Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
Владе што да ти кажам. Да ти ги одземам думачките. Ако најголемата Европска економија и мислам моментално четвртонајголема во светот нема пари по 300 Евра на своите жители да поклони, тогаш кој? Секако е ова привремена помож и одземање притисок поради покачените цени. Ама па од друга страна многу држави не одземаат. И после овие потрошени 10 милијарди пак имаат повеќе прилив на даноци од планирано. Све во ред.
Igorce cim taka tvrdis togas ok. Ete ne tri meseci, neka potrae ova tri godini cim tolku pozitivno vi deluva na blagosostojbata, neznam sto da ti recam drugo.
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Колку минути Русин со просечна плата треба да работи за литар бензин а колку Германец?
Повеќе од Германец, помалце од Македонец. Ме боли курот мене за Германија. Тоа е поентата, поради шизофреничарите од неколку држави ќе страда 80% од Европа. Америка, Германија, Русија во секој случај ќе преживеат, останатите ќе го јадеме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
Владе, ти ништо не си научил од Игор претходни 2г.
Грип нема, оти се носат маски и се држи социјална дистанца.
Корона има, оти не се носат маски и не се држи социјална дистанца.

Така и со кризата, буџетот, тоа било позитивно и придобивки имале, не знам што не ти е јасно :toe: . Со Игор бе се објаснуваат :lolzz:
Ubo coece bese duri ne primi od ovie neproverenite vakcini protiv kovid. Posle nekako cudno pocna da mi se ponasa :toe:.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Нешто слабо им иде на рускиве окупатори,т.е. пацифисти и денацификатори.Ја очекував од семоќниот дедо Путин за три дена да ја прегази Украина и да го дочекаат на црвен тепих во Киев,како Хитлер во Париз..ама ништо изгледа..
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
War in Ukraine causes German business morale to collapse
German business morale plummeted in March as companies worried about rising energy prices, driver shortages and the stability of supply chainsin the wake of the war in Ukraine,pointing to a possible future recession, a survey showed on Friday.

The Ifo institute said its business climate index dropped to 90.8 in March from a downwardly revised 98.5 in February. A Reuters poll of analysts had pointed to a March reading of 94.2.

"The message from Germany's most important economic barometer is clear: the German economy is very likely to slide into recession," said Thomas Gitzel, chief economist at VP Bank Group.

The publication of the purchasing managers' index on Thursday gave some hope the German economy had so far been able to absorb the economic consequences of the war, but Friday's Ifo index "teaches us otherwise," Gitzel said.

"The extreme divergence between the situation and expectations is typical. Even if not much has actually happened, uncertainty due to the war is very high," said Jens-Oliver Niklasch, senior economist at Landesbank Baden-Wuerttemberg.

Ultimately, the uncertainty goes far beyond the Ukraine war, raising questions about the sustainability of Germany's business model, said Andreas Scheuerle at Decabank, pointing to the one-sided dependence of Europe's largest economy on supplier and customer countries.

According to Commerzbank's Joerg Kraemer, companies are particularly afraid of such risks as a Western boycott of Russian oil, which would lead leave the market considerably undersupplied and catapult the prices upwards.

The index for business expectations also fell to 85.1 from 98.4, the sharpest plunge since the outbreak of the coronavirus pandemic.

At the moment, two-thirds of industrial companies want to raise their prices more than ever before and retailers are also looking to follow suit, Ifo economic expert Klaus Wohlrabe told Reuters.

"This is a domino effect," he said.

The service sector can initially rejoice at the easing of COVID-19 curbs, but trouble is looming on the horizon as filling up the car tank has become a burden and families will have to cut down on leisure activities, Gitzel said.

At the same time, the relief package announced by the German government on Thursday is nowhere near enough to compensate for the increased costs, Gitzel said.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.428
Мамето им го ебаа на Русите со санкциите, дизелот 60 рубљи (30 денари), ама затоа низ цела Европа оди по 2 евра горе - долу. Нема лабаво. Багатела, 2<60.

Прегледај го приврзокот 326547
Нека објави канцеларот на Германија дека германскиот пазар на трудот е отворен за руски државјани и ќе видиш што ќе бидне со русите и нивните евтини цени.

Пола руси би отишле во Германија.

Како што одат 95% од украинците (украинци, руси и проруси) во западна Европа како воени бегалци.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Кон болдот; не, никако!

НАТО би ја примил Украина чисто „онака„, колку да има (НАТО) со што да се занимава. НАТО не би имал никакви задни намери, понајмалку да ја напаѓа РФ.

А сите дејанија кои пучистичката власт во Украина ги има сторено од 2014-тата до денес кон руското население, се случајни...

Ти што велиш?
Зашто НАТО до сега не ја нападна РФ преку Естонија,Летонија и Литванија? 18 години се во НАТО. Москва и Ленинград им се уште поблиску него од Украина. м????
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Нека објави канцеларот на Германија дека германскиот пазар на трудот е отворен за руски државјани и ќе видиш што ќе бидне со русите и нивните евтини цени.

Пола руси би отишле во Германија.

Како што одат 95% од украинците (украинци, руси и проруси) во западна Европа како воени бегалци.
Џабе, не ќе можат да престигнат од вас. :pipi:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.337
Поени од реакции
31.207
Зашто НАТО до сега не ја нападна РФ преку Естонија,Летонија и Литванија? 18 години се во НАТО. Москва и Ленинград им се уште поблиску него од Украина. м????
Bистинското прашање е зошто РФ не реагирале пред 18 години. Одговорот е дека не биле спремни.
Сега очигледно сметаат дека се спремни, и геополитичките услови се поволни.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Bистинското прашање е зошто РФ не реагирале пред 18 години. Одговорот е дека не биле спремни.
Сега очигледно сметаат дека се спремни, и геополитичките услови се поволни.
Што извртуваш муабет.Зашто НАТО до сега не ги нападна преку Балтичкиве земји,нели Украина ако е НАТО,НАТО ќе им е на граница и ќе ги нападнат.НАТО на слепецов 18 години му е пред очи,нели ги виде до сега..?Или Ленин му е трн во око,му дал поклон држава на Украинците,па сега ќе лаеме да не видат дека сме кучиња.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
Нешто слабо им иде на рускиве окупатори,т.е. пацифисти и денацификатори.Ја очекував од семоќниот дедо Путин за три дена да ја прегази Украина и да го дочекаат на црвен тепих во Киев,како Хитлер во Париз..ама ништо изгледа..
Ја мислам дека на крајот Бајден ќе му диригира на америчкиот хор и ќе си заминат од Европа, после немирите од инфлациите и рецесиите што ќе следат. Не може да се знае, можеби еу ќе биди нов сојуз на комунистички држави.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Прва фаза во првиот месец од операцијата е завршена или при крај. Содржајна прес конференција на руското МО по тој повод. За објективните и ненавичите ништо ново, само потврда. За навијачите повод за уште една "победа" и нанесен тежок пораз на русите. Но, иако многумина милуваат да речат вистината е секогаш на средина, скоро никогаш не е таму. Особено кога на едната страна е пропагандната машинерија на про-западните исклучиво фејк-њуз "медиуми" во секоја форма. Со ред:

1. Најбитната информација од денес за која никој не зборува, беше официјалната потврда со 6 документи како доказ дека всушност Украина (со нато) се/ќе биле АГРЕСОРОТ/НАПАЃАЧОТ, а Русија е/ќе била ЖРТВАТА/НАПАДНАТИОТ. Од претходно изведените докази за ова (лап-топот на нато со конкретни мапи и инструкции за напад на Донбас и Крим, спремните ордени за враќање на крим, како и самото носење на 75000 војска со тешко вооружување, 8 годишното утврдување пред Донбас, константниот дотур на оружје од нато и постојаното обучување и присуство на инструктори), овие документи од денес се печатот и непобитен факт за нужноста и неизбежноста за одбрана и дефанзива (преку контра офанзива) на Русија.

Со овие информации на располагање, станува јасно дека Русија победила уште вечерта на 24.02.2022, јер секоја алтернативата на операцијава би била со далеку поголеми последици и загуби. Во стратешки контекст, елементот на изненадување и предноста на прв удар прават голем проблем кај оние што наеднаш сите планови ги кроеле за офанзива и наеднаш се наоѓаат во нужност за дефанзива.

2. Самата воена операција која има зацртани цели, се спроведува методично и детално. Демилитаризацијата е во огромен дел спроведена, денацификацијата е во тек особено во Мариопол. Донбас е околу 70% ослободен (ЛНР 90%, ДНР 50%). Украина нема да биде дел од НАТО, тоа е веќе јасно. Во преговорите прифатени се барањата за рускиот јазик и права генерално. И останува само признавање на Крим и ЛНР и ДНР. Прашање на време е кога и ЛНР и ДНР ќе бидат де факто ван Украина. Ќе остане де јуре ако не во преговори, тогаш ќе бидат како Крим или некоја слична правна форма под контрола и заштита на Русија. Со тоа се исполнуваат сите 6 точки или цели на операцијата. Сите други блебетења за окупација или анексија на цела Украина се само производ на пропаганда со разни цели. Но, и тоа е едно големо НО, руската страна кажа дека секое одложување на прифаќање на понудените точки може да донесе до дополнителни загуби (територијални) на Украина. Тука особено внимание треба да се стави на областите околу Керсон, Одеса, Харков, Дњепропетровскиот регион идр., сепак не пред целосно да се ослободи Донбас каде се сеуште утврдени оние 75к украинска војска. Очекувајте дека 2ра фаза на операцијата ќе е тоа.

3. Со оглед дека времето не е фактор за русите јер имаат целосна контрола и на воздух и на копно и на море, а веќе одамна е јасно дека нато нема да се осмели да се меша директно, очекувано е дека кога-тогаш ќе заврши операцијата, прашање само ќе биде начинот (договор или капитулација) и непотребниот број жртви.

4. Постојано употребувам "операција" јер вистинската војна се води и ќе се води на сосема друго место, т.е. повеќе полиња. Како што рече и самиот Лавров, на Русија и е објавена тотална хибридна војна. На ова се мисли пред се на еконмската. Но, не е за потценување и културолошката како и сите останати од типот на разузнавачка, политичка, медиумска, технолошка итн...

5. Е тука веќе, во однос на економската војна, работите се голема непознатица, равенка со n-та непознати и најголемиот предизвик за Русија. За војување познато е кои се русите, ама за економија немаат добар бекграунд и историја. Сега за сега ефектите од санкциите си ги осеќаат самите западњаци пред се ради енергенсите и комодотис чии цени скакаат ко на трамполина а со кои Русија нема проблем, туку напротив, на овие цени заработува 3-5 пати повеќе него ли пред операцијата. Меѓутоа несомнено и кај нив тек ќе почнат да се осеќаат ефектите од другите економски категории и подкатегории, пред се невработеност и намален извоз на неенергетски стоки и услуги.

Треба да се спомне и игранката со рубљата, за која засега немам сознанија ниту можам да изанализирам како ќе се одигра. Ако не платат во рубљи, а овојега им сврти вентил, наеба Европа ама онака сериозно наебување. Од друга страна, ако почнат во рубљи, тоа ќе биде домино ефект врз доларот, рубљата само ќе јакне експоненцијално. Одозгора на тога ако и СА и Кина стварно отфрлат долар, тогаш тешки денови за доларот и Америка. А ако не знаете, америте го сметаат секој потег за подривање на доларот како резервна светска валута или петро долар, како закана врз националната безбедност. Во некои други времиња, тоа ќе подразбираше директно "носење демократија" кај пропнентите (Либија на Гадафи идр.), но во новава реалност тешко тоа.

И за крај на оваа точка, вреди да се спомене изјавата на руското МО, дека у пракса сеуште не ни започнале русите со сериозни одговори на санкциите. За мене многу интригантно јер враќаат реципроцитетни санкции до некаде. Дали е ова најава за нешто поекстремно, као вртење на вентилот према европа и зауставување на испорака на нуклеарно гориво за нуклеарните централи на САД? Или пак може и како воена закана да се мисли? Остава многу да се мисли.

Сосема за крај, заклучок, јасно е како ќе заврши конфликтот во Украина, кога и да е тоа. Јасно е дека светската економија ќе опаѓа, инфлација ќе спиралира, немаштија ќе рипа, недостатоци на прехранбени и други производи, веројатни масовни мигрантски бранови. Се тоа ќе доведе до социјални немири кај оние кои нема да можат да купат со пари социјален мир. Европа ќе биде најголемиот губитник, тоа е на сите јасно. Кина најголем ќар. Америка засега еконоските битки ги добива но војната ќе ја загуби ако доларот биде заменет со алтернативи. Мистерија останува Русија, бар за мене. Секоја варијанта ми е еднакво можна. И да успее да ја преструктуира економијата и да си цепа. И да ги зафати тешка немаштија, криза и социјални немири. Затоа мислам дека екомоските "војници" им се поважни отколку оние на фронтот во Украина.

За повеќе кратки анализи заследете ме :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom