Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.402
Поени од реакции
36.334
Лудило се коментарите посебно на скандинавци и други западни "либерали", тотално се одлепени од реалноста и излегува на површина нивната скриена омраза и национализмот. Пардон, не е национализам него нивната морална супериорност.
Па се објаснува како треба да се подели, мапи летат, грешка било што 1945 не продолжиле накај Москва, па дека се тоа на исток им е колонија и териториите им се освоени. Дека треба од руската нација да произлезе друга која нема да има ваков менталитет.
Полјаци се расправаат кога некој пишува за пропаднатите инвазии кон Русија и дека сега е време и дека тие во 1610 успеале да ја освојат Москва. Малцинствата требале да си имаат свои држави и да се ослободат од Русија.

Јаките демократи, триста скриени работи направија Шкотска кога имаше референдум и ги скршија од ќотек Каталонците ама требало Тува да биде независна :pos: :pos:
Таквите како него се најдебилните створови што може да постојат. И сите се истиот калап. Медиокритети кои сметаат дека имаат супериорен морален компас и сакаат да попуваат. Ниво на резонирање, мало дете што плаче зашто не му даваат лижавче.

Редовно си ги следам The Economist, тоа повраќаницата The Guardian и други и сум вчудоневиден какви бљувотини ала Самка Ибраимовски се продаваат како сериозни анализи. Знаеш она користат поубави зборови за тоа да изгледа пофино за да го замаскира смрдежот, ама ништо не го менува фактот дека во својата суштина тие заклучоци од анализите се на ниво на налутено 10 годишно дете.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
vatrena bila Amineh (bukvalno :D )
Turcite se vo pozicija i si baraat, najnormalno. sekako dobivaat vo ovaa situacija, samo prasanje e kolku i od kogo.

krivo mi e so ne stigam da ispratam se periodov, zatrupan sum so rabota. teski komedii e so se slucuva "diplomatski".
bila terorist... azilant... koj znae kolku takvi pa i beter imaat vlezeno vo evropa poslednite 10 godini
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Очекувано но сепак недобри вести за ЕУ како и за нас.

Mozese i poloso so ogled na situacijata ic ne e losa vesta. Povekje problem e inflacijata nego vojnata. Jasno deka taa ja pottiknuva malce no ne deka e glavna pricina. Plus ednostavno falat mnogu delovi (Kina lock down) i nema dovolno rabotnici. Muabetot mi e da, idat vreminja so predizvici ama ne toa deka na povidok e krah.

Inace: Germanski eksporti krena neocekuvano, neli i toa e del od vesta:

1654247620144.png

Pokacenite ceni na importite se jasni so ogled na canata na nafta i gas.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Подметнат пожар во Москва, уште колку само срања ќе им се дешават поради војната. Тек је почео.


 
W

wicked_1

Гостин
Ах, славниот Меморандум од Будимпешта. Мислам дека многу еднострано се гледа, јас би посочил на точките 1 и 3 кои велат:



Пучот во Украина и санкциите кои САД и Британија ги воведоа против Белорусија директно ги коси овие работи горе. Дали покрај Русија ги осудуваш и САД и Британија за прегазување на Меморандумот од Будимпешта?
Протестите против Јанукович ги сметате како пуч на америка така?

Истиов лик што суспендираше Договор за асоцијација и Договор за слободна трговија со ЕУ по наредба од кремлин, го продаде Крим и избега за Русија? :icon_lol:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Протестите против Јанукович ги сметате како пуч на америка така?

Истиов лик што суспендираше Договор за асоцијација и Договор за слободна трговија со ЕУ по наредба од кремлин, го продаде Крим и избега за Русија? :icon_lol:
Да, тој истиот што ќе се врати во Киев.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Подметнат пожар во Москва, уште колку само срања ќе им се дешават поради војната. Тек је почео.


брат зошто дркате на тероризам? Некоја либтардска одлика е ова или не знам
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
Протестите против Јанукович ги сметате како пуч на америка така?

Истиов лик што суспендираше Договор за асоцијација и Договор за слободна трговија со ЕУ по наредба од кремлин, го продаде Крим и избега за Русија? :icon_lol:
Во ред ајде не се согласуваме за Украина но што е со санкции кон Белорусија воведени првично во 2013 година и повторно во 2020? Ги осудуваш САД и ОК за погазување на истиот тој Меморандум за кој ја осудуваш Русија?

Али без ментални гимнастики, одговори само со да или не ако можеш.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.385
Поени од реакции
12.093
Жално е што немаат некој јебач од рангот на Нуланд во Русија.
Многу меко и многу културно се поставени.
 
W

wicked_1

Гостин
но што е со санкции кон Белорусија воведени првично во 2013 година и повторно во 2020? Ги осудуваш САД и ОК за погазување на истиот тој Меморандум за кој ја осудуваш Русија?

Али без ментални гимнастики, одговори само со да или не ако можеш.
Нема везе ова што го пишеш, ни логика.

Санкции и економски притисок врз една држава од типот како што се предвидени во меморандумот е кога ќе ставиш глобални забрани врз цело население, или ќе забраниш увоз, размена, извоз, трговско ембарго спрема одредена држава. Ние имавме такво ембарго, не толку одамна, изгуглај.

"Санкциите" за кои збориш во Белорусија се кон политичката врхушка, знаеш од кои причини, и тоа им замрзнуваа имот надвор од државата и им даваа забрани да патуваат во ЕУ. Не знам како може санкциите врз врз политичката врхушка, да ги сметаш за економска санкција врз цела држава и народ.

Санкции од тој тип против Белорусија има од кога овие се приклучија на Русија во окупацијата на Украина.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
Нема везе ова што го пишеш, ни логика.

Санкции и економски притисок врз една држава од типот како што се предвидени во меморандумот е кога ќе ставиш глобални забрани врз цело население, или ќе забраниш увоз, размена, извоз, трговско ембарго спрема одредена држава. Ние имавме такво ембарго, не толку одамна, изгуглај.

"Санкциите" за кои збориш во Белорусија се кон политичката врхушка, знаеш од кои причини, и тоа им замрзнуваа имот надвор од државата и им даваа забрани да патуваат во ЕУ. Не знам како може санкциите врз врз политичката врхушка, да ги сметаш за економска санкција врз цела држава и народ.

Санкции од тој тип против Белорусија има од кога овие се приклучија на Русија во окупацијата на Украина.
Епа така и "војната" за која зборуваш во Украина е всушност поради елитата, нема врска тоа со популацијата, не знам зошто мислиш во спротивното. Русија си е сосема чиста, нема прекршување на територијалниот интегритет на Украина ниту на договорот од Будимпешта.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Ќе купат една базука од јенките сега со париве и ќе утепаат некои невини цивили, затоа што не се способни за повеќе.
Автоматски споено мислење:

Баш размислував деновиве на јавачиве....не сум бил никад религиозен тип, спиритуален да, ама религиозен никад....ама ме плаши фактот дека јавачите на апокалипсата се веќе тука, не знам по кој редослед одат и каква е приказната. Гледам многу индикации од руска страна дека они се убедени у тоа дека доаѓаат финалните денови, фасцинантно од моја точка гледано. Пожари, болести, војна и тоа војна со тенденција да стане баш апокалипса.
Од топлово може бладам :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom