Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
abe kako trgnalo ti ke pocnes da go tolkuvas NE kako DA... neznam sto ne ti e jasno, prosto e. za da bide uspesno i prifateno treba da ima 50%+ 1 glas. ako nema togas NE E USPESNO.
Автоматски споено мислење:



aaa.... znaci SAD odlucuva za MKD. sega se e kazano....
Ама шо се праиш будала со сила. Чим народот одлучи ајвар да праи. Сад ќе одлучи место народот. Имаше шанса народот. одлучи дома да си седи и ајвар да праи и да си толкува дека неуспешен референдум дека е против.

Ја незнам што да се објаснувам со вас. Вие со сила ретарди се правите.

За разлика ти што не поштуваш црно на бело. Има некој по тоа се води. И такви договори со сад имаме потпишано што ни 10 референдуми нема да ги сменат.

Ама не, убаво вака од страна да си мљацкаме со глупи тези. Сад лошии, Русија добрии, Македонија античка. Реалноста е таа дека после демилитаризација од страна на ЈНА ние сме боси. Сад се главни тука, ние сме пички кој не мрзи 100 метри да отидеме да кажеме на светот дека сме против.

Не вака магла нас ни е најубаво и да си кукаме од далеку и патетики да пишуваме. Класично лузерско срање.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Тука е зезанција. Неуспешен они го толкуваат дека е исто ко да гласале против.

Да неуспешен е. Но тоа пратениците и сатанистите го толкуваат како народот кур го боли по тоа прашање.

Па у кој свет живеат незнам. Гледате што се случува дека САД милост немаат исто ко Русија и Кина.

Значи тој што ги Заеба дека бојкот е поголемо од ПРОТИВ, тој нека си го тепаат.
Се виде на дело дека не е така.

САД си толкува како сака. Сите знаеме кој се ај сеа ќе се праиме будали на САД.

Само црно на бело се признава. Се друго е магла.

Ејј да те мрзи 200 метри да отидеш и пред цел свет да докажеш дека си против и горд да бидеш.

Наместо тоа идеш ајвар да праиш и да се ситиш што нема излезеност. Па после цмиздиш по форуми, шарените ама, зајко жицата….

Па они тоа чекаа бе црпки. И го сменија. И шо кукаат сеа не ми е јасно ама ич.

Немаш црно на бело дека си против.
Имаш дека си незаинтересиран по тоа прашање.
Vidi od posle se gleda poinaku na bojkotiracite. Celta bese da propadne referendumot. Dali so glasanje protiv ili so nedostignuvanje kvorum. Celta e postignata. E sega sto ovie protivustavno deluvaat i ustavniot sud ne gleda problem vo toa, e drug problem a ne problem na bojkotiracite. Oti imase realna opasnost so povekje glasaci i da se postigne kvorum i da bide uspesen referendumot.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Kako da ti kazam, ne glasas za odredeni temi tuku za lugje i partii. Im davas legitimitet da nosat odluki.
Којзнае како се чувствуваат овие што биле против промена на име од вевчани и биле излажани да гласаат за Муковски. Коа требало им кажал гласајте, ја се борам против луда комуњара, гласајте ме за пратеник. Па им рекол ај сеа не гласајте ќутете криј те се, за на крај да ги поебе и он да гласа за промена на име.
Прајслес.

И сеа друг им е крив.
Автоматски споено мислење:

Vidi od posle se gleda poinaku na bojkotiracite. Celta bese da propadne referendumot. Dali so glasanje protiv ili so nedostignuvanje kvorum. Celta e postignata. E sega sto ovie protivustavno deluvaat i ustavniot sud ne gleda problem vo toa, e drug problem a ne problem na bojkotiracite. Oti imase realna opasnost so povekje glasaci i da se postigne kvorum i da bide uspesen referendumot.
Што е против уставно? Да изгласаа против ќе беше против уставно. Неуспешен значи дека пропаднал. Исто ко да не бил. А не дека народот е против. Туку дека е незаинтересиран.

Нека не ве манипулираат.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Којзнае како се чувствуваат овие што биле против промена на име од вевчани и биле излажани да гласаат за Муковски. Коа требало им кажал гласајте, ја се борам против луда комуњара, гласајте ме за пратеник. Па им рекол ај сеа не гласајте ќутете криј те се, за на крај да ги поебе и он да гласа за промена на име.
Прајслес.

И сеа друг им е крив.
Автоматски споено мислење:



Што е против уставно? Да изгласаа против ќе беше против уставно. Неуспешен значи дека пропаднал. Исто ко да не бил. А не дека народот е против. Туку дека е незаинтересиран.

Нека не ве манипулираат.
Ako uslov za edna odluka e uspesen referendum togas sekoj neuspesen referendum znaci nema odluka.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.957
Hitler ja napadna Polska so obrazlozenie deka imalo napadi na granica i civilni objekti. Pred toa se vrsese propaganda deka Germanci bile napadnati od strana na Polska. Putin ako dobro razbrav ke gi denacificiral Ukraincite za da gi zastiti Rusite tamu. Paraleli se samo slucajni.
Hitler e apoto, babarogata, vampirot za golemi deca.
Mnogu e lesno, da isklucis mozok i da go sporedis sekoj sho ti smeta vo zivotot so Hitler, za ti da izgledas kako angel vo sporedba.
Na rabota, doma, site se Hitler.

Putin mozebi istreska razni gluposti kako Ukraina e vestacka drzava, no svesni sme deka vistinata e konstantnata Nato i zapadna ekspanzija pred negov nos, i stvarno treba covek da e retardiran i nenachitan da misli poinaku posle i eksperti od studena vojna so isti tezi, koi go imaat predvideno seto ova kako posledica na istata zapadna ekspanzija.

A da, navistina imase konstantni reketiranja vrz rusko naselenie vo Ukraina so godini, vo koi bea vkluceni i stranski platenici, i nisto ne bese napraveno.

Realnosta e deka akcijata na Rusija e predizvikana i forsirana, bidejki ednostavno od nivna strana, nikakvo drugo resenie ne postoi za nivnata bezbednost.

Ukraina nemase porazlicna sudbina od Makedonija i da prodolzese po patot na zapadot. Ke si ostanese istata najzatupavena, najkorumpirana, najlosha i najnebezbedna zemja vo Evropa sho nikogas nemase da vleze vo EU.

Bez razlika Ukraina e apsoluten gubitnik ovde, so demolirana infrastruktura, razbegano naselenie, unistena ekonomija.
I najinteresniot del e shto posle seto ova zapadot nema da im pomogne kako sho se nadevaat.

Nemam favorit vo ova, gi sakam isto i ukrainskiot i ruskiot narod, zatoa sakam pobrzo da zavrsi ova i da vospostavat prijatelski odnosi.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Ako uslov za edna odluka e uspesen referendum togas sekoj neuspesen referendum znaci nema odluka.
Усшешен може да значи и против и за. Тогаш се бројат кој е за што. Неуспешен значи друг ќе одлучи место тебе (јер немој да мислиш дека сме у позиција да речеме не разговараме за тоа прашање). Место народот пратеници ќе одлучуваат.

Едноставно е ЗА(промена на име) Против (нема промена на уставно име) Бојкот (Магла и најверојатно промена на име и вечни тензии за тоа)

За жал така е. И зајко кажа ќе иде у собрание ако нема излезеност.

Ама ние сакаме со светот инат да тераме. Уживаме у тоа. Тоа ни е у генот. И после да цмиздиме. А имавме шанса да излеземе против да бидеме и да завршат овие препукувања и на сите да им ја затворат устата.

Ама погоди кој му одговара ваква магла.
Русија???
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Hitler e apoto, babarogata, vampirot za golemi deca.
Mnogu e lesno, da isklucis mozok i da go sporedis sekoj sho ti smeta vo zivotot so Hitler, za ti da izgledas kako angel vo sporedba.
Na rabota, doma, site se Hitler.

Putin mozebi istreska razni gluposti kako Ukraina e vestacka drzava, no svesni sme deka vistinata e konstantnata Nato i zapadna ekspanzija pred negov nos, i stvarno treba covek da e retardiran i nenachitan da misli poinaku posle i eksperti od studena vojna so isti tezi, koi go imaat predvideno seto ova kako posledica na istata zapadna ekspanzija.

A da, navistina imase konstantni reketiranja vrz rusko naselenie vo Ukraina so godini, vo koi bea vkluceni i stranski platenici, i nisto ne bese napraveno.

Realnosta e deka akcijata na Rusija e predizvikana i forsirana, bidejki ednostavno od nivna strana, nikakvo drugo resenie ne postoi za nivnata bezbednost.

Ukraina nemase porazlicna sudbina od Makedonija i da prodolzese po patot na zapadot. Ke si ostanese istata najzatupavena, najkorumpirana, najlosha i najnebezbedna zemja vo Evropa sho nikogas nemase da vleze vo EU.

Bez razlika Ukraina e apsoluten gubitnik ovde, so demolirana infrastruktura, razbegano naselenie, unistena ekonomija.
I najinteresniot del e shto posle seto ova zapadot nema da im pomogne kako sho se nadevaat.

Nemam favorit vo ova, gi sakam isto i ukrainskiot i ruskiot narod, zatoa sakam pobrzo da zavrsi ova i da vospostavat prijatelski odnosi.
Vo red, iskluciv mozok i sum retardiran.

Za drugoto sto vredi da se komentira.
Ne sporediv licnosti tuku situacii i dela. Pak ke kazam: Slicnosti se slucajni.
Drugoto e kaj vide ekspanzija pred negov nos. Poslednoto sirenje "pred negov nos" bese 2004ta. Sega da se opravda invazija so zavrsen akt pred 18 godini e smesno. Nekolku pati pokazav deka vlez na Ukraina ne bese vo nikoje vreme realna opcija. Ne e dovolno Ukraina da saka da vleze. Od druga strana ekspanzija na demokratija i nacin na zivot navistina moze da donese opasnost za Putin koga i niz negovite golemi gradovi se siri konstantno. Da, Putin ke ja uinisti Ukraina ama so napadot uste povekje gi turna Ukraincite kon zapad. Kako i da proodlzi Ukraina, Ukraincite se izgubeni za Rusija posle vakvi sramotiloci sto gi napravija tamu.

Sve drugo ti se floskuli, zastita na Rusite (paralela so 39ta sakala nekjela) ili deka bila turnata Rusija vo vojna (lol).

Inace poslednoto se soglasuvam, najostetena e Ukraina i Ukraincite a od druga strana ne znam dali Rusija na kraj povekje dobiva ili povekje gubi. Doprva ke vidime.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
abe kako trgnalo ti ke pocnes da go tolkuvas NE kako DA... neznam sto ne ti e jasno, prosto e. za da bide uspesno i prifateno treba da ima 50%+ 1 glas. ako nema togas NE E USPESNO.
Па не е успешен.

Незначи дека народот е против.
Од кај тоа. Може некој е за ама уне отишол. Само црно на бело. Чим немаш тоа...
Ti kako glasase na toj referendumot, daj da se potsetime malce :sneaky: .
Против.
Ti kako glasase na toj referendumot, daj da se potsetime malce :sneaky: .
Против. Ама изгледа недоволно луѓе бевме што сакаа да остане Уставното име. .

Знам луѓе што беа за промена ама не искочија исто знам и што беа против не искочија.

Ама колку наспроти колку немаме дата.
Јер референдумот е неуспешен. Пропадна. Не се бројат кој е за што. Не постои. Нема информации за тоа поле.

Се друго е матно до Даска. И не видоа килави и ни рекоа да употребиме балкански методи да ги притиснеме пратениците и да гласаат.

Многу е едноставно. Прави патриоти гласаат против и имаат црно на бело за на сите да им се затне муцката.

Вака иди докажи се дека народот е против.

Педофилите ќе толкуваат незаинтересираност. И што сеа. Ќе цмиздиме. Тоа е. На Криволак се удомија од вермонт бригадата тука нон стоп е деценија и више.
Имаш УСАИД проекти имаш амбасада на Кале што е блиску до База америчка на косово.Договори со САД и ако утепаат тука некој ништо не им може. И КАНО вика ама абе значи Американците одлучуваат??
Не бе тој ајвар шо прави одлучува.

Па брат у друга димензија ли живеете. Одлепени од реалноста.

И да промената е политичка одлука.
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Па не е успешен.

Незначи дека народот е против.
Од кај тоа. Може некој е за ама уне отишол. Само црно на бело. Чим немаш тоа...


Против.


Против. Ама изгледа недоволно луѓе бевме што сакаа да остане Уставното име. .

Знам луѓе што беа за промена ама не искочија исто знам и што беа против не искочија.

Ама колку наспроти колку немаме дата.
Јер референдумот е неуспешен. Пропадна. Не се бројат кој е за што. Не постои. Нема информации за тоа поле.

Се друго е матно до Даска. И не видоа килави и ни рекоа да употребиме балкански методи да ги притиснеме пратениците и да гласаат.

Многу е едноставно. Прави патриоти гласаат против и имаат црно на бело за на сите да им се затне муцката.

Вака иди докажи се дека народот е против.

Педофилите ќе толкуваат незаинтересираност. И што сеа. Ќе цмиздиме. Тоа е. На Криволак се удомија од вермонт бригадата тука нон стоп е деценија и више.
Имаш УСАИД проекти имаш амбасада на Кале што е блиску до База америчка на косово.Договори со САД и ако утепаат тука некој ништо не им може. И КАНО вика ама абе значи Американците одлучуваат??
Не бе тој ајвар шо прави одлучува.

Па брат у друга димензија ли живеете. Одлепени од реалноста.

И да промената е политичка одлука. Ама па од друга страна имаш пенал.
ok... aj sto si kopile severdzansko znaeme...

aj sto lazes deka si bil protiv i toa znaeme...

sega znaeme i deka si glupak sto ne znae da tolkuva eden obicen referendum...

radi kurotoni kako tebe pati makedonija.
Да бе да бе да. Ја сум копиле. Ти си партиотот.
Господ на помош нека ни е од такви душегрижници како тебе.
Бидејки издржав 100 поста без навреа а ти вреѓаш 100 поста се знае чива матрица си.
Толку ви е капацитетот.

Сега вака па нека бришат.
Зашто си обично куре кое само си ги полни и празни цревата без ниту една мисла во главата.
Знам дека чистењето wc по белиот свет не иде баш. Ќе лапнеш некое гомце успат ај ќе си речеш бар не сум гладен.

Незнаеш кирилица да инсталираш ќе го бранел идентитетот тој.
Види таму да не се засркнеш од тоа фекалиите што ги мцкаш.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Украинците прво искористиле Бајрактар дрон да го намамат крстосувачот Москва, потоа испратиле и дуги дронови да го одземат вниманието на екипажот, па го маванале со две Нептун ракети.

Паметно :)

Иначе за тие што не се свесни, овој брод е топ класа кај Русите, може да носи два хиликоптери, еден куп радари и еден куп ракети и плус има факинг S300 на него. Цела територија на Црно Море ја покриваше.

Русиве имаат само уште еден таков во медитаранот, но Турците не го пуштаат да помини во Црно Море.

:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom