Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Soznam, sega zasega dobro mi odi. Ocigledno ne si procital toa sto treba, zafaten bese so istrazuvanje koi delovi im falat na Rusite okolu proizvodstvoto na naveduvani raketi.
P. S i otkri barem koi se tie ili sfati kolkava glupost istresi. Nekako poprilicno upaten vo problematikata mi deluvase, iskreno i mene me zaduma :sneaky:.
Ај убо шо праша да се вратиме на темата.

Русија сета оптика, електроника и чипови за оружјето го набавува од запад. Сега ќе треба од Кина, ако има кинеска фирма која што сака да ризикува.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
Навивам за САД затоа што знам дека се добрата страна во конфликтов.
Како може воени профитери, неоколонизатори, разбојници и кабадахии да бидат добра страна во било каков конфликт?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.468
Поени од реакции
6.978
Руските """дронови""" со Канон камера и шише за минерална вода во улога на резервоар, која вукојебина човече...:D

Da be prijatele.
So takvo dronce od 200€ majkata im ebavaat na ukraincite,
Em evtino em brka rabota. Znaci 1000000 takvi ce proizvedat za cenata od eden turski dron.

Najpamentna rabota na rusive AKO e nivno delo.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Ај убо шо праша да се вратиме на темата.

Русија сета оптика, електроника и чипови за оружјето го набавува од запад. Сега ќе треба од Кина, ако има кинеска фирма која што сака да ризикува.
Seriozno ke te prasam.
Seriozen si za ova?
Mislam ti ima logika muabetot vaka ili onaka si procital nekade i si go sfati za ozbilno bez da razmislis.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Нормално дека сум прочитал.

Иначе каква електроника произведуваат русите?
Sekakva. Za optika i da ne zborame tuku nastrana toa, ete pojma nemam sto proizveduvaat osven gas i nafta.
Malce logicki da razmislime. Ti ima logika tebe drzava koja proizveduva svoe oruzje da zavisi za komponenti od drugi drzavi za koi toa oruzje prvenstveno i e nameneto.
Ete od tuka da pocnime.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Sekakva. Za optika i da ne zborame tuku nastrana toa, ete pojma nemam sto proizveduvaat osven gas i nafta.
Malce logicki da razmislime. Ti ima logika tebe drzava koja proizveduva svoe oruzje da zavisi za komponenti od drugi drzavi za koi toa oruzje prvenstveno i e nameneto.
Ete od tuka da pocnime.
Владе цар си. Лесно прашање е: дали Русија за производство на оружје користи компоненти од странство? Место проверка на факти и да или не - ти идеш со некои квазилогички муабети и прашања. Реторички прашања кои немаат врска со суштината.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Sekakva. Za optika i da ne zborame tuku nastrana toa, ete pojma nemam sto proizveduvaat osven gas i nafta.
Malce logicki da razmislime. Ti ima logika tebe drzava koja proizveduva svoe oruzje da zavisi za komponenti od drugi drzavi za koi toa oruzje prvenstveno i e nameneto.
Ete od tuka da pocnime.
Нема што мене да ми има логика, така имам прочитано од порелевантни извори. Впрочем јас ако згрешам се исправам на темиве и си кажувам како било.

Сега засега немам видено дека Русија произведува некаква електроника што и е потреба.

Ако знаеш дека не е така, повели сподели.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Нема што мене да ми има логика, така имам прочитано од порелевантни извори. Впрочем јас ако згрешам се исправам на темиве и си кажувам како било.

Сега засега немам видено дека Русија произведува некаква електроника што и е потреба.

Ако знаеш дека не е така, повели сподели.


 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.975


Тебе вакви натписи во кои има постови од твитер ти изгледаат како релевантни?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873

Кинеско братство и единство.
Автоматски споено мислење:

Тебе вакви натписи во кои има постови од твитер ти изгледаат како релевантни?
Толку време ми вредеше да посветам. Имаш и од телеграф малку подетално. Секако порелевантни од прашањето дали Русија им треба материали од странство за да произведе оружје кое е наменето против нив. лол
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.975
Толку време ми вредеше да посветам. Имаш и од телеграф малку подетално. Секако порелевантни од прашањето дали Русија им треба материали од странство за да произведе оружје кое е наменето против нив. лол
Еднакво нерелевантни. Го исчитав и текстот на Телеграф, нигде не збори дека Русија увезува нешто од запад, туку од Украина. Ти озбилно мислиш дека Русите не можат да произведат нешто што се произведува во Украина?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Нема што мене да ми има логика, така имам прочитано од порелевантни извори. Впрочем јас ако згрешам се исправам на темиве и си кажувам како било.

Сега засега немам видено дека Русија произведува некаква електроника што и е потреба.

Ако знаеш дека не е така, повели сподели.
Rusija ne samo sto proizveduva elektronski komponenti tuku i ima svoj sistem na oznaki na istite.
Ili ajde so primer, ako amerikanskiot sistem eden tranzistor go oznacuva so 2n2332, evropskiot so bc232, japonskiot so 2s2332, rusite go obelezuvaa so pojma nemam kako, ne se ni zamarav iskreno, bitno mnogu porazlicno. Tie oznakite ne se tuku taka tuku znacat nesto i posto najcesto sum rabotel so evropskiot ete bc bi znacelo tranzistor za niski frekfrencii, bf za visoki, bd za snaga itn itn itn. Vo sekoj slucaj prakticni oznaki za razlika od amerikanskite kaj koi duri ne vidis vo katalog pojma nemas za sto e namenata. Slicno bese i so integralnite kola. Zborot mi e deka Rusija proizveduva elektronika i za voena i za komercijalna upotreba. Edna Jugoslavija proizveduvase svoi elektronski komponenti koga sme kaj toa, ne e toa nesto neznam sto.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Еднакво нерелевантни. Го исчитав и текстот на Телеграф, нигде не збори дека Русија увезува нешто од запад, туку од Украина. Ти озбилно мислиш дека Русите не можат да произведат нешто што се произведува во Украина?
Ист муабет како владе. Не е битно ја што мислам туку дали им треба делови од странство. Ако е за тоа, барем од Украина очигледно им треба. Не видов некаде дека скроз се независни од импорти. Туку Хуавеи не се само мобилни туку многу повеќе. Тоа повеќе покажува дека тенеке е поблиску до вистината дека Русија технолошки има недостатоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom