Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ако Украинците се спремни на тоа, да.

Реално имаат најпогодна ситуација во моментов, затоа што САД т.е. оваа администрација е спремна да троши и ништо не е скапо за нив да ја турнат Русија на колена.

Мислам САД потрошија трилион ми се чини на војната во Афганистан, за Русија да падни сигурен сум ќе платат и повеќе.
Добро е барем не си некој моралист или пак лажен моралист. Украина е небитна, битно е поголема штета на Русија па макар и да останат само на западна Украина се додека Русија не покрвави. САД потрошија трилион за 20 години.
Инаку и што ако ја турнат Русија на колена? Што мислиш ќе се случи? Ќе станат woke, демократска, некорумпирана(ако се лажеме дека западот не е корумпиран) со владетели од запад?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Добро е барем не си некој моралист или пак лажен моралист. Украина е небитна, битно е поголема штета на Русија па макар и да останат само на западна Украина се додека Русија не покрвави. САД потрошија трилион за 20 години.
Инаку и што ако ја турнат Русија на колена? Што мислиш ќе се случи? Ќе станат woke, демократска, некорумпирана(ако се лажеме дека западот не е корумпиран) со владетели од запад?
Јас сум реалист т.е. ја поддржувам Украина, ама не сакам да се лажам себе си или пак другите. Помила ми е вистината, што би рекол Аристотел :D

Што ќе се случува со Русија ако изгуби? Појма немам.

Русија нема да се промени, таа сеуште личи на Русија од 19 век, така да тешко дека тој менталитет ќе се смени.

Инаку ова што пробува Русија сега да го прави е да ја копира САД со дополнителни империјалистички методи дека одредена нација не постои. За мене тоа е неприфатливо.

Иначе ако е вистина дека здравствената состојба на Путин е лоша, тогаш американциве одбрале прав момент за сето ова, знаејќи ја историјата на промена на власт во Русија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.336
Поени од реакции
31.202
САД не се брани од напад со хибридна војна и опколување со воени и нуклеарни бази, опколување од нови и нови членки во непријателски воен сојуз. Сојуз кој го води империја која активно и без престан работи на нивно уништување.

Русија не ги копира САД, Русија се брани за да преживее.
САД се агресорот... Тоа се фактите (кои одбиваш да ги прифатиш како реалност).
Автоматски споено мислење:

 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Јас сум реалист т.е. ја поддржувам Украина, ама не сакам да се лажам себе си или пак другите. Помила ми е вистината, што би рекол Аристотел :D

Што ќе се случува со Русија ако изгуби? Појма немам.

Русија нема да се промени, таа сеуште личи на Русија од 19 век, така да тешко дека тој менталитет ќе се смени.

Инаку ова што пробува Русија сега да го прави е да ја копира САД со дополнителни империјалистички методи дека одредена нација не постои. За мене тоа е неприфатливо.
Далеку си ти од реалист, а за вистината незнам дали некој ти објаснил дека моментално Русија напредува со армија помала од таа на Украина.

Јас навивам за примерје каде Украина ќе си остане неутрална, русите ќе се повлечат(Крим никогаш нема да се повлечат) и Донетск и Луганск автономни држави во Украина со моќ на вето. Веројатноста за ова се исти ко и веројатноста дека постои духот на Киев што вие фановите поверувавте дека постои.

Појма немаш, ама подобро е да се секираш затоа што тоа што дркаш на распад мене ми е позаебано затоа што земја со 6000 нуклеарни глави да западне во хаос и некаква граѓанска војна е малку заебано.
Веќе имаме неколку стотици парчиња најсовремени западни MANPADS што не се знае кај завршија и најверојатно ќе се најдат на црниот пазар.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.463
Поени од реакции
6.974
Иначе ако е вистина дека здравствената состојба на Путин е лоша, тогаш американциве одбрале прав момент за сето ова, знаејќи ја историјата на промена на власт во Русија.
Kako beshe prikaznata so Lisicata i Orelot?
Aj sea ce mu padnat jajcata..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Далеку си ти од реалист, а за вистината незнам дали некој ти објаснил дека моментално Русија напредува со армија помала од таа на Украина.

Јас навивам за примерје каде Украина ќе си остане неутрална, русите ќе се повлечат(Крим никогаш нема да се повлечат) и Донетск и Луганск автономни држави во Украина со моќ на вето. Веројатноста за ова се исти ко и веројатноста дека постои духот на Киев што вие фановите поверувавте дека постои.

Појма немаш, ама подобро е да се секираш затоа што тоа што дркаш на распад мене ми е позаебано затоа што земја со 6000 нуклеарни глави да западне во хаос и некаква граѓанска војна е малку заебано.
Веќе имаме неколку стотици парчиња најсовремени западни MANPADS што не се знае кај завршија и најверојатно ќе се најдат на црниот пазар.
Можеби победува, не знам, престанав да следам и руски и украински телеграм групи.

Секако ќе има резултат на крајот, џабе ќе коментирам сега, секако 90% е лага.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Престанете бе со патетики и Виетнам беше разрушен, па гледајте сега каква држава е.

Украина прави максимум од ситуацијата. Да, може да изгуби, но и да победи сега Русија мора победата да и биди пирова.

Впрочем СССР победуваше во Афганистан, па на крај СССР се распадна.
Ovde stanuva zbor za etnicki konflikt pomegju dva narodi, porazlicno od imperijalistickite vojni vo avganistan i vietnam. Poraz tamu znaci povelekuvanje od zemja kilometri daleku od doma, poraz tuka kje znaci etnicko cistenje na rusite vo krim, donbas ili na ukraincite vo okupiranite teritorii. Ni ednite ni drugite nema da se povlecat. Moja procena linijata na frontot kje se stabilizira i kje ima postojana vojna so poslab intenzitet, bidejki nemaat sila za nekoj pogolemi ofanzivi.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.373
Зелениот им се заблогодарува на Дарди и Пуно со песната:


Реално имаат најпогодна ситуација во моментов, затоа што САД т.е. оваа администрација е спремна да троши и ништо не е скапо за нив да ја турнат Русија на колена.

Мислам САД потрошија трилион ми се чини на војната во Афганистан, за Русија да падни сигурен сум ќе платат и повеќе.
А што толку ти смета Русија па сакаш на колена да ја видиш? Ти направиле нешто лошо... Путин и олигарсите те спречиле во нешто, ти одземале нешто, ти се заканиле, што ќе добиеш ти од Русија на колена?

САД трошоците си ги покриваат со земање од цел свет, тоа значи и од тебе и од мене ќе земат многу повеќе, бидејќи многу поголеми трошоци ќе имаат за Русија на колена да ја видиш. Но штом тебе не ти смета само на леб и сол да живееш, сигурно вреди таа жртва.

1651480094809.png
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Престанете бе со патетики и Виетнам беше разрушен, па гледајте сега каква држава е.

Украина прави максимум од ситуацијата. Да, може да изгуби, но и да победи сега Русија мора победата да и биди пирова.

Впрочем СССР победуваше во Афганистан, па на крај СССР се распадна.
Разликата со Виетнам е тоа што последиците по Украина потенцијално ќе бидат од трајна политичка природа.

Херсон, Мелитопол, Енергодар, Бердијанск, Мариупол, Донетск и други места тешко дека пак ќе бидат Украински.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Зелениот им се заблогодарува на Дарди и Пуно со песната:




А што толку ти смета Русија па сакаш на колена да ја видиш? Ти направиле нешто лошо... Путин и олигарсите те спречиле во нешто, ти одземале нешто, ти се заканиле, што ќе добиеш ти од Русија на колена?

САД трошоците си ги покриваат со земање од цел свет, тоа значи и од тебе и од мене ќе земат многу повеќе, бидејќи многу поголеми трошоци ќе имаат за Русија на колена да ја видиш. Но штом тебе не ти смета само на леб и сол да живееш, сигурно вреди таа жртва.

Прегледај го приврзокот 330879
Ова што го прави Русија е истото што ни го прават нас.

Еве сега во моментов е типично за Бугарите. Замени ги Русите во Украина, со Бугарите во Македонија и ја имаш истата реторика.

Да имаше можност Бугарија ќе го проба истото што го прави Русија во Украина.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Да имаше можност Бугарија ќе го проба истото што го прави Русија во Украина.
Па на чело им пишува. У фаците никакви им се глеа дека тоа го мислат. Ама нека дојдат има на клоци да летаат.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.468
Поени од реакции
3.200
Зелениот им се заблогодарува на Дарди и Пуно со песната:




А што толку ти смета Русија па сакаш на колена да ја видиш? Ти направиле нешто лошо... Путин и олигарсите те спречиле во нешто, ти одземале нешто, ти се заканиле, што ќе добиеш ти од Русија на колена?

САД трошоците си ги покриваат со земање од цел свет, тоа значи и од тебе и од мене ќе земат многу повеќе, бидејќи многу поголеми трошоци ќе имаат за Русија на колена да ја видиш. Но штом тебе не ти смета само на леб и сол да живееш, сигурно вреди таа жртва.

Прегледај го приврзокот 330879
Слушнав пред некое време во едно интервју на балкан инфо од еден проф.др. кој ги разбира доста работите кој вика дека зелениот е припадник на некоја организација-Каиново братство со цел правење на Хазарија...што и како ќе биде ќе видиме...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Дали Пакистан и Индија се во активна војна и дали взаемно си го загрозуваат постоењето?
Дали Русија е во активна војна, и дали само со Украина?

Одговори си на овие прашања и ќе одговориш и на прашањето дали Русија може да употреби тактичко нуклеарно оружје.
Кога некој го напаѓаш директно како што Русија е нападната со хибридна војна, тој некој може одлучи да се брани најдобро што знае.


MAD секако е detterent ама само додека двете страни седат мадро.
Пакистан и Индија се во уште подлабоки срања отколку Русија и Украина. Тој регионот Кашмир и ден денес не се знае кој е стопан таму, каде е точно границата, разграничувањето... Таму во јужна Азија у принцип и на верска основа е конфликтот, Муслимани вс Хиндуси, досега и на Индиска територија се имаат случено многу терористички напади врз Индиското население, а и самиот Пакистан има направено голем број провокации на Индиска државна територија, ама Индија ќе возврати на таквите напади со иста/слична мера, овие ќе потепаат толку и толку Индиски војници, потоа овие па ќе возвратат и ќе потепаат толку и толку Пакистански војници и за пар недели ќе се смири/заташка се, нит нуклеарки, нит бутур !
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
Ова што го прави Русија е истото што ни го прават нас.

Еве сега во моментов е типично за Бугарите. Замени ги Русите во Украина, со Бугарите во Македонија и ја имаш истата реторика.

Да имаше можност Бугарија ќе го проба истото што го прави Русија во Украина.
Нема потреба да го прави. Кај нас инсталираа марионетска влада која не асимилира мирно. Во Украина инсталираа марионетска влада која шири фашизам.

Зарем некој од ЕУ, САД, НАТО ги осуди реториките на Бугарија и Грција?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom