Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Без носачите на авиони и морнарицата САД се немоќни, а целата моќ моментално им се базира на воената сила и војска у преку 400 држави у светот која без морнарицата е отсечена. Како им паѓа моќта така и контролата на нафтата ќе им опаѓа и се тоа у магичен круг ќе ги донесе во пепелта затоа што нема контрола на нафта без брутална употреба на сила, а тоа се менува.
Хиперсоничното оружје ја прави морнарицата бескорисна, она што им останува е стратешкиот нуклеарен арсенал, ама тоа ќе им биде само за сопствена заштита, како на русите последниве 25 год.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Им помина редот, демократија се сега, со санкции и уцени ќе ги решат. Мислам дека во моментот се многу загрижени за правата на Русите и Кинезите и како ли како да ги ослободат тие угнетени народи, ми се чини дека на нив мислат повеќе него на напатениот Украинец.
Па незнам да не биде голем залак?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Ја да би бил претседател на држава надвор од НАТО и да се залагам никад мојата држава ни моите комшии да влезат во НАТО, никад не би дозволил мојата фамилија, фамилиите на моите соработници да живеат, работат, трошат во земјите од НАТО. Али за тоа ваљда никад нема ни да бидам претседател. Едноставно го немам тој квалитет и капацитет, за жал.
Постои одреден интерес у тоа, во смисла на влијание и финансирање на политички субјекти а со тоа и разорување на непријателот. Пример Самсоненко кур ли бараше у државава....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
A sto pravime so izjavata na Gorbatschow предавникот...?
Прво те поправив малку. Второ, ти се посочија куп докази и аргументи ама ти се ваќаш за некави наводни изјави од американски марионети? Не се чудам, и за Зеленски исто се фаќаш. Ти се изнесоа аргументи, ако сакаш да дискутираш - дискутирај за аргументите. Не ме цитирај и не ми досаѓај со глупости (наводни изјави на пропалици, кој бренд јакна носел Путин, итн).

Трето, дај стави кирилица ко човек и ко што е ред на форумот. Ме заболуваат очите од латиница (па уште и ow напишал наместо ov). :facepalm:
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Реален си и искрен со себе, тоа се цени.
Нормално, бе. Неможам да се замислам да држам пола народ у сиромаштија и у страв дека западот ќе ги нападне, дека таму има педери лезбејки и транџи што ќе им дојдат на сила да ги ебат кутрите бабушки, а у меѓувреме цела фамилија ми живее во тој западен свет. Па ај не само мојата, него и на моите најблиски соработници. Нема шанса таков квалитет да имам, да убедам толкав народ дека нешто е грешно, а ја го правам истото. Замисли им викам на митинг у чувена Самара, дека западот е неморален, а ја више разведен и со некоја кокерка спанџан и пумпам деца. Бившата ја праќам у јужна Франција да си ја лади у Прованса, а другава ја пуштам у Швицарска на ретрит со децата додека пројде срањево. Ќеркиве ги пуштам која Холандија која Канада, ги мужам за западњаци. Им кажувам наредна недела у Нижни Новогород на тој стадионот лево од семафорите, дека корупцијата и бескупурпулозното трошење на пари на запад е контра продуктивно за опстанокот на РФ, а попладне на ракија ми доаѓаат Абрамович, Усманов и уште двајца сеа да не ги кажувам по име, со вкупни вредности на асети низ западот да ја нахранат Африка у наредни 100 години. Не бе заеби, тоа е квалитет и капацитет што само руска политичко-дипломатска школа може да го произведе. Далеку сум ја од тоа, векови векови.
Автоматски споено мислење:

Постои одреден интерес у тоа, во смисла на влијание и финансирање на политички субјекти а со тоа и разорување на непријателот. Пример Самсоненко кур ли бараше у државава....
Ако се лажеме сеа.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Прво те поправив малку. Второ, ти се посочија куп докази и аргументи ама ти се ваќаш за некави наводни изјави од американски марионети? Не се чудам, и за Зеленски исто се фаќаш. Ти се изнесоа аргументи, ако сакаш да дискутираш - дискутирај за аргументите. Не ме цитирај и не ми досаѓај со глупости (наводни изјави на пропалици, кој бренд јакна носел Путин, итн).

Трето, дај стави кирилица ко човек и ко што е ред на форумот. Ме заболуваат очите од латиница (па уште и ow напишал наместо ov). :facepalm:
Aj ne falsifikuvaj citati kakvo detsko odnesuvanje, covece.
Автоматски споено мислење:

Прво те поправив малку. Второ, ти се посочија куп докази и аргументи ама ти се ваќаш за некави наводни изјави од американски марионети? Не се чудам, и за Зеленски исто се фаќаш. Ти се изнесоа аргументи, ако сакаш да дискутираш - дискутирај за аргументите. Не ме цитирај и не ми досаѓај со глупости (наводни изјави на пропалици, кој бренд јакна носел Путин, итн).

Трето, дај стави кирилица ко човек и ко што е ред на форумот. Ме заболуваат очите од латиница (па уште и ow напишал наместо ov). :facepalm:
Zelenski sega prvpat go spomnuvam ne sum pisal do sega za nego. Ne lazi. I Gorbatschow ubo kaza plus nema pismen dogovor inace dosega Putin ke go pokazese. Kako i da vrtis toa e. I ti povekje me citiras nego ja tebe ako ne ti cini ne me citaj.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
Без носачите на авиони и морнарицата САД се немоќни, а целата моќ моментално им се базира на воената сила и војска у преку 400 држави у светот која без морнарицата е отсечена. Како им паѓа моќта така и контролата на нафтата ќе им опаѓа и се тоа у магичен круг ќе ги донесе во пепелта затоа што нема контрола на нафта без брутална употреба на сила, а тоа се менува.
Хиперсоничното оружје ја прави морнарицата бескорисна, она што им останува е стратешкиот нуклеарен арсенал, ама тоа ќе им биде само за сопствена заштита, како на русите последниве 25 год.
Уште можат да малтретираат и силуваат помали држави, а ако видиш наназад во стотитиците војни/интервенции кои ги водеа од ВСВ навака - исклучиво помали држави малтретираат. Никогаш не нападнале посилна држава. Дури и Ирак не го рачунам, со карпет бомбинг без дискриминација на цивилни цели, со месеци пред копнената инвазија.
Автоматски споено мислење:

Aj ne falsifikuvaj citati kakvo detsko odnesuvanje, covece.
Што „фалсификувам“ бе?
Цитирај, некој ќе си помисли дека лажеш.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Тури ги бе ти CSKA у потпис, ќе те кажам у амбасада.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
760
Поени од реакции
933
Океј. Прашање до тебе. Дали Македонија го подржуваше бомбардирањето на нато во 99та врз србија. Фактички од Македонија полетуваа авионите и значи македониците поголем процент подржуваат напад над србија?
Od kade be od Makedonija poletuvale avionite??? :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Уште можат да малтретираат и силуваат помали држави, а ако видиш наназад во стотитиците војни/интервенции кои ги водеа од ВСВ навака - исклучиво помали држави малтретираат. Никогаш не нападнале посилна држава. Дури и Ирак не го рачунам, со карпет бомбинг без дискриминација на целите цели месеци пред копнената инвазија.
Не е само воените интервенции, тука е и моментот на заплашување и уцена. Пример кај нас искористија воена интервенција у Србија преку која се стационираа на Косово, а преку тоа влијание 2001 ни направија војна. За да после исто така ни се заканат 2015 преку терористите у Куманово, и во соработка со домашни предавници не избришат како народ од лицето на земјава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
Не е само воените интервенции, тука е и моментот на заплашување и уцена. Пример кај нас искористија воена интервенција у Србија преку која се стационираа на Косово, а преку тоа влијание 2001 ни направија војна. За да после исто така ни се заканат 2015 преку терористите у Куманово, и во соработка со домашни предавници не избришат како народ од лицето на земјава.
Казакстан ќе го јадеше исто, ама употребија џокер и повикаа пријател... Нас со вакви „пријатели“ што ќе ни се непријатели. :-/



Во меѓувреме Пољаците трљаат раце изгледа...

 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Демакедонизација се нарекува тоа кај нас, и успешно се извршува благодарение на северџаните.
И на вас, зошто само на фб и на форуми знајте да бидите патриоти. На дело, аш ве нема никаде, поубава е 15.000 плата во државна институција, и од партија имате забрана за се, затоа немаш право да делиш квалификации. Вината ја сносите сите што не презедовте некој чекор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom