Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.222
Site tuka mislevme deka kje ja zazemat cela Ukraina, pa istocno od Dnepar, pa sea dojdovme do regioni koj i onaka rusite gi kontroliraa. Muabetot e deka gresno procenivme deka treba da go natrtat gazot i da se predadat za da si go olesnat kjotekot od pojakiot.
Не се согласувам дека сите мислеле дека цела Украина ќе ја земат. Освојување на Киев за два дена и анексија на цела Украина се наративи на западот, не на Русија. Тие што верувале во ова сега веруваат дека 75% од Руската војска е ангажирана во војната.
Барањата на Русија се многу јасни од самиот старт ама кој да прати :D

Како што реков
1. Промена на устав што ќе се гарантира дека Украина нема никогаш да влезе во воен сојуз
2. Автономија за ЛНР и ДНР во рамките на Украина
3. Украина да се откаже од Крим

Како "side missions"
1. Демилитаризација - ова е горе доле веќе остварено, огромент процент на Украинската авијација, ПВО системи, тенкови, бродови, дронови, воени бази, аеродроми, итн...се уништени
2. Денацификација - АЗОВ, десен сектор, па и Украинска армија што правеа зулуми на југоистокот се скоро целосно истребени од тие региони и Руското население нема да има веќе проблем со нив. Претходно сепаристите во Донбас не можеа да се справат целосно со нив. Бандеристи ќе има во Украина и после војната, ама на западниот дел, што не е проблем за Русите.

Има тука многу што не веруваат дека луѓето (Руси во глобала) во Мариупол и слични места беа заложници на АЗОВ и Украинската армија и дека ги пукале тие што сакале да се евакуираат.
Кој има срце нека ги гледа последните неколку видеа на каналов: https://www.youtube.com/c/PatrickLancasterNewsToday/videos

Него што кур направиле овие луѓе да заслужат вака да им се уништи животот у пм...ти ебам и нацисти и запад и Русија.
Мене ми е крајно ретардирано кога ќе видам навивање на темава. Ауу русите тепаат бајооо, ауу западот тепа цуции, а во меѓувреме умираат невини цивили, а тие што преживуваат веќе немаат дом и спокој. Крајно ретардирана ситуација.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.767
Поени од реакции
8.380
Исис со 50К или како што вика некој 100К милитанти, пепел ја направија цела Сирија и пола Ирак. Тоа е све што треба, обучени од Американците екстремни милитанти спремни да гинат во урбана битка. Не ја прават одбраната оние мулиња што вчера се дочепале до калаш, колку и да ти личи тоа како патриотски чин, тоа ти е total waste. Одбраната ја прават тие што биле обучавани за тоа последните 8 години.
Воопшто не ни има толку многу мулиња кои се од вчера со калаш. Војната трае веќе еве колку месец дена, Украина објави комплетна мобилизација вториот ден, ако имаа направено барем парцијално успешна мобилизација ( 2-4%) популација од 40 милиони луѓе тоа би биле некаде еден милион војници. Да имаа на терен во моментов Украинците мобилизирано еден милион војници со фронтални напади ќе ги вратеа Русите назад позади границата. А не овие да им седат пред главниот град веќе 3 недели.

Не верувам повеќе од 150 000 да имаат мобилизирано додатно а тоа за земја голема колку Украина е ништо. Затоа и уште во првите денови ги испразнија затворите и викаат странски доброволци (екстремисти и радикали).
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Дали некој има прочитано нешто зс девојката што ја тепаа/мачеа пред неколку страни жива е?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Исис со 50К или како што вика некој 100К милитанти, пепел ја направија цела Сирија и пола Ирак. Тоа е све што треба, обучени од Американците екстремни милитанти спремни да гинат во урбана битка. Не ја прават одбраната оние мулиња што вчера се дочепале до калаш, колку и да ти личи тоа како патриотски чин, тоа ти е total waste. Одбраната ја прават тие што биле обучавани за тоа последните 8 години.
Kako istite tie militanti obuceni od zapadot ne go odbranija Avganistan? Znaci voglavnom e do narodot.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Воопшто не ни има толку многу мулиња кои се од вчера со калаш. Војната трае веќе еве колку месец дена, Украина објави комплетна мобилизација вториот ден, ако имаа направено барем парцијално успешна мобилизација ( 3-4%) популација од 40 милиони луѓе тоа би биле некаде еден милион војници. Да имаа на терен во моментов Украинците мобилизирано еден милион војници со фронтални напади ќе ги вратеа Русите назад позади границата. А не овие да им седат пред главниот град веќе 3 недели.

Не верувам повеќе од 150 000 да имаат мобилизирано додатно а тоа за земја голема колку Украина е ништо. Затоа и уште во првите денови ги испразнија затворите и викаат странски доброволци (екстремисти и радикали).
И јас тоа викам многу погрешна претстава е борбеноста на Украинците. Дури ни грото Украинска војска не е толку воинствена. Цел гарнизон беше напуштен во берданск, вака што знаеме. Предадени еден куп, избегани од положба. Иљадници помали населби без никаква борба завземени. На територија која условно кажано ја контролира Русија, има буквално иљадници населби (села и гратчиња), кај се борбите на територијалната одбрана таму. Најголемиот дел од нив се земени без никаква борба, ниту некакви трзавици.

Се знае кој прави проблем, тоа се нациститите и бројката им е според мене негде над 150К, највеќе се кријат во Мариопол, Одеса, Харков, Киев Запорожје и Днепропетровск. Во Мариопол ги имало околу 14К и се виде дека ќе им треба околу месец дена да ги исчистат. На југоисток има уште 70К и другите се дисперзирани низ градовите. Во прво време имаа еуфорија Украинците, меѓутоа кога почнаа малтретирањата и убиствата на улиците на поголемите градови. Незнам дали сеуште го имаат истиот ентузијазам.

Но нејсе полека полека ќе се тргне онаа западна пропаганда и ќе се види вистината во очи, слично како и со Сирија, така ќе биде и сега. Кај да е ќе се појави и умерено крило во Украина, кога веќе нема да можат да се скријат злоделата и така ...
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
191
Поени од реакции
596
Стварно треба некој да е ненормален да мисли дека Русија ќе се повлече од Чернихив и Гостомел и ќе се фокусира на југ. Места кои со крв ги платија да ги освојат.
Isto kako sho se povleloa od Sirija edno pet pati dosega. Russia announces withdrawal i po eden mesec gledash se razmnozhile x2.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Kako istite tie militanti obuceni od zapadot ne go odbranija Avganistan? Znaci voglavnom e do narodot.
Тоа зависи кој ти ја дава обуката... Исто во Ирак Мосул кој го бранеа 40К Ирачка војска обучувана од Американците, падна од 1.5К милитанти на ИСИС обучувани од ЦИА.

Чисто за споредба на еден тренер со друг.

Слично беше и во Авганистан, Талибаните се чедо на ЦИА.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Јесте , јас сум од Циа платен. Точно знам кој од кај и кој ник е кој позади никовите. Праам списоци и праќам до амбасада во Скопје.
Ја ги одбив, извлеков повеќе од другата страна. Штета не се знаевме порано ќе те убацев у шемата, добро дете си.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097
Isto kako sho se povleloa od Sirija edno pet pati dosega. Russia announces withdrawal i po eden mesec gledash se razmnozhile x2.
Еднаш имаше дури и официјална изјава од Путин дека се повлекуваат. А во суштина на терен уште повеќе трупи сс појавија.

Него Нацистичка Германија под Хитлер, на правец Киев имаа околу 550.000 трупи. После 2 недели борби го освоиа Киев.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.671
Поени од реакции
28.093
Дали некој има прочитано нешто зс девојката што ја тепаа/мачеа пред неколку страни жива е?
И мене многу ме мачи истово,налет да иде како го отворив да го гледам ноќта ја сонував.И што би можело како повод за тие животни да биде за такво измачување исто многу ме интересира
 
D

Deleted member 53418

Гостин
И мене многу ме мачи истово,налет да иде како го отворив да го гледам ноќта ја сонував.И што би можело како повод за тие животни да биде за такво измачување исто многу ме интересира
И јас да ти кажам го видов сабајле мука ми е уште, треба да си тешко копиле тоа да го правиш на жена макар била и најголем непријател. Свака му част на Зеленски што дозволил нацисти у први редови.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.430
Да бе ако читаме Твитер, Русите се готови, пред колапс ...
Прво и основно треба да си глуп да веруваш дека Русите одат на слепо и без некаков план. Не збориме за некаква си армија без искуство. Второ, види ги акциите на Русија во Сирија и во Грузија, па и втората Чеченска војна и интервенцијата во Ингушетија. Апсолутно во ниедна од тие војни, се нема случено да имаат жртви како што сака Украина да претстави, ниту па начинот на загубите. Едноставно здравиот разум не ми дава да верувам дека после толкав напредок за три дена, Русите имаат некаков гап во планот. Значи напредокот што го имаат во Украина неможе да се спореди со ниеден во историјата. Има 2 моменти на брз напредок, 6 дневната војна и освојувањето на Синај и 5 дневната војна и капитулацијата на Грузија. Во оваа војна напредувањето е побрзо од овие два. Така да мантрите не иде нешто по планот се глупости. Може нешто ќе се смени (мада не верувам) ама ај да видиме до крај. Генерално Украина ја губи војната, ако веќе не ја изгуби.
Демек неспособен Путин, ја освои Украина за 5 дена, а можеше за 2. Глупости.
Мора да се чита.

Рекол на 27 февруари 2022, на четврти ден од акцијата.

Не сме ги измислиле ние изразите: 48 часа, една недела, до крај на февруари, пред топење на снегот, пред цутење на дрвјата итн.

Земете мапа на состојбата на терен на 1 март и споредете со денешна 29 март и ќе видите руски крах.

Сега се тешат, наоѓаат изговори, бараат логика, нема.

Колку повеќе трае, толку поразочарани се, повеќе гранатираат цивилни цели, толку поблиску сме до користење хемиско оружје..
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
The US will emerge as the world's largest natural-gas exporter this year, a top energy market historian says

Автоматски споено мислење:

Изгледа ќе ги префрлаат на југ.

 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.287
Да не изгуби 15-20 илјади.
Да го освои Киев за 48 часа.
Да има брз напредок на терен.
и т.н.

Ништо од ова не е цел на специјалната операција, како што Русите ја нарекуваат војната.

Целите беа објавени на самиот почеток:

-Неутралност, демилитаризација на Украина.
-Денацификација.
-Крим, Донбас надвор од Украина.


Русите маме им ебаа на Азов - значи победуваат во војната, или Русите не можат да го освојат Киев за икс време - значи ја губат војната, се наивни наративи кои ги читаме тука.

Додека не стане јасно и бидеме на чисто дека некои од целите на војната се исполнети или не може да се исполнат, до тогаш не може такви изјави да летаат, без да делуваат наивно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom