Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.375
Поени од реакции
22.675
Од келеши као тебе во Македонија ке се повтори грчкото сценарио
bugarive ne bile podobri. ubivale deca za vreme na okupacijata i izvrsile genocid na makedonskite evrei. gomna od luge. beter od grcite i sipt@rite.
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Најинтересно е коа на некој чоек ќе му кажат абе ти го ситниш отпорот, ете пошто си против Мицко и неговата тајфа, јадеш бајаги говна против нив, а многу помалку јадеш говна за власта(З.З.)... хах а па кој па е*ани отпор па претставува јадни Мицко во овие последни 4-5 год. баму мајката, па уште некој/некои му го ситнеле бе тој отпор... WoW
Кутрата власт секој ден ги пуни гаштите од страф од Мицкота и Шунката и Тимчота и Пандофче... патријотите... комитите... војводите... Никогаш во историјата не сме имале покилава, поапатична, послаба, пообезмудена, поконтролирана опозиција од оваа опозиција во последниве пет години...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.680
Најинтересно е коа на некој чоек ќе му кажат абе ти го ситниш отпорот, ете пошто си против Мицко и неговата тајфа, јадеш бајаги говна против нив, а многу помалку јадеш говна за власта(З.З.)... хах а па кој па е*ани отпор па претставува јадни Мицко во овие последни 4-5 год. баму мајката, па уште некој/некои му го ситнеле бе тој отпор... WoW
Кутрата власт секој ден ги пуни гаштите од страф од Мицкота и Шунката и Тимчота и Пандофче... патријотите... комитите... војводите... Никогаш во историјата не сме имале покилава, поапатична, послаба, пообезмудена, поконтролирана опозиција од оваа опозиција во последниве пет години...
Никој не ти вика тебе дека го ситниш отпорот, не се секирај.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.784
Класичен говор на омраза и после се лјутите дека ви ставаме вето. No way.
Право на „вето„ имаам само постојаните земји-членки на Советот за безбедност на ООН.

Волгарското „вето„ е некој „нов модел„ за ставање вето...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
795
Дали на Македонија ќе се најди во ќорсокак или планирано сценарио
Мицковски најавува блокади ,Бугарија вето ,се подскараја со Османи Радев, Албанците ќе речат заради македонците неможиме у еу Албанија ќе оди во еу и ќе побарат отцепување и крај на филмот.
https://netpress.com.mk/radev-neprimerno-da-se-postavuvaat-ultimatumi-na-bugari-a-za-makedoni-a/
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Дали на Македонија ќе се најди во ќорсокак или планирано сценарио
Мицковски најавува блокади ,Бугарија вето ,се подскараја со Османи Радев, Албанците ќе речат заради македонците неможиме у еу Албанија ќе оди во еу и ќе побарат отцепување и крај на филмот.
https://netpress.com.mk/radev-neprimerno-da-se-postavuvaat-ultimatumi-na-bugari-a-za-makedoni-a/
Кој бре ќе се цепел, а со кого ќе се припојуваат, со протекторатот и непризнаената квази-држава Косова и/или со онаа Балканската Колумбија такозвана Албанија/Шќип'рија... :tapp:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.075
Дали на Македонија ќе се најди во ќорсокак или планирано сценарио
Мицковски најавува блокади ,Бугарија вето ,се подскараја со Османи Радев, Албанците ќе речат заради македонците неможиме у еу Албанија ќе оди во еу и ќе побарат отцепување и крај на филмот.
https://netpress.com.mk/radev-neprimerno-da-se-postavuvaat-ultimatumi-na-bugari-a-za-makedoni-a/
нисмо ми те среће
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Вселенската патриаршија призна Охридската архиепископиjа. Честитки.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.784
После секое “признавање„ од источниот папа, доаѓа по некоја тешка беља за признатиот...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.719
Поени од реакции
5.767
Добро блиску бев со оваа прогноза и за друг продукт мислев(кој вајда и тој го извезуваме во Албанија/Косово), сепак не ме изненадува третата мултиетничка албанска држава да ги рани оние чистите албански држави, благодарение на нивните arch enemies србите.
Српскиот зејтин ќе заврши во Албанија, а не во Косово. Од Албанија вајда ќе стигне и на Косово :icon_lol:


МАКЕДОНИЈА ОД УТРЕ ЌЕ ИЗВЕЗУВА СОНЧОГЛЕДОВО МАСЛО ВО АЛБАНИЈА
Pa kako sakas da bidi koga Ministerot e Albanec!
Sigurno ce si gi gleda svoite, ne se tie kako Makedoncite prodadeni dushi sto ce si go prodaat i sopstvenoto dete za evro povejce.


I koja Partal drzava be.
Namesto da recat go cuvame maslovo za nas zatoa sto Srbite mozi da ni recat ebete si majkata,
nie vi go dadovme vas kako na Lujge a ne da go preprodavate so dobivka na nashite neprijateli!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.616
Поени од реакции
26.133
Вселенската патриаршија призна Охридската архиепископиjа. Честитки.
За тие што се разбираат, дали ова признавање значи дека ќе ни го признаат Грците крштението ?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.663
Поени од реакции
3.784
Зависи што точно признала Вселенската Патријаршија во „нашата земја„, односно каков степен на автономност и‘ е признаен на МПЦ-ОА.
Во секој случај, крштевањето е полноважно и за Грција...поточно, би требал да е‘, а со оглед на грчкиот однос кон „севернава„, да попричекаме што ќе речат Византијците за „признавањето„ на нашата Црква од страна на Вартоломеј.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.399
Поени од реакции
20.146
Што знам немам некое силно мислење. Сомнително ми е, очигледно е дека сме пиун во борбата помеѓу Цариград и Москва. Искрено подобро да не не "признаваа" ако не е МПЦ туку некоја си таму Црква на територијата на Северна. Или Македонска или никаква.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.877
Што знам немам некое силно мислење. Сомнително ми е, очигледно е дека сме пиун во борбата помеѓу Цариград и Москва. Искрено подобро да не не "признаваа" ако не е МПЦ туку некоја си таму Црква на територијата на Северна. Или Македонска или никаква.
не е Македонска, Охридска архиепископиjа ќе биде како црква на територијава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom