Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Прочитав една многу убава аналитика
США на Украине: "Тактика использованија полезных идиотов"
Ако гледаш што се деси во Украина, Македонија, Источна Европа, абе стварно 100% се совпаѓа.
Принципиелно секој знае шарена револуција, прозорец на Овертон, инклузивен капитализам, но баш ова е нешто сосема ново и во детали, само Хазин збореше за фашизмот кој го градат во Европа, не само во Украина, сите работи си идат на место.
Запознат сум со пирамидата на нужди на Маслоу, таблицата на присила на Бидерман, активно ги користеа кај ковид теророт, но толку длабоко не би се сетил. Во секој случај и во Русија имаат специјалисти ГРУ, ФСБ од КГБ, си ја знаат работата.
Јас би додал, има многуваријантност во прогнозите и плановите, правиш и работиш по неколку варијанта, ако Путин и Си прифатеа инклузивен капитализам, ќе имавме нови вируси, но за секој случај си готвеа ИСИС во Сирија, русофоби во Украина Литва, Естонија, Авганистан, ујгури за Кина...
Главното е, сите се бедни во инклузивен капитализам, Украина со предност беше деиндустриализирана и изгладнета. Многу полесно ќе најдеш некој да се бори ако е гладен, со хипотека... отколку богат германец со Мерцедес.
Цела источна Европа ја готват за војна со Русија, зашто да не и Западна, и таму редици за брашно во Холандија. Едни познати викат дежуравме и ноќе да го запазиме редот.
Како ќе идат стварите, стварно незнам, дали до есен западот ќе банкротира и целата таа фашистичка елита ќе биде сменета/Хазин/ или Америка ќе успее да мобилизира нови овци за фронтот, ќе видиме.
Јас мислам ќе биде варијантата на Хазин, Русија ако осети дека опстанокот на државата е во прашање, нема што да чека ќе удри нуклеарно, може не на САД а пример на Берлин. Америка нема да вмеша.
Тие ствари ги кажуваат Путин, Лавров, Медведев, така да не се шега, фашистите играат, играат , може и да се наиграат, особено швабите прошлиот пат 20 милиона руси убија, третиот пат Русија може да се реваншира со камата. Уопште нема да ми е жал и 40 милиона да изгорат, имало нешто гнило кај тој народ, три пати да зема пушка да прави рајх, може да оди затвор бесилка како дезертер, и порано имале право на избор, имаат и сега, нетреба никаква жал за такви нелуѓе...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Ако се носат одлуките едногласно, тогаш по дефиниција никој не го раководи НАТО. Но разбирам зошто тешко е да го сфатите ова: живеете во некаква илузија каде што мислите дека Европа не ги дели истите интереси ко САД и САД мора да ја манипулира Европа да ги донесе одлуките во НАТО.

Но тоа е целата причина зошто НАТО било формирано, бидејќи САД и речиси цела Европа ги имаат истите интереси. Европа нема различен поглед кон Русија во споредба со САД.

Се разбира полесно е да го критикувате САД отколку цела западна Европа и затоа алт-рајтерите се повикуваат на таа теорија на заговор дека НАТО го има САД како раководител. Со тоа сите критики го поистоветуваат НАТО со САД, комплетно игнорирајќи дека ова е сојуз на повеќе држави.
Младиќу, ти посочив текст во кој е прилично добро објаснет основачот, историјатот и целта од создавањето на ОТАН, а ти и понатаму „шибаш„ свои ставови кои се „као„ поточни од историски познатите...

Тоа што ОТАН е воена заедница од повеќе држави не значи дека сите држати имаат иста моќ на одлучување во таа заедница. „Ветото„ во ОТАН кое може да го даде на пример САД или Британија е појако од „ветото„ кое може да го даде „севернава„ биртија, иако формално-правно и „севернава„ има право на глас во склоп од ОТАН.

Океј, терај...
Автоматски споено мислење:

Јас мислам дека државата ни е во најдобра состојба досега којашто сме ја имале. Македонија во НАТО не може да се спореди со Македонија надвор од НАТО.
Тачно, Македонија е историски случај кој напросто е неспоредлив...Македонија е преседан за сите општествени самоукинувачки процеси, кои не и‘ се „издесиле„ на ниту една земја под капава небесна.

Просто кажано, Македонија не е споредлива ниту со самата себе...
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Дај бе нека заврши проклетава војна веќе.Нека седнат четворицата јавачи на апокалипсата Џо,Борис Володимир и Владимир и нека се договорат веќе.Ако толку им се војува нека си ги пуштат децата на фронт.Цетните отидоа до плафон.Овие пациентиве од ЕУ се одлучиле на ембарго за руска нафта.На крајот на денот гајле ми е дали Северодонецк е Руски или Украински.Љуге изгинаа без врска.Ако продолжи вака има да бериме шипнки на есен да ја пребродиме зимата.Кое лудило,една организација да е побитна од се друго.
Она јадеме чоколада а немаме ни за леб сега и буквално излезе така. Како стојат работите до есен и трева ќе пропасиме затоа што сме овци. Ко во басните од Лафонтен сме, штурецот и мравката. Цело лето има свадби, одмори, веселби да тераме и кога ќе дојде зимата ќе го молиме Вучиќ да пушти брашно и масло. Затоа и не ми ни се коментира ситуацијава, оти сме народ со изместени приоритети. Ако една работа направи кризава, тоа е што го разби митот дека сме земјоделска држава, барем за оние шупелки кои што живеат со главата закопана в песок. Не дека ќе научиме нешто после ова, дека ќе извлечеме некакви поуки кои ни се приоритетите сега и кои ќе бидат предизвиците во иднина. Ние сме бре држава која што до вчера го имаше на оглас дадено, на продажба сопственото земјоделско земјиште. Толку треба да се знае за нас. Па уште геополитика бистриме, ко за нешто да се прашуваме.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Ако се носат одлуките едногласно, тогаш по дефиниција никој не го раководи НАТО. Но разбирам зошто тешко е да го сфатите ова: живеете во некаква илузија каде што мислите дека Европа не ги дели истите интереси ко САД и САД мора да ја манипулира Европа да ги донесе одлуките во НАТО.

Но тоа е целата причина зошто НАТО било формирано, бидејќи САД и речиси цела Европа ги имаат истите интереси. Европа нема различен поглед кон Русија во споредба со САД.

Се разбира полесно е да го критикувате САД отколку цела западна Европа и затоа алт-рајтерите се повикуваат на таа теорија на заговор дека НАТО го има САД како раководител. Со тоа сите критики го поистоветуваат НАТО со САД, комплетно игнорирајќи дека ова е сојуз на повеќе држави.
Јас мислам дека државата ни е во најдобра состојба досега којашто сме ја имале. Македонија во НАТО не може да се спореди со Македонија надвор од НАТО.
Рационалниот поглед кон светот ме направил.
 
W

wicked_1

Гостин
Муабет колку да се најдеш во муабет. Никој овде не ја глорификува улогата на Путин како војсководец на теренот. За Русија ова е специјална операција, да не речам техничка. Од тој аспект нема што да се пишува за тоа дали е Путин во Москва или во Донбас. Се разбира дека ќе биде во Москва, што би барал во Донбас? Американската пропаганда од друга страна, за нецели пет минути од инвазијата се обиде оној кловнот да го направи Рамбо. Демек Бајден турбо загрижен за Зеленски му се јавил да го евакуира, ама овој му се испрсил и му рекол I don't need a ride, I need an ammo. Реченица директно излезена од сценарио за Холивуски филм, веќе го гледам Сталоне како го кажува ова истото. Да веруваш во ваква зашеќерена пропаганда треба навистина да си приглуп.
Него како што се глорификува? Врвен тактичар, избавувач од зло, денацификатор, крстоносец? Тука хордата копја мава П ако напишеш, а не пак нешто повеќе. Волку подршка Мендела немаше. :icon_lol:

Целава агресија и окупација ја омотавте со прикаски за ослободување, денацификација, одбрана од нато, одбрана од вонземјани и што ти знам, не знам што ви е последниот наратив, ама со ова темпо појак од александар македонски ќе испадне.

Ликовиве да ги соберат од форумов и да ги стават на власт, Ацо ќе го симнат на коњот на плоштад и ќе го стаат Путин на негово место.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.330
Поени од реакции
31.194
Рационалниот поглед кон светот ме направил.
Пер, ти и рационалност не одите ни во иста реченица. Не се мешате никако, како масло и вода... Ти не би препознал рационалност ни 100 кила рационалност да те погодат право во глава.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
119
Поени од реакции
268
Јас мислам дека државата ни е во најдобра состојба досега којашто сме ја имале. Македонија во НАТО не може да се спореди со Македонија надвор од НАТО.
дали после ова продолжувате да му одговарате?
уште не сфативте дека комуникација со дотичен е туркање сизифов камен?
што е најлошо не е платен
игнорирајте го, не му одговарајте, не го цитирајте
со господ напред ќе престане да пишува
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.463
Поени од реакции
6.974
Јас мислам дека државата ни е во најдобра состојба досега којашто сме ја имале.

Pa naravno deka za tebe drzavava e vo najdobra sostojba!!!

Olku pederi nikogas nemalo vo Makedonija......
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Дали би можел да наведеш барем еден руски филозоф позначаен од Кјеркегор? Не три, не два, само еден.
Григор Прличев пишувал на грчки пошто немало кодифициран македонски јазик, исто како што Гогољ не можел да пишува на украински па морал да пишува на руски силом прилика.
Немаат Русите познати филозофи, барем не во духот на западната филозофија. Најблиску до Кјеркегор би бил Лав Шестов, филозоф есеист. Двајцата припаѓаат на некоја врста на христијански егзистенцијализам. Ако те интересира филозофија, најтопло ти го препорачувам Шестов, мене ми е еден од поомилените филозофи. Имаше една книга прведена на српски, се вика Душа и егзситенција, собрани повеќе есеи, топ е. Друг попознат автор е Василиј Розанов, тој ја има напишано можеби најпознатата рецепција или критика на Легендата за големиот инквизитор на Достоевски, тоа го имам во мојата библиотека.

Но да одговорам на твоето прашање, нема руски филозоф кој во светски рамки би бил попознат од Кјеркегор. Најголемите руски филозофи се всушност руските писатели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom