Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.337
Поени од реакции
6.890
Поставеноста, односно телото на ракетата Точка У која падна во Краматорск, јасно го покажува правецот од кој е испалена. Не мора да верувате на Телеграм каналов, сами отворете на Мапс, видете. Лесно ќе се ориентирате по зградата во позадина и местото на кое паднал овој дел. Од тој правец во никој случај не може да биде испалена ракета од русите од ваков тип. Најверојатно и серискиот број кој го пишува на ракетата, се совпаѓа со сериските броеви на други Точка У ракети кои украинската војска ги испалила кон Доњецк, и други региони. Пишав најверојатно, зтоа што сликите на Телеграм ги отвара мали на компјутер, па не можав убаво да видам, а имаат објавено таму.
Еве најдов слика со висок квалитет. Серискиот број се полкопува со сериските броеви на многу од предходните Точка У испалени од украинците.

Screenshot_2.jpg
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.976

 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347

Картагински мир сакаат русите ама тешко дека ќе го добијат.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.321
Поени од реакции
5.435
Ајде со среќа, да го видиме ова наскоро


Путин погодил станбена зграда во Харков, не е познато за жртви.

Цело време погодува цивилни цели, а кога ќе има десетици мртви одма креваат рамења, не биле они, срелаат балистички ракети во урбани места, само случајноста ги спасува луѓето... Како што кажав среќа што цивилите во голем дел се побегнати.

Во Мариупол јунаците уште издржуваат против војската која се мисли дека е светска сила, не да се бранат, извршиле напад.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Рубљата денес рекордно ниво од почеток на специјалната операција.
Слава России
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.321
Поени од реакции
5.435
Мапа кога за 48 часа падна Киев а до крај на март цела Украина, со напредок од 30км дневно.



Мапа кога Путин тргна и по втор пат да ја освои Украина откако ја помина цела Европа па преку океани ја помина Сад и Јапонија а сега речиси се пред Харков, денешна:

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Во моментов не можат. Ако издржат бар година со исто темпо, веќе ќе биде сеедно, целта ќе ја постигнат.
Јас мислам дека за брзо ќе заврши, иако американците викаат дека војнава долго ќе трае. Ако не успее офанзивата на Путин што ќе почне од следната недела мислам дека ќе проба да преговара.

Проблем е што Путин сака да преговара со американците, ама тие не сакаат, барем оваа администрација.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.976
Јас мислам дека за брзо ќе заврши, иако американците викаат дека војнава долго ќе трае. Ако не успее офанзивата на Путин што ќе почне од следната недела мислам дека ќе проба да преговара.

Проблем е што Путин сака да преговара со американците, ама тие не сакаат, барем оваа администрација.
Ако Путин преговара, тоа значи дека е економски исцрпен. Мене би ми било многу наивно да влегол во војна што не може да ја издржи повеќе од 2 месеци.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Ако Путин преговара, тоа значи дека е економски исцрпен. Мене би ми било многу наивно да влегол во војна што не може да ја издржи повеќе од 2 месеци.
Можи да ја издржи. Само колку подолго ќе трае, толку ќе поголема ќе биде провалијата меѓу Русија и остатокот од Европа и може да дојде да точка од која нема враќање. Затоа што после Путин ќе зависи само од Кина.

Војната Русија досега ја чини околу 40 милјарди долари. Пред инвазијата Путин спремил 600 милјарди девизни резерви и злато. Од тоа 400 милјарди се замрзнати, но 200 милјарди може да ги користи. Тоа се сигурно 5 месеци финансии на војната.

Но, оружје исто така не можат да произведуваат заради санкциите и затоа мора да скрати и да побрза.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.353
Поени од реакции
31.240
Има или нема вакви изjави од депутати на владеачката партиjа?
Fuck that.

Koи се ставовите на Русија и САД поповод прв нуклеарен удар?
Имаш доблест да одговориш? Или си ful retard амерички фалусосмукач?
(јас знам што си, за другите да видат те прашувам)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.976
Можи да ја издржи. Само колку подолго ќе трае, толку ќе поголема ќе биде провалијата меѓу Русија и остатокот од Европа и може да дојде да точка од која нема враќање. Затоа што после Путин ќе зависи само од Кина.

Војната Русија досега ја чини околу 40 милјарди долари. Пред инвазијата Путин спремил 600 милјарди девизни резерви и злато. Од тоа 400 милјарди се замрзнати, но 200 милјарди може да ги користи. Тоа се сигурно 5 месеци финансии на војната.

Но, оружје исто така не можат да произведуваат заради санкциите и затоа мора да скрати и да побрза.
Спремил 600 од кои 400 ги чува на места кај што лесно можат да му ги замрзнат е исто многу наивен муабет.

Јас мислам дека апсолутно никој сем Кремљ не ја знае нивната моментална состојба. Баш затоа е тешко да се претпостави како би продолжиле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom