Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
@мкд владе не ме барај во другата тема, јас од руско оружје не се разбирам, затоа и не пишувам во таа тема кај што сите си го дркаат еден на друг на сликата на Путин ставена на средина :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Ова со ракетава некој фетиш ти стана, откако виде како ја јаваат така голема, не можиш да ја заборавиш, а ? :)
Znaci ko covek te prasav za stav, mislenje okolu nastanot. Ako neznaes reci neznam i tolku. Malce ke mi bidi cudno posto znaes epten mnogu okolu voena tehnika, jbg be covek znaes i koj integralni kola im falat na rusite za koj raketi sto gi nabavuvale od zapadot, a za ova da ne znaes. Iskreno ocekuvav od prva da kazis toa e toa i toa, takvi i takvi performansi ima, ispalena e od tamu i tamu kon tamu i tamu i ukraincite ja neutralizirale taka i taka.
Me razocara iskreno. Kako drug covek da bese na temata za kovidot :(.
Автоматски споено мислење:

@мкд владе не ме барај во другата тема, јас од руско оружје не се разбирам, затоа и не пишувам во таа тема кај што сите си го дркаат еден на друг на сликата на Путин ставена на средина :D
A izvini, neznaev deka si ekspert za Nato oruzje.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Znaci ko covek te prasav za stav, mislenje okolu nastanot. Ako neznaes reci neznam i tolku. Malce ke mi bidi cudno posto znaes epten mnogu okolu voena tehnika, jbg be covek znaes i koj integralni kola im falat na rusite za koj raketi sto gi nabavuvale od zapadot, a za ova da ne znaes. Iskreno ocekuvav od prva da kazis toa e toa i toa, takvi i takvi performansi ima, ispalena e od tamu i tamu kon tamu i tamu i ukraincite ja neutralizirale taka i taka.
Me razocara iskreno. Kako drug covek da bese na temata za kovidot :(.
Ах бе Владе, ме разочара, стварно. Ако ме следиш, како што викаш, тогаш ќе заприметеше дека не се разбирам од детали за оружје, како што се разбираат стручњаците од другата тема.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Ах бе Владе, ме разочара, стварно. Ако ме следиш, како што викаш, тогаш ќе заприметеше дека не се разбирам од детали за оружје, како што се разбираат стручњаците од другата тема.
Абе батали ги ботовиве ај спушти се до Слатино на една медовача а ако не пиеш алкохол ќе вадам шира :D

А тие што пробуваат да се заебаваат со teneke нека имаат на ум дека у темата корона сам распарчи десетици корона-секташи
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Ах бе Владе, ме разочара, стварно. Ако ме следиш, како што викаш, тогаш ќе заприметеше дека не се разбирам од детали за оружје, како што се разбираат стручњаците од другата тема.
Ne Teneke, ti me razocara.
Ali ok, za sto se razbiras konkretno. Od rezervni delovi za proizvodstvo na raketi od rusko proizvodstvo se razbiras ili strogo si specijaliziran samo za natovsko oruzje?
Автоматски споено мислење:

Абе батали ги ботовиве ај спушти се до Слатино на една медовача а ако не пиеш алкохол ќе вадам шира :D

А тие што пробуваат да се заебаваат со teneke нека имаат на ум дека у темата корона сам распарчи десетици корона-секташи
Uste povpecatliv uspehot mu e koga ke zemis deka na pocetokot bese bas korona sektas.
Mene nema da me iznenadi za brzo da evoluira i kako ekspert vo sovetsko, rusko i ukrainsko oruzje baska natovsko.
Tuku ti so rece, protiv koj se borea partizanite vo vtora svetska vojna posto krvarea. Koj gi raskrvavi do tolku?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
А има мерка на страдањето? Не знаев за ова. Значи Путин го користи истиот наратив за акцијата во Донбас, кој го користеше САД за акцијата на Косово. Бранат обесправени и малтретирани.

Ама сега научивме дека на страдањето се ставало мерка, до извесен број мртви не е страдање, над него е. Жена силувана до 3 пати, не се рачуна, над три пати влегува во жртви.

Разбираш колку сте гадни и лицемерни?

Заради вашите гадни искривени фаци, и геополитичките интереси на САД меѓународниот поредок кој се базираше на неповредливост на границите беше прекршен, и сега нема враќање назад. Сега секој кој има сила може да прави што сака. Ама сега ве боли газот по малку. Ако се случат претумбации на Балканот, што воопшто не е исклучено, никому повеќе нема да му биде гајле за меѓународното право, а погоди кој ќе бидат добитници на наградата најгаден народ на Балканот кои сите други сакаат да го снема. И затоа два три дежурни шипрати седите на темата, продавате европски вредности и навивате за Украина. Ве заболе вас за Украина, гнаси едни.
Убиени цивили не е доволен показател за тебе бе стоко дека нешто не е во ред со таа држава?
Толку ли бе сте гнасни за да бидете на страната на Србија па да оправдувате тоа што го правеле?
Какви лицемерни сте вие што не ја подржувавте Нато интервенцијата во Србија а денеска да оправдувате руска инвазија врз сосед само затоа што не сакале да останат независни.
Не навивам за Украина, кур ме чуе колку што ги чуел нив за балканот. Навивам за САД затоа што знам дека се добрата страна во конфликтов. А и вие знаете, ама изгубени сте во свемирот па сте против тој запад од кој све ви зависи, копнеете да живеете кај нив, и комплетно државата ни зависи од нив. Лицемерни.
 
Член од
5 април 2022
Мислења
88
Поени од реакции
296
Убиени цивили не е доволен показател за тебе бе стоко дека нешто не е во ред со таа држава?
Толку ли бе сте гнасни за да бидете на страната на Србија па да оправдувате тоа што го правеле?
Какви лицемерни сте вие што не ја подржувавте Нато интервенцијата во Србија а денеска да оправдувате руска инвазија врз сосед само затоа што не сакале да останат независни.
Не навивам за Украина, кур ме чуе колку што ги чуел нив за балканот. Навивам за САД затоа што знам дека се добрата страна во конфликтов. А и вие знаете, ама изгубени сте во свемирот па сте против тој запад од кој све ви зависи, копнеете да живеете кај нив, и комплетно државата ни зависи од нив. Лицемерни.
Јас никаде не реков дека оправдувам што правеле Србите, но што и да правеле, тоа не смееше да биде причина за кршење на меѓународното право и принципот на неповредливост на границите. А САД последен пат беа на вистинската страна во воен конфликт во втората светска војна.

Од тогаш, чорба.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Ne Teneke, ti me razocara.
Ali ok, za sto se razbiras konkretno. Od rezervni delovi za proizvodstvo na raketi od rusko proizvodstvo se razbiras ili strogo si specijaliziran samo za natovsko oruzje?
Автоматски споено мислење:


Uste povpecatliv uspehot mu e koga ke zemis deka na pocetokot bese bas korona sektas.
Mene nema da me iznenadi za brzo da evoluira i kako ekspert vo sovetsko, rusko i ukrainsko oruzje baska natovsko.
Tuku ti so rece, protiv koj se borea partizanite vo vtora svetska vojna posto krvarea. Koj gi raskrvavi do tolku?
Види јас, како и ти, сме ретарди на темиве. Но, и такви сме нели, по релевантни од поголем дел.

Така да оти да не пишувам, кога реално никој врска нема :pos:

Пола од тоа што го пишуваат во војната тема за Украина да беше точно, досега Русија требаше да победи, а не да се пвлекува од пола фронт и да менува генерали :D
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Не навивам за Украина, кур ме чуе колку што ги чуел нив за балканот. Навивам за САД затоа што знам дека се добрата страна во конфликтов. А и вие знаете, ама изгубени сте во свемирот па сте против тој запад од кој све ви зависи, копнеете да живеете кај нив, и комплетно државата ни зависи од нив. Лицемерни.
Не осеќаш срам што седиш и сеириш и ништо не правиш за Америка. Они покренаа цела флота, активираа воен сојуз, прескокнаа совет за безбедност и игнорираа меѓународни закони за да ви обезбедат држава, а ти седиш тука и дремеш.... Еден сограѓанин ти нема отидено таму да се бори. Ако продолжите вака, незнам што фајде САД би имал од вас да ви ја обезбедува територијата .... само трошок сте му и тоа бесполезен.
Автоматски споено мислење:

Не бе, не се нацисти.
 
Член од
5 април 2022
Мислења
88
Поени од реакции
296

Инаку, овој Фридман не е случаен човек, го сметаат за голем експерт во областа на геополитиката. Мене ми се свиѓа дека не е лицемерен, не зборува за никакви права и принципи, туку за реалполитик. Се сеќавам еднаш гледав клип со него, некое предавање за војната, и еден миленијалец го праша што мисли за информатичката војна, и овој мртов ладен му рече дека војна е кога некој ќе ти стави пиштол на чело и ќе те испука, а се друго не се нарекува војна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.353
Поени од реакции
31.240
:unsure::vrtioci:..................:lolzz:
Supersonichnoto rusko orujie.
Ова треба да е loitering munition дрон, и дотолку подобро ако она не е некоја вообичаена украинска патка со фотоапаратот и пластичното шише - пошто ако гинат како пацови од така евтино склопени дронови составени од такви делови, тогаш значи дека може без проблем да произведат скоро неограничени количини.


Не ми личи на официјалниот модел (кој работи на литуим-јонски батерии), можеби е некој прототип.


 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Види јас, како и ти, сме ретарди на темиве. Но, и такви сме нели, по релевантни од поголем дел.

Така да оти да не пишувам, кога реално никој врска нема :pos:

Пола од тоа што го пишуваат во војната тема за Украина да беше точно, досега Русија требаше да победи, а не да се пвлекува од пола фронт и да менува генерали :D
Retard bas i ne pravilniot izbor na zbor no ete ako se gledas kako takov, koj sum jas da te ubeduvam deka ne si.
I okolu relevantnosta vrska si nemas, barem ako se sporeduvas so mojata relevantnost. Ti navivas i se sitis, na isto nivo si so puno, dardi, nadustavnikot bugarkata itn itn ili drugata strana na parickata od baceto da recam.
Jas od druga strana uste na samiot pocetok kazav toa sto kazav i objasniv zosto taka mislam. Sega zasega barem od moja gledna tocka, se si odi bas onaka kako sto posakuvam. Kako ke zavrsi nikoj ne znae.
P. S a drugata polovina vklucitelno i ti, isto da bese tocno toa sto go pisuvate, Moskva ke bese osvoena i Rusite ke se povlekuvaa prema Vladivostok, barem toa sto ostana od niv, taka da ne se kezi do tolku.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Retard bas i ne pravilniot izbor na zbor no ete ako se gledas kako takov, koj sum jas da te ubeduvam deka ne si.
I okolu relevantnosta vrska si nemas, barem ako se sporeduvas so mojata relevantnost. Ti navivas i se sitis, na isto nivo si so puno, dardi, nadustavnikot bugarkata itn itn ili drugata strana na parickata od baceto da recam.
Jas od druga strana uste na samiot pocetok kazav toa sto kazav i objasniv zosto taka mislam. Sega zasega barem od moja gledna tocka, se si odi bas onaka kako sto posakuvam. Kako ke zavrsi nikoj ne znae.
P. S a drugata polovina vklucitelno i ti, isto da bese tocno toa sto go pisuvate, Moskva ke bese osvoena i Rusite ke se povlekuvaa prema Vladivostok, barem toa sto ostana od niv, taka da ne se kezi do tolku.
Владе не си ласкај многу, освен за лични навреди и расправии, не те бива за ништо друго.

Поголема портарка и сеирџија од тебе нема на форумов.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Владе не си ласкај многу, освен за лични навреди и расправии, не те бива за ништо друго.
Soznam, sega zasega dobro mi odi. Ocigledno ne si procital toa sto treba, zafaten bese so istrazuvanje koi delovi im falat na Rusite okolu proizvodstvoto na naveduvani raketi.
P. S i otkri barem koi se tie ili sfati kolkava glupost istresi. Nekako poprilicno upaten vo problematikata mi deluvase, iskreno i mene me zaduma :sneaky:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom