Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
2014 пред Крим : долар = 34 рубли
Денес: долар = 71 рубли
Русија во замена за изгубена вредност на валута добива територија.

Германија во замена за изгубена вредност на валута добива амерички кур во грло.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.137
2014 пред Крим : долар = 34 рубли
Денес: долар = 71 рубли
А најсанкционирана држава у свет е. Значи економијата и производството им е на врвно ниво. Друго објаснување нема, да така добар курс задржиш при сето ова.
Пад од 80% после сите оние илјадници санкции, шпекулации, ширење хистерија, финансиски дефетизам преку фејк њусови како "само што не пропаднала економијата во Русија".
Па Турција после 3 санкции од САД за 400% им падна лирата.
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
190
Поени од реакции
590
Chisto me interesira shto misli amerikanskiot narod za milijardite shto gi dobiva Ukraina dodeka iljadnici amerikanci umiraat zoshto nemozhe da si dozvolat insulin da kupat bidejki e preskap.

99% od amerikancite neznaat kaj e Ukraina, dodeka ima videa kaj sho lugje na Biden ja vikaat Ungarija namesto Ukraina. Biden duri gi vika iranian people. :гик:
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Ја па со кој се објаснувам се пациенти биле ова ретардирани бее. Сеа ке ме убедат и дека помалце плата зиаам. Ајјјјјјјјјј вие сте биле ретардирани ама она со мокра чорапа удрени. 10 години работам со долари дечко и месецов сум у невиден плус.
Ама на кајгана некој ме убедува дека сум у минус. Епа наздравје бричење. Дебакл
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.500
Ја па со кој се објаснувам се пациенти биле ова ретардирани бее. Сеа ке ме убедат и дека помалце плата зиаам. Ајјјјјјјјјј вие сте биле ретардирани ама она со мокра чорапа удрени. 10 години работам со долари дечко и месецов сум у невиден плус.
Ама на кајгана некој ме убедува дека сум у минус. Епа наздравје бричење. Дебакл
Zemi prodaj gi, za da ne cmizdris posle kako si propadnal. Inace site sto rabotat so zagarantiran pazar se trgovci, dodeka se drugo se kockari...ti kockar li si pa ti se posreki?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
интересно е како типче како шура можел да работи со долари, не го сметав дека е толку интелигентен според она што го читав од него у темата за корона.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
981
Поени од реакции
1.399
Ја па со кој се објаснувам се пациенти биле ова ретардирани бее. Сеа ке ме убедат и дека помалце плата зиаам. Ајјјјјјјјјј вие сте биле ретардирани ама она со мокра чорапа удрени. 10 години работам со долари дечко и месецов сум у невиден плус.
Ама на кајгана некој ме убедува дека сум у минус. Епа наздравје бричење. Дебакл
проблемот е шо си финансиски неписмен , 1 долар од пред 10 години не е ист со 1 долар од 2022
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Zemi prodaj gi, za da ne cmizdris posle kako si propadnal. Inace site sto rabotat so zagarantiran pazar se trgovci, dodeka se drugo se kockari...ti kockar li si pa ti se posreki?
Дечко од разликата за месецов што е си регистрирав кола, сменив летни гуми, и 3 кафани до сега летнаа фулл, само од разликата од 57 на 58 за 2-3 недели.
Ја така глеам на работите.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.500
интересно е како типче како шура можел да работи со долари, не го сметав дека е толку интелигентен според она што го читав од него у темата за корона.
Има некои со менувачници што работат, за тоа ти треба некои 200000 евра сува пара и цел арсенал оружје у случај некој да те нападне за да те пљачка. У зависност од курсот на НБ они зимаат некои 0,2 по долар, пример ако сега е доларот
61,5/1,0543=58,33
Они купуваат за 58,1 и на пример на 10000 долари ќар се 2000 денари.

А да купуваш долари по ниска цена и да чекаш да се качат за да продадеш е чиста коцка.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Дечко од разликата за месецов што е си регистрирав кола, сменив летни гуми, и 3 кафани до сега летнаа фулл, само од разликата од 57 на 58 за 2-3 недели.
Ја така глеам на работите.
Одлично. Путин сабајле кога се буди, размислува дали доларот пораснал во однос на еврото и денарот, и тоа му е клучно за одлуката дали ќе ја продолжи воената инвазија. Особено му е битно за твоите гуми. Многу си онтопик.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Тоа е не сум ја ко елитава програмерска неам милиони на страна. Ситна риба.
интересно е како типче како шура можел да работи со долари, не го сметав дека е толку интелигентен според она што го читав од него у темата за корона.
Можам и репорт целосен да ти дадам и у канцеларија кај мене поканет си на водно.
1651317461766.png

Можам цела листа да ти извадам. Поканет си.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Си најде Русија извор на пари, крадат земјоделски производи од Украина (претходно се обезбедија со апарати за домаќинства)

Украина сопре да дава пензија во Херсон, банките не опслужуваат клиенти, ти чекаш да го дадат житото на Ринат Ахметов Игор Коломојски, дабе важи, утре порано.;)
Секаде, особено во ЕС, САД иде легализација на сопственост, и Русија има право на истото, било ваше сега е мое...
Кога ги избркаа нацистите, иако има диверзанти, народот се почувствува послободен, самите ќе направат референдум за независност. Другата верзија е цела украина се денацифицира, демилитаризира, после определено време целата влезе во состав на Русија.

Ја па со кој се објаснувам се пациенти биле ова ретардирани бее. Сеа ке ме убедат и дека помалце плата зиаам. Ајјјјјјјјјј вие сте биле ретардирани ама она со мокра чорапа удрени. 10 години работам со долари дечко и месецов сум у невиден плус.
Ама на кајгана некој ме убедува дека сум у минус. Епа наздравје бричење. Дебакл
И јас исто во деведесеттите земав плата, ако ги преведеш во најстари пари беа 900 илјади милијарди денари. У ствари сум бил милијардер, но беден.
Така да колку сакаш печати пари и зголемувај плата, ако реалната инфлација е поголема, значи дека си осиромашил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom