Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
ke kupat 10 kila riba be ke ja tovat vbazen... posle ke ja parat i ikrite ke gi staat vtegla, jbg kavijar si e kavijar... muabetot bese toj so KokaKolata... lupni tamu sostojkite i toa e, ne bilo rocket science ... :tapp:
Pa realno kopiranjeto na kokakolata sprema ova e pickin dim iskreno.
Povekje problem imas so brendot, ne so vkusot.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.929
Ќе се договорат, таке е тоа у тие преговори. Не може одма да се склучи договор.
sigurno. qatar bara 20 godisen dogovor i plakanje spored aziski indeks i ceni posto alternativata e da si prodavaat tamu. plus sakat jasna klauza deka ger ke e edini korisnik, so toa zabrana za reeksport sto na ger i na eu ne im odgovara. zosto katar da gi koli poljacite koga ger se ekspeti za toa.

germanija neke 20 god dogovor sepak jasno im e od kade e najeftiniot gas i se nadevaat koga togas pak da go koristat. nekat ni aziski pogolemi ceni nego sakaat evropski po moznost bazirani na roterdam. stravot e utre cela evropa ke kupuva po poeftini ceni a oni ke se nasankaat na aziski...

mislis ke najdat zaednicki jazik? imaj na um qatar kur gi boli za ger, sekako se sto proizveduvaat e veke unapred plasirano... sto moze ger da im ponudi sto nemoze kina na primer?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.379
Поени од реакции
36.311
Ќе се договорат, таке е тоа у тие преговори. Не може одма да се склучи договор.
Што е најинтересното во оваа ситуацијата велат дека се откажуваат од руски гас и други руски производи зашто Русија била лоша и нивните вредности не им дозволувале да соработуваат со нив, а одат на попушинела кај големиот демократски либерален свет како Катар и Саудиска Арабија.

Го ќењаа Ердоган ваков бил, таков бил, сега ќе му се натртат Швеѓанката и таа Финката.

Колективна шизофренија и делузија доживуваат европејциве. Забавно ми е да видам само кај им е лимитот на дебилизмот. Може наредна година ќе ги учат во школите дека Хитлер уствари ја бранел Европа од руската наезда, или ќе ги забранат буквите Z и V од азбуката и ќе им најдат замени.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.700
Поени од реакции
21.682
Кажување полувистини е модус операнди за како тоа се шири западната пропаганда. Пет автобуси и воена придружба дошле да ги евакуираат Азов во украинскиот град Новоазовск. Да видиме малку подетално што значи ова:

воена придружба - руска/сепаратистичка војска,
евакуација - транспорт на затвореници до логор,
украинскиот град Новоазовск - град кој е 8 години под контрола на ДНР.

Untitled.png
 
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
sto moze ger da im ponudi sto nemoze kina na primer?
ДУПЕ! Овој црпката Шолц и тоа ќе даде. Жал ми е само за Меркел, жената сигурно не може да се помири што местото му го препушти на оваа будала. Верувам дека косата снег бела и се има сторено.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.271
Поени од реакции
16.281
ДУПЕ! Овој црпката Шолц и тоа ќе даде. Жал ми е само за Меркел, жената сигурно не може да се помири што местото му го препушти на оваа будала. Верувам дека косата снег бела и се има сторено.
Иако некој милува да каже дека Шолц у голема мера дејствува како што би дејствувала Меркел, првиов е дупе и моментално делува ко привезок без право на глас у оваа ситуација.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.989
Поени од реакции
4.172
Сигурно да.Иначе изворот е на Украинското министерство за одбрана.Бројките сигурно не се реални,исто како и кога искача и дроби оној Кокошенко- Ќорашенко,левото сметало на Путин.
Зашто руските бројки за уништено украинско оружје се нереални? Зашто ген. Конашенков би излегувал во јавност (на „Ју туб„ често има негови рапорти...) и би ја лажел јавноста а воедно и својот народ?...

Руската војска често гаѓа одбрани точки со високопрецизно оружје, кое „рамни„ кај што ќе падне, а исто или слично оружје не видовме од украинска страна, оти или е застарено или веќе уништено, но затоа поединици на форумов рипаат од радост кога руската војска губи пар тенкови или оклопни возила со придружните посади...

Бројката од уништени орудија или летала е лесно проверлива, потешко се утврдува бројот од загинати или ранети.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
Се предадоа, пошто беа притеснети (оставени на цедило) и сургун отидоа.

Каква евакуација, какво завршување на одбрамбената операција, какви бакрачи...
Се изнасмеав на јазичниве акробации.
Автоматски споено мислење:

Пољаците у Србија праат пиздарии.

Сликаат фабрики и ги спремаат за дигање у воздух, паралелно правејќи миљон лажни узбуни за бомби.

Србија е неутрална. Не и помага никако на Русија, дури и гласаше против неа.

Таа перспектива на НАТО, дека ако една земја не е против Русија, тогаш сигурно е за неа, е глупа и ќе им се удри од глава подоцна. Како што при приемот на SWE и SUO, преседанот со Грција им се удри од глава, како што преседанот Косово им се удира од глава и тн.

На пример, да не беше грчкото вето, сега Ердоган немаше така лесно ова да го прави и да уценува.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Украински војник кој бил мачен од Русите, упукан во фаца и закопан жив дава интервју на CNN.

Човекот бил еднаш ранет и два пати убиен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.297
Поени од реакции
40.085
оној порталон во центар не пишува до олкави глупости. Али блиску се.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.408
Поени од реакции
46.981
Пољаците у Србија праат пиздарии.

Сликаат фабрики и ги спремаат за дигање у воздух, паралелно правејќи миљон лажни узбуни за бомби.
Какви Пољаци, зошто па баш Пољаци ?

Иначе.

Полиција го опколи Ректоратот на приштинскиот универзитет, добиле дојава за подметната бомба
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
Во врска со Германците...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom