Сакам да знам!

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Што е разликата помеѓу "обичен" и "дводелен" тример за трева?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
590
Поени од реакции
1.127
Ае здраво. Вака, дали до сега има некој искуство со проценители/извршители шо и да се? Се случи мала несреќа пред месец/два, од нас или не од нас, дел од нивата на комшијата се запали па сега сака да вика проценител за да се процене штетата. Како проценуват ако некој знае?
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Ако има некој по специфичен под-форум за ова, кажете ми за да знам за друг пат.
Пред некој дел видов дека на лисјата на дрвцата кои ги имам почнаа бидат напаѓани од црни вошки. Некој ако знае со кој отров треба да се испрскаат ?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Здраво дечки.
Ако има некој по специфичен под-форум за ова, кажете ми за да знам за друг пат.
Пред некој дел видов дека на лисјата на дрвцата кои ги имам почнаа бидат напаѓани од црни вошки. Некој ако знае со кој отров треба да се испрскаат ?
Оди во било која аптека ќе ти кажат што и како. Покрај прскање за вошки треба и за пламеница итн итн.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Здраво дечки.
Ако има некој по специфичен под-форум за ова, кажете ми за да знам за друг пат.
Пред некој дел видов дека на лисјата на дрвцата кои ги имам почнаа бидат напаѓани од црни вошки. Некој ако знае со кој отров треба да се испрскаат ?
Со децис прскај.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Здраво дечки.
Ако има некој по специфичен под-форум за ова, кажете ми за да знам за друг пат.
Пред некој дел видов дека на лисјата на дрвцата кои ги имам почнаа бидат напаѓани од црни вошки. Некој ако знае со кој отров треба да се испрскаат ?
Види што имаат на лагер во аптека, порано Моспиланот беше многу ефективен за овие.

Со децис прскај.
За црв да, за вошка не, можеби ќе умрат ама имаш далеку поефективни во сличен ценовен ранг.
 
Член од
18 март 2022
Мислења
26
Поени од реакции
9
Не знам дали е дозволено дискусија или едноставни одговори.
Некаде прочитав дека во суштина предметите немаат боја по која ние ги распознаваме туку бојата каква што е на пример на кафена цигла се формира заради светлината, самиот предмет во таа интеракција и нашиот вид. За сината боја се мислам дека е најголемата илузија од боите во природата.
Светлината со одредена бранова должина ја препознаваме како одредена боја.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Не знам дали е дозволено дискусија или едноставни одговори.
Некаде прочитав дека во суштина предметите немаат боја по која ние ги распознаваме туку бојата каква што е на пример на кафена цигла се формира заради светлината, самиот предмет во таа интеракција и нашиот вид. За сината боја се мислам дека е најголемата илузија од боите во природата.

 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Добар ден.

Ми треба помош, ако некој знае како е постапката за во документ во Ворд да се направи како со сликата која ја пуштам овде во мојата порака.
Ми треба во документ во Ворд да пуштам долга вертикална линија, и со таа линија од лева страна да заземам некаде 1/3 од просторот за текст, од десна страна на вертикалната линија да е поголемиот дел од просторот за текст.
Молам кој знае да ми објасни. Сега ако вакво нешто не може во Ворд да се направи, дали може вакво да се направи во некој друг компјутерски/ канцелариски програм?
 

Attachments

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Добар ден.

Ми треба помош, ако некој знае како е постапката за во документ во Ворд да се направи како со сликата која ја пуштам овде во мојата порака.
Ми треба во документ во Ворд да пуштам долга вертикална линија, и со таа линија од лева страна да заземам некаде 1/3 од просторот за текст, од десна страна на вертикалната линија да е поголемиот дел од просторот за текст.
Молам кој знае да ми објасни. Сега ако вакво нешто не може во Ворд да се направи, дали може вакво да се направи во некој друг компјутерски/ канцелариски програм?
Abe samo linija e ednostavno, odis na "Insert" , posle "Shapes", posle "Lines " pa si biras tip na linija I vleces...Kaj sakas I sto sakas...
Ama pretpostavuvam deka na toj dokument nema da ima samo linija I deka ke sakas I drugo..
Cicko Gugl fino odgovara ako go prasas : How to make columns in Word...
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Abe samo linija e ednostavno, odis na "Insert" , posle "Shapes", posle "Lines " pa si biras tip na linija I vleces...Kaj sakas I sto sakas...
Ama pretpostavuvam deka na toj dokument nema da ima samo linija I deka ke sakas I drugo..
Cicko Gugl fino odgovara ako go prasas : How to make columns in Word...

Фала на одговор, се снајдов и направив како што ми требаше.
Еве како ми испадна, баш како што ми треба, сега уште со текст ќе го наполнам.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
359
Поени од реакции
782
Има ли некој душек од Комодита да каже дали е задоволен?
Гледав во Дормео ама испод 500 евра за душек нема да бидам и ќе испадне дека душекот е поскап од спалната. :D
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Има ли некој душек од Комодита да каже дали е задоволен?
Гледав во Дормео ама испод 500 евра за душек нема да бидам и ќе испадне дека душекот е поскап од спалната. :D
Za dusek pari ne se stedat. Zivot menja. Ne se samo $ormeo na pazorov, ima i drugi firmi sto imaat dosta pokvalitetni duseci.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom