Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.388
Поени од реакции
36.321
Не пишал како го замишља тој пораз.

Веројатно како и сите други - Русија да изгуби конвенционално и да се повлече, не употребувајќи нуклеарки.

Тажно, колку се надвор од реалноста.
Да, па ти не знаеше дека ако успеат да и нанесат сериозна штета на Русија во Украина, Русите ќе клекнат на колена и ќе им речат, простете демократски европски народи, не поразивте и еве ви ги клучевите од Москва. Познати се Русите по тоа дека лесно пукаат кога се тешки времиња и брзо се предаваат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.127
Поени од реакции
30.909
Добро. Во таква ситуација нема победник.
Да ја видиме оваа, другата ситуација.
Дали ако си губитник во оваа ситуација, би сакал и другиот, ако може, да биде губитник, или вака да остане, само ти да си губитник?
Да се обидам јас: Ако си губитник во ситуација кога победа или пораз значи егзистенција или не... Дали ќе посегнеш по тактичко нуклеарно оружје?

Што ќе се случи следно? Едната опција е дека другата страна (САД) ќе одговори со целосна нуклеарна војна и ќе му стават крај на човештвото... Ама другата (за мене поверојатната) опција е дека другата страна ќе рече нешто во стилот абе артикл 5 е артикл 5 ама нам не ни се прави MAD и Армагедон заради вазалот (инсерт некој, Полска или балтичките држави на пример). Во јавност ќе кажат нешто како „Нам од примарна важност ни е иднината на човештвото, и затоа нема да одговориме со директна војна кон Русија“.

Русија ќе го направи тоа ако мора, пошто ниедна цена не е преголема за егзистенција.
Се разбира, со тоа ќе ја добијат Русија на тацна за санкции во следните 10 векови... Сето тоа по цена на некој град во Полска со поголема воена база и/или воен аеродром. Прескапа цена? Мислам дека Брендон ќе ја плати без да трепне.



Идиотиве во ЕУ оставаат да ги водат политичари кои ги продадоа - всушност оставаат САД да ги водат, на кои европските животи и интереси им се евтин (бесплатен) ресурс.
Автоматски споено мислење:



In a Friday phone call President Joe Biden expressed his direct support to the leaders of Finland and Sweden in their bid to join the North Atlantic Treaty Organization.

Speaking with Prime Minister Magdalena Andersson of Sweden and President Sauli Niinistö of Finland in the joint call, the US president "underscored his support for NATO’s Open Door policy and for the right of Finland and Sweden to decide their own future, foreign policy, and security arrangements," according to a call read-out.

AFP via Getty Images
"They reiterated their shared commitment to continued coordination in support of Ukraine and the Ukrainian people affected by the war," the White House stated.

The call followed White House press secretary Jen Psaki's answering in the affirmative Thursday when asked whether Washington would formally support the two Scandinavian countries' membership bids. "We would support a NATO application by Finland and Sweden, yes."

Earlier that day Finland's prime minister as well as president in a joint statement said Helsinki would be applying to join the Western military alliance "without delay".

The Kremlin was quick to threaten certain "military and technical measures" in response should its neighbor move into NATO. Finland shares an 810-mile border with Russia. Interestingly, Turkey has so far been the only major NATO power to voice its disapproval, concerned over the numbers of PKK "terrorists" that Sweden is home to.

The first action, though said to be long in coming over non-payment in rubles as previously demanded by President Putin of "unfriendly countries", is the unprecedented halt in Russian electricity delivery, as Fox Business reports Saturday:

Electrical services, which account for 10% of the country’s total consumption, were discontinued "for the time being" at 1 a.m. local time, Finnish grid operator Fingrid said, according to the report.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.948
Поени од реакции
17.765
Да, па ти не знаеше дека ако успеат да и нанесат сериозна штета на Русија во Украина, Русите ќе клекнат на колена и ќе им речат, простете демократски европски народи, не поразивте и еве ви ги клучевите од Москва. Познати се Русите по тоа дека лесно пукаат кога се тешки времиња и брзо се предаваат.
А како е другата опција? Замисли сценарио во кое ги враќаат во границите од пред Февруари.
Ќе фрлат нуклеарка во знак на револт затоа што нивната офанзива не успеала? Каде ќе ја фрлат? Таков преседан до сега не е направен, а русија не е прва нуклеарна сила што изела ќотек и не ги остварила целите во конвенционална војна.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.723
Поени од реакции
21.737
Украина не сака мировен договор во кој ќе изгуби територија, Крим вклучително.

 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.554
Поени од реакции
5.807
Ме изненадува колку слаби политичари имаат “сериозни” земји како Шведска и Финска. Децениите на мир и благосостојба, плус паразитирање на грбот на САД сериозно им ја имаат отапено политичката острина за носење паметни стратешки одлуки.
9721851_2.png
 
W

wicked_1

Гостин
А како е другата опција? Замисли сценарио во кое ги враќаат во границите од пред Февруари.
Ќе фрлат нуклеарка во знак на револт затоа што нивната офанзива не успеала? Каде ќе ја фрлат? Таков преседан до сега не е направен, а русија не е прва нуклеарна сила што изела ќотек и не ги остварила целите во конвенционална војна.
Најдобро сами на себе да си фрлат. И најлогично би било.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.388
Поени од реакции
36.321
А како е другата опција? Замисли сценарио во кое ги враќаат во границите од пред Февруари.
Ќе фрлат нуклеарка во знак на револт затоа што нивната офанзива не успеала? Каде ќе ја фрлат? Таков преседан до сега не е направен, а русија не е прва нуклеарна сила што изела ќотек и не ги остварила целите во конвенционална војна.
Да, мислам дека како крајна и последна во најлошо сценарио, Русија може да искористи нуклеарно оружје на територијата на Украина. Не верувам дека ќе дојде до тоа зашто Русија се уште има многу други опции на располагање. Доколку оди на лошо мислам дека ќе прогласат воена состојба и ќе ги мобилизираат претходно дипломираните регрути и тие што служат војска сега и ќе ги распоредат на фронт. Би дошло нешто како делумна мобилизација.

Ама мислам дека кога ги разгледувале најлошите можни сценарија, користење нуклеарно оружје им е прифатлива последна опција.

Нуклеарна сила изгубила конвенционална војна таму кај што можела да си дозволи пораз. Ова не е Виетнам, ова за Русија е Куба.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.988
Турција ги блокира скандинавциве и за тоа добива од Русија да земе, да извлече од Азовстал, што и да им треба на САД или Украина, пошто се усраа цело време за тој Азовстал.
Ете како може да се среди нешто.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.017
Поени од реакции
4.199
Делува како пророк кога го читам, а најверојатно се многу блиски со Путин ако не и заедно во ова. Може се глупости, целата работа е што очигледно има големо влијание на одвивањето на настаните и не е само празно зборење. Појди од она што го кажува за мултиполарноста, таа негова политичка идеологија и т.н.
Не се никакви глупости кажаните рабоќе од Дугин, оти Дугин е неофицијален иделог Путинов, а акциите кои тековно се случуваат во Украина и кои не се само прост воен руски упад, туку се реализација на она кое Дугин го има обмислено како руска иднина...
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.723
Поени од реакции
21.737
Херсон, пред и потоа.




Турција ги блокира скандинавциве и за тоа добива од Русија да земе, да извлече од Азовстал, што и да им треба на САД или Украина, пошто се усраа цело време за тој Азовстал.
Ете како може да се среди нешто.
Но ако дозволи да си одат од Азовстал што го спречува Ердо да се предомисли за месец?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.005
Поени од реакции
8.571
Вториот најголем производител на пченица во светот забрани извоз. Само нека продолжи Европа да оди по умот на зелениот кловн.

1652546281632.png

 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.161
Поени од реакции
12.665
Херсон, пред и потоа.






Но ако дозволи да си одат од Азовстал што го спречува Ердо да се предомисли за месец?
@wicked_1, нели ова наликува на работите кои што ги прави владата на вашата дражава?
Малце контрадикторен си, ги поддржуваш украинците, а за македонците сеедно ти е...

Баш ме интересира што си, северџан, албанец или бугар?
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Да, мислам дека како крајна и последна во најлошо сценарио, Русија може да искористи нуклеарно оружје на територијата на Украина. Не верувам дека ќе дојде до тоа зашто Русија се уште има многу други опции на располагање. Доколку оди на лошо мислам дека ќе прогласат воена состојба и ќе ги мобилизираат претходно дипломираните регрути и тие што служат војска сега и ќе ги распоредат на фронт. Би дошло нешто како делумна мобилизација.

Ама мислам дека кога ги разгледувале најлошите можни сценарија, користење нуклеарно оружје им е прифатлива последна опција.

Нуклеарна сила изгубила конвенционална војна таму кај што можела да си дозволи пораз. Ова не е Виетнам, ова за Русија е Куба.
Русија може да си дозволи пораз и во Украина. Поразот нема директно да ја загрози егзистенцијата на Руската федерација, но ќе биде историска пресвртница од надворешно-политички аспект и геостратешка катастрофа за нив.
Вакви прокси-војни има константно последните 70-80 години.
Употребата на нуклеарно оружје е опција единствено ако физичката егзистенција на државата што го употребува, е доведена во прашање. Се друго е ставање на коцка на иднината на својата држава и на целата човекова цивилизација.
Тоа го повторија неколку пати највисоки претставници на руската власт, се друго е глупав медиумски jingoism на нивни Миленковци и воини-политичари, кои немаат реална моќ на одлучување.
Употребата на нуклеарно оружје е ескалирање до точка од која нема враќање, тоа го знае секоја лидер на нуклеарна сила. За наша колективна среќа, ниту една од тие држави, вклучително и Русија, нема ирационален лидер на чело, со сериозни ментални растројства, за да употребува никлеарно оружје како политичка алатка во геополитички конфликти.
И да се врати руската војска на границите пред 24ти февруари, Русија ќе продолжи да функционира како и претходно, сигурно нема да видиме инвазија на нивна територија. Од друга страна, помислата дека употреба дури и на тактички нуклеарки, ќе помине како трендинг топик на твитер и за два дена светот ќе се врати да се смее на судењето на Џони Деп, е апсурдна. Тогаш влагаме во комплетно нов свет.
Заканата за употреба мора да постои, тоа е нормално, бидејќи Русија е фактички во конфликт со цел Запад. Традиционален game of chicken, кој постои во текот на цела Студена војна. Али од таму, до реална употреба на нуклеарно оружје во некоја прокси-војна, има многу долг пат.
Ја мислам дека малку веројатно е да видиме нуклеарно оружје. Барем се надевам дека е така и дека Путин е сеуште способен да расудува.
Украина не сака мировен договор во кој ќе изгуби територија, Крим вклучително.

Тоа ќе се случи, сакал Зеленски или не. Како се одвива војната досега, односно како иде и оваа офанзива во Донбас, ќе треба Русите да голтнат голема кнедла. Меѓутоа отстапки ќе добијат, тоа и на Зеленски му е јасно. Нормално, нема да го каже тоа јавно дури неговата армија е сред борбени дејствија, ама претпоставувам е свесен за тоа. Крим е изгубен тоа на сите им е јасно, веројатно Донбас и Керсонската област ќе останат како отворени прашања.

Она што е интересно е однесувањето на Германија и Франција во текот на цела оваа интервенција. Нивната рамнодушност за иднината на Украина, покажува само каква историска глупост беше одлуката за инвазија. Да почекаа уште 5-6 години Русите, Кина ќе станеше преголем и прескап проблем за САД, за да можат да си дозволат активно да трошат пари и енергија за добивање влијание во Украина, односно да губат внимание на други, помалку битни, регионални точки на судир. Тогаш ќе ја повлечеа подршката за Украина, а Европјаните очигледно немаат проблем да и ја отстапат трајно на Русија. Украина немаше да влезе ни во Нато ни во Еу до тогаш. Ќе ја добие на тацна, ко што Кина ќе го добие Тајван на тацна.
Затоа, за мене, ова е примарно одлука ради некои (погрешни) геополитички калкулации на Русија, а не нож до коска ситуација. Мислеа дека намирисаа слабост на Западот и дека светот се променил за нив, онака како што се промени за Кина последниве 2-3 години.
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
@wicked_1, нели ова наликува на работите кои што ги прави владата на вашата дражава?
Малце контрадикторен си, ги поддржуваш украинците, а за македонците сеедно ти е...

Баш ме интересира што си, северџан, албанец или бугар?
Татко сум ти, ама те неам признаено
 

Kajgana Shop

На врв Bottom