Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Се е тоа мала цена ако се погледне што Русија може да добие а што да изгуби...
Пред операцијава флуктуираа вести дека Русија е спремна на 50,000 загинати, такви им биле проекциите
Уште еден доказ дека војнава е да се биде или не за Русија. Сигурно Путин не се разбуди на 24.02 и си рече ај денес ќе ја нападнам Украина онака за разонода. Форумскиве русофоби тоа никогаш нема да го разберат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.965
Поени од реакции
17.793
Уште еден доказ дека војнава е да се биде или не за Русија. Сигурно Путин не се разбуди на 24.02 и си рече ај денес ќе ја нападнам Украина онака за разонода. Форумскиве русофоби тоа никогаш нема да го разберат.
Ne morase da bide da se bide ili ne ako ne ja napadnea ukraina. Rusija odbra pogresen moment za da konfrontira.

Vo sekoi slucaj ne bile zagubite propaganda ko so se zborese na forumot.
 
W

wicked_1

Гостин
Не знам овој Песков може соросоид е и шири лажни вести, плус на англиски му е интервјуто.

Јас засега на овој угледен геополитички господин ќе му верувам, нема утнато досега, само со факти збори.
Накратко, операцијата на Русите тече глатко и најверојатно очекувано. Приказните за огромните загуби на техника и луѓе, најверојатно не се вистинити. Русија има завземено голем дел од територијата на Украина. И очигледно е дека освен неколку градови како што е Керсон, кој е стратешки важен за понатамошно напредување, во прво време не се ни пробани да се завземат, туку се само заобиколени. Акциите за завземање на Маиропол и Карков почнаа тек вчера.

Во ваква една инвазија со ваков распоред на силите, првичното напредување е секогаш најспоро и со најголеми загуби на агресорот, бидејќи сеуште не е неутрализирана координацијата на војската. Башка уште се немаше контрола врз небото. Завземената и контролирана територија од почетокот на инвазијата до сега, што е 7 дена, е огромна во споредба со било која воена агресија во историјата. Во ниеден случај ништо не тече неочекувано или надвор од генералнот план.

Не само на воен план туку на сите полиња се гледа дека акцијата е долго планирана, и превземени се сите мерки за истата да се изведе со што е можно помали политички и еконмски последици. Многу брзо после почетокот на акцијата, се објавија неколку економски зделки со држави попут Кина, што збори дека за акцијава биле на некое ниво запознаени во најмала рака и Кинезите.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.748
Поени од реакции
11.675
Не знам овој Песков може соросоид е и шири лажни вести, плус на англиски му е интервјуто.

Јас засега на овој угледен геополитички господин ќе му верувам, нема утнато досега, само со факти збори.
Добар е jamajka, ама имаш еден уште боље лик, фан на барса е, Shadow Walker нешто у тој стил.

Он најави дека конвојот од 490 km кај и да е за ден два ќе влезел јако во Киев и ќе имало опасно млатење.

Ја на него највише му верувам, сепак информациите му се лично од God of War на twitter.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Се е тоа мала цена ако се погледне што Русија може да добие а што да изгуби...
Пред операцијава флуктуираа вести дека Русија е спремна на 50,000 загинати, такви им биле проекциите
Како си ги кажуваш бројкиве мислиш се работи за свињи кои треба да завршат во кланица а не за човечки животи, иако дури и за свињи самата цифра звучи импозантно.
Доколку ова би би било точно би значело дека руските лидери немаат никаква хуманост во нив и животот на обичниот руски војник за нив значи само бројка и алат за остварување на болни амбиции.
Тоа е и разликата впрочем помеѓу западот и Русија. Русија значи бруталност, варварство, војна и мизерија и не може никако да му парира на западот во напредок, софистицираност и хуманост. Сука бљат
 
Последно уредено:

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Jaki muda ako poginale 50,000...

Putin uste 500,000 ako treba ke zrtvuva samo za da stigne do zacrtanata cel..
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Ве прочитав вас кога рековте дека ништо не менува падот на рублата и дури дека тоа е подобро за Русија, и одлучив да ја појачам рублата... Не пишувај сега и не се радувај, ќе ме натераш пак да го соборам.

Може ли некој да постави список на држави како се гласаше денес.
Мн ретардиран пост.
Нит сме рекле, бар јас не сум рекол дека добро е што рубљата губи вредност, не знам ни која е логиката во тоа.
А ова дека ти ќе ја собориш рубљата, да знаев дека ова ќе го пишеше немаше ни да ја трошам тастатурава да те тагирам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Jaki muda ako poginale 50,000...

Putin uste 500,000 ako treba ke zrtvuva samo za da stigne do zacrtanata cel..
Значи цело време зборувате дека Украина треба да се предај за да нема жртви, ама од друга страна ве боли пенис колку руси ќе загинат само да падни ... :pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Не знам овој Песков може соросоид е и шири лажни вести, плус на англиски му е интервјуто.

Јас засега на овој угледен геополитички господин ќе му верувам, нема утнато досега, само со факти збори.
За тие гниди нацистички и еден човек да погине е многу, а не пак 2000... Гледај си ти колку од твојте нацисти се ќумурдисани, за Русите има кој да му ја дума.
Автоматски споено мислење:

Добар е jamajka, ама имаш еден уште боље лик, фан на барса е, Shadow Walker нешто у тој стил.

Он најави дека конвојот од 490 km кај и да е за ден два ќе влезел јако во Киев и ќе имало опасно млатење.

Ја на него највише му верувам, сепак информациите му се лично од God of War на twitter.
Па ваквите буљаши куртонски кои те зборат у трето лице ги обожавам... У топаанско ни служеа како тренинг вреќи...
Автоматски споено мислење:

Буљашите од ЕУ, на јазик кој не е мајчин на недна земја во ЕУ договараат санкции на Русија :) Импотенција на дело.

Автоматски споено мислење:

И уште еден симптом на западната идиократија....

 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.389
Поени од реакции
12.110
Песков утре може да излезе, да ги истрола и да им ги цитира официјалните бројки според Министерството за одбрана на Русија што се околу 1.400 погинати до 25 Март. :D Многу брзо свршуваат западниве приврзоци.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.321
Поени од реакции
5.435


Сојузот на Русија: алжир, белорусија, бурунди, боливија, цар, кина, куба, с. кореја, еритреа, етиопија, габон, иран, казахстан, киргистан, лао?, мали, никарагва, сирија, таџикистан, узбекистан и зимбабве.

Денацификатор до денацификатор, демократ до демократ... Секој еден русофил сонува да живее во вакви држави.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom