Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ова ти се лесно проверливи факти, не мора да тресиш глупости. Што се однесува на човечките загуби на Русите во војните, не знам како тоа не ви стана јасно, Русите така војуваат. На Бородино буквално стоеа додека Французите пукаа врз нив, и претрпеа огромни загуби после кои мораа да се повлечат, па повторно таа битка се смета како почеток на крајот за Наполеон.

Животот во Русија не е скап, не го преценуваат како на запад.
Епа запрашајте се некогаш зошто е ефтин.
 
Член од
2 мај 2022
Мислења
46
Поени од реакции
122
Епа запрашајте се некогаш зошто е ефтин.
Така е како што е. Русите и ден денес ја имаат византиската претстава за светот, каде што царот е божји намесник на земјата. Тие се монархисти по убедување. Со таков менталитет, поединецот не е многу важен, важен е царот и империјата.

Но тоа само ги прави подобри војници.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Така е како што е. Русите и ден денес ја имаат византиската претстава за светот, каде што царот е божји намесник на земјата. Тие се монархисти по убедување. Со таков менталитет, поединецот не е многу важен, важен е царот и империјата.

Но тоа само ги прави подобри војници.
Сем дека ги прави подобри војници со сето друго потполно се согласувам само што ова не е нешто за пофалба односно е нешто од што грото од светот излезе во 18ти век али еве на долг рок можда ќе се докаже дека подобро било да одиш на назад место на напред.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Епа запрашајте се некогаш зошто е ефтин.
Да видиме колку е скап животот во САД...
- 50,000 годишно смртни случаи од предозираност со дрога наспроти 5,000 во Русија.
- 90,000 случаи на силување годишно, наспроти 5,000 во Русија.

Жртвата што ја дава Русија за бенефит на националната безбедност е минорна во споредба на жртвата што ја дава Американскиот народ, за натамошно богатање на својата корумпирана власт.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Еве го и папата призна


Pope Francis does not rule out that NATO provoked Ukrainian war.
"NATO barking at Russia’s doorstep led to the Kremlin’s reaction. The ire, I don’t know whether it was provoked but was probably facilitated," - Pope Francis
Уште едно дувло на нацисти....му се испуштило.
 
Член од
2 мај 2022
Мислења
46
Поени од реакции
122
Сем дека ги прави подобри војници со сето друго потполно се согласувам само што ова не е нешто за пофалба односно е нешто од што грото од светот излезе во 18ти век али еве на долг рок можда ќе се докаже дека подобро било да одиш на назад место на напред.
Тоа е многу дискутабилно, што е напред, што е назад. Јас сум слободар по убедување, мене ми се сере од кралски фамилии и веднаш би ги гиљотинирал сите, почнувајќи со британската и холандската кралска фамилија, кои му имаат донесено на светот само смрт и несреќа.

Но од друга страна, зишто би морал концептот на либерална демократија да биде применлив секаде? Можеби некои народи повеќе сакаат да живеат во поинакви идеолошки устроени светови? Со кое право САД на сила ја турка либералната демократија, подврста неоколонијализам секаде?
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Така е како што е. Русите и ден денес ја имаат византиската претстава за светот, каде што царот е божји намесник на земјата. Тие се монархисти по убедување. Со таков менталитет, поединецот не е многу важен, важен е царот и империјата.

Но тоа само ги прави подобри војници.
Во православно-рускиот светоглед, и секој анонимус е битен, но најбитна е хиерархиската вертикална поставеност според начелото: еден Бог на Небесата, еден монарх/државник во државата, една глава во семејството.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Тоа е многу дискутабилно, што е напред, што е назас. Јас сум слободар по убедување, мене ми се сере од кралски фамилии и веднаш би ги гиљотинирал сите, почнувајќи со британската и холандската кралска фамилија, кои му имаат донесено на светот само смрт и несреќа.

Но од друга страна, зишто би морал концептот на либерална демократија да биде применлив секаде? Можеби некои народи повеќе сакаат да живеат во поинакви идеолошки устроени светови? Со кое право САД на сила ја турка либералната демократија, подврста неоколонијализам секаде?
Позади таа неолиберлна филозофија се крие најтешката форма на комунизам, само што откако народот ќе си ја продаде душата ќе ја види големата слика, ама ќе биде касно. Среќа тука е Русија, и во стилот на Георги Победоносец ќе не избави од канџите на сатаната.
1651585809168.png
Автоматски споено мислење:


The director of the United Nations World Food Programme in Germany has warned that millions of tonnes of grain is stuck in Ukraine
Ја планирав да купам жито, ама ќе чекам жетва тука....да ви препорачам да си купите на време по некој тон, нека има.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.268
Буквално никој, ниту еден, подржувач на Украина, не ми даде рационален одговор на прашањето зошто сега треба Русија да ја изолираме и санкционираме, кога претходно не сме го правеле тоа при нападите, инвазиите, на САД, Арабија и др.

Три месеци војна, ниту еден од нив не знае зошто сега ја хејта Русија, а Америка предходно не, при сите тие нивни напади и инвазии, многу повеќе од Русија.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Haha temava otide u religija. Ko Miki1 i Spiros da gi citam.

Nego diktatorceno go nema po TV pomina veligden se prekrsti i tolku .... poleka patriotskiot rejting izgleda paga! Vprocem prviot cekor od krajot na sekoj diktator e tokmu toa povlekuvanje od javnost i totalno izoliranje!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Америка е најголемата вукојебина на планетава... Арно ама они успешно користат шминка и се претставуваат пред светот секогаш во нај-нај светло, а и имаат пари т.е. си ги штампаат на ангро, се со цел купување на социјалниот мир во толку голема држава од скоро 350 милиони жители. Од друга страна на пр. и ние сме вукојебина, арно ама ние не користиме шминка и сме онакви какви што си сме, а башка и неаме пари Гологузија сме Гологузистан.
Инаку споредба на годишен воен буџет, САД / 9 милиони км2 / 300 и кусур милиони жители / 700 милијарди долари, РФ / 17 милиони км2 и околу 150 милиони народ / 70 милијарди долари воен буџет !
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Haha temava otide u religija. Ko Miki1 i Spiros da gi citam.

Nego diktatorceno go nema po TV pomina veligden se prekrsti i tolku .... poleka patriotskiot rejting izgleda paga! Vprocem prviot cekor od krajot na sekoj diktator e tokmu toa povlekuvanje od javnost i totalno izoliranje!
Зависи на која тв гледаш, инаку денеска два саати воделе љубов со Макрон на телефон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom