Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Абе ти стварно си растен у саксија :)
Дај бе види наоколу разгледај медиуми, види све Руско се забрани, никој на запад не смее да каже збор за Русија. А ти ми викаш шири пропаганда Русија... Погледни ги сите ебани социјални мрежи. Бетер од ковидот е. И ти мене ми викаш јас сум правел пропаганда :)
Кога ти реков дека Путин со говорот кој го одржа пред нападот заеба работа, ти ми рече арно направил.

Е па ја посра цела Европа од страв од неговите империјалистички тврдења од 19 век.

Сега ниту едни економски проблеми нема да бидат преголеми за Европјаните, само да ја спречат Русија.

Посебно кога се виде колку руската армија настапи млако и колку украинците се спремни за борба.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Нема рамнотежа со Азовци. Не сум ја ниту про руски ниту про украински настроен. Ама фашисти не сакам.

Иначе еве дека си попаметен, најди ти и пушти ми. Јас најдов на пример две вакви ствари:

+18 (или не гледајте ако немате срце)

Се работи за заробеник руски кој што покрај тортурата добија нож у око. И умира.

Се шпекулира дека овој го извршил чинот:


И да, за да има баланс меѓу мене и тебе, ја не поддржувам малтретирање на воени заробеници, ниту на цивили. А, тоа што ги гледаш луѓево чисто низ призма на статистика, тогаш тоа не е мој проблем.

Update:

Еве ти украински војници како се малтретирани од русиве:

Добро бе овој нормален ли е у пм. Му го начука во око ножот и му го набиваше.
Овие се дрогираат ко коњи, неам друго објаснување. Еве и семејството да му загинало во војнава или незнам ти што да му се случило, многу психопатски е ова при нормална свест да го направи човек.

Ајде оние ИСИС правеа слични срања, ама украинциве ова да го прават.. ме зачудуваат секојдневно какви психопати од народ станале.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Добро бе овој нормален ли е у пм. Му го начука во око ножот и му го набиваше.
Овие се дрогираат ко коњи, неам друго објаснување. Еве и семејството да му загинало во војнава или незнам ти што да му се случило, многу психопатски е ова при нормална свест да го направи човек.
Ајде оние ИСИС правеа слични срања, ама украинциве ова да го прават.. ме зачудуваат секојдневно какви психопати од народ станале.
Додека со Украина владееа старите про-руски комуњари си беше мирна, анонимна и стабилна држава, како дојдоа на власт националистите веднаш почнаа да никнуваат ширум Украина како печурки организации како Десен Сектор (Прави Сектор мислам дека се вика на Украински), потоа и нео-наци батаљонот Азов и др. говнарии !
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Кога ти реков дека Путин со говорот кој го одржа пред нападот заеба работа, ти ми рече арно направил.

Е па ја посра цела Европа од страв од неговите империјалистички тврдења од 19 век.

Сега ниту едни економски проблеми нема да бидат преголеми за Европјаните, само да ја спречат Русија.

Посебно кога се виде колку руската армија настапи млако и колку украинците се спремни за борба.
Ајде добро, ама Русите што настапиле млако, не е добро за западната пропаганда. Сите на запад се свесни зошто Русија настапи млако, дека си го штити проруското население во Украина, кое очигледно сеуште го има.

И плус, Украинците се спремни за борба, не европјаните. И башка, прашање е колку се украинците спремни за борба, ако можеме да констатираме дека Украинските безбедносни структури се тотално во хаос и без никаква координација, има масовно предавање и повлекување (како на пример тотално дезертирање од места попут Берданск) како што изгледа и отпор во самата Украинска армија. Отпор пружаат само оние кои се со крв на рацете, бидејќи знаат што ги чека. А кога тој отпор ќе го средат, после ќе биде многу лесно. Како ќе падне Украина, така ќе падне и митот што им го градеше Европа. Ќе останат само рамбовски филмови за Украина кои ќе им градат извитоперена слика на идната генерација либтарди, и ако биде во побрзо време, главниот негативец ќе биде Раде Шербеџија.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.828
Поени од реакции
2.694
Добро бе овој нормален ли е у пм. Му го начука во око ножот и му го набиваше.
Овие се дрогираат ко коњи, неам друго објаснување. Еве и семејството да му загинало во војнава или незнам ти што да му се случило, многу психопатски е ова при нормална свест да го направи човек.

Ајде оние ИСИС правеа слични срања, ама украинциве ова да го прават.. ме зачудуваат секојдневно какви психопати од народ станале.
Луди са ептен. Иначе не знам дали примети овој изгледa пак почна да боде ама видеово прекина. Лошото е што Украина е една од државиве што вакви паравоени орг се во склоп на регуларната армија.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Додека со Украина владееа старите про-руски комуњари си беше мирна, анонимна и стабилна држава, како дојдоа на власт националистите веднаш почнаа да никнуваат ширум Украина како печурки организации како Десен Сектор (Прави Сектор мислам дека се вика на Украински), потоа и нео-наци батаљонот Азов и др. говнарии !
Реално заслужуваат овие чистка. Па после едно превоспитување на тие што ќе останат, ко кинезите што им прават на ујгурите.
Пошто ова на нормално не личи... гнасно
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Луди са ептен. Иначе не знам дали примети овој изгледс пак почна да боде ама видеово прекина. Лошото е што Украина е една од државиве што вакви паравоени орг се во склоп на регуларната армија.
Да е само Украина у вакви говна, интересно е и тоа како во 21 век во европски држави се толерираат одредени работи како на пр. усташтвото во Хрватска која е членка на НАТО и ЕУ, а јавно низ Хрватските градови и ден денес толку многу години по завршувањето на војната паради и маршеви прават луѓе во усташки униформи со усташка и наци симболика пеејки усташки песни и извикувајќи погрдни зборови и закани кон одредени малцински групи и никој тоа не го санкционира, ниту тамошните власти, ниту па Брисел и Вашингтон ххммм
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.179
Поени од реакции
12.727
Не може да го баталиме Путин ако сакаш да го дискутираме тоа видео. Според тебе и Путин, решението околу тоа видео е да се војува со Украина и да се инсталира марионетска власт во суверена земја. За тоа видео сигурно има и сто еквивалента на некој Русин во Русија што мачи некоја жена или педер, ама јас не мислам дека треба некој да започне војна со Русија за да се решат тие проблеми.
Оваа власт во Украина не е инсталирана, како дојдоа на власт?

Кој ја пали прачката и дотура оружје за војната што подолго да трае и да има човечки жртви?

За нацистиве, секаде ги има, ама во Украина се интегрирани во војската, нешто слично како СС на Хитлер, овде ги имаш Азов и Десен сектор.

Дај постирај некое видео каде што руската војска или чеченците се иживјаваат вака со население во Украина.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.744
Поени од реакции
21.774
Мислите дека ќе платат Европјаните во рубљи и ако не дали ќе го сопрат гасот Русите?


 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Никаде не тече мед и млеко, никаде не е рај, ниту на запад, ниту на исток. Секаде има секакви, во секоја популација имаш секаков профил на луѓе, комуњари, либерали, конзервативци, интернационалисти, националисти, фашисти, исламисти, религиозни, атеисти, криминалци, алкоси, наркоси, коцкари, ку*ви, пе*ери, лезбијки, транџи, манџи, шарени, марени, зелени, црвени, портокалови...
Западот бил развратен полн со неморал и непочитување на традионалноста, конзервативноста и пропаст на семејните вредности, а па во една Русија што имаш почитување на семејните вредности и традиционализмот шо да кажам, се отепаа Русите од праење на деца, затоа демографската слика последниве неколку децении им е дну-дна ноќна мора. Врти-сучи сегде е слично, едино разликата е тоа што западот има многу повеќе пари од истоков од Европа во кој и ние припаѓаме. Што се однесува до слобода, демократија, правда, човекови права... хах абе знаеш во Русија имало диктатура, режим, Путиновата полиција апсела демонстранти, а од друга страна го имаш еден Берлин, Париз, Лондон, Њујорк каде полицијата исто така млати и апси демонстранти, арно ама таму во западните земји, таму во ЕУ/НАТО/УСА имало демократија, а во Русија, Кина и др. држави било диктатура. Па еве и ние сме кобајаги нели демократска нели НАТО/ЕУ земја, па сега да одам да излезам надвор да протестирам и мене ќе ме уапсат под образложение дека нарушувам јавен ред и мир, блокирам/попречувам нормален проток на сообраќај и.т.н. Западот цело време тера пропаганда против Русија, Кина и др. земји дека апселе демонстранти, апселе политички противници, биле диктатури, а не си ги гледаат сопствените усрани дворишта, затоа викам никаде не е сјајно !
Абе како да ти кажам, во моментов цела Европа доброволно станаа вазали на САД. Дури и Финска и Шведска се спремаат да се приклучат на НАТО што значи целосно потчинување на политиката на САД.

Она што САД се трудеа со години, посебно под Трамп да го направат, сега Путин го овозможи со само ЕДЕН потег.

Сега гас ќе иди преку танкери од САД, а САД ќе одлучуваат каде ќе ги полнат. За тоа кој ќе ја снабдува со оружје Европа да не правиме муабет.

А Путин ? Тој е новиот Ким Јунг Ун. И колку повеќе се заканува со нуклерки, толку изгледа поочаен и посличен на неговиот Севрно Корејски колега. Исто како и него ќе зависи дебело од Кина.

Ништо чудно да ги гледаме Путин, Медведев и Лавров во едно вакво видео :pos:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Мислите дека ќе платат Европјаните во рубљи и ако не дали ќе го сопрат гасот Русите?

Можеби ќе договорат во злато.
Автоматски споено мислење:

Абе како да ти кажам, во моментов цела Европа доброволно станаа вазали на САД. Дури и Финска и Шведска се спремаат да се приклучат на НАТО што значи целосно потчинување на политиката на САД.

Она што САД се трудеа со години, посебно под Трамп да го направат, сега Путин го овозможи со само ЕДЕН потег.

Сега гас ќе иди преку танкери од САД, а САД ќе одлучуваат каде ќе ги полнат. За оружјето да не правиме муабет, кој ќе ја снабдува Европа.

А Путин ? Тој е новиот Ким Јунг Ун. И колку повеќе се заканува со нуклерки, толку изгледа поочаен и по сличен на неговиот Севрно Корејски колеа. Исто како и него ќе зависи дебело од Кина.

Ништо чудно да ги гледаме Путин, Медведев и Лавров во едно вакво видео :pos:

Така и лисицата тргнала по овнојте мадиња. Ајде така беше на почетокот и за Трамп, па после се балансираше, како неонка си, касно палиш.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.338
Абе како да ти кажам, во моментов цела Европа доброволно станаа вазали на САД. Дури и Финска и Шведска се спремаат да се приклучат на НАТО што значи целосно потчинување на политиката на САД.

Она што САД се трудеа со години, посебно под Трамп да го направат, сега Путин го овозможи со само ЕДЕН потег.

Сега гас ќе иди преку танкери од САД, а САД ќе одлучуваат каде ќе ги полнат. За тоа кој ќе ја снабдува со оружје Европа да не правиме муабет.

А Путин ? Тој е новиот Ким Јунг Ун. И колку повеќе се заканува со нуклерки, толку изгледа поочаен и посличен на неговиот Севрно Корејски колега. Исто како и него ќе зависи дебело од Кина.

Ништо чудно да ги гледаме Путин, Медведев и Лавров во едно вакво видео :pos:

Проблемот е што и 20,000 долари да плаќаат за илјада кубици гас, нема од каде да го најдат. И јас не мислев дека е така ама така е.

И тоа колку може да трае? Европа да плаќа 5 пати повеќе за истиот енергенс од Кина, Индија и други азиски земји? Колку ќе бидат конкурентни нивните индустрии на долг рок?

Мислам дека Европјаниве потајно се молат да има брз договор помеѓу Украина и Русија зашто црно и се пишува на нивната економија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Проблемот е што и 20,000 долари да плаќаат за илјада кубици гас, нема од каде да го најдат. И јас не мислев дека е така ама така е.

И тоа колку може да трае? Европа да плаќа 5 пати повеќе за истиот енергенс од Кина, Индија и други азиски земји? Колку ќе бидат конкурентни нивните индустрии на долг рок?

Мислам дека Европјаниве потајно се молат да има брз договор помеѓу Украина и Русија зашто црно и се пишува на нивната економија.
Колку и да се молат, не зависи ништо од нив.

Ова можи да се реши само со директен договор меѓу Вашингтон и Москва.

А не сум сигурен дека во Вашингтон сакаат да ја испуштат оваа можност за доминација врз западот т.е. доминација врз 2/3 од светската економија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.287
Така да ако мислиш дека рамковен е капитулација, спомни си што се случи со Србија и гледај што ќе се случи со Украина и што се случува со земјите кои не ги почитуваат правата на малцинствата.
Тие што не ги почитуваат правата на малцинствата лошо поминуваат.

Не, нема врска ова. Битно е дали имаш грб.

Кина не ги почитува правата на Ујгурите, балтичките држави на Русите, а Косово и Хрватска на Србите.
Тоа е состојбата во овие земји едно 2-3 децении минимум. Ништо не им фали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom