Охрид

Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Старите градби се далеку подобри од тоа што денес се гради. Во новите згради, да не можеш на раат да направиш муабет. Комшиите мислиш дека во соба ти седат. Ѕидовите од хартија.
Не реков дека старите станови се неквалитетни, туку дека тие што се продаваат се или северни, или се на 4ти 5ти спрат во згради без лифт, или се за комплетно реновирање а се продаваат по цена како за нови (пренапумпани). Работам со градежништво , јасен ми е квалитетот на градењево и инвесториве што сакаат, туку нема никаква комисија што ќе подпиши некое одобрение дека е дозволено да се продава зградата по станови, дека е во ред изолацијата , е затоа е тоа така.
Да речиме во Германија мерат коефициенти на звучна и топлотна изолација, сето тоа е заради заштеда на електрична енергија.
Мерат цврстина на бетонот статичари , но на самиот објект не како овде на хартија , сето тоа ради безбедност на луѓето од земјотрес или од силен ветар.
Е бидејќи такви комисии кај нас не постојат, е затоа и се такви градбите.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
многу е тешко сега за станови, тие што се продаваат воопшто не чинат, или се во стари градби и се на 4ти без лифт, или во нови градби изгреадени со кнауф и лим , 0 изолација и никакви распореди а вооедно и прескапи
За жал во право си, цените се многу скокнати а изборот е тесен. Голем дел од становите се продадени и пред да се фрлат темели. Изгледа во Охрид се купува на големо се и сешто.

Зградите од Трим кај Билјанини се со слаб квалитет, но барем ги даваа ефтино. Сега бараат 1250 еу во градба што мислам дека е сулудо...

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Што се дешава со оној Гоце што беше кандидат за градоначалник?
Му изгорела куќата, искажува голема благодарност на пожарникарите и става линк во кој пишува дека пожарникарите биле попречени од сопственикот да го гаснат пожарот, втф?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.915
Поени од реакции
9.521
Колку шо јас сум запознаен за тој Гоце Вегета тој татко му е,чичко ли му е во та куќата имало муниција и оружје поприлично.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
За жал во право си, цените се многу скокнати а изборот е тесен. Голем дел од становите се продадени и пред да се фрлат темели. Изгледа во Охрид се купува на големо се и сешто.

Зградите од Трим кај Билјанини се со слаб квалитет, но барем ги даваа ефтино. Сега бараат 1250 еу во градба што мислам дека е сулудо...

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
1250 e во градба?
Луд требит да си за да купиш во блатоно по 1250, па уште и од тримљум.
На таа локација пред 5-6 години се продаваа по 650 евра квадрат изградени.
Не знам шо да ти кажам за Охрид и за Скопје, во центар до 2000 евра квадрат продаваат. Абе будали се луѓево, јас за 2000 евра квадрат во Виена ќе си купам, толку е таму, абе куќи со дворни земјишта по 500 м2 во околината на Франкфурт има за по 200 000 е, каде ќе ја изнајмуваш и по 1500 евра месечно ќе ти идат, а не овде за 75 квадрати станче , без паркинг , без гаража, неквалитетно над 100 000 стигнаа цениве, не е нормално.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Колку шо јас сум запознаен за тој Гоце Вегета тој татко му е,чичко ли му е во та куќата имало муниција и оружје поприлично.
Се слуша на видеото како куршуми пукаат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
1250 e во градба?
Луд требит да си за да купиш во блатоно по 1250, па уште и од тримљум.
На таа локација пред 5-6 години се продаваа по 650 евра квадрат изградени.
Не знам шо да ти кажам за Охрид и за Скопје, во центар до 2000 евра квадрат продаваат. Абе будали се луѓево, јас за 2000 евра квадрат во Виена ќе си купам, толку е таму, абе куќи со дворни земјишта по 500 м2 во околината на Франкфурт има за по 200 000 е, каде ќе ја изнајмуваш и по 1500 евра месечно ќе ти идат, а не овде за 75 квадрати станче , без паркинг , без гаража, неквалитетно над 100 000 стигнаа цениве, не е нормално.
Да. За зградата до Тамаро АСНОМ каде веќе има темели бараат 1250 а за зградата што не е уште почната да се гради позади комуналец бараат 1000, но брзо ќе скокне и таа цена чим започне да се гради.

Иначе да, кај тамаро зградата ко се градеше ги продаваа за 600-650. Сега очекував околу 850 да ги продаваат но кога ми ја кажаа цената се шокнав.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.915
Поени од реакции
9.521
Се слуша на видеото како куршуми пукаат


Sent from my iPhone using Tapatalk
Нем сум видел видео сум научил исто не од сопственикот туку од полицијата била спречена зш пожарникарите можеле да настрадаат. Иначе татко му мислам доста близок човек на времето до ВМРО и Борис и Љубчо т.е. Ако не сум грешка нивно обезбедување.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.764
кај пишува за Вегета ,видео клип?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Нем сум видел видео сум научил исто не од сопственикот туку од полицијата била спречена зш пожарникарите можеле да настрадаат. Иначе татко му мислам доста близок човек на времето до ВМРО и Борис и Љубчо т.е. Ако не сум грешка нивно обезбедување.
кај пишува за Вегета ,видео клип?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
За добитничката Л.Н. од Охрид на џек пот од 11 000 000 денари не се пофаливте?
Само нешто лошо ако има кажувате! :D
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Дека била со сопругот, затоа охриѓани не знаат :icon_mrgr:
Ако беше со швалерот цел град ќе зборуваше дури и како биле облечени, што и рекле на вработената и сл. :pos:

Локалната фризерка, продавачка и цел пазар ќе и го знаеја цело семејно стебло до 3 колено, двете тројки по математика во петто одделение и во која соба лежела на хируршкото одделение после операцијата на крајници во 1997.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Тотално неповрзнано со муабетите на темава едно прашање до охриѓани шо ушче живет охрид. Ко бевме деца ги користевме зборојте текус и тепило? Останати ми се во сеќавање и ми текна ноќва....
Се користет ушче тие зборој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom