Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Хахахаха.. можевме и ние да улетаме со струмка ама владава наша протерува дипломати... јбг не сме дружељубиви :toe:
Имаат деца нашиве…
Треба да ги школуваат на запад, па стипендии, па работа по НЏО-а, “меџународни” институции, ова-она…

Па мислиш глупи се они да мислат за лозарите!?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.843
Поени од реакции
14.222
Русија последните години до некаде направи добар напредок и имаше добар прилив на пари што горе долу и народот осети. Можеше и да продолжи вака ама му текна на Путин дека е време на дисрупција. Иначе долгорочно Европа како главен купувач со сите сили ќе бара алтернативи за што помалку да зависи од гас. Реално не се сите исто засегнати. Погрешната енергетска политика на Германија со алл ин за гас како преоден енергенс сега се покажа како многу наивна одлука. Иначе како што викаш едноставно нема инфраструктура не е ова нафта тури во буре и ајт.
Dobro, ako standardot na Rusite se podobruval i napravile dobar napredok ekonomski so sto go zgolemile budgetot, posebno radi partnerstvoto so Evropa, togas zosto Putin/Rusija bi ja unistile taa vrska?

Na kogo mu smeta Nord Stream 2 i Evropa zavisna od Ruski resursi, na Rusite ili na Amerikancite? :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Gasot ne e takov produkt za da mozhe odma da se najde kupuvac. 60% od izvozot e kon evropa, i kje treba godini za da se smeni toa. Ednostavno nema infrastruktura. I daleku od toa deka Evropa kje gladuva. Ne veruvam ni Rusija deka kje gladuva.
Standardot na zivot kje im se narusi i na ednite i na drugite, no na rusite daleku poise bidejki trgovijata so energensi im e glavna ekonomska granka.
winter is comming...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097
:angel:

Russia says West not welcome at peace talks
Moscow’s Western partners “can’t be trusted anymore,” Foreign Minister Sergey Lavrov says
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and his Ukrainian counterpart, Dmytro Kuleba, holding talks in Antalya, Turkey. © Sputnik / Russian Foreign Ministry
Russia is eager for a diplomatic solution to the conflict in Ukraine, but it won’t accept any Western mediation during its talks with Kiev, the Foreign Minister Sergey Lavrov has said.
То Цецо. Познати ни се резултатите на западните медијатори барем нас лично.
Можат да ги земат, да го избришат Русиве подот со туричките на Нуланд и компанија.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
@MASTERPIECE ја прекинувам дискусијата со тебе затоа што продолжуваш да звучиш како Руски пропагандист, за тоа како кутрата Русија 8 години била угнетувана и напаѓана, ѝ спремале геноцид на нејзиното население па морала да се брани со тоа што прва ќе нападне, САД/НАТО се лошите, Русија е добрата и никогаш нема направено ништо лошо во историјата, референдумот на Крим бил демократски, Балтичките земји се во НАТО и се опасност за Русија (а во реалност да не беа во НАТО до сега ќе им се имаше случено Грузија)...

Нема да ми го промениш моето мислење дека Русија е лошиот во овој конфликт, но можеби ти ќе го промениш своето кога конечно ќе заврши.
Ок, фер и коректно, прифаќам прекин на дискусија со тебе. Пар опроштајни зборои и од мене:

Фактите, историјата, вистината и моменталната актуелна состојба на терен ја пресликувам во зборови. Ако тие се на страната на Русија, не е до мене, до самите факти е. Ако објективното согледување го етикетираш како пропаганда, ти губиш, ќе носиш погрешни одлуки и проценки и ќе се позиционираш погрешно на своја сметка (особено изразено ако инвестираш во акции и фондови на берзи).
Дали сум пропагандист на сад ако презентирам факт дека тие имаат најголем ќар од конфликтов!? Дали сум еу пропагандист ако пишам дека е факт што еу има повисок животен стандард од Русија? Дали сум нато пропагандист коа пишав дека вистинската војна на русија ќе биде економската и можно е да заврши со сиромаштија и социјални немири и револуција?

За крај, сосем јасно ми е и познато дека нема да ти го променам мислењето, ниту тебе ниту на некој друг, овде на форум па веројатно и у живо. Затоа не ни имам таква намера. Јас презентирам факти, вистини, аргументи, историја и можеби по некоја проценка или прогноза. На самиот тебе е оставено да си промениш мислење, јас не тоа неможам и немам намера.

За она што си пишал јас да сум променел мислење кога ќе завршело, веројатно неможеш да поимаш дека не се бавам со мислења, неколку пати ти повторувам, презентирам само факти и во мала мера проценки врз база на фактите. Што кој к*р вреди мое мислење? Ќе им помогне на украинците? На русите? Ќе им наштети на сад, еу и нато? Што пак јас ќар имам ако мислам вака или онака или ако навивам за една или друга страна? Мене ми е од интерес да ги гледам и толкувам состојбите објективно и исклучиво врз база на факти, јер ми дава предност на точно позиционирање и одлуки на финансиски/професионален план (акции, бизнис, инвестиции) и на приватен/фамилијарен план (која би ми била наредна оптимална земја за живеење на мене и семејството). Кога се работи за сопствено семејство, заедничките финансии и иднина, животни одлуки итн, нема место за мислење/навивање/пропаганди и желботеки. Бар јас не си дозволувам. Не смеам, може многу да кошта.

Поздрав и секое добро.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Русија ќе плаќале репарации за авантурава :pos::pos:. На кого бе ќе му платат, кој тоа ќе ги натера ако не платат. Истото го верглаше дека УК ќе платела огромна казна што ја напушти ЕУ. Па не знам дал фунта им платија.
Не си тачен, како си пишуваш у постовиве, те Европа од САД или Кина ќе го јаде ради поскап гас, те Европа ќе ја победела Русија со санкциите. Аман пак ли покасно ќе се освестиш, како кај Ковид темата :D


:pos:
Колку пари и злато имаат русите во банките во САД?

600 милијарди долари ми се чини.

Колку пари досега чини авантурава на Путин?
68 милијарди.

Британија се си плати спрема ЕУ.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Normalno deka Rusija mozhe da prezivee duri i celosno izolirana. Eden iran ete go uspeva da razviva oruzje i da prai problemi naokulu. Megjutoa ja zboram za ekonomija, i u toa pole rusija kje bide daleku popogodena od gasot nego evropjanite. Ne deka nema da mozhe da proizvede tenkovi, tuku kvalitetot na zivot na zitelite kje se namali drasticno.
Мислам дека не ме разбираш што сакам да ти кажам. Еве замисли си ја САД, нивните граѓани трошат повеќе него ли што произведуваат, веќе со години. Задолжени се до глездери. Башка сега со ковидов ептен. И пак наоѓаат пари за увоз на луксуз... Како? Еве замисли го сега Руското општество лишено од сите луксузи на западот, какво ќе е. Колку ќе му треба на еден просечен човек да биде среќен, најаден, напиен, прошетан, кога храната ја има во изобилство и е евтина, енергенсите исто така. Како што кажа кано, доволно е само да ја искључат рубљата од меѓународна трговија или пак еве како што сега се обидуваат да изнудат трговија на енергенси за Рубљи за да ја стабилизираат. Во кој сегмент внатре во Русија би им фалеле странски пари за било што? Странски пари се потребни за увоз, а на Русија и е забранет увизот од запад. Може да увезува од Кина и од Индија, што пак може да го прави со нивните валути, ако извезува со нивните валути, или евентуално со злато.

Како се намалува квалитет на живот на граѓаните? На пример ако се зголемат цените на енергенсите, храната и така натаму. Тоа е прво што удира на стандардот. Второ ако се затворат фабриките, што се деси во Русија, но Путин најави, национализација на имотите на тие што си отишле. А тоа би значело работните места остануваат.

Од друга страна да го видиме западот, Енергенсите поскапеа храната не само што поскапува автоматски со бензините, туку е се заканува и дека ќе ја снема. А тоа автоматски значи покачување на цените. Значи збориме без да се запре гасот, веќе обичниот народ на западот чувствува последици.
А кога ќе се запре гасот, како тоа ќе му смени нешто на обичниот Русин, што државата нема да добива девизи за гасот што го продава? Прво решение е нов договор со Кина, во исто количество што го зема ЕУ, втор договор Индија. На крај ќе испадне дека ќе продаваат повеќе него што продаваат сега.

Стварно не можам да видам како е Русија заебана повеќе од Европа. Пред еден месец да зборевме, може ќе паднев на некој од аргументите, но гледајќи што во моментов се дешава на запад... Стварно не разбирам зошто се цените на енергенсите толку високи. Самата шпекулација го уништува стандардот на западот.

Можеби ајде, квалитет на живот, ако на пример западни брендови ги рачунаш во квалитет на живот... нема да имаат ајфони, најк, адидас.. Мада во времето на ембрагото врз Србија, кое BTW беше многу посериозно, пошто имаа ембарго на све и свашта вклучително и на нафта. Македонија беше главен трговски партнер на Србија. Народот шверцаше нафта организирано. Се разбира све тоа беше исплатливо. А политичарите шверцаа и со шлепери. Не само нафта, све и свашта се шверцаше. Па така дали ти мислиш дека Кина ќе има проблем да прави реекспорт на добра во Русија? И дали фабриките кои прават ембарго на Русија ќе имаат проблем за тоа?

Постојат многу причини што од сегашен аспект, не ми личи дека санкциите ќе и наштетат на Русија.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097
Минимум 2027 Европа ќе биде зависна од руски енергенси. Ова е најоптимистичкото сценарио според Европската комисија.
Автоматски споено мислење:

Што направија бе секој ден по некој генерал на русиве им воскреснува. Јбт ко мачки со 9 животи се.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.110
Поени од реакции
6.760
Gasot ne e takov produkt za da mozhe odma da se najde kupuvac. 60% od izvozot e kon evropa, i kje treba godini za da se smeni toa. Ednostavno nema infrastruktura. I daleku od toa deka Evropa kje gladuva. Ne veruvam ni Rusija deka kje gladuva.
Standardot na zivot kje im se narusi i na ednite i na drugite, no na rusite daleku poise bidejki trgovijata so energensi im e glavna ekonomska granka.
Русија има најповеќе милијардери на светот, доколку изврши политика на национализација ради нужност во интерес на држвата нема никаква криза ни да сети дури не се нормализира одново трговијата...... а ЕУ како ЕУ слободно може да се преименува во Гестапо Заедница пошто врска изгуби со економијата и логиката...... повеќе од пола држави се во рецесија години наназад па сега ќе купувале поскапи енергенси од САД, па мора да се распадни оваа корумпирана вукојебина...... британците излегоа чекор пред сите ЕУ идни трагичари
 

Kajgana Shop

На врв Bottom