уште еден руски генерал кој командувал војска директно од бојно поле, а не од канцеларија.

Утре е друг ден, за утре други резили и срамови ги чекаат Украинците.
Огромен резил се Украинците, секој ден троцифрени жртви од директна пресметка со окупатори/терористи. Срамота.

Треба да те читаат тебе и екипата кловнови, да остават униформа и да избегаат во Германија, и да пишат по форуми шизо прикаски за свети Владе Путлер и неговата света мисија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom