Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.556
⚡Euro drops below 80 rubles for the first time since July 13, 2020 – Moscow Exchange

Ништо од санкциите, уствари на крај ќе испадне дека Русија повеќе пари ќе земе со оглед на поскапените енергенси.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
⚡Euro drops below 80 rubles for the first time since July 13, 2020 – Moscow Exchange

Ништо од санкциите, уствари на крај ќе испадне дека Русија повеќе пари ќе земе со оглед на поскапените енергенси.
Берзата и тргувањето со рубљи се затворени за јавност затоа и овој вештачки курс кој го предлага ЦБ, проблемот е што воопшто нема каде и не е возможно да се купат долари во Русија а реалната вредност е 200 рубљи за 1 долар.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.607
Поени од реакции
23.205
Берзата и тргувањето со рубљи се затворени за јавност затоа и овој вештачки курс кој го предлага ЦБ, проблемот е што воопшто нема каде и не е возможно да се купат долари во Русија а реалната вредност е 200 рубљи за 1 долар.
sto ke im se dolari?

na vas ke vi trebaat rublji za gas, nafta, jaglen, celik, pcenica....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Некни го постирав ова никој посебно не реагираше :)

Ова е Кандски херкулес што носи оружје за Украина.
Рута Британија - Скопје со заобиколување на Србија, па потоа Полска, па Унгарија.

Другиот ден Унгарија - Македонија, преку Србија, па потоа пак Скопје - Полска со заобиколување на Србија :D

 
Член од
3 јули 2016
Мислења
192
Поени од реакции
596
Mesec i pol u vojnata i Ukraina ushte ima i PVO ( plus i S300 dobija od Slovacka), i ushte imaat Tochka proektili. Golem fail na Rusite. Ne veruvam deka deneshniot napad bil nameren, sepak ovie se stari raketi. Kako i da e, mnogu tazni sliki od Kramatorsk.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.344
Поени од реакции
6.909
Како што реков, најверојатно не се намерно гаѓани цивили со Точка (барем не сакам да верувам), ваљда била пресретната од ракета на ДНР сепаристите и паднала тука.

Иначе нивна територија под контрола, ама тука живеат Руси или про-руски ориентирани луѓе.
Друже, отвори само time.mk, нема потреба да гледаш ништо друго. Одма ќе заклучиш дали е ненамерно. Види само грозни наслови. Зеленски пишува статуси на Инстаграм.
Пред некоја недела пишав дека нема да ме чуди да почнат да си ги гранатираат сами цивилите. Еден член се смееше тука.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Mesec i pol u vojnata i Ukraina ushte ima i PVO ( plus i S300 dobija od Slovacka), i ushte imaat Tochka proektili. Golem fail na Rusite. Ne veruvam deka deneshniot napad bil nameren, sepak ovie se stari raketi. Kako i da e, mnogu tazni sliki od Kramatorsk.
Kramatorsk ?! Znači konečno Rusite udrile na severnata regija od Donetskata administrativna oblast !
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.509
Поени од реакции
36.461
Имаат и Русите Точка проектили ама не знам колку им се активни. До сега не користеа такви во конфликтот.

На тој паднатиот дел од бустерот пишува “За децата”.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.409
Друже, отвори само time.mk, нема потреба да гледаш ништо друго. Одма ќе заклучиш дали е ненамерно. Види само грозни наслови. Зеленски пишува статуси на Инстаграм.
Пред некоја недела пишав дека нема да ме чуди да почнат да си ги гранатираат сами цивилите. Еден член се смееше тука.
Симптоматично е, само по себе, тоа што како Украинците губат, како земјата им се разрушува, како ОТАН и ЕУ ја оставаат Украина „на цедило„, така никнуваат се‘ повеќе „масакри„ сторени од руската армија, а не видов ниту една причина зашто Русите би касапеле цивили или би гаѓале цивилни објекти, кога токму една од руските цели е избегнувањето цивилни жртви.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Имаат и Русите Точка проектили ама не знам колку им се активни. До сега не користеа такви во конфликтот.

На тој паднатиот дел од бустерот пишува “За децата”.
Уште да пишеле украинците "from Russia with love" за да биде ептен онака веродостојно дека русите ја пуштиле :pos: :pos: :pos:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Абе за тие што следат руски телеграм групи знаат дека веќе русите се пофалија со употреба на Точка во Донбас.

Откако видоа што направија зедоа да бришат пораки :pos:

Иначе Русите тврдат дека немаат Точка У во Укрина оти се многу стари системи. Но, еве ги овде на воз со ознака V, кога ги повлекуваа од северна Украина во Белорусија некаде на почеток на април.

Од Белорусија сега армијата ја носат во Донбас.



Еве видео од крај на март. Така е кога ќе се фалат Русите со техника и колони воени возила, за да дркаат руските куртони. Сега тоа стои на интернет.

 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.556
Russian MoD accuses Ukraine of shifting blame in Kramatorsk strike

Russia’s Ministry of Defence has claimed Ukrainian authorities uploaded photos to social networks of Tochka-U launchers allegedly at Russian-Belarus “Allied Resolve-2022” drills - to try and transfer responsibility to Moscow for a missile strike which killed at least 39 people in Donbass Friday.

The Tochka-U missile is not used by Russian forces and was not part of the 2022 joint military exercise with Belarus, the Ministry said in a statement.

The Russian leadership insisted that the Tochka-U missile systems are used exclusively by Ukrainian forces and suggested the strike was performed to derail a mass evacuation effort at Kramatorsk.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.490
Поени од реакции
12.300
А целта му беше Украина да не влезе во НАТО, така? И ете ако прати пола милион војници да умрат, со која војска ќе се брани ако после тоа НАТО ја нападне Русија? :icon_lol:
Пошто некако Финска сè повеќе и повеќе се спрема за влез во НАТО. И после Санкт Петербург би бил на 150 километри оддалеченост од 2 страни :D
Да дека баш Русија планира да војува против НАТО со пешадија, артилерија , авиација и морнарица, доколку биде нападната :icon_lol:
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.536
Поени од реакции
3.649
Русите не користат Точка ,ама ja имат на воорожение.
На Русите треба секогаш да им се верува ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom