Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Па еве 2022 уште грото од народот што на големо купува клима последниве 2-3 години, од познавање за клими.... знае дека треба да е бела, да стои на ѕид и да дува топло... исто така да е поефтинка што може... пошо нели сите се исти.
Народ како народ! Исто сите се затрчаа по тоа пена душеците од топ-шоп. Ако наседнале дека им треба таков душек за “разбудете се наспани”… зошто да не наседнат и на бели клими што греат 40м2?!
Туку друго ми беше муабетов…
Да знаеш само колку субвенции истури протекторатов последниве години… нема да ти се верува!
Последниве дестина години беше и дешавката со Топлификација АД, па бар во Ск многу народ избегаа од парно на клими. Мада и некои други градови(битни на избори ахем) ја тераа истата шема… Скоро сите новоградби се без приклучок на БЕГ во Ск!
Масовни кампањи за фрлање ќумбиња со нула научна или практична логика!

За пазарот тоа беа и се клучни моменти! Се створи фама како климата пардон инвертерот е the best next thing!
Ете некои увозници убаво се снајдоа и го искористија моментумот, некои уште дремеа на стара слава, а некои успеаја дури и да ги загубат правата за увоз на некој бренд.

Ја капа им симнувам на Грее како го изведоа тоа, да од нула станат бр.1 кај нас! Може сум реален према нив како бренд, ама за бизнисот свака част! Нема емоции кај што е пара во прашање! Како што мене никој не ме жали на работа, така и јас никој не жалам што го наседнале на маркетинг BS и заработиле на него!

П.С. и да не паметувам многу, и јас сум оФца понекогаш! Човек колку и да пази ќе згреши. Ќе правев фонтана во двор, и нормално си купив кинеска пумпа со 1.20м head и 1400l/m!
Ај погоди што испадна?
Ни 50цм не може да крене, а протокот туга, чемер и јад! 1100ден фрлени во ветар!
Јбг shit happens
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Мора да разбереме дека сите сме овде на Балканот (ex YU) статистичка грешка во продажбата на клима уредите Mitsubishi, Toshiba, Daikin, Fujitsu, Panasonic... Имаат тие многу многу посилни и поважни пазари во големите и силни земји. Во такви држави уредите мора да имаат точни спецификации, сертификати, многу е скапо да се игра со тоа
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Абе мислиш оти Јапонските клими бесплатно греат,и оти на запад се утепаа продавајќи јапонски клими
Само еден пример кога го донесовме Јvc како бренд LCD се произведуваше во Британија made in Uk и секако беа со поскапа цена и неможеа да ги продаваат ни во Uk ни во Eu па затоа и пропаднаа..и што сее европејците нели имаат пари..
Ако некој мисли овде ние немаме пари се лаже,оти 500е плата е како 1500е во германија
грее има продадено повеќе амбери отколку сите заедно(Тошиба,Даикин,Митсибуши,Фујитсу)
А за пониските класи еве што не извадат јапонциве ефтини клими,Ќе извадат крушки..
Грее со мидеа се најкомплетните произведувачи на клими..
А од овие другите нема да остане ни Ј уште малку ако продолжат вака,како што не остана ни Е од Фашистичка европа и А од Америка кои освен прехрана и возила ништо друго не произведуваат а само штанцаат морони со дипломи..
Инаку кина да ја чуштат ќе ги утепа со возила особено со е.возила нема да остане ништо од Автомобилската фашистичка багра која ја држат 10семејства
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Би сакал да биде како што пишуваш, но засега не е. Погрешно е да се набљудува целата перцепција за Кина преку 1 производ, кој било, бидејќи Кина истовремено ги произведува технолошки најнапредните производи, но и најголемиот отпад на планетата. Се зависи од тоа за колку пари сакате да нарачате нешто, и за која земја ја нарачувате стоката, бидејќи контролата на увозот за кинеска роба не е секаде иста. И Кина ќе произведува се што ќе нарачате и ќе платите. Исто така, ќе го брендира вашиот предмет како што сакате. Може да ми го напише името Раде на телевизорот ако сакам и да напише дека звучниците на телевизорот се 10.3 audio surround sound.

Али брендовите кои ја користат Кина само како евтина работна сила работат поинаку.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Би сакал да биде како што пишуваш, но засега не е. Погрешно е да се набљудува целата перцепција за Кина преку 1 производ, кој било, бидејќи Кина истовремено ги произведува технолошки најнапредните производи, но и најголемиот отпад на планетата. Се зависи од тоа за колку пари сакате да нарачате нешто, и за која земја ја нарачувате стоката, бидејќи контролата на увозот за кинеска роба не е секаде иста. И Кина ќе произведува се што ќе нарачате и ќе платите. Исто така, ќе го брендира вашиот предмет како што сакате. Може да ми го напише името Раде на телевизорот ако сакам и да напише дека звучниците на телевизорот се 10.3 audio surround sound.

Али брендовите кои ја користат Кина само како евтина работна сила работат поинаку.
Од тие брендови скоро да нема ништо се е продадено и истите тие немаат ни фабрики туку се 15-20луге во канцеларии и магационери во Еу (Дистрибутери)кои идат во Кина и во нивните фабрики и нарачуваат производи под бренд името Бош,Мулинекс,и така натака..
И од Јапонците нема ништо ветер и магла..пр..(за Тошиба ли,која користи компресори од Мидеа,или за Шарп,Санио-пропаднати фирми, или за Пионер(Аудио фирма) кои ги купи веќе незнам кој а кои почнаа и клими Пионеер да прават но во која фабрика..
Овде се наведуваат цело време Скандинавските земји оти тие биле паметни а ние ретардирани..
Па што произведуваат тие ,јас за дваесет години во трговија не видов некој производ од овие држави,освен што Америка и европа штанцаат пари и интелектуални инвалиди со дипломи, од пропаднати факултети,(Најдобрите факултети се наШангајската листа во Азија)
а не Харвард од кој нема ни Х,
И сеа овие ли ретардирани и тотално одлепени луге кои промовираат ,педери,лезбејки со грам капацитет ќе направат нешто.. доволно е само да се види на реакциите за Русија и ќе сватите со кого си имате работа ако може да сватите..
Автоматски споено мислење:

Од кина имало шкарт,но има и врвен квалитет затоа се купува од кина кинески бренд а не безимен бренд,
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Да бе.... се гледа влијателни и пребогати луѓе по светов све кинески бренд имаат по дома.
Ох бе како мегаломански живеат Америне не можеме на сон да сонуваме... ти овде ги напраи задудулени и прости.

Еве ај ќе се согласам, убаво кажа дека кина знае да произведи квалитет ако и се плати... а тоа евтиното кинеско е далеку од квалитетно.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Да бе.... се гледа влијателни и пребогати луѓе по светов све кинески бренд имаат по дома.
Ох бе како мегаломански живеат Америне не можеме на сон да сонуваме... ти овде ги напраи задудулени и прости.

Еве ај ќе се согласам, убаво кажа дека кина знае да произведи квалитет ако и се плати... а тоа евтиното кинеско е далеку од квалитетно.
Америка е светска сила заради нафтата,се додека се користи нафта и долар ќе бидат империја..
Дај вака ти паметен дечко наброј барем еден бренд на клима која се произведува во Америка,или Аудио опрема,или нешто што го имаме овде на тржиште а е маде USA..
Нема .
Автоматски споено мислење:

Еве да ти го олеснам прашањето
Дај наброи некој производ што го прави Англија,Франција,Данска,Шпанија некој бренд од клима,машина,аудио опрема,Тв,радио..
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Дај вака ти паметен дечко наброј барем еден бренд на клима која се произведува во Америка,или Аудио опрема,или нешто што го имаме овде на тржиште а е маде USA..
Нема .
Тоа што немаме Амерички, Германски или Италјански производи кај нас на тржиште не значи дека нивните производи нечинат или тие воопшто не произведуваат.... туку дека ние само евтино и неквалитетно кинеско можеме да си дозволиме.

Луѓе увезуваат стари машини за перење од Германија.... користени по 10-15 години ама исправни.... и овде ги препродаваат по 150-200еур.
И верувам дека ќе се подобри и потрајни од ова кинесково срање што го купуваме ние као ново за 200-300еур.
Есеноска ја купив втората машина за перење... ЛГ... претходната Индесит издржа точно 5ипол години... све и откажа, лагери, греач, електроника.... казанот лиен бил... нема поправање... а користена беше 2 вртења во неделата една бели една шарени.
Еееј гаќи имам постари од 5 години а сеуште здрави.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Тоа што немаме Амерички, Германски или Италјански производи кај нас на тржиште не значи дека нивните производи нечинат или тие воопшто не произведуваат.... туку дека ние само евтино и неквалитетно кинеско можеме да си дозволиме.

Луѓе увезуваат стари машини за перење од Германија.... користени по 10-15 години ама исправни.... и овде ги препродаваат по 150-200еур.
И верувам дека ќе се подобри и потрајни од ова кинесково срање што го купуваме ние као ново за 200-300еур.
Есеноска ја купив втората машина за перење... ЛГ... претходната Индесит издржа точно 5ипол години... све и откажа, лагери, греач, електроника.... казанот лиен бил... нема поправање... а користена беше 2 вртења во неделата една бели една шарени.
Еееј гаќи имам постари од 5 години а сеуште здрави.
Индесит е италијанска марка која мислам е купена од Електролукс а значи произведена во еу и траела 5год.
Е сеа кога некој те прашува нешто треба да одговориш а не да спинуваш..
Lg порано во 2004 се произведуваше во Турција во погоните на Беко
Миеле се произведува во германија и оди види ги цените и кваката ќе ја бараш, а ништо посебно само работната рака ја кренала цената
Платите им се набиени до бесвест и зароа во шведска со 3000е не можеш да живееш,не ти останува ништо, ..и тоа се држави кои ја опљачкаа африка и целиот свет ..
Еве јас ќе ти одговорам на прашањето ..
Англија е држава позната по Аудио опрема од кои 90% фирмите се купени од кинезите и ги работат одлично
пример
Wharfedale најстарите британски звучници купени од кинезите оти пропаднаа и 2004ги купија и денес се светски бренд,исто истата фирма ги има купено и Mission,audio lab,quad audio,castle се британски фирми а кинезиве ги работат инаку во кина истражувачкиот центар им е како едно мало македонско градче..
оваа е само мал пример а инаку Англичаниве имаат еден куп 20 аудио фирми и 90 се купени и ги работат кинезиве со врвен квалитет а останатите 10%се маде in England и ништо не се пoдобри туку напротив полоши од овиие горе во сооднос цена перфоманси.. и скоро никој не им ги купува..
Да не зборувам за Јамо-Данска нема ни Д од данска,,
Еве ти за клими кажи која европска или америчка клима ти познаваш произведена во Еу или Сад без спинови
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Индесит е италијанска марка која мислам е купена од Електролукс а значи произведена во еу и траела 5год.
Е сеа кога некој те прашува нешто треба да одговориш а не да спинуваш..
Lg порано во 2004 се произведуваше во Турција во погоните на Беко
Миеле се произведува во германија и оди види ги цените и кваката ќе ја бараш, а ништо посебно само работната рака ја кренала цената
Платите им се набиени до бесвест и зароа во шведска со 3000е не можеш да живееш,не ти останува ништо, ..и тоа се држави кои ја опљачкаа африка и целиот свет ..
Еве јас ќе ти одговорам на прашањето ..
Англија е држава позната по Аудио опрема од кои 90% фирмите се купени од кинезите и ги работат одлично
пример
Wharfedale најстарите британски звучници купени од кинезите оти пропаднаа и 2004ги купија и денес се светски бренд,исто истата фирма ги има купено и Mission,audio lab,quad audio,castle се британски фирми а кинезиве ги работат инаку во кина истражувачкиот центар им е како едно мало македонско градче..
оваа е само мал пример а инаку Англичаниве имаат еден куп 20 аудио фирми и 90 се купени и ги работат кинезиве со врвен квалитет а останатите 10%се маде in England и ништо не се пoдобри туку напротив полоши од овиие горе во сооднос цена перфоманси.. и скоро никој не им ги купува..
Да не зборувам за Јамо-Данска нема ни Д од данска,,
Еве ти за клими кажи која европска или америчка клима ти познаваш произведена во Еу или Сад без спинови
Za primer jas imam aktiven cervwin vega vufer koj e napraven vo USA i e realno jak kolku sto e deklariran i mozi da buvta 24/7 365dena bez da iskluci ili da zagrej sansi nema.
Samo ne te razbiram sto ti znaci toa za kineski evropski proizvodi , edno e da e kineski proizvod proizveden vo kina vo fabrika bez standardi i kontrola na kvalitet a drugo e da e vo fabrika od odredena kompanija koja e locirana vo kina i koristi lokacija za polesno dostapni resursi rabotna raka prevoz , no proizvodite go imaat istiot kvalitet kako i da e proizvedeno vo bilo koja eu zemja ili usa .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Za primer jas imam aktiven cervwin vega vufer koj e napraven vo USA i e realno jak kolku sto e deklariran i mozi da buvta 24/7 365dena bez da iskluci ili da zagrej sansi nema.
Samo ne te razbiram sto ti znaci toa za kineski evropski proizvodi , edno e da e kineski proizvod proizveden vo kina vo fabrika bez standardi i kontrola na kvalitet a drugo e da e vo fabrika od odredena kompanija koja e locirana vo kina i koristi lokacija za polesno dostapni resursi rabotna raka prevoz , no proizvodite go imaat istiot kvalitet kako i da e proizvedeno vo bilo koja eu zemja ili usa .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Не вреди да ти објаснувам, оти кинеските компании се во ранг ако не дури и подобри од јапонските и европските иако голем број од европските кои имаа фабрики во кина ум ги купија кинезиве- поточно си ги продадоа.. европјаните лти толку ги бидува..
Не сакам да бранам никој, но ти реков ори за 20 годне видов нешто направено во Франција,,Шведска..
Само реагирав оти кинеските биле шкарт,па не е се шкарт имаат огромно производство и огромен број произведувачи инаку ти реков оти кина прави чуда во се и оти повеќето пизнати брендови за кои може ти ги познаваш се купени и ги работат кинезиве а ти врска немаш
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Не вреди да ти објаснувам, оти кинеските компании се во ранг ако не дури и подобри од јапонските и европските иако голем број од европските кои имаа фабрики во кина ум ги купија кинезиве- поточно си ги продадоа.. европјаните лти толку ги бидува..
Не сакам да бранам никој, но ти реков ори за 20 годне видов нешто направено во Франција,,Шведска..
Само реагирав оти кинеските биле шкарт,па не е се шкарт имаат огромно производство и огромен број произведувачи инаку ти реков оти кина прави чуда во се и оти повеќето пизнати брендови за кои може ти ги познаваш се купени и ги работат кинезиве а ти врска немаш
Na pogolem del od nas ili na sekoj koj saka da priznae e deka ako ne bea kinezive seuste ke koristevme tranzistor philips za 3000denari ili japan inverter sto e sega 80k bez kinezive ke bese 130k sto znaci nacekale i tie sto plakale skapo ama i onie sto ne mozele da kupat nikakvo da imaat nekakvo sto sepak e dobri 70-80% blisku so kvalitet do dvojno poskapoto japonsko usa eu i toa razlikata e vo zavrsna obrabotka i finesi i najgolem nedostatok na kinezive e softver i redoven apdejt .


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
Jasna e edna rabota vo momentov, a od den vo den e se pojasna: kinezive da dignat ednomesečen kolektiven štrajk razmaženiov zapad so plati od 3000-8000e, koi ni vo koj slučaj ne gi zaslužuvaat na čelo so amerikancive će doživeat kolektiven kolaps.
A toa sigurno i će im se sluči bidejći počnaa sami sebe da si ja grizat opaškata.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.224
Поени од реакции
5.185
Da ne e kina i kineskive fabriki 80% od lugevo doma ne ke mozea da si dozvolat klimatizeri za Ladenje i Greenje NO edno e Fakt neznaci deka sekoj kineski proizvod e so ist kvalitet naprotiv postojat kineski proizvodi od prva klasa a ima i kineski proizvodi od desetta klasa.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
325
Поени од реакции
107
Дали Елипсо во центар е добар избор за купување на клима уред од таму, дали даваат дополнителен попуст и сл . Искуства некои да се споделат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom