Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Што се случува со денарот? Се изедначил со рубљата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Инаку да, корупцијата е тоа што ја кочи Русија да се приближи во ефикасноста на Америка во воените дејствија.
Следствено на тоа успешноста на САД значи дека немаат корупција??

Од многу погрешна премиса тргнуваш. САД има бајаги поголема корупција од Русија. Поготово во делот одбраната и националната сигурност.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Следствено на тоа успешноста на САД значи дека немаат корупција??

Од многу погрешна премиса тргнуваш. САД има бајаги поголема корупција од Русија. Поготово во делот одбраната и националната сигурност.
Не тргнувам од погрешна, еве ајде малку детално како мислам за корупцијата во САД и Русија. САД има поголема корупција на ниво на сума. Арно ама кога ќе се лапне таков тендер и кога има там спецификација што да се направи така и ќе се направи. Во Русија и друга источно европска земја кога ќе се лапне таков тендер после имаш до најситно ниво превари.

Еве да речеме тендер за некаков пат ако треба да речеме асфалтот да е 20цм ќе биде 15цм, ќе се потплати тој што врши контрола и ќе напише дека е 15цм, тој што е главен на ставење на асфалтот ќе проба и да си украде нешто и за него, тие што работат исто така. Некој ќе им фрли денар на најситните да му асфалитраат до врата . па тоа ќе покријат со некоја финта шо ти знам јас итн итн.
Сад корупцијата најчесто е на највисоко ниво, надоле обичната раја си ја завршува работата и тоа е тоа. Секако има исклучоци, но од тоа што сум читал мое мислење е дека вака е некако .
Иначе САД нема корупција на високо ниво, имаат лобирање :icon_lol:

И не е само успешноста на САД во тоа што немаат само корупција. Нема да има извештаи таму како заштитата што ставале на тенковите да не е таа што се мислело дека е, ко кај русите што имаше сомневање дека тие што ги изработувале заштитата на тенковите не поставиле така каква што се барало.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Следствено на тоа успешноста на САД значи дека немаат корупција??

Од многу погрешна премиса тргнуваш. САД има бајаги поголема корупција од Русија. Поготово во делот одбраната и националната сигурност.
Сериозен си со муабетов?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.095

Интересно високо котираат Бугарија и Србија.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Нема да има извештаи таму како заштитата што ставале на тенковите да не е таа што се мислело дека е, ко кај русите што имаше сомневање дека тие што ги изработувале заштитата на тенковите не поставиле така каква што се барало.
Имам еден братучет работеше у пумпи, Металски Завод....ми кажуваше за тие што ги поставувале на тенковите. Која контрола на квалитет, и кои санкции....затвор се одело ако не е како треба.
Русите уште летаат со авиони направени 70 та со брзини каде алуминиум се стопи од фрикција со воздух, не ми се верува ова со реактивниов оклоп.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
да де, на реактивен оклоп ќе крадат. Исто ко она на почетокот дека русите користеле кинески гуми кои лесно се цепеле па војската не им напредувала. Русите моментално за тој буџет што го имаат вадат 110%. Има држави со многу поголем буџет па и уште немаат хиперсонични ракети рецимо.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Имам еден братучет работеше у пумпи, Металски Завод....ми кажуваше за тие што ги поставувале на тенковите. Која контрола на квалитет, и кои санкции....затвор се одело ако не е како треба.
Русите уште летаат со авиони направени 70 та со брзини каде алуминиум се стопи од фрикција со воздух, не ми се верува ова со реактивниов оклоп.
Види дека имаат квалитетни оружја имаат, но дека и имаат корпција од горе до доле имаат и доколку има такво нешто нема да ме изненади.

Инаку

Ахмат сила @Dardan-ia . Споменик во твое Тетово, кога ќе ти прават денацификација истиве ќе те одведат до споменикот три пати АХМАТ СИЛА и ќе си денацифициран.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Види дека имаат квалитетни оружја имаат, но дека и имаат корпција од горе до доле имаат и доколку има такво нешто нема да ме изненади.

Инаку

Ахмат сила @Dardan-ia . Споменик во твое Тетово, кога ќе ти прават денацификација истиве ќе те одведат до споменикот три пати АХМАТ СИЛА и ќе си денацифициран.
Cim mu go izvadija ova ke leta komandantot. I ne bese slucajno ostavena kamerata vo sobranie vklucena posle sednica(od MRT) imal i porano vakvi ispadi 100 posto.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Види дека имаат квалитетни оружја имаат, но дека и имаат корпција од горе до доле имаат и доколку има такво нешто нема да ме изненади.
Сегде има корупција, ама некаде се приметува а некаде не. Иначе ситна раја на Запад е поприбрана од причина што имаат доволно, да се на плата како нас исти ќе бидат, сиромав човек е жив ѓавол.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не тргнувам од погрешна, еве ајде малку детално како мислам за корупцијата во САД и Русија. САД има поголема корупција на ниво на сума. Арно ама кога ќе се лапне таков тендер и кога има там спецификација што да се направи така и ќе се направи. Во Русија и друга источно европска земја кога ќе се лапне таков тендер после имаш до најситно ниво превари.

Еве да речеме тендер за некаков пат ако треба да речеме асфалтот да е 20цм ќе биде 15цм, ќе се потплати тој што врши контрола и ќе напише дека е 15цм, тој што е главен на ставење на асфалтот ќе проба и да си украде нешто и за него, тие што работат исто така. Некој ќе им фрли денар на најситните да му асфалитраат до врата . па тоа ќе покријат со некоја финта шо ти знам јас итн итн.
Сад корупцијата најчесто е на највисоко ниво, надоле обичната раја си ја завршува работата и тоа е тоа. Секако има исклучоци, но од тоа што сум читал мое мислење е дека вака е некако .
Иначе САД нема корупција на високо ниво, имаат лобирање :icon_lol:

И не е само успешноста на САД во тоа што немаат само корупција. Нема да има извештаи таму како заштитата што ставале на тенковите да не е таа што се мислело дека е, ко кај русите што имаше сомневање дека тие што ги изработувале заштитата на тенковите не поставиле така каква што се барало.
Без разлика дали корупцијата ја наречеш лобирање или како и да сакаш, тоа не значи дека тоа не е корупција. Тргни од тие што ги финансираат партиите, од најмалите до најголемите. Не случајно се промените fluor/kbr како политички избор на фирма која е воглавном најголемиот потрошувач на парите во одбраната.

Ако споредуваме дури и процентуално, тешко дека Русија ќе ја помине САД во корупција. Не за друго, туку највеќе од причина што сегментот на трошењето на средства на одбрана е на многу подруго ниво. Логистиката на САД е далеку попотребна да се обскрбат 800 воени бази низ светот. Дури и ако збориме за сегментот на производство на оружје. Бајаги афери ги стегнаа Американците, почнувајќи од повеќе трилионскиот проект „антиракетен штит“, кој колку и да се трудат да го оправдаат, дефакто додека е се сеуште во изградба го прегази времето. Додека Русија уште во 2004-2005 се сконцетрира на проекти попут хиперсонично оружје од краток и среден дострел и разни други стратешки орудија, на сметка на проектите кои како што гледаме ги гази времето.

Па како резултат можеби не треба да ги гледаме за споредба општата состојба и моќ на двете армии, туку како моќта се повеќе се тежнее да се изедначи, иако секако е далеку од тоа.

За да ја видиш ситуацијата уште појасно, види ја политичката ситуација во САД. Таму малтене владее идиократија. Буквално социјалните медиуми имаат моќ да донесат некого на власт и да го тргнат. И не само тоа, уште пострашно, имаат моќ да влијаат врз било каква политичка одлука. Ваквата ситуација, на долги стази, не ја носи Америка нагоре, туку ја влече надоле. Сите вредности кои ја красеа онаа силна Америка која ја победи студената војна, веќе се паднати во вода. Све е тоа резултат на корупцијата во секој сегмент на Американското општество. Тоа што тие имаат поинакво има за тоа, не значи дека тоа не е корупција.

Како пример тргни од проблемот со дрогата. САД и тоа како има воена моќ да се справи со тоа зло. Мексичките картели се главен увозник на наркотици во земјата. Дали стварно мислиш дека прикаските што ги кажува владата се стварно све што може да се направи за да се спречи овој проблем? Уште повеќе, постојат индикации дека и структури на власта се дебело вмешани во овој бизнис. Авганистан после окупацијата на САД, го зголемува производството на Опиум за повеќе пати. Колумбија после „успешната војна“ на САД против нарко картелите во деведесетите, денеска има неколкукратно поголемо производство на кокаин од тогаш.

Така да паѓањето на приказните за корупцијата на Русите, без да ја видиш другата страна од паричката, е стварно наивно. Корупцијата на Русија е неспоредлива со таа на САД. Самите „успеси“ што ги постигна САД од војната во заливот 91 па навака, се токму резултат на корупција и се водат од бизнис интереси, не од државни. Буквално од тогаш навака интервенциите на САД наликуваат на корпоративните колонии на Британија во Индиските земји, само на светско ниво. На кратки стази не се познава све тоа и личи како успех, но на долги стази како што рековме, резултатот им е идиократијата што ја гледаме денеска.
Автоматски споено мислење:


Ахмат сила @Dardan-ia . Споменик во твое Тетово, кога ќе ти прават денацификација истиве ќе те одведат до споменикот три пати АХМАТ СИЛА и ќе си денацифициран.
Се спремаат да мењаат страна, нема ништо невидено тука од нив. Во еден век, сменија 5-6 господари(Австроунгарија, Италија, Германија, Кина, Америка), не е проблем да дојде и Русија на ред. Нема да ме зачуди у потписот на Дарди, со некој друг профил секако да стои Ахмат Сила.

Само прво и основно имаат мал проблем во планот, незнам дали Русите пијат нафта.
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Се спремаат да мењаат страна, нема ништо невидено тука од нив. Во еден век, сменија 5-6 господари(Австроунгарија, Италија, Германија, Кина, Америка), не е проблем да дојде и Русија на ред. Нема да ме зачуди у потписот на Дарди, со некој друг профил секако да стои Ахмат Сила.

Само прво и основно имаат мал проблем во планот, незнам дали Русите пијат нафта.
Ako ovie smenat strana ke gi razmontirame za 24 saati. Nie ke bideme americki igrac na balkanot. :cool:
'merica fuck yeah!
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Се спремаат да мењаат страна, нема ништо невидено тука од нив. Во еден век, сменија 5-6 господари(Австроунгарија, Италија, Германија, Кина, Америка), не е проблем да дојде и Русија на ред. Нема да ме зачуди у потписот на Дарди, со некој друг профил секако да стои Ахмат Сила.
Никад не биле они на правата страна од што се глупи и лакоми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom