Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Тачно, исто ко пољаците кои 39-та спремаа инвазија на немачка и за 24 часа огранизираа инвазија па таму заземаа некакви радиостаници и царини.
Руската војска со месеци се гомилаше во Беларус и по границите цо Украјина овој блада за некакви два три дена. Одве по форумов секакви стручњаци во сето тоа тримесечно распродеување сили кажуваа дали е притисок, блеф или сепак ќе напаѓаат. НИ срам ни пееде урааа :pos:
Lud si.
Ukraincite vo donbas so godini se utvrduvaa, toa ti pokazuva denes deka na Rusite ne im ide lako.

2-3 dena vo smisla deka Rusite ja presretnaja akcijata na Ukraina vrz donabas.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Тоа се точните одговори.
1. Поимот „напредок„ е идеја од 18-от век, прилично недефинирана, дадена од фанцуските материјалисти и просветители.
2. Сега знаеш што е тоа „напредок„ па дај посочи како Путин го спречува овој матен поим.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.372
Поени од реакции
1.991
многу си плиток, олигарскиот систем во туѓа држава е еден од најфункционалните за постигнување на влијание во туѓа држава, шпионажа и сл , на пример ја да имам милиони и да сум слободен за мене е поубава мк од било која земја, тоа што можеш овде да го купиш/имаш со пари никаде не можеш , така е и во Русија
Народот нема корист од олигарскиот систем, олигарсите само имаат корист од олигарскиот систем.
Во спротивно, ти си плиток со тој неоправдана сентименталност кон Македонија или Русија или што да било. Мене ме интересира како државата може да ми го подобри квалитетот на животот, а не дали е „поубава“ (што ни естетски не е точно за Русија во споредба со голем број други држави).
Автоматски споено мислење:

1. Поимот „напредок„ е идеја од 18-от век, прилично недефинирана, дадена од фанцуските материјалисти и просветители.
2. Сега знаеш што е тоа „напредок„ па дај посочи како Путин го спречува овој матен поим.
Не ме интересира што значел поимот во 18 век, ме интересира што значи сега. И тој поим сега значи повисоки плати, еднакви права за сите, технолошки развој, итн.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
20.815
Друже целава инвазија е епик фејл, во моментов сем Херсон буквално не контролираат ниту еден поголем град а правиме муабет за повеќе од 2 месеци војна и тоа со држава која претендира за ептен висока позиција на светската политичко-воена сцена. Не дека е тотално споредливо ама САД го ПРЕГАЗИ Ирак за месец дена и во тој месец загубија 300 луѓе или некоја таква смешна бројка. А рачунај Ирак по територија е ОГРОМЕН башка имаше доста солидна армија своевремено. На крај вршеа инвазија на илјадници км од дома а не на држава со која делат илјадници км граница, замисли кој логистички кошмар. Овие не можат да се снабдат на 100км од граница.
Друже без навреда ама мислењево ти е рамно на дете од предшколска возраст, она кога го осознава светот околу себе. Сериозно спореди Ирак со Украина ? Па Украина со сета онаа опрема што ја располага ќе го освои Ирак за помалце од месец дена и ќе има помалце загуби од Америка. Колку цивили збриша Америка со интервенцијата ? Дали Ирак остана држава после нивната интервенција ? Второ и многу важно од воен аскепт е дека не е исто да војуваш во урбана средина и во пустина против вооружени групи со калаши и вооружени групи со опрема што ја располагаат НАТО земјите и УСА. А дека е фејл, да фејл е за Украина и за Европа, колку оружје им истурија на Украина, пола од тоа заврши во рацете на Русија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Еден од Америте коментираше за Попасна. Таму Украинците имале бетонски бункери под земја и кога русиве ќе им се доближеле Украинциве викале артилерија да стрела на своите позиции. Така неколку пати.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Народот нема корист од олигарскиот систем, олигарсите само имаат корист од олигарскиот систем.
Во спротивно, ти си плиток со тој неоправдан сентименталитет кон Македонија или Русија или што да било. Мене ме интересира како државата може да ми го подобри квалитетот на животот, а не дали е „поубава“ (што ни естетски не е точно за Русија во споредба со голем број други држави).
Автоматски споено мислење:


Не ме интересира што значел поимот во 18 век, ме интересира што значи сега. И тој поим сега значи повисоки плати, еднакви права за сите, технолошки развој, итн.
Никаква „естетика„ нема низ Русија:

 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Друже без навреда ама мислењево ти е рамно на дете од предшколска возраст, она кога го осознава светот околу себе. Сериозно спореди Ирак со Украина ? Па Украина со сета онаа опрема што ја располага ќе го освои Ирак за помалце од месец дена и ќе има помалце загуби од Америка. Второ не е исто да војуваш во урбана средина и во пустина. А дека е фејл, да фејл е за Украина за за Евопа, колку оружје им истурија на Украина, пола од тоа заврши во рацете на Русија.
Украина со опремата ќе го освои ирак за месец со помалце загуби од америка? Која е таа опрема ме интересира чисто вака факултативно бидеќи претпоставувам ти си голем познавач на 'опрема'. Фалуџа и Басра беа пустини или урбани средини?
На што го базираш ова дека пола завршило кај русите? Јас сем манпадс неам видено нешто многу техника да им падна в раце? Или и ти си од стручњациве што мислат дека украина со стингери и џавелини напрај преокрет на војнава? :pos:Мхм и дали ја спореди украина со америка :duel:
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Еден од Америте коментираше за Попасна. Таму Украинците имале бетонски бункери под земја и кога русиве ќе им се доближеле Украинциве викале артилерија да стрела на своите позиции. Така неколку пати.
Од кај ги вадиш бре информацииве? Така неколку пати бам бам чао бутин. Лудница не и е рамна на темава.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Не ме интересира што значел поимот во 18 век, ме интересира што значи сега. И тој поим сега значи повисоки плати, еднакви права за сите, технолошки развој, итн.
Почнувам да верувам дека Вселената постои од денот на твоето раѓање...
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
196
Поени од реакции
344
Еден од Америте коментираше за Попасна. Таму Украинците имале бетонски бункери под земја и кога русиве ќе им се доближеле Украинциве викале артилерија да стрела на своите позиции. Така неколку пати.
Не би се изненадил воопшто да е вистина ова, бидејќи борбата за Попасна трае веќе подолго од Мариупољ, градот моментално пола го држат русите пола украинците, одамна почнаа борбите за тој град и сеуште трајат изгледа јака артилерија имаат укранците укопано таму, исто Рубежне кој е поголем град русите побрзо го освоија за пократок период од Попасна.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.372
Поени од реакции
1.991
Почнувам да верувам дека Вселената постои од денот на твоето раѓање...
Фактот е дека Русија не е способна во сегашната состојба да им ги понуди истите услови на своите граѓани како западните земји. Прогресот е чисто поголемата способност за подобри животни услови што може да ги обезбеди државата на обичните граѓани.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Друже целава инвазија е епик фејл, во моментов сем Херсон буквално не контролираат ниту еден поголем град а правиме муабет за повеќе од 2 месеци војна и тоа со држава која претендира за ептен висока позиција на светската политичко-воена сцена. Не дека е тотално споредливо ама САД го ПРЕГАЗИ Ирак за месец дена и во тој месец загубија 300 луѓе или некоја таква смешна бројка. А рачунај Ирак по територија е ОГРОМЕН башка имаше доста солидна армија своевремено. На крај вршеа инвазија на илјадници км од дома а не на држава со која делат илјадници км граница, замисли кој логистички кошмар. Овие не можат да се снабдат на 100км од граница.
Ма ти од лудиот си полуд. ТОТАЛНО не е споредливо со америчкото правење прашина од Ирак каде камен врз камен не остана со дејство на авијација и потоа влегување на пешадија. Од каде излегувате вакви издишани под камен ли живеевте минативе децении?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.995
Друже целава инвазија е епик фејл, во моментов сем Херсон буквално не контролираат ниту еден поголем град а правиме муабет за повеќе од 2 месеци војна и тоа со држава која претендира за ептен висока позиција на светската политичко-воена сцена. Не дека е тотално споредливо ама САД го ПРЕГАЗИ Ирак за месец дена и во тој месец загубија 300 луѓе или некоја таква смешна бројка. А рачунај Ирак по територија е ОГРОМЕН башка имаше доста солидна армија своевремено. На крај вршеа инвазија на илјадници км од дома а не на држава со која делат илјадници км граница, замисли кој логистички кошмар. Овие не можат да се снабдат на 100км од граница.
Со Инвазијата ја загубија Украјина за навек. Готово е. И да го земат Донбас и да не го земат, причата дека некогаш повеќе ќе видиме руска ,марионетскавласт таму о погребана. Милиони луѓе нема да имаат каде да живеат пошто овие гаѓаат стамбени блокови. Заврши улогата на Русија во Украјина откако пропадна планот А а тоа беше брза и мослкавична акција со која ќе се елиминира украинското раководство и штаб. потоа заземање на клучни центри во Кијев за неколку дена.
Откако Спецназ фејлнаа, пратија оклопни колони на Кијев и знаеме како тоа заврши.
Сега борбата е за сламка спас, Мариупољ, челичана, цементара, средно земјоделско, било што кое ќе може да се продаде на руската јавност како победа...
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
20.815
Украина со опремата ќе го освои ирак за месец со помалце загуби од америка? Која е таа опрема ме интересира чисто вака факултативно бидеќи претпоставувам ти си голем познавач на 'опрема'. Фалуџа и Басра беа пустини или урбани средини?
На што го базираш ова дека пола завршило кај русите? Јас сем манпадс неам видено нешто многу техника да им падна в раце? Или и ти си од стручњациве што мислат дека украина со стингери и џавелини напрај преокрет на војнава? :pos:
Па да почнеме од авијација па до окопни возила по број и број на војска која ја поседува Украина, па до тоа кој ја има обучувано војската итн.... Америка го зеде Ирак со Хамви возија и пешадија, воопшто не внимаваајќи за цивилни жртви (ете има викиликс гледај) итн.
Автоматски споено мислење:

Со Инвазијата ја загубија Украјина за навек. Готово е. И да го земат Донбас и да не го земат, причата дека некогаш повеќе ќе видиме руска ,арионетскавласт таму о погребана. Милиони луѓе нема да имаат каде да живеат пошто овие гаѓаат стамбени блокови. Заврши улогата на Русија во Украјина откако пропадна планот А а тоа беше брза и мослкавична акција со која ќе се елиминира украинското раководство и штаб. потоа заземање на клучни центри во Кијев за неколку дена.
Откако Спецназ фејлнаа, пратија оклопни колони на Кијев и знаеме како тоа завшри.
Сега борбата е за сламка спас, Мариупољ, челичана, цементара, средно земјоделско, било што кое ќе може да се продаде на руската јавност како победа...
Големиот к.р ако ја загубиле Украина за навек, и онака после инвазијава нема да постои како држава. Ја да сум Путин без око да ми трепне би ги изгубил и англија, германија, полска итн, би им пуштил од оние што патуваат за 200 секунди па после нека чистат радиоактивен отпад по дома.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Па да почнеме од авијација па до окопни возила по број и број на војска која ја поседува Украина, па до тоа кој ја има обучувано војската итн.... Америка го зеде Ирак со Хамви возија и пешадија, воопшто не внимаваајќи за цивилни жртви (ете има викиликс гледај) итн.
Автоматски споено мислење:


Големиот к.р ако ја загубиле Украина за навек, и онака после инвазијава нема да постои како држава. Ја да сум Путин без око да ми трепне би ги изгубил и англија, германија, полска итн, би им пуштил од оние што патуваат за 200 секунди па после нека чистат радиоактивен отпад по дома.
Се гледа дека војнава наука ти е -50. Ти знајш кој беше ирак и колкав број на тенкови, авиони и техника имаше? Да не зборуваме дека ирак војуваше последните 3 децении и беа далеку по прекалени борци од било кој на европскиов континент моментално. Која Авијација украинска ми ја кажуваш? Нели русите го контролираат небото веќе месец и кусур. А тоа дека го зела со хамви возила и пешадија може да си праиш муабет пред кооперација, имаш литература, документарци гледај читај па ќе правиме муабет со што го зедоа.
Русите сакаат да бидат Американци кога ќе пораснат. Овај тежок феил беше баш обид за америчката Shock and Awe кореографија ама нормално во руска изведба испадна смутка.
Како голем К.р ако ја изгубиле? Зошто се тие таму појдени? Компири да садат? Путин сега неможе да ја изгуби ништо на граница негова а за англија германија и полска можда ќе зборуваме за 30 години ама стариот нема да доживее толку. Побрзо Англија и западот ќе бидат загрозени од кина него од овие епски неспособњаковичи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom