Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
Не е ни чудно што изјавуваш вакви работи кога твојот светоглед го црпиш од политички инструирани учебници од 5то одделение.
Ајде, демантирај ме. Како директно ни помогнале русите?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.557
Поени од реакции
12.466
Денацификција, денатонизација.
Руска пролет, чеченска зима.
Како сака нека се нарече. Му се свршува на западниот режим на моќ во фаца сега, на цело тоа лицемерие собрано што глуми дека е одредено од бога да владее над други држави и општества.

Еби Путине не вади што би рекле пред кооперација.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.355
Поени од реакции
6.938
И баш за време на војнава не призна Вселенската патријаршија. Немаше најдено за сходно да не признае последните 30 години, денеска беше вистинскиот ден. Тоа дека многу не сака или дека не користи да не раскара дополнително...
Друже, затоа и пишав, Русија, исто како и САД, Кина и секоја друга велесила, се води само од личен интерес.
Да се разбереме, ама баш никој ни нема нас нешто посебно добро направено, нуту помогнато. Русија се залагала за Голема Бугарија, затоа што тоа бил нејзин интерес. Во исто време имала одлични односи и со Србија. Македонија како држава неа никад не и се поклопувала во математиките. Од друга страна ги имаш Германија и Британија на кои исто никако не им одговарало постоење на македонска држава. Австроунгарија секако имала свои планови. Па така е создадена Албанија. Германците и Британците ја имале Грција како свој играч кој треба да го држи тој клучен простор на Балканот. Буквално ниедна велесила од тој период не сакала македонска држава. И како што гледаш сите наши соседи имаат мегаломански идеи во 19-20 век. Велика Србија, Голема Албанија, Санстефанска Бугарија, Грција исто. И сите со идеи да искочат на 2-3 мориња, а македонецот да го избришат. Не за џабе имаме изрека дека македонецот е ко пиреј, колку и да го корнеш тој пак ќе никне. Сите околку нас ни имаат нанесено големи злосторства. Денес, во најдобри односи сме со Србија, а Србија и СПЦ во одредена мера не се исто. Исто и САД со признавањето и помагањето за да се осамостоиме. Не го направиле тоа од што не сакале, туку затоа што имале интерес да ја ослабат Југославија.
Ниту Руската црква не сака и признава, ниту Вселенската патријаршија не сака. Но, нашата црква има право да биде канонска. Ние сме имале признаена црква на наша територија уште пред Бугарите, а после и Србите да владеат со оваа територија. Народот тука има право на сопствена, признаена православна црква.
А србинон што скока и се прави паметен демек да не се мешам у нешто што не го знам, нека си провери кога прв пат средновековна Србија се шири на територија на Македонија. При крај на 12-ти, почеток на 13-ти век, а Рашка како нивна основа се појавува некаде 8-ми век. Нека си види дали некои од династиите, кралевите потекнуваат од македонска етничка територија. Исто ко што ни грците не живееле во Егејска Македонија до 20-ти години на 20-ти век. Никогаш предхотно они не биле на таа територија. Полна им е историјата со фалсификати правени на крајот на 19-ти и почетокот на 20-ти век на сите.
Затоа ама баш не ме интересира дали и од кои причини ни признале канонска црква, затоа што одамна тоа сме го заслужиле. Затоа не ме интересира од кои причини САД ни помогнале 90-ти да се осамостоиме. Затоа што тоа сме го заслужиле. А ако не стоеле они позади нас, Македонија ќе беше бетер од Босна и не верувам дека денес ќе имавме држава. Тоа што бевме и сме неспособни да ја зачуваме, е друг проблем. Не за џабе се вика, на двајца комити, еден кодош. Јас само знам дека македонците на ни еден друг народ не нанеле зло и сум горд на тоа, а на нас сите.
Се извинувам за оф топик.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.718
Поени од реакции
5.399
Генерално да не биле Русите, ние ќе сме ја доживеале истата судбина што ја доживеале Одринците, Асирците, Ерменците и Понтијците во остатоците на империјата и тука ќе се зборело Турски, а Македонија ќе било некаков си мит од рамките на Господари на Прстените.
Хахаха бато те сметам за далеку попаметен, и поелоквентен од повеќето тука, ама уште Александар Македонски и Гоце Делчев да пишиш дека биле руси па да ја завршиме приказната.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.209
Поени од реакции
8.842
Зеленскиов Freudian slip со фотографијата со нацистички симболи не може да се најде во ниту еден позначаен западноевропски медиум. Ја има на руски, индиски, арапски и останати медиуми кои доаѓааат од земјите што се во „информативен мрак“ спрема западните неофашисти и неоколонијалисти.







@Staufer, каде за ова може да се прочита во Дојче Веле, Гардијан, Сан, Слободна Европа, Тајмс, Ју Ес Еј Тудеј и сличните?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.474
Поени од реакции
22.444
Мене ми е битно на пример, ама нека се запрашаат „признаените“ што значи ова признавање ... Дали на пример ќе ни го признаат крштението Грците или ќе не третираат уште како некрстени.
I toa iskreno bas me zabole dai ke me smetaat za nekrsten ili ke mi go priznaat krsteniceto.Znam deka ne e za toa temata ama ete i po tolku godini mi e nejasno sto tolkav bauk se kreva okolu toa . Od moja gledna tocka, na nasa teritorija si funkcionira crkvata, si vrsi obredi , vencavki, zakopi i tamu toa sto i e rabota da vrsi, taka da kako sto rekov totalno seedno mi e. Nastrana sto sme sekularna republika, pa toa krsteniceto od crkva ni kaj nas ne vazi ne pak za nadvor. Dokumentot od maticno e toj bitniot i validniot.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.306
Поени од реакции
13.082
Хахаха бато те сметам за далеку попаметен, и поелоквентен од повеќето тука, ама уште Александар Македонски и Гоце Делчев да пишиш дека биле руси па да ја завршиме приказната.
А што нешто се галамеше дека македонска се заменува со охридска православна црква?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Толку сте отидени вие фановите и дркаџиите на било која страна што не вреди ни да се објаснува. Види, ти како што знаеш да пишуваш на долго и широко секако дека тоа е вистината. Мислам ти и тенеке сте најверодостојните извори овде. Можеби после Дарди. Штом си ти напишал на долго и ширико дека тоа е мировна мисија еве ти верувам.

За другото нема потреба да коментирам, никаде не ни негирав дека има нацисти и добро знам кој е Степан Бандера и Азов. Само што имаш 200 000 регуларна војска која должност и е да ја штити државата. Таа бројка од 5к - 10к азовци и слични е многу мала ама штом си ти пишал на долго и широко секој ден еве и за тоа ќе ти поверувам дека сите се нацисти.
Само реков дека е смешно возрасен човек да верува дека денацификација е причината за да Русија се реши на инвазија. А веќе не ми е ни смешно. Жалосно е.
А па ти дека пиша било смешно да се верува дека вршат денацификација со тоа што самиот викаш дека знаеш дека има нацисти ептен убедлив аргумент даде.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.963
Поени од реакции
26.637
Друже, затоа и пишав, Русија, исто како и САД, Кина и секоја друга велесила, се води само од личен интерес.
Да се разбереме, ама баш никој ни нема нас нешто посебно добро направено, нуту помогнато. Русија се залагала за Голема Бугарија, затоа што тоа бил нејзин интерес. Во исто време имала одлични односи и со Србија. Македонија како држава неа никад не и се поклопувала во математиките. Од друга страна ги имаш Германија и Британија на кои исто никако не им одговарало постоење на македонска држава. Австроунгарија секако имала свои планови. Па така е создадена Албанија. Германците и Британците ја имале Грција како свој играч кој треба да го држи тој клучен простор на Балканот. Буквално ниедна велесила од тој период не сакала македонска држава. И како што гледаш сите наши соседи имаат мегаломански идеи во 19-20 век. Велика Србија, Голема Албанија, Санстефанска Бугарија, Грција исто. И сите со идеи да искочат на 2-3 мориња, а македонецот да го избришат. Не за џабе имаме изрека дека македонецот е ко пиреј, колку и да го корнеш тој пак ќе никне. Сите околку нас ни имаат нанесено големи злосторства. Денес, во најдобри односи сме со Србија, а Србија и СПЦ во одредена мера не се исто. Исто и САД со признавањето и помагањето за да се осамостоиме. Не го направиле тоа од што не сакале, туку затоа што имале интерес да ја ослабат Југославија.
Ниту Руската црква не сака и признава, ниту Вселенската патријаршија не сака. Но, нашата црква има право да биде канонска. Ние сме имале признаена црква на наша територија уште пред Бугарите, а после и Србите да владеат со оваа територија. Народот тука има право на сопствена, признаена православна црква.
А србинон што скока и се прави паметен демек да не се мешам у нешто што не го знам, нека си провери кога прв пат средновековна Србија се шири на територија на Македонија. При крај на 12-ти, почеток на 13-ти век, а Рашка како нивна основа се појавува некаде 8-ми век. Нека си види дали некои од династиите, кралевите потекнуваат од македонска етничка територија. Исто ко што ни грците не живееле во Егејска Македонија до 20-ти години на 20-ти век. Никогаш предхотно они не биле на таа територија. Полна им е историјата со фалсификати правени на крајот на 19-ти и почетокот на 20-ти век на сите.
Затоа ама баш не ме интересира дали и од кои причини ни признале канонска црква, затоа што одамна тоа сме го заслужиле. Затоа не ме интересира од кои причини САД ни помогнале 90-ти да се осамостоиме. Затоа што тоа сме го заслужиле. А ако не стоеле они позади нас, Македонија ќе беше бетер од Босна и не верувам дека денес ќе имавме држава. Тоа што бевме и сме неспособни да ја зачуваме, е друг проблем. Не за џабе се вика, на двајца комити, еден кодош. Јас само знам дека македонците на ни еден друг народ не нанеле зло и сум горд на тоа, а на нас сите.
Се извинувам за оф топик.
Оди неколку мои постови наназад имам одговорено за Санстефано, а за САД и 1991 гарант им било да станеме Босна или Хрватска ама за среќа Србите немаа сили за да се расправаат со нас. Значи исто ги признаа и Босна и Хрватска..
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Му се свршува на западниот режим на моќ во фаца сега, на цело тоа лицемерие собрано што глуми дека е одредено од бога да владее над други држави и општества.
Е тоа е причината зашто повеќето тука не ја обвинуваат Русија и добар дел и навиваат за неа. Најголеми лицемери се западњаците и се ова им е ударање по муцка каде Украинците сфаќаат како ги искористија и прелажаа само некаква штета да направат на Русија. Нема никаква врска со денафицикација, национални интереси на Русија кој попаметни од нас си ги дефинираат и не им одговара да граничат со таква земја како Украина пред војната и на каде одеше(НАТО). Затоа сега ќе граничат со помала и разрушена Украина која ако реши да се вооружува ќе станува помала.

Жално е само за илјадниците млади загинати и уништување на Украина. Најголеми кривци се нивните полтичари кои се обични марионети на запад и ги втурнаа во ова. Откако ова ќе заврши треба сите до еден да ги стрелаат.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.586
Поени од реакции
7.184
Зеленскиов Freudian slip со фотографијата со нацистички симболи не може да се најде во ниту еден позначаен западноевропски медиум. Ја има на руски, индиски, арапски и останати медиуми кои доаѓааат од земјите што се во „информативен мрак“ спрема западните неофашисти и неоколонијалисти.







@Staufer, каде за ова може да се прочита во Дојче Веле, Гардијан, Сан, Слободна Европа, Тајмс, Ју Ес Еј Тудеј и сличните?

Samo sto sakav da go pishuvam istoto !!!

Na nitu edna strana ne uspeav da go pronajdam intervjuto na SKY News i kaj sto vo zhivo im gu nacukuva do grlo na Anglicanive!!!!
SEKOJA CEST


"
Водителот на Sky News го прекина разговорот во живо со Полјански кога овој забележа дека украинскиот претседател Владимир Зеленски ја илустрирла својата објава на социјалните мрежи со фотографија на украински војник со амблем на злогласна SS дивизија.


Претходно во понеделникот Зеленски објави на социјалните мрежи објава посветена на Денот на победата над нацизмот, илустриајќи ја со избор фотографии на кои се прикажани украински војници и цивили. На една од нив е војник со амблам на нацистичката дивизија на градите. По извесно време објавата е редактирана и спорната фотографија е повлечена. "



 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.963
Поени од реакции
26.637
Хахаха бато те сметам за далеку попаметен, и поелоквентен од повеќето тука, ама уште Александар Македонски и Гоце Делчев да пишиш дека биле руси па да ја завршиме приказната.
Наместо да брзаш можеш само да провериш што се случило со преостанатите Христијани во Турција од 1915 до 1918. Да не беа војните на Русија со Турција, тоа не чекаше и нас. На почеток на 20 век на територијата на денешна Турција живееле над 60% христијани, денеска се 100% муслимани.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
А па ти дека пиша било смешно да се верува дека вршат денацификација со тоа што самиот викаш дека знаеш дека има нацисти ептен убедлив аргумент даде.
Види со таа селективна дислексија незнам како да ти одговарам. Ај види што напишав па повторно напиши. Пишав дека е смешно, а веќе и жалосно возрасни луѓе да веруваат дека денацификација е причината за инвазијата и да се толку убедини во тоа.
Еден од изговорите за пред јавност е само и не е воопшто причина за инвазијата па и да се толку глорифицира. Нацисти, националисти, крајна десница повеќето се приклучуваат во одбрана на својата држава(ок некоу и се наркомани или пак само сакаат да убиваат) и секако дека ќе загинуваат во битки. Не дека специјално ги таргетираат нив, но не им и простуваат кога ќе ги соблечат и видат тетоважите. Регуларната војска не се нацисти, 200 000 војска има Украина задача им е да ја бранат својата земја.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.355
Поени од реакции
6.938
Оди неколку мои постови наназад имам одговорено за Санстефано, а за САД и 1991 гарант им било да станеме Босна или Хрватска ама за среќа Србите немаа сили за да се расправаат со нас. Значи исто ги признаа и Босна и Хрватска..
Друже, јас сум свесен зошто на САД им одговарала независна Македонија и зошто Македонија се отцепила без војна, иако Милошевиќ и не знам кој беше гркот имале идеи за поделба на Македонија, плус Бугарија која без око да и трепне ќе пробаше да не припои. Македонија беше без било какво оружје, без штекери во касарните, самостоја држава, а никој од загарите околу нас не не нападна, баш поради тоа што тоа не им одговараше на САД. Од денешна перспектива гледаме јасно која била целта нивна. Уште едно буре барут на Балканот, каде лесно би можеле да креираат хаос во регионот. Мене ми е тоа јасно и ако си приметил, јас за САД и општо западот имам многу полошо мислење него ли за Русија. Они имаат несопредливо повеќе зло нанесено насекаде низ светов него ли Русија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.963
Поени од реакции
26.637
Друже, јас сум свесен зошто на САД им одговарала независна Македонија и зошто Македонија се отцепила без војна, иако Милошевиќ и не знам кој беше гркот имале идеи за поделба на Македонија, плус Бугарија која без око да и трепне ќе пробаше да не припои. Македонија беше без било какво оружје, без штекери во касарните, самостоја држава, а никој од загарите околу нас не не нападна, баш поради тоа што тоа не им одговараше на САД. Од денешна перспектива гледаме јасно која била целта нивна. Уште едно буре барут на Балканот, каде лесно би можеле да креираат хаос во регионот. Мене ми е тоа јасно и ако си приметил, јас за САД и општо западот имам многу полошо мислење него ли за Русија. Они имаат несопредливо повеќе зло нанесено насекаде низ светов него ли Русија.
Не реков ништо, само дека не може да им се припише на САД нашата независност. Нашата независност ја избориле во НОБ на основите на Илинден, 1991 е само резултат на тоа и на сплет на околности. Никој тоа не може да ни го одземе, ни Русија, а уште помалце САД. Тоа што ние тоа го прокоцкавме сигурно не е Русија крива, а за САД не можам да го кажам истото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom