Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
340
Поени од реакции
502
Зашо уште се тепаат овие?нели демек се откажаа украинциве од влегуење у нато?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Русите ги тргнале сите бродови подалеку од Украинскиот брег, на безбедна далечина од Нептун ракети :D

Иначе пред два дена руските куртони се фалеа со ова видео. Уништување на Бајрактар од воен брод во Црното Море. Не знам дали е ова Москва.

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.268
Поени од реакции
22.026
Русите ги тргнале сите бродови подалеку од Украинскиот брег, на безбедна далечина од Нептун ракети :D
A ukraincite sami ja pravat elektronikata i optikata ili samo gi sklopuvaat, nesto kako Ikea sistem :cautious:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.642
Поени од реакции
40.683
Уништувањето на бродот Москва е од стратегиска важност, затоа што имал 64 противавионски S300 ракети со најмодерен радар.

Полесно ќе му биде на Украинците да употребуваат авијација на југот сега.

Воедно Нептун ракетиве не биле испратени од Британија, туку биле произведени во Украина последниве две недели :D
наскоро може да очекуваме голема контраофанзива на Херсон штом Москва е онеспособен. Духот од Киев може да продолжи со работата.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Навистина, ОТАН не се шири на сила, но затоа постојат посуптилни начини на вршење притисок, преку кој (притисок) државите се решаваат за влез во ОТАН. „“Севернава“ и Монтенегро се школски пример за елегантно и насилно внесување на земјава во ОТАН, иако референдумот по тоа прашање беше неуспешен.

Русија се заканува, поточно предупредува само доколку процени дека влезот од некој нејзин сосед во ОТАН за Русија би бил долгорочна закана.
Како бе, не можам да ви се начудам, насилно вметната во НАТО?
Ај за Монтенигро не можам да коментирам, не ги знам приликите таму ама во МК народот гласа константно за политички партии кои за главна цел имаа да ја вметнат државата во ЕУ и НАТО. Додуша едните(ДРПМНЕ) само на папир имаа таква цел, во позадина руските врски си работеа против тоа. Велам на папир бидејќи ако излезеа со програма МК НЕ во НАТО и ЕУ немаше да ги добијат гласовите шо ги добиваа.
А не дека нема про-руски партии кои отворено се против НАТО и ЕУ(Апашиев и Бачев ми паѓаат на памет) арно ама очигледно народот не ги есапи.

Русија може да се заканува колку сака.
Се гледа веќе која и беше главна цел за инвазијата во Украина а тоа е смена на власта, насилно инсталирање про-руска власт и изместување од зацртаниот курс на движење кон НАТО и ЕУ на Украина спротивно на волјата на украинскиот народ. Русија дури и да и отцепи делови на Украина тоа за нив ќе биде пирова победа бидејќи слободната тетиторија од тоа што ќе остане од Украина ќе се движи уште по самоуверено кон НАТО и ЕУ само овој пат со десет пати поголема омраза кон се руско па ништо чудно во иднина навистина да видиме нуклеарки на НАТО кои на нишан ќе го имаат газот на Путин и се околу него од радиус од илјадници километри.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Машала , за 2 недели прават ракети, за 3 недели учат да летат на авиони, за 1 месец и нуклеарки ќе направат, кај ли ќе и биде крајот.
Posledno što čuv e deka prvite Ukrainski izbeglici sletale deneska na Mars wow so nekoj vselenski brod Sovetski što vo megjuvreme go modificirale i modernizirale u Kremenčuk... :ROFLMAO: :angel::vozbud:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
A ukraincite sami ja pravat elektronikata i optikata ili samo gi sklopuvaat, nesto kako Ikea sistem :cautious:
Појма немам Владе, така се фалат. Со оглед дека руските фалби се 80% од оваа тема и 99% од другата тема, редно е и јас да пишам за Украинците.

Ова е дури скромно од моја страна :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.268
Поени од реакции
22.026
Појма немам Владе, така се фалат. Со оглед дека руските фалби се 80% од оваа тема и 99% од другата тема, редно е и јас да пишам за Украинците.

Ова е дури скромно од моја страна :D
Ne se zamaram so toa koj za sto se fali, drugo me trigerna mene. Pred nekoj den tvrdese deka Rysija kako eden od naslednicite na SSSR nemaat tehnologija ,niti znaenje da sami proizvedat elektronika i optika i zavisele od uvoz od zapadot za istite i bla bla bla kako posledica na toa. Arno ama i Ukraina isto e edna od naslednicite na SSSR i analogno na toa, niti tie ne bi trebalo da imaat tehnologija niti znaenje da go proizvedat istoto. Zatoa posto gledam zapoznaen si , me interesirase dali Ukraincite vo megjuvreme uspeale da ja razvijat taa tehnologija posto neli sami gi proizvele za dve nedeli( tvoi zborovi), ili samo gi sklopile po ikea sistem. Im stignale rasklopeni i upatstvo na angliski i ukrainski, so sliki so se. No sklopeni i proizvedeni ne e edno te isto, i zosto voopsto vo vakvi zaebani vreminja anglicanite gi dupcat ukraincite da gubat vreme da gi sklopvat koga ednostavno mozele gotovi sklopeni da im gi pratat. Zamisli i amerikancite tie samohodnite haybici ili avionite da im gi pustat rasklopeni do stravce ili slovacite toj S300 isto celiot vo paketi i najloncinja da im go pratea.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.487
Поени од реакции
12.288
Околу 44.000 припадници на НАТО се наоѓаат на Донбас. Ова е од Зелински.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Ne se zamaram so toa koj za sto se fali, drugo me trigerna mene. Pred nekoj den tvrdese deka Rysija kako eden od naslednicite na SSSR nemaat tehnologija ,niti znaenje da sami proizvedat elektronika i optika i zavisele od uvoz od zapadot za istite i bla bla bla kako posledica na toa. Arno ama i Ukraina isto e edna od naslednicite na SSSR i analogno na toa, niti tie ne bi trebalo da imaat tehnologija niti znaenje da go proizvedat istoto. Zatoa posto gledam zapoznaen si , me interesirase dali Ukraincite vo megjuvreme uspeale da ja razvijat taa tehnologija posto neli sami gi proizvele za dve nedeli( tvoi zborovi), ili samo gi sklopile po ikea sistem. Im stignale rasklopeni i upatstvo na angliski i ukrainski, so sliki so se. No sklopeni i proizvedeni ne e edno te isto, i zosto voopsto vo vakvi zaebani vreminja anglicanite gi dupcat ukraincite da gubat vreme da gi sklopvat koga ednostavno mozele gotovi sklopeni da im gi pratat. Zamisli i amerikancite tie samohodnite haybici ili avionite da im gi pustat rasklopeni do stravce ili slovacite toj S300 isto celiot vo paketi i najloncinja da im go pratea.
Абе стално ја промашуваш поентата. Не е ни битно дали ги произведуваат или не, битно е дека се фалат сега :D

Инаку под електроника, јас подразбирам повеќеслојни штампани плочи и микочипови. Русија тоа го нема, не пак Украина.

Турција за Бајрактар зависи од увоз на тие делови од запад.

Кога сме кај Бајрактар, Украинците имаа лиценца за производство.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.284
Поени од реакции
4.408
Како бе, не можам да ви се начудам, насилно вметната во НАТО?
Ај за Монтенигро не можам да коментирам, не ги знам приликите таму ама во МК народот гласа константно за политички партии кои за главна цел имаа да ја вметнат државата во ЕУ и НАТО. Додуша едните(ДРПМНЕ) само на папир имаа таква цел, во позадина руските врски си работеа против тоа. Велам на папир бидејќи ако излезеа со програма МК НЕ во НАТО и ЕУ немаше да ги добијат гласовите шо ги добиваа.
А не дека нема про-руски партии кои отворено се против НАТО и ЕУ(Апашиев и Бачев ми паѓаат на памет) арно ама очигледно народот не ги есапи.

Русија може да се заканува колку сака.
Се гледа веќе која и беше главна цел за инвазијата во Украина а тоа е смена на власта, насилно инсталирање про-руска власт и изместување од зацртаниот курс на движење кон НАТО и ЕУ на Украина спротивно на волјата на украинскиот народ. Русија дури и да и отцепи делови на Украина тоа за нив ќе биде пирова победа бидејќи слободната тетиторија од тоа што ќе остане од Украина ќе се движи уште по самоуверено кон НАТО и ЕУ само овој пат со десет пати поголема омраза кон се руско па ништо чудно во иднина навистина да видиме нуклеарки на НАТО кои на нишан ќе го имаат газот на Путин и се околу него од радиус од илјадници километри.
Малку сме надвор од темава, ама ајде на кратко...

Во времето непосредно пред референдумот, кога комуњарата се фалеше и пропагираше излезнот, се изнаслушав(ме) анкетни податоци дека ѓоамити 70% од „граѓаните„ во Македонија биле загреани за ОТАН и ЕУ. Секако, таа висока цифра е потврдена, докажана и проверлива со...ништо.

Таа привидна поддршка од неверојатни 70% мора да биде видлива на некој начин, а не само прост и непроверлив анкетен податок. А тоа што за партиите, небитно која од нив, гласаат пред се‘ нивните членови и нивните клиентелистички зависни избирачи, не значи дека гласачите гласале за влез во ОТАН и во ЕУ, туку гласале за своите партии и за своите работни места.

Про-руските партии во „севернава„ се речиси небитни, без битно влијание, и не го одразуваат расположението од повеќето од „граѓаните„ ниту пред ниту по референдумот.

П.С.

Влезот од „севернава„ во ОТАН е изведен насилно, со инсталирање на „соодветни ликови„ на високи државни позиции, кои не победија на изборите. Вклучи ТВ и се‘ ќе ти стане видливо...
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Сепак паднала Москва, а? Интересна случајност името.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom