Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.314
Поени од реакции
5.422
Почнаа да победуваат, откако русите ги повлекуваат единиците од тие места и ги прераспределуваат трупите.
Со крв со многу жртви добиени позиции, туку така да ги напуштаат, изгубени германци се русите, секој ден повеќе ме изненадуваат, не ги знаев за толкави слабаци.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.372
Поени од реакции
1.991
за малку ќе одеше да се тепаш за овие, а тие види што му праат на командирот дека е педерче скриено.
Не знам од кај сфати дека би се тепал за Украина. Јас за Македонија не би се тепал, а камоли за Украина. И втора ствар што треба да ја разбереш, ние што сме против војната не значи дека ги обожуваме украинската армија и политичари како што вие алт-десничарите го обожувате Путин.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Мислам дека ситуацијата во Украина за Путин е во одлучувачки момент. Украинците успеаа оваа недела да ја свртат ситуацијата и да почнат да победуваат.

Но, тоа е така заради огромната поддршка од запад, посебно во оружје.

Во моментов Зеленски бара тешко вооружување, тенкови, против авионски системи и авиони. Отворено побара Ф-15 и Ф-16. Ако западот му го даде тоа на Зеленски тогаш можно е Украина да победи.

Затоа ги прави Путин овие паради со гасот, а можеби и ова со нападиве на руска територија, за да ја намали поддршката на запад за Украина.
Руското масовно повлекување не би толкувал како успешен Украински против напад. Има многу слабо информации за состојбата на Украинската војска ама по тоа што го гледам во местата што ги “освојуваат”, скоро и да немаат механизација туку се војници со некои лесни возила. Мислам дека слабо имаат останато механизација тенкови и IFV’s и тие најверојатно се стационирани во Донбас.

А за другото пресмешни ми се со тоа што бараат Ф-16 и Ф-15 авиони. Обука на пилоти за тие авиони трае барем година дена. Плус на тоа треба да се додаде компатибилност на оружја и проектили кои Украина ги нема.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
Секако дека Дагестанците, Чеченците и Ескимине пратени у први борбени редови се загрижија многу за проруското население во источна Украина. Секако.
Чеченија кај се наоѓа, во склоп на САД е? Чеченците се официјална специјална единица која е во склоп на Руската федерација. Поентата е дека руската војска (во неа имаш припадници од сите етникуми во Руската федерација) која сега е на територија на Украина има слчна мотицација за борба, затоа што голем дел од тоа насление таму е нивно.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Руското масовно повлекување не би толкувал како успешен Украински против напад. Има многу слабо информации за состојбата на Украинската војска ама по тоа што го гледам во местата што ги “освојуваат”, скоро и да немаат механизација туку се војници со некои лесни возила. Мислам дека слабо имаат останато механизација тенкови и IFV’s и тие најверојатно се стационирани во Донбас.

А за другото пресмешни ми се со тоа што бараат Ф-16 и Ф-15 авиони. Обука на пилоти за тие авиони трае барем година дена. Плус на тоа треба да се додаде компатибилност на оружја и проектили кои Украина ги нема.
Зеленски рече за три недели ќе се обучеле пилотите за Ф-16 :)

Инаку рускава армија се повлекува затоа што ќе беше уништена кај Киев заради недостаток на поддршка од Русија. На еден војник дневно просек му треба 200кг, храна, гориво, муниција и лекови.

Дополнително никој нема напишано но има партизански групи во Белорусија кои ги саботираат руските конвои, посебно пругата. Затоа оди тешко снабдувањето во тој дел на Украина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Не знам од кај сфати дека би се тепал за Украина. Јас за Македонија не би се тепал, а камоли за Украина. И втора ствар што треба да ја разбереш, ние што сме против војната не значи дека ги обожуваме украинската армија и политичари како што вие алт-десничарите го обожувате Путин.
Па незнам, ти завзема страна тука за Украинците против Путин, а којзнае што ќе му напраат на командантот дека сакал женски со куриња. А нели беа тие демократија танте за хихириху дрн дрн јариња.
Автоматски споено мислење:

Зеленски рече за три недели ќе се обучеле пилотите за Ф-16 :)
Чим Зеленски рекол така, мора да е така. Па што не кажа порано ти дека Зеленски кажал, да не збориме тука глупости.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.372
Поени од реакции
1.991
Па незнам, ти завзема страна тука за Украинците против Путин, а којзнае што ќе му напраат на командантот дека сакал женски со куриња. А нели беа тие демократија танте за хихириху дрн дрн јариња.
Бидејќи Украинците се борат во само-одбрана. Зошто не би ја заземал нивната страна?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Бидејќи Украинците се борат во само-одбрана. Зошто не би ја заземал нивната страна?
Јас си мислев дека си земал страна затоа што во лгбт штабот така ти рекле, али ок, чим си имал свое мислење тоа е веќе друга работа.

Чисто ме интересираше што мислиш за понашањето на твојата страна кон лгбт заедницата. Али најверојатно си го пресметал и тоа или спаѓаш во некоја мазохистичка субгрупација, па ок ти е тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.315
Поени од реакции
31.178
Снимката со ракетите што е, кажува баш на ракети испалени од хеликоптер. Не е поентата дали е едно или десет складишта, него дека и ПВО-то на русите е порозно. Релативизирај колку сакаш, фактот е тоа.
Секој може да каже што сака. Дали е вистина, тоа е друга работа.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Чеченија кај се наоѓа, во склоп на САД е? Чеченците се официјална специјална единица која е во склоп на Руската федерација. Поентата е дека руската војска (во неа имаш припадници од сите етникуми во Руската федерација) која сега е на територија на Украина има слчна мотицација за борба, затоа што голем дел од тоа насление таму е нивно.
Немој за мотивацијата на чеченците да ми збориш жити се. После рамнење со земја на Грозни да ми кажеш дека чеченец има патриотска љубов према православен Русин е во рамки на Avengers. Него лапал дебелиот луксузни вили у Дубаи а веројатно и неговите команданти, па сега имаат кеш мотив да бустаат војска во Украина. Така да остај тој муабет за разни станци и чеченци дека имаат некаква возвишена љубав према православието и русот. Парката е кај нив пресудна другар. Ако ја снема, ќе видиш како одма тоа нема да биде нивна војна.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.178
Поени од реакции
81.256
Со крв со многу жртви добиени позиции, туку така да ги напуштаат, изгубени германци се русите, секој ден повеќе ме изненадуваат, не ги знаев за толкави слабаци.
Последните воени интервенции (Чеченија, Грузија, Сирија, Казахстан) им беа успешни. Тука е рано за да се види дали прокламираните цели им се успешни или не. Украина веќе прифати некои од нив.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.315
Поени од реакции
31.178
Втората фаза да не е активација на ЦСТО:cautious:
демек се повлекуваат од некаде, а да нападнат на друго место.
Нема потреба, ниту им фали војска ниту им фали техника... А само ќе им дадат повеќе бурек за јадење на САД, да покажуваат уште поголемо страшило заради кое мора да постои НАТО.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom