Најекономично греење и ладење

Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Јас сум многу задоволен од мојите клими, помина првата зима. Зборувам за стан од 42 m2, а за куќата уште не е се средено. Цела грејна сезона е трошок околу 100е за стан, можеби и помалку. Немавме осцилации на температурата дури и кога беше -15C неколку дена. Греење на 24C. Но, зградата е феноменална. Во ходниците температурата е околу 10-15 секогаш.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Namontirana AMBER NORDIC 12ka do -30

T na Izduv :vozbud:

Nadvoresnata slikana otvorena na eden ruski forum
Малку Ретро пост и потсетување на Амберот Нордик, ова е првиот намонтиран АмберНордик во далечната 2017та. Од 2017та има поминато 5 грејни сезони, врв од клима.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Совршена инсталација.
Еве јас сега седам со твојот колега Gree Србија.Тој се смее и те поздравува и вели дека никогаш не треба да ја чистиш внатрешната единица, бидејќи таа воопшто не влече воздух. :)

И јас ти кажувам дека таа климата не е за нормално изолиран стан на Балканот. Ако ова е точната температура на издув. Ова е превисока температура. Непријатно во станот. Ние не живееме на северот на Норвешка. Можеби е добро за тотално неизолирани станови или соби од 60 m2. Сега ми е сосема јасно зошто луѓето имаат проблеми.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
@Strelec едно прашање за топлотниве пумпи. Зошто мислиш дека другите пумпи освен Гри немаат таков квалитет како Wilo пумпи и грејачи за догревање ?
И каде може да се побара понуда од Гри за топ ?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Еве сметки сумирани од последниве 4 години...

Зимо 2018-2019 - греено 2 соби...
17м2 со Gree Hansol 12
22m2 со Термо печка 4.5kw
2018.jpeg 2019.jpeg

Зимо 2019-2020 - греени истите 2 соби со истите грејни тела...
2019-2020.jpeg

Да напомнам уште дека просторијата од 22м2 беше греана само за викенди по цел ден, а другите денови само после 18 часот кога ќе си дојдев од работа.
Печката полнета претежно само на евтина тарифа.

Зимо 2020-2021 - набавена втората клима.
17м2 со Gree Hansol 12
29m2 + 15м2 со Mitsubishi LN35

Летото 2020та купена Мицу LN35 за во просторијата каде што беше термо печката притоа од тогаш постојано се грее и салонот од 7м2, па вкупно 29м2.
Дополнително додека надвор немаше минусни температури (значи исклучувајќи ги декември и јануари) се чуваше и отворена врата кон спалната од 15м2.... значи вкупни 44м2.... НЕИЗОЛИРАН ПРОСТОР ВО КУЌА!

Од пролетта 2020 работам од дома, па сега и работни денови и викенди просторот се грее 24/7.
Не сакам ни да замислам колкави ќе беа сметките ако останев со Термо печката.

2020-2021.jpeg

И последново зимо 2021-2022... се грееше само горниот спрат со Мицу LN35... и тоа 22/7 поставена на 25С и 4/5 брзина на вентилатор плус со тајмер подесено 2часа наутро да се користи на макс фан пред да заврши евтината тарифа :)
Исто 29м2 во декември и јануари, останатите месеци + 15м2 спална.

2021-2022.jpeg

Сметките се малки повисоки... очекувано поради поскапувањата и укинувањето на ефтината дневна тарифа но сепак далеку пониски доколку сеуште би се греел со термо печката.
Ако споредам дека во 2019 сум имал сметки од 7500 а притоа со печката греев само една соба од 22м2 и тоа не 24/7.
Комфорот од греење на повеќе соби да не го споменувам воопшто...

Затоа за од следно зимо.... Мицу LN си доби мала другарка ;) за заедно да го греат цел спрат од 65м2

AP25.jpeg
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Еве сметки сумирани од последниве 4 години...

Зимо 2018-2019 - греено 2 соби...
17м2 со Gree Hansol 12
22m2 со Термо печка 4.5kw
Прегледај го приврзокот 330107 Прегледај го приврзокот 330111

Зимо 2019-2020 - греени истите 2 соби со истите грејни тела...
Прегледај го приврзокот 330110

Да напомнам уште дека просторијата од 22м2 беше греана само за викенди по цел ден, а другите денови само после 18 часот кога ќе си дојдев од работа.
Печката полнета претежно само на евтина тарифа.

Зимо 2020-2021 - набавена втората клима.
17м2 со Gree Hansol 12
29m2 + 15м2 со Mitsubishi LN35

Летото 2020та купена Мицу LN35 за во просторијата каде што беше термо печката притоа од тогаш постојано се грее и салонот од 7м2, па вкупно 29м2.
Дополнително додека надвор немаше минусни температури (значи исклучувајќи ги декември и јануари) се чуваше и отворена врата кон спалната од 15м2.... значи вкупни 44м2.... НЕИЗОЛИРАН ПРОСТОР ВО КУЌА!

Од пролетта 2020 работам од дома, па сега и работни денови и викенди просторот се грее 24/7.
Не сакам ни да замислам колкави ќе беа сметките ако останев со Термо печката.

Прегледај го приврзокот 330109

И последново зимо 2021-2022... се грееше само горниот спрат со Мицу LN35... и тоа 22/7 поставена на 25С и 4/5 брзина на вентилатор плус со тајмер подесено 2часа наутро да се користи на макс фан пред да заврши евтината тарифа :)
Исто 29м2 во декември и јануари, останатите месеци + 15м2 спална.

Прегледај го приврзокот 330108

Сметките се малки повисоки... очекувано поради поскапувањата и укинувањето на ефтината дневна тарифа но сепак далеку пониски доколку сеуште би се греел со термо печката.
Ако споредам дека во 2019 сум имал сметки од 7500 а притоа со печката греев само една соба од 22м2 и тоа не 24/7.
Комфорот од греење на повеќе соби да не го споменувам воопшто...

Затоа за од следно зимо.... Мицу LN си доби мала другарка ;) за заедно да го греат цел спрат од 65м2

Прегледај го приврзокот 330113
види чудо. И на мицубиши климите им требало струја за да работат. ЦЦЦЦЦЦЦЦ..... безобразни јапонци
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Затоа за од следно зимо.... Мицу LN си доби мала другарка ;) за заедно да го греат цел спрат од 65м2

Прегледај го приврзокот 330113
Mnbogu stari smetki si ispostiral ....ke ti odgovoram na poslednoto za reklamata za AP od ~50k denari
Mitsubishi AP25VG e Made in Turkey sto i go pisuva na samata kutija
AP25Turkey.jpg
....kompresorot e pokazan na Youtube....proizvodstavo Mitsubishi(Guangzhou) Guangzhou e grad vo Kina na sto se cudat i ovie sto ja otvaraat AP25 t.e tvojata :)....nisto od Japan nema ovde, i za 50 bankimozda vredi za tebe za mene bas i ne.
Duri i ovie sto ja otvaraat nadvoresnata se cudat kako ova Kineski delovi u "Japanec" debelo u navodnici Japanec ;)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Mnbogu stari smetki si ispostiral ....ke ti odgovoram na poslednoto za reklamata za AP od ~50k denari
Mitsubishi AP25VG e Made in Turkey sto i go pisuva na samata kutija
Прегледај го приврзокот 330167
....kompresorot e pokazan na Youtube....proizvodstavo Mitsubishi(Guangzhou) grad vo Kina....nisto od Japan nema ovde za 50 banki.
Duri i ovie sto ja otvaraat nadvoresnata se cudat kako ova Kineski delovi u Japanec ;)
Де бе човек одма “реклами и заговори” почна да гледаш!?
Ти 5 слики стави од Амбер(скроз ирелевантно) никој ништо ни ти рече ни те брецна!
Плус Злате сигурно знае и има и изгуглано и изгледано се што може за таа клима! За тие пари било кој би се интересирал…
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Де бе човек одма “реклами и заговори” почна да гледаш!?
Ти 5 слики стави од Амбер(скроз ирелевантно) никој ништо ни ти рече ни те брецна!
Плус Злате сигурно знае и има и изгуглано и изгледано се што може за таа клима! За тие пари било кој би се интересирал…
Да гледам, ти нешто недогледуваш или несакаш да видиш....
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Да гледам, ти нешто недогледуваш или несакаш да видиш....
Па не гледам, освен ако Злате не располага со МОСАД технологија која потсвесно ќе ме натера да отидам во Прилеп и да си купам клима од кај Чапкунот!?

Една слика стави човекот да се пофали дека се подновил…
@zlatko_ti412 со здравје да си ја служиш, па таму зимоска впечатоци, мерења, што како задоволен, не задоволен…
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Па не гледам, освен ако Злате не располага со МОСАД технологија која потсвесно ќе ме натера да отидам во Прилеп и да си купам клима од кај Чапкунот!?

Една слика стави човекот да се пофали дека се подновил…
@zlatko_ti412 со здравје да си ја служиш, па таму зимоска впечатоци, мерења, што како задоволен, не задоволен…
Сме гледале такви филмови со подновени на почеток на лето па на зима нигде ги нема...
Турска ли е климата на Злате ? Ете слика ставил си пишува на кутијата дека не е Јапан...што ти негледаш тука, какви заговори правам јас ???
и не бамбури многу одгвори што те прашувам
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Турска ли е климата на Злате ?
и не бамбури многу
Стрелчо, кога баба ти ќе ти даде тапија од форумов, тогаш ќе кажуваш кој да бамбури, а кој не! Ја мака немав банери кога плаќавте тука, а сега уште помалку!
Цел пост за Амберот со 12(!!) слики ти е дивоградба!

А дали климата е мејд ин турки или не, во 2022 е најмалку релевантно! Па дури и цената не е претерана како за “марка”, кога гледаме дека кинески клими од 40 бона, 3.5ки на хартија 2.5ки во пракса, тропаат, чукаат, палат и гасат полошо од он-офка…!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Стрелчо, кога баба ти ќе ти даде тапија од форумов, тогаш ќе кажуваш кој да бамбури, а кој не! Ја мака немав банери кога плаќавте тука, а сега уште помалку!
Цел пост за Амберот со 12(!!) слики ти е дивоградба!

А дали климата е мејд ин турки или не, во 2022 е најмалку релевантно! Па дури и цената не е претерана како за “марка”, кога гледаме дека кинески клими од 40 бона, 3.5ки на хартија 2.5ки во пракса, тропаат, чукаат, палат и гасат полошо од он-офка…!
Типична реакција од прилепско дилерче....уште ви фали реклама све за 99ден :)
Цел пост за Амберот со 12(!!) слики ти е дивоградба!
Имотен лист за климата ли ти треба? Ако имаш за твојата клима што никој не ја видел
Автоматски споено мислење:

:pos::facepalm::vozbud:
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
888
Поени од реакции
957
Типична реакција од прилепско дилерче....уште ви фали реклама све за 99ден :)

Имотен лист за климата ли ти треба? Ако имаш за твојата клима што никој не ја видел
Автоматски споено мислење:

:pos::facepalm::vozbud:
Во твој стил да одговорам. Кинеските Грее клими не ги бива. Немам Грее клима, ама катастрофа е. Ниту си се греел, ладел со јапонска инвертер клима, а тропаш глупости на форумов. Вадиш за Даиконот кај мене некоја клима од лондонски пазар и ја споредуваш со некоја од Африка.
Незнам дали си експерт за Грее или за јапонец. 70% тука зборуваш за јапонски клими. Ти побарав еднаш совет за Грее конзола и немаше коментар. Зборот ми е не се прави глуп, кога си паметен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom