Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.006
Поени од реакции
22.329
Наводно ВСРФ/ЛДНР ги зазеле обележаните места вчера.

FSgaaTWXoAgAWf3.jpg
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.707
Поени од реакции
36.676
Ситуацијата кај Билохоривка. Дефинитивно Русите преминале преку неколку мостови. Дали и што успеале да заземат уште нема информации. Има слики од дрон кај што Украинците со артилерија уништиле два моста и едно десетина оклопни возила уништени, ама колку други поминале претходно тешко е да се утврди.

Билохоривка мислам дека се уште не ја контролираат.

326B8C71-AFF5-4DE4-9618-AC5FB50AFCFE.jpeg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.006
Поени од реакции
22.329
Извештај на украинскиот ГШ. Потврдуваат дека Русите ја преминале реката и се борат на нејзиниот десен брег.






Инаку Лиман е пред опкружување, наводно Новоселивка е во руски раце, тоа е/беше единственото место за комуникација со Славијанск. Имаа мост и на југ но тој го кренаа во воздух.

 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Mozno e ama ne mi se veruva, Rusite se povlekuvaat od Kharkov veke nekolku dena. Nikogas ne ni probaa da vlezat vo gradot, samo sedea na periferijata i im unistuvaa skladista na nafta i oruzje.
Ocigledno fokusot si ostanuva na Donbas.
Nelogicno e da napustas osvoeni teritoriii onaka bez veze, bez da si napadnat..
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Ситуацијата кај Билохоривка. Дефинитивно Русите преминале преку неколку мостови. Дали и што успеале да заземат уште нема информации. Има слики од дрон кај што Украинците со артилерија уништиле два моста и едно десетина оклопни возила уништени, ама колку други поминале претходно тешко е да се утврди.

Билохоривка мислам дека се уште не ја контролираат.

Прегледај го приврзокот 331967
Gleajki gi slikive, ne mozhe da me ubedi nekoj deka vakvi zagubi na vozila i lugje se izdrzlivi na dolg rok, za da osvois edna peda teritorija. Mislam deka frontot kje stanuva po staticen i kje se namali intenzitetot so tek na vreme.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.707
Поени од реакции
36.676
Gleajki gi slikive, ne mozhe da me ubedi nekoj deka vakvi zagubi na vozila i lugje se izdrzlivi na dolg rok, za da osvois edna peda teritorija. Mislam deka frontot kje stanuva po staticen i kje se namali intenzitetot so tek na vreme.
Зависи што се подразбира под долг рок. Мене ми е поверојатно ми е дека ќе ги делкаат во повеќе фази доколку нема договор. Исто, многу зависи во каква состојба се украинците од другата страна и колкав отпор ќе може да пружат во иднина.

Во наредниве месец-два мислам дека ќе биде борби со висок интензитет.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.379
Дејан Берич на јутуб вчера одговори доста прашања , интересно како русите си праќаат војници на 10 дневен одмор во Русија .. предпоставувам ова е практика само во одредени специјални единици.. или еве он е снајперист... паважи за нив ? , или дека он има бронхит , што не верувам ради тоа да му даваат одмори во сред војна...
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.006
Поени од реакции
22.329
Дејан Берич на јутуб вчера одговори доста прашања , интересно како русите си праќаат војници на 10 дневен одмор во Русија .. предпоставувам ова е практика само во одредени специјални единици.. или еве он е снајперист... паважи за нив ? , или дека он има бронхит , што не верувам ради тоа да му даваат одмори во сред војна...
Ротација на трупите за да не прегорат, нормална работа.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Gleajki gi slikive, ne mozhe da me ubedi nekoj deka vakvi zagubi na vozila i lugje se izdrzlivi na dolg rok, za da osvois edna peda teritorija. Mislam deka frontot kje stanuva po staticen i kje se namali intenzitetot so tek na vreme.
по кажување на Берич вчера, украинската артилерија замрува.. секој ден се помалце и помалце имаат артилерија бидејќи трошат залихи а не можат да надополнат, бидејќи ќе треба со колони камиони да носат а тие би биле лесна мета за руската авијација, поготово сега како што се скоро сегде опколени, само некои мали рути им се достапни на украинците..
Автоматски споено мислење:

Уште нешто интересно е што кажува Берич, дека по украинските медии, социјални мрежи (значи не руски) многу роднини и семејства на загинатите се сомневаат со трговија на органи, бидејќи ги добивале телата на мртвите целите искасапени и без органи. Значи ова све се дешавало баш по украинските медиуми, они тоа го кажувале.. Во врска со тоа одморот од 10 дена, самиот берич кажува дека Украинците воопшто немаат одмор кај Донбас, не можат да добијат засилување, и таму сите седат украински војници, дали биле здрави или повредени, не можеле да се евакуираат.. Малтене слична ситуација како Азовстал е таму во Донбас котелот.. А со тоа и моралот им паѓа на укранските борци, така да времето сепак работи за русите..
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.115
Поени од реакции
41.446
по кажување на Берич вчера, украинската артилерија замрува.. секој ден се помалце и помалце имаат артилерија бидејќи трошат залихи а не можат да надополнат, бидејќи ќе треба со колони камиони да носат а тие би биле лесна мета за руската авијација, поготово сега како што се скоро сегде опколени, само некои мали рути им се достапни на украинците..
Автоматски споено мислење:

Уште нешто интересно е што кажува Берич, дека по украинските медии, социјални мрежи (значи не руски) многу роднини и семејства на загинатите се сомневаат со трговија на органи, бидејќи ги добивале телата на мртвите целите искасапени и без органи. Значи ова све се дешавало баш по украинските медиуми, они тоа го кажувале.. Во врска со тоа одморот од 10 дена, самиот берич кажува дека Украинците воопшто немаат одмор кај Донбас, не можат да добијат засилување, и таму сите седат украински војници, дали биле здрави или повредени, не можеле да се евакуираат.. Малтене слична ситуација како Азовстал е таму во Донбас котелот.. А со тоа и моралот им паѓа на укранските борци, така да времето сепак работи за русите..
како ќе вадиш органи од мртов човек? се читате ти и берич што зборите?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
како ќе вадиш органи од мртов човек? се читате ти и берич што зборите?
Не од мртви, од повредени кои се носат у болница а не искачаат живи, туку распарани и без органи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.115
Поени од реакции
41.446
Не од мртви, од повредени кои се носат у болница а не искачаат живи, туку распарани и без органи.
па ништо чудно ако е така, профитерството е застапено во вакви ситуации, поготово ако збориме за украина каде што корупцијата цвета на секое поле.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.621
Поени од реакции
7.248
Isti slucaj kako i kosovo so zholtata kujca.
I seto od zelenski organizirano i preku drugarcinata sprovedeno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom