Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.928
Поени од реакции
22.157
Изгледа се повлекле ВСУ од Свитлодарск.



Од регуларна војска со тенкови и хермелини до бандерамобили. Уште па САС ги користеле овие, мене прва работа што ми доаѓа на памет ми се африкански војски и ИСИС.

 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.880
Поени од реакции
23.767
Изгледа се повлекле ВСУ од Свитлодарск.



Од регуларна војска со тенкови и хермелини до бандерамобили. Уште па САС ги користеле овие, мене прва работа што ми доаѓа на памет ми се африкански војски и ИСИС.

tie koristea tojoti.... ovie se level pod tojota, kutrive so nisan se...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.908
Поени од реакции
9.112
Изгледа се повлекле ВСУ од Свитлодарск.



Од регуларна војска со тенкови и хермелини до бандерамобили. Уште па САС ги користеле овие, мене прва работа што ми доаѓа на памет ми се африкански војски и ИСИС.

Ќе ги потепаат како зајци :facepalm:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Со овие пикапиве ќе пукаат по тенкови и авиони ? :ROFLMAO:
Да таму ли стигнаа
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.928
Поени од реакции
22.157
Доста е активен фронтот утрово.

Конфирмација дека ВСРФ го зазеле Свитлодарск стигна и од ГШ на ВСУ. Важен фортифициран град на ВСУ е изгубено но се спасија од опкружување. Колку што знам браната не ја уништија успешно што значи ВСРФ имаат пат за да напредуваат кон север.


Untitled.png

Наводно и Новолуганское било зазедено од ДНР.



Лиман наводно целосно е заземен од ВСРФ но нема видео/слики како доказ. Проукраински извори велат дека има се уште трупи на ВСУ во градот но Русите го контролираат поголемиот дел.



Наводно патот Бахмут-Лисичанск е целосно отсечен.




@Gags уште еден руски маневар?
Ќе видиме, можеби ќе лансираат офанзива ВСРФ од двата брега на Дњепар. Инаку изворот е Арестович така да...

Дел од напредувањата горе.





 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.643
Наводно патот Бахмут-Лисичанск е целосно отсечен.





Ќе видиме, можеби ќе лансираат офанзива ВСРФ од двата брега на Дњепар.
Ако е ова вистина, наздравје бричење.
Навивачите на Украина сега само можат да се навратат назад на темава и да видат што постувале и што им било битно, во деновите кога беа заземени Изјум и Попасна. Слики и видеа од тенкови, вероватно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.643
Мислам дека у наредниве денови ќе мора да се појача наративот за мајмунски сипаници.
Или, идемо опет со наративи за завршување на своите одбрамбени задачи и нова, овој пат, помасовна евакуација на сигурно.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.603
Поени од реакции
36.559
Се распадна украинската одбрана од Хорливка до Северодонетск. Мислам дека кај Бахмут се уште силно утврдени.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.928
Поени од реакции
22.157
Проукраинска мапа.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.928
Поени од реакции
22.157
Ситуацијата во Лиман, првата е неутрална а втората е проукраинска мапа.

FTizd5iWQAAG-dL.jpeg
FTip0xLX0AYE2FU.jpeg
Автоматски споено мислење:

Цитира проукраински извор и мапа.

FTit2QbWYAMhU5J.jpeg
 
Последно уредено:

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Soledar ako go osvojat, tolku e od podrskata za Lisicansk i Severodoneck.. ke gi opkolat i nema potreba da vojuvaat, moze kako azovstal da gi ostavat da se predadat..
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.928
Поени од реакции
22.157
Гувернерот на Луганската Област во неговото излагање кажува дека ВСРФ напаѓаат [меѓу другото] кај Белогорливка. Тоа е местото под р. СД, тоа значи дека Русите успешно ја поминале реката а ВСУ не успеале да ги спречат во тоа.





Наводно новиот грб на Мелитополската област.

photo_2022-05-24_21-41-31.jpg

Можда загинале во Украина а може е случајност.



photo_2022-05-24_22-28-22.jpg

@Klinton Твое мислење за ситуацијата, поточно што ти би правел на местото на Украинците? Ќе се повлечеш од Северодонецк, би организирал против напад или нешто трето?
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.916
Поени од реакции
41.143
Според ова што гледаме се остварува сценариото на Арестович за војнава и дека ако не победат ќе бидат асимилирани од Русија за десет до дванаес години.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom