Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Nema potreba rusija da vlaga vo Finska, 2-3 precizni hipersonicni raketi i ke se osvestat.. Kako sto edna raketa sto padna blizu Lvov kade sto se zbiraa navodno 10,000 platenici, gi preplasi do smrt, taka i so Finska.. Bukvalno posle napadot vo kampot na platenicite, abe nieden platenik nema..
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.993
Логикава на заклучување ти е троа извртена...

Не воведе Русија санкции против ЕУ или против САД, туку обратно па по таа „обратна„ логика, Русија е кривецот и непријател на целата Вселена...
Што има врска дали санкции вовела или не. Нападна автономна земја во Европа. И плус редовно се буни кога земји од Европа сакаат да влезат во одбранбен воен сојуз.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.757
Поени од реакции
9.922
Двете војни ги имаат добиено Русите. Ако идеме по твоја дефиниција, веројатно СССР ја изгубил и втора светска, зашто имал повеќе војници изгубено. Можеш да кажеш дека ги коштало скапо, меѓутоа прилично јасно е за сите кој бил поразен.

Инаку ја сметам дека Финците треба да си влезат у Нато, колку да не се мачат со непотребна дискусија и понатака. Русија нема никаков интерес да војува таму дури и да се во НАТО или неутрални. Ако некогаш дојде до конфронтација, Финците секако ќе бидат први на удар и battleground.
Како што реков, зависи од целта поставена пред инвазијата. Ако целта на СССР бил Виборг и Карелија, тогаш тие победиле и жртвите се исплатиле. Ако целта била Финска назад во Русија како во време на царска Русија, тогаш не баш. 10% територија и тоа најнеразвиениот дел. Ако прашаш Финци денес дали некогаш би ја сакале таа територија назад, 90% ќе ти одговорат не.
Финците знаат дека ќе бидат battleground со или без НАТО и се спремни на тоа. НАТО им е дополнителна гаранција (или илузија, од кај да знам што ќе се случи ако Русија нападне НАТО членка) дека нема да бидат сами како Зимските Војни. До ден денешен НАТО не бил нападнат и немало потреба да интервенира и брани своја членка, ваљда мислат дека ова значи нешто и вреди да се зачленат. Ако Естонија, Литванија, Латвија со 5000 војници имаат сила да праќаат воена опрема во Украина (Естонија досега повеќе од една Франција, замисли) и нон-стоп да се анти-Русија без страв, тогаш ваљда има нешто во тоа НАТО.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.725
Поени од реакции
8.764
Според членот погоре, не им треба никаква заштита. Значи не им е страв од Русија, ама сакаат да влезат во НАТО зашто се плашат од Русија. Така некако би дошло.
Ne e toa problemot, tuku sega e situacija kade nema neutralnost, i mora da se bira strana. Nema molenje od strana na zapadot i vo taa tesna situacija logicki e da odberat NATO, zaradi ekonomijata ne za drugo.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.993
Nema potreba rusija da vlaga vo Finska, 2-3 precizni hipersonicni raketi i ke se osvestat.. Kako sto edna raketa sto padna blizu Lvov kade sto se zbiraa navodno 10,000 platenici, gi preplasi do smrt, taka i so Finska.. Bukvalno posle napadot vo kampot na platenicite, abe nieden platenik nema..
Да, тоа сигурно ќе ги натера да излезат од НАТО...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.095
Поени од реакции
4.283
Што има врска дали санкции вовела или не. Нападна автономна земја во Европа. И плус редовно се буни кога земји од Европа сакаат да влезат во одбранбен воен сојуз.
Се фаќаш за формалности, а ги избегнуваш суштинските причини заради која Русија упадна воено во Украина.
 
Член од
16 август 2018
Мислења
386
Поени од реакции
511
Како што реков, зависи од целта поставена пред инвазијата. Ако целта на СССР бил Виборг и Карелија, тогаш тие победиле и жртвите се исплатиле. Ако целта била Финска назад во Русија како во време на царска Русија, тогаш не баш. 10% територија и тоа најнеразвиениот дел. Ако прашаш Финци денес дали некогаш би ја сакале таа територија назад, 90% ќе ти одговорат не.
Финците знаат дека ќе бидат battleground со или без НАТО и се спремни на тоа. НАТО им е дополнителна гаранција (или илузија, од кај да знам што ќе се случи ако Русија нападне НАТО членка) дека нема да бидат сами како Зимските Војни. До ден денешен НАТО не бил нападнат и немало потреба да интервенира и брани своја членка, ваљда мислат дека ова значи нешто и вреди да се зачленат. Ако Естонија, Литванија, Латвија со 5000 војници имаат сила да праќаат воена опрема во Украина (Естонија досега повеќе од една Франција, замисли) и нон-стоп да се анти-Русија без страв, тогаш ваљда има нешто во тоа НАТО.
Врска си немаш од историја. Им нудел Сталин РАЗМЕНА на територии за да го заштити Санкт Петерсбург и овие одбиле. Дале крвав отпор али изгубиле и за чудо бркото бил дарежлив им ја зел само територијата што ја барал пред војната.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Ne e toa problemot, tuku sega e situacija kade nema neutralnost, i mora da se bira strana. Nema molenje od strana na zapadot i vo taa tesna situacija logicki e da odberat NATO, zaradi ekonomijata ne za drugo.
Има логика и тоа. Поготово за Шведска, кој се далеку од било каква Руска закана.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Не, туку Финска гледа дека Русија редовно врши напад врз своите соседи и затоа ја зазема сега рационалната одлука да се одбрани од таа можност за во иднина. Не може Русија да очекува соседите да не влегуваат во НАТО ако самата таа има примери од блиско минато као ги напаѓа соседите...
Се вртите во круг. Русија ги има нападнато соседите кои решиле да се зачленат во Алијанса која Русија ја смета за безбедносна закана, а не обратно.

Не знам што е толку тешко да се разбере тука. Русија кога се крена на нозе после крахот во 90тите води политика според која зачленување на соседи во НАТО нема да се толерира и ќе се дејствува превентивно и воено по потреба. Не е ова дека Путин има влажни сништа да биде Наполеон, туку е политика која ја водат во последните 18 години и за кои ги опоменаа САД во 2008 година дека веќе нема да толерираат Нато ширење на своите граници.

И сеа сите се као шокирани Русија дека нападнала некој сосед што се ложи на НАТО.

Западот во моментов непотребно ја ескалира ситуацијата а Финска и Шведска може да донесат потенцијално катастрофални одлуки. Ваква желба за членство на Финска и Шведска во НАТО може да му даде изговор на Путин да викне општа мобилизација па нека се чешаат во Брисел после што направиле.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.725
Поени од реакции
8.764
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Врска си немаш од историја. Им нудел Сталин РАЗМЕНА на територии за да го заштити Санкт Петерсбург и овие одбиле. Дале крвав отпор али изгубиле и за чудо бркото бил дарежлив им ја зел само територијата што ја барал пред војната.
СССР ја добиле воено територијата што ја барале за размена, без да дадат своја територија. По дефинциија воена победа. Е сеа факт е дека ако Финците не пружиле добар отпор, кога веќе почнала војната, ќе имале далеку поголеми отстапки.

Иако мое мислење, ако било интерес на СССР да завршат ко балтичките земји, со крајот на ВВ2 лесно ќе го добиеле тоа. Мислам луѓето немаат престава кое чудовиште била војската на СССР кон крајот на војната, а финците биле Германски сојузници. Меѓутоа Европа се поделила како што испреговарале големите играчи.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Еве веќе 30 години Финска живее до Русија, не е дел од НАТО и не е нападната. Сега Финска сака да се зачлени во воена организација која Русија ја смета за закана по своето постоење. Значи Финска свесно сака да ја си ја наруши безбедносната стабилност и од неутрална земја да стане една од првите мети на Русија.

Според мене здраво разумно е да се очекува дека ако Финска стане дел од таа организација и НАТО влезе во посериозен конфликт со Русија, нивната држава да биде меѓу првите што ќе биде срамнета со земја.

Мојот впечаток е дема Финска во моментов без потреба го пика газот таму каде што Русија мафта со изваден кур.
Finska ima iskustvo so sosedot i kako nekoj znak na dobra volja ne vleze vo NATO iako e integrirana vo site zapadni strukturi. Ne e toa argument deka dosega ziveela dobro ili mirno kako sosed koga gleda sto se desava okolu niv. Sakaat da si obezbedat voena poddrska koga ke treba oti vidoa kaj se granicite na NATO koga edna drzava ne e clenka. Rusija moze NATO da ja smeta za sto saka ama ocigledno ne se osmeluva da napadne NATO drzava. Cat pat za film ke prati nekoj avion da im vleze kolku ete ama povekje ne.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.757
Поени од реакции
9.922
Врска си немаш од историја. Им нудел Сталин РАЗМЕНА на територии за да го заштити Санкт Петерсбург и овие одбиле. Дале крвав отпор али изгубиле и за чудо бркото бил дарежлив им ја зел само територијата што ја барал пред војната.
Most sources conclude that the Soviet Union had intended to conquer all of Finland, and use the establishment of the puppet Finnish Communist government and the Molotov–Ribbentrop Pact's secret protocols as evidence of this,[F 7] while other sources argue against the idea of a full Soviet conquest.

Целта им било да си го вратат ова

The Grand Duchy of Finland (Finnish: Suomen suuriruhtinaskunta; Swedish: Storfurstendömet Finland; Russian: Великое кнјажество Финлјандское, Velikoye knyazhestvo Finlyandskoye, all of which literally translate as Grand Principality of Finland) was the predecessor state of modern Finland. It existed between 1809 and 1917 as an autonomous part of the Russian Empire.

Лесно достапни информации, почни од Википедија, едуцирај се. И да, Сталин од дарежливост рекол ок нема веза нема потреба од повеќе :pos:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.725
Поени од реакции
8.764
Има логика и тоа. Поготово за Шведска, кој се далеку од било каква Руска закана.
Уцена е у прашање, нешто што ние го осеќаме на наша кожа од 90та навака. А не постои некој субјект у меѓународната политика како Југославија после војната кој ќе ги обедини тие неутралните и колку толку ќе направи баланс.
Ова е најголем проблем у моментов што уште повеќе го разгорува оганот на глобален план. А го катализираа ми се чини англичаниве највеќе со тоа стигматизирање на русите уште од прв ден и наметнување на нивниот начин на размислување врз сите у светов....идиоти глупи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom