Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Само глупости на темава, а во другата, пак ги нема руските куртони да се пофалат дека нова подморница си добиле русите, во Црно Море :D
Ма није ваљда могуче.
 
Член од
13 април 2022
Мислења
24
Поени од реакции
65
Не реков дека има право. Според мене, најдобро е да се задржат на санкции за таков случај. И овде главната разлика е дека Русија има историја да ги напаѓа своите соседи и да им отцепува територија. Проблемот тука е дека не може да се верува на Русија дека војнава е само да ги демилитаризира Украина и дека нема да продолжи и понатаму кон Европа. САД не се во таква улога, нема никаков доказ дека би сакале да се прошират кон Мексико, затоа и таа аналогија не ти е ефективна споредба.
Немој да бидеш глуп. СССР се распадна во 1991 година и од него произлезе Русија. Ајде наведи еден пример кога Русија била агресивна спрема било кој свој сосед, се до 2008 година, кога се одржа самитот на НАТО во Букурешт и каде што покрај противењето на Германија и Франција САД инсистираа дека Грузија и Украина ќе станат членки на НАТО.

Коа Русија пред тој самит, во 18 година постоење како Русија покажа било каков обид за агресија спрема било кој свој сосед? НИКОГАШ, ниту еднаш. Русија после самитот на НАТО во Букурешт јасно кажа дека НЕМА теоретска шанса Украина и Грузија да станат членки на НАТО, со истото право со кое САД би рекле НЕ на воена алијанса меѓу Мексико и Русија.

Така да тезата Русија сака да ги окупира своите соседи е ДЕБИЛНА. За кој кур и се соседите на Русија? Имаш видено колкава е Русија? Што е Донбас или Крим во однос на тоа? Зрнце песок, ништо.

Застани малку, уклучи го мозокот, и не се бламирај на темата.
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.993
Немој да бидеш глуп. СССР се распадна во 1991 година и од него произлезе Русија. Ајде наведи еден пример кога Русија била агресивна спрема било кој свој сосед, се до 2008 година, кога се одржа самитот на НАТО во Букурешт и каде што покрај противењето на Германија и Франција САД инсистираа дека Грузија и Украина ќе станат членки на НАТО.

Коа Русија пред тој самит, во 18 година постоење како Русија поикажа било каков обид за агресија спрема било кој свој сосед? НИКОГАШ, ниту еднаш. Русија после самитот на НАТО во Букурешт јасно кажа дека НЕМА теоретска шанса Украина и Грузија да станат членки на НАТО, со истото право со кое САД би рекле НЕ на воена алијанса меѓу Мексико и Русија.

Така да тезата Русија сака да ги окупира своиѕе соседи е ДЕБИЛНА. За кој кур и се соседите на Русија? Имаш видено колкава е Русија? Што е Донбас или Крим во однос на тоа? Зрнце песок, ништо.

Застани малку, уклулчи го мозокот, и не се бламирај на темата.
Зошто мислиш дека Русија се плаши од инвазија од страна на НАТО? Русија има нуклеарки, што се најефективниот детерент против каква било инвазија. Не може НАТО ништо да направи против нуклеарките, колку и сака да се шири кон соседите на Русија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Ма није ваљда могуче.
Риа новости, Украинците тврдат со британски ракети Нептун.


Flagship на руската морнарица :D
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Сега ќе ти поставам едно прашање како на малоумно дете. Концентрирај се јако. Еве вака, што мислиш што би направиле САД кога Мексико би склучил воен сојуз со Русија и би се обидел да инсталираа руски војници и нуклеарно оружје насочено кон САД на територијата на Мексико?

Не брзај, размисли убаво, имаме време.
Од 2004 година го имаат НАТО на граница,знаеш?
 
Член од
13 април 2022
Мислења
24
Поени од реакции
65
Зошто мислиш дека Русија се плаши од инвазија од страна на НАТО? Русија има нуклеарки, што се најефективниот детерент против каква било инвазија. Не може НАТО ништо да направи против нуклеарките, колку и сака да се шири кон соседите на Русија.
Украина е она што се нарекува мек стомак за Русија. Сите инвазии кои се направени спрема Русија се направени низ Украина. Нема начин да се брани Русија од воен напад врз неа спроведен од Украина. И едно е да имаш нуклеарки поставени во Полска насочени кон Русија, друго е да ги имаш во Украина кај Харков кои би стигнале до Москва за две минути.

Друга работа, кој кур бара Украина во НАТО? Од кого НАТО би ја бранел Украина? Од Русија? Па Русија немаше ни на сон да ја нападне ако не беше обидот да ја пикнат во НАТО. Војната помеѓу Русија и Украина е скоро граѓанска војна. Еден куп Руси се борат за Украина, и еден куп Украинци се во војската на Русија. На крајот страдаат само словените, додека САД тријат раце во позадина.

Треба да сфатиш што е причина а што е последица.
Автоматски споено мислење:

Од 2004 година го имаат НАТО на граница,знаеш?
Ти си веќе 14 години на форумот на граница да кажеш нешто паметно, ама сепак не ти успева.

Генијалец, Русија во 2004 година немаше моќ да каже нешто на таа тема, па си поќути и си голтна кнедла, ама Русија во 2022 година веќе не голта кнедли. Освен тоа, огромна е разликата помеѓу балтичките држави и Украина за Русија. И од стратешки и од идеолошки причини.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Украина е она што се нарекува мек стомак за Русија. Сите инвазии кои се направени спрема Русија се направени низ Украина. Нема начин да се брани Русија од воен напад врз неа спроведен од Украина. И едно е да имаш нуклеарки поставени во Полска насочени кон Русија, друго е да ги имаш во Украина кај Харков кои би стигнале до Москва за две минути.

Друга работа, кој кур бара Украина во НАТО? Од кого НАТО би ја бранел Украина? Од Русија? Па Русија немаше ни на сон да ја нападне ако не беше обидот да ја пикнат во НАТО. Војната помеѓу Русија и Украина е скоро граѓанска војна. Еден куп Руси се борат за Украина, и еден куп Украинци се во војската на Русија. На крајот страдаат само словените, додека САД тријат раце во позадина.

Треба да сфатиш што е причина а што е последица.
Автоматски споено мислење:



Ти си веќе 14 години на форумот на граница да кажеш нешто паметно, ама сепак не ти успева.

Генијалец, Русија во 2004 година немаше моќ да каже нешто на таа тема, па си поќути и си голтна кнедла, ама Русија во 2022 година веќе не голта кнедли. Освен тоа, огромна е разликата помеѓу балтичките држави и Украина за Русија. И од стратешки и од идеолошки причини.
Да те прашам нешто, со оглед дека си голем стручњак на темава и правиш споредба меѓу тоа што го прави САД и тоа што го прави сега Русија.

Како мислиш дека Русија ќе го прави истото што го прави САД, кога има економија далеку помала од Тексас?

М?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
... се буни кога земји од Европа сакаат да влезат во одбранбен воен сојуз.
Taka e.
Za da gi ODBRANAT svoite interesi, voglavo napagaat I raketiraat suvereni drzavi oddaleceni iljadnici kilometri... Stotici iljadi civilni zrtvi se kolateralna steta....

Da ne bidam prost, ama glup si ko qrac ako stvarno ova go mislis a ne si na nivni platen spisok
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Украина е она што се нарекува мек стомак за Русија. Сите инвазии кои се направени спрема Русија се направени низ Украина. Нема начин да се брани Русија од воен напад врз неа спроведен од Украина. И едно е да имаш нуклеарки поставени во Полска насочени кон Русија, друго е да ги имаш во Украина кај Харков кои би стигнале до Москва за две минути.

Друга работа, кој кур бара Украина во НАТО? Од кого НАТО би ја бранел Украина? Од Русија? Па Русија немаше ни на сон да ја нападне ако не беше обидот да ја пикнат во НАТО. Војната помеѓу Русија и Украина е скоро граѓанска војна. Еден куп Руси се борат за Украина, и еден куп Украинци се во војската на Русија. На крајот страдаат само словените, додека САД тријат раце во позадина.

Треба да сфатиш што е причина а што е последица.
Автоматски споено мислење:



Ти си веќе 14 години на форумот на граница да кажеш нешто паметно, ама сепак не ти успева.

Генијалец, Русија во 2004 година немаше моќ да каже нешто на таа тема, па си поќути и си голтна кнедла, ама Русија во 2022 година веќе не голта кнедли. Освен тоа, огромна е разликата помеѓу балтичките држави и Украина за Русија. И од стратешки и од идеолошки причини.
Уу експерт,добро не се потресуј русофилче нека биде така.
Русофилче,муабетот беше НАТО на граница.Кремаљскиот вампир не сакал,Москва на нишан била дрндање..Ако НАТО не ја нападнал Русија таа 2004,кога биле они лук и вода,зошто би ја нападнал денес,кога по вас русофилите форумски е супер-пауер..Нема да се осуди,нели? Чиста логика..,слабо ви пали само.
Зошто си го лади преку Украина.Зашто не ја остави таа земја на мира,па нека одлучат самите дали се про-запад или про-руски.Ама очигледно фуфа на мисирот,пошто очигледно свестени се Украинците ,дека кој е со Рус бил и ќе остане вечна беда.Со ништо друго и неможат да ги придобијат.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Украина е она што се нарекува мек стомак за Русија. Сите инвазии кои се направени спрема Русија се направени низ Украина. Нема начин да се брани Русија од воен напад врз неа спроведен од Украина. И едно е да имаш нуклеарки поставени во Полска насочени кон Русија, друго е да ги имаш во Украина кај Харков кои би стигнале до Москва за две минути.

Друга работа, кој кур бара Украина во НАТО? Од кого НАТО би ја бранел Украина? Од Русија? Па Русија немаше ни на сон да ја нападне ако не беше обидот да ја пикнат во НАТО. Војната помеѓу Русија и Украина е скоро граѓанска војна. Еден куп Руси се борат за Украина, и еден куп Украинци се во војската на Русија. На крајот страдаат само словените, додека САД тријат раце во позадина.

Треба да сфатиш што е причина а што е последица.
Автоматски споено мислење:



Ти си веќе 14 години на форумот на граница да кажеш нешто паметно, ама сепак не ти успева.

Генијалец, Русија во 2004 година немаше моќ да каже нешто на таа тема, па си поќути и си голтна кнедла, ама Русија во 2022 година веќе не голта кнедли. Освен тоа, огромна е разликата помеѓу балтичките држави и Украина за Русија. И од стратешки и од идеолошки причини.
Znaci ja barale Ukraina vo Nato za polesna invazija vo Rusija. Dobro.
Ako e za nuklearkite poblisku do Moskva, oti do sega nema nuklearki vo Baltickite zemji? Ili mora bas vo Charkiv?
Inace ne znaev deka Ukraina bese pred vlez vo Nato. Sega na teren pokaza deka sepak se voeno spremni ama ne bea ni prvite cekori pocnati za clenstvo ednostavno mnogu zemji bea i seuste se protiv i pokraj invazijava. Toa e samo lazna pricina da se opravda nesto sto ne moze da se opravda. Preventivno vlegle slicno kako 39ta vo Polska. Vojnata inace ne e gragjanska vojna ocigledno. Ukraincite se borat protiv invaziska vojska a Ruskata armija ocigledno protiv sve sto e zivo. Edino sto si vo pravo strada slovensko, pravoslavno naselenie i toa od drugi slobesnki i pravoslaven narod.
 

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
250
Поени од реакции
159
Da sum na tvoe mesto bi vnimavala vaka javno da ja pokazuvam sopstvenata nepismenost.
Razgovor? Na javen forum se naogas amebo edna retarditana.
Не е карање туку "специјална дебатна операција".
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.222

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.096
Поени од реакции
4.284
Логиката ти е за на пазар или кафана евентуално.
НАТО не се шири на сила. Самите земји во Европа бараат членство во НАТО. Кој к.. е Русија па да треба да ја прашаат дали треба или не треба да бараат членство?
Да вредела Русија ќе барале со Русија ама оти е шит никој не ја игра па почнуваат Руските да се закануваат лево и десно налик на С.Кореја.
Навистина, ОТАН не се шири на сила, но затоа постојат посуптилни начини на вршење притисок, преку кој (притисок) државите се решаваат за влез во ОТАН. „“Севернава“ и Монтенегро се школски пример за елегантно и насилно внесување на земјава во ОТАН, иако референдумот по тоа прашање беше неуспешен.

Русија се заканува, поточно предупредува само доколку процени дека влезот од некој нејзин сосед во ОТАН за Русија би бил долгорочна закана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom