Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Има спомнато во претходно коментари, сега го додадов на списокот (не знам зошто сум го пропуштил претходно).

Здраво
Знае ли некој да ми каже одприлика дали има застој во работата на Советот?
Произход 10 Октомври 2018
Интервју 30 Мај 2019
Од Фебруар 2021 сум на Совет за Гражданство
Доставив потекло од дедо 1918 год истото што го имав предадено на почетокот, родствени врски од брат ми и сите изводи комплет
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Сеуште не ми е јасно дали проаѓаат тие со потврди од БГ клуб или не ...
Најверојатно тие што веќе имавме започнато процедура пред да го сменат законот ќе не одобрат зошто Радев самиот кажа процедурата е контроверзна, прво барате едни документи после други.
 
Член од
14 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
18
Најверојатно тие што веќе имавме започнато процедура пред да го сменат законот ќе не одобрат зошто Радев самиот кажа процедурата е контроверзна, прво барате едни документи после други.
Ајде чекаме да пиши некој дека премина на положителна со док од клуб. Можи јас ќе сум прва
Стварно сме во исчекување, среќно на сите дечки.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Најверојатно тие што веќе имавме започнато процедура пред да го сменат законот ќе не одобрат зошто Радев самиот кажа процедурата е контроверзна, прво барате едни документи после други.
Стварно се надевам ќе биде така оти многу е без везе ситуацијава, но за жал до сега сите што беа само со потврда или ги одбија или уште чекаат на финална/дополнителна, така да моментално уште нема индикација дека ќе ги одобрат ваквите случаеви.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Стварно се надевам ќе биде така оти многу е без везе ситуацијава, но за жал до сега сите што беа само со потврда или ги одбија или уште чекаат на финална/дополнителна, така да моментално уште нема индикација дека ќе ги одобрат ваквите случаеви.
Колку што се сеќавам мене статусот
"Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ. В тази вр'зка, ако разполагате с други документи, с които да удостоверите б'лгарскија си произход, молја да ги предоставите в ДАБЧ "
ми се појави некаде средина на октомври, значи статус кво веќе +6 месеци :)
 
Член од
14 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
18
Колку што се сеќавам мене статусот ми се појави некаде средина на октомври, значи статус кво веќе +6 месеци :)
Мене во Декември ми се смена. Што значи би можело да мрдни, кога во Декември влегов во финална, би требало да се реши. Или пак нашите од клуб ги имаат ставено на друго место, па ко ќе го добијат то што го сакаат, на сите одма ќе ни дадат зелено светло. Претпоставки, само претпоставки...
 
Член од
2 ноември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
35
So kakvi dokumenti beshe ? Posto ne te gledam na spisok ...spodeli da znaeme.

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
Имам пишано неколку страни наназад, со се датуми иначе со порврда од дедо од 1918г и родствени врски од брат
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
8
Поени од реакции
3
Здраво здраво.

Ме интересира дали некој подигнал Удостоверение скоро и дали е потребна адреса различна од општина Средец?
Видов дека треба да се однесат слики и да се платат 50 лева, но за адресава не сум сигурна дали може да се употреби таа (ул. „Леге“ 6, 1000 Софија цент'р, Софија, Бугарија).

Дали после подигањето на Удостоверението, може посредник да аплицира за ЕГН (или мора лично) ?
И дали потоа од кога ќе излезе ЕГН може да се сликаш за пасош и лична карта во амбасадата во Скопје?


ПС. не прашувам за мене, но документите со кои е аплицирано се свидетелства од дедо (оригинал), на бугарски јазик + потврда од клуб.
Указ 38/2022 од 29.03. Интервју 29.05.2019
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
дали за влез во Бугарија е потребен тест?Благодарам за одговорот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom